Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 35
1  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: A500 chipmem : Mayıs 25, 2020, 18:01:34 ÖS
haydar_abi'nin de anlattığı adımları uygulayarak, Trapdoor'dan takdığım 512KB'yi ChipRam göstererek 1MB ChipRam'e eriştim. Basit bir havya işlemi ile kolayca yapılan bir değişiklik.
2  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Egede yaşam? Deneyimleriniz? : Mayıs 19, 2020, 14:27:21 ÖS
2018 başında İstanbul'dan ayrılarak Muğla Ortaca ilçesinin Gökbel köyüne yerleştim. 2 yıldan biraz uzun zamandır da burada yaşıyorum.

Benim için birden bire verilmiş bi karar değildi. Hem uygun coğrafyayı bulmak hem de yeni bir yaşam şekline adapte olmakta zorlanmamak için  uzun zamanlar kritiğini ve araştırmasını yaptım.

Tabi ne kadar plan program olsa da ilk zamanlar (özellikle ilk kış) bayaa bi zorladı. Fakat geçen zamanla birlikte deneyim kazandıkça her şey çok daha kolay hale gelmeye başladı.

90ların başında yapılmış bir köy evinde yaşıyorum. Gıda ihtiyaçları için bir bahçem, rakı yapmak için meyve ağaçlarım, tavuklar, kediler, köpekler falan derken her yerden hayat fışkırıyor.

Yaşadığım coğrafyada orman, göl, dere, şelaleler, plaj, deniz, tarlalar.. akla gelebilecek bütün güzellikler var. Şehirde yaşarken bu tarz doğal güzelliklere ulaşmak için bi dünya yol ve masraf yapmak zorunda kalıyordum.

Tabii işin alışması zor tarafları da var. 2 yıl önce bütün sosyal çevrem de değişti. Yeni insanlar tanıyıp, yeni ilişkiler kurmak zorunda kaldım. Bu da hızlı olamıyor haliyle. Buralarda tanıştığım bir çok arkadaş, bir şekilde geldikleri şehirdeki işlerine uzaktan iş yapabilenler. Ekonomik girdi kesilirse, hayat her yerde zor. Ama emin olun ki, büyük şehirlerde alt-orta sınıf olarak insanı geçindiremeyen rakamlara, kırsalda kral gibi yaşarsınız.

İzole bi hayat sürünce şehirde bir türlü sahip olamadığım en önemli şeye de sahip oldum : "zaman"
Bu da hobilerimle daha çok ilgilenmeme, hatta yeni hobiler edinmeme vesile oldu.

Fazlalıkları hayatımdan çıkarıp, en temel şeyleri tutarak daha basit hale geldi yaşantım. Mesela elimde birer tane düzgün(?) çalışan A500 ve C64 tutarak, kullanmadıklarımdan ve yedek parça olmayacaklardan uzaklaştım. Çok şeye sahip olma kafasından çıkıp sadece ihtiyaçlara yönelik bir düzen kurdum ki, bu da öğrenerek deneyimlediğim bir şeydi.

En özünde yeni yaşadığım yere adapte olup, şehirden gelen ve aslında bizlere yük olan alışklardan kurtulmama vesile oldu ki, bunun mutluluğunu tarif bile edemem.

Eğer doğa ile bağ kurup basit yaşamak gibi bir özleminiz varsa, kesinlikle tavsiye ederim. Ama yaşama tarzınızı  ve alışkanlıklarınızı değiştirmeye hazır değilseniz çok zorlanırsınız.

 
3  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: TEXT dosyaya Script ile eklemlenmek [AmigaDOS 1.3] (?) : Nisan 19, 2020, 21:44:14 ÖS
@alpyre

Şu şekilde bi şey yaptım

Kod:
IF EXISTS S:User-Startup
Rename S:User-Startup S:User-Startup.old
Join S:User-Startup.old StartupCommands to S:User-Startup
EndIf

IF EXISTS S:StartupII
Rename S:StartupII S:StartupII.old
Join S:StartupII.old StartupCommands to S:StartupII
EndIf

