Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 35
1  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Atv kanalında yayınlanmış "Eliminatör" adlı oyun programını hatırlar mısınız? : Ocak 29, 2019, 20:22:40 ÖS
Ali Kirca'nin sundugu zamanlarda ATV Haber'de reklama mi giriyorlardi tam hatirlamiyorum ama ekrana Workbench gelmisti bi sure. Inanamamistim.

2000'lerin başına kadar ATV'de Amigalar aktif kullanılıyordu. 90ların sonunda merkezde kullanmayı bıraksalar da, canlı yayın arabalarında Amiga 1200 oluyordu.

Kullandıkları Amiga'lar daha sonra bir depoya kaldırıldı. O dönem Sabah - ATV grubunda çalışıyordum. Çok istedim ama vermediler, bütün eski bilgisayarlarla birlikte hurdaya çıkarmışlardı. (Genelde A1200 vardı, bir tane de A4000 görmüştüm)
2  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: Adf oyun arşivi : Ocak 15, 2019, 22:48:35 ÖS
Torrent arşivinin tamamı, tekrarlar yüzünden çok gereksiz büyük boyutta olabiliyor. GameBase Amiga arşivi torrente nazaran daha sade.
3  Genel Kategori / Proje / Ynt: Amiga HDMI Scandoubler (HDMI-520) : Ağustos 16, 2017, 18:53:08 ÖS
delimawi hocam teşekkür babında kelimeler arıyorum şu güzellikleriniz için ama zannedersem ki insanoğlu bu hisse henüz bir isim bulabilmiş değil.

var olun
4  Genel Kategori / Proje / Ynt: Retro Bilgisayarlar ve Güncel Fareler üzerine fikir teatisi (C64, Amiga) : Ağustos 15, 2017, 18:56:02 ÖS
Eğer talep sayısı 19'a düşerse ben de çok heveslendim

Bu arada yine muhteşem bir proje olmuş. Hele verdiğiniz bilgileri okurken aldığım hazzı anlatamam. Her şey için çok teşekkürler.
5  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: Amiga music tracker mantığı : Nisan 18, 2017, 16:33:55 ÖS
@Alpyre

Yazdıklarının devamı gelir mi diye ağzımdan sular akmaya başlamıştı tam... Kahkaha

Teşekkürler
6  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Tişört yaptıralım mı ? : Nisan 18, 2016, 17:51:49 ÖS
Kendi derneğimiz için her yıl bir etkinlik t-shirti bastırıyoruz. Her sene farklı konseptlerde oluyor. Bir çok firma denedik. En son tisho'da karar kıldık.

Tisho özellikle adetsiz ve çok renkli işlerde kötü sonuçlar verebiliyor (Internetten son kullanıcı satışlarından bahsediyorum) Ama adetli (ben genelde 100-200 arası adetlerde yaptırdım) işlerde güzel kalitede çıkartabiliyor.

Fiyat olarak da merdiven altı işlerle yakın rakamlara anlaşılabiliyor. Tabii bunun için ön taleplerin toplanıp, net'e yakın rakamlar üzerinden pazarlık yapılması gerekiyor. (Asla ilk fiyat teklifine intiba etmeyip, tatlı bi cazgırlık yaparak fiyat kırdırmaya çalışılabilir)(Bazen yiyorlar)


7  Amiga / Amiga Emülasyon / Ynt: Taşınabilir Amiga Emülasyonu : Nisan 17, 2016, 23:03:53 ÖS
Öncelikle eline sağlık başkan. Çok güzel olmuş.

Kurcalarken ufak bi hata yakaladım.

Amiga600-ClassicWB-68K paketinde Prefs'in içindekiler çalışmıyor.

Saygılar
8  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Mesleğiniz Nedir? : Nisan 14, 2016, 00:55:45 ÖÖ
Bilgi İşlem bişeysiyim. Aynı zamanda yarı profesyonel grafik (basılı) ve internet (web) işleri de yapıyorum. Amatör seviyede müzikle ilgileniyorum. Bilgi İşlem işim olmadığında Gıda ve Turizim alanında işlerde çalışıyorum.

Saygılar sunarım..
9  Genel Kategori / Proje Alım/Satım / Ynt: IRQHack64 kartuş - Ön sipariş : Nisan 12, 2016, 16:55:45 ÖS
Eğer geç olmadıysa ben de listeye girebilir miyim?

Teşekkürler...
10  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: Türkçe Workbench(Tezgah) : Nisan 12, 2016, 16:51:48 ÖS
CGTR bu işi halledecek diye umutla bekliyorum Kahkaha
11  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Nasıl R2D2 yaparım? : Nisan 07, 2016, 01:29:52 ÖÖ
Bu arada bu soruyu özellikle CGTR'de sormamın sebebi; çok değişik bilgi ve ilgi düzeyinde insanı barındıran ender platformlardan biri olmamızdır Kahkaha
12  Genel Kategori / Genel Sohbet / Nasıl R2D2 yaparım