StartupCommands eklemek istediğim satırların yazdığı dosya..
4  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: Amiga - PC baglantisi : Nisan 18, 2020, 21:15:56 ÖS
Kabloyu temin ettikten sonra Amiga Explorer yazılımına ihtiyacınız var.
Cloanto'nun sitesinde trial'i mevcut. Eğer Cloanto Amiga Forever lisansına sahipseniz, onun keyi ile Amiga Explorer'ı kısıtlamasız olarak kurabiliyorsunuz. ("Şampiyonlar keygen kullanmaz")

PC tarafında Amiga Explorer'a sağ tıklayarak "Setup Wizard" çalıştırıyorsunuz. Bu sihirbaz Amiga tarafında ROM versiyonunuza göre (1.3 veya 2.0+) Seri port ayarlarını yaptırıp, Amiga tarafında çalışacak AExplorer dosyasını RAM'e oluşturuyor.

Sonra da PC tarafından Amiga'nın tüm Drivelarına (Ram Disk dahil) ulaşıp dosya kopyalayabiliyorsunuz. Fakat genelde tek tek dosya kopyalamak gerekiyor.

Performans konusunda sıkıntı çekmemek için PC'den dosya göndermeden önce renk derinliğinizi minimum'a düşürün (mümkünse 2 renk)
5  Amiga / Amiga Genel / Ynt: Deluxe Paint'in hayatımıza etkisi... Hiç Kullandınız mı? : Nisan 17, 2020, 00:22:18 ÖÖ
90'ların ortalarında İstanbuldaki KMP Anadolu TV ve Çankıradaki Kanal 18 için logo/görsel vb işler yapıyordum. Abim o kanallarda çalışıyordu, ben de abim için Kahkaha 2 Kanal da Amiga + Genlock kullanıyordu.

Yine aynı dönemlerde desktop publishing yazılımlarından anlamadığım için siyah beyaz el ilanı ve broşürleri DP ile yapıp nokta vuruşlu yazıcıdan çıktı alıp, fotokopiyle çoğalttırıyordum. Şimdi buraya yazarken aklıma geldi. A4'ü nasıl dolduruyodum acaba? (Nasıl yaptığımı hatırlamıyorum)
6  Amiga / Amiga Genel / WB 1.3 için 8 Renk GlowIcons Seti : Nisan 17, 2020, 00:09:26 ÖÖ
Merhabalar,

Ekteki GlowIcons13.lha dosyasını açarak içindeki scripti çalıştırdığınızda yine ekteki görsellerde örneğini gördüğünüz Workbench 1.3 simgelerinin 8 renkte yeniden düzenlenip Glow efekti verilmiş versiyonlarını kurabilirsiniz. (Workbench 1.3'ü 8 renk yapıp, simgelere uygun paleti yüklemesi de bonus )

Drawer simgesi olarak 2.0+'dakini kullandım, 1.3'ün drawerları çok kaba duruyordu. Geri kalan simgelerde ise orjinallere sadık kalmayı tercih ettim ve referans olarak Cloanto'nun 1.3.3 Disketlerini kullandım.

Umarım çok fazla hata yapmamışımdır..

Kullanacak olanlara şimdiden afiyet olsun..


Önemli Not : Install yaptığınız anda SYS: altındaki tüm standart simgeleri yenileriyle değiştirip, sorgusuz sualsiz üzerine yazıyor. Önceden yedek almanızda veya önemsiz bir WB1.3 ortamına kurmanızda fayda var.


7  Amiga / Amiga Yazılım / TEXT dosyaya Script ile eklemlenmek [AmigaDOS 1.3] (?) : Nisan 16, 2020, 21:50:44 ÖS
Merhaba,

DOS1.3 ile bir script içerisinden s:user-startup dosyasının en sonuna 2 satır eklemek istiyorum. Bunun için aşağıdaki gibi bir şey düşündüm ama doğru bir yöntem midir bilmiyorum.. Bu işi çözmenin en doğru yolu nasıldır?

Saygılarımla...

==== SCRIPT ====
rename S:user-startup S:user-startup.old
join S:user-startup.old Benimkomutlarımınolduğudosyacık to S:user-startup

==== Benimkomutlarımınolduğudosyacık ====
echo "User Startup'ın en sonundan merhaba"
echo "ikinci satır"8  Amiga / Amiga Genel / Ynt: Amiga 1.3 için 8 renk MagicWB ikonları : Mart 11, 2020, 11:18:48 ÖÖ


1.3 Paletine sadık kalarak ben de bi şeyler yapayım istedim ama pixel pixel uğraşmak öyle zaman alıyor ki, hiç bi zaman bitiremeyeceğim galiba  Masum
9  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: Escort Multimedia PC (1996) Restorasyon Projesi : Mart 05, 2020, 20:11:11 ÖS
Çıktığı dönem hayranıydım bu kasanın, hala hayranıyım.
Çok güzel bir model yakalamışsınız. İyi eğlenceler.. (Keyifle takip ediyorum postu)
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Atv kanalında yayınlanmış "Eliminatör" adlı oyun programını hatırlar mısınız? : Ocak 29, 2019, 19:22:40 ÖS
Ali Kirca'nin sundugu zamanlarda ATV Haber'de reklama mi giriyorlardi tam hatirlamiyorum ama ekrana Workbench gelmisti bi sure. Inanamamistim.

2000'lerin başına kadar ATV'de Amigalar aktif kullanılıyordu. 90ların sonunda merkezde kullanmayı bıraksalar da, canlı yayın arabalarında Amiga 1200 oluyordu.

Kullandıkları Amiga'lar daha sonra bir depoya kaldırıldı. O dönem Sabah - ATV grubunda çalışıyordum. Çok istedim ama vermediler, bütün eski bilgisayarlarla birlikte hurdaya çıkarmışlardı. (Genelde A1200 vardı, bir tane de A4000 görmüştüm)
11  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: Adf oyun arşivi : Ocak 15, 2019, 21:48:35 ÖS
Torrent arşivinin tamamı, tekrarlar yüzünden çok gereksiz büyük boyutta olabiliyor. GameBase Amiga arşivi torrente nazaran daha sade.
12  Genel Kategori / Proje / Ynt: Amiga HDMI Scandoubler (HDMI-520) : Ağustos 16, 2017, 17:53:08 ÖS
delimawi hocam teşekkür babında kelimeler arıyorum şu güzellikleriniz için ama zannedersem ki insanoğlu bu hisse henüz bir isim bulabilmiş değil.

var olun
13  Genel Kategori / Proje / Ynt: Retro Bilgisayarlar ve Güncel Fareler üzerine fikir teatisi (C64, Amiga) : Ağustos 15, 2017, 17:56:02 ÖS
Eğer talep sayısı 19'a düşerse ben de çok heveslendim

Bu arada yine muhteşem bir proje olmuş. Hele verdiğiniz bilgileri okurken aldığım hazzı anlatamam. Her şey için çok teşekkürler.
14  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: Amiga music tracker mantığı : Nisan 18, 2017, 15:33:55 ÖS
@Alpyre

Yazdıklarının devamı gelir mi diye ağzımdan sular akmaya başlamıştı tam... Kahkaha

Teşekkürler
15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Tişört yaptıralım mı ? : Nisan 18, 2016, 16:51:49 ÖS
Kendi derneğimiz için her yıl bir etkinlik t-shirti bastırıyoruz. Her sene farklı konseptlerde oluyor. Bir çok firma denedik. En son tisho'da karar kıldık.

Tisho özellikle adetsiz ve çok renkli işlerde kötü sonuçlar verebiliyor (Internetten son kullanıcı satışlarından bahsediyorum) Ama adetli (ben genelde 100-200 arası adetlerde yaptırdım) işlerde güzel kalitede çıkartabiliyor.

Fiyat olarak da merdiven altı işlerle yakın rakamlara anlaşılabiliyor. Tabii bunun için ön taleplerin toplanıp, net'e yakın rakamlar üzerinden pazarlık yapılması gerekiyor. (Asla ilk fiyat teklifine intiba etmeyip, tatlı bi cazgırlık yaparak fiyat kırdırmaya çalışılabilir)(Bazen yiyorlar)


Sayfa: [1] 2 3 ... 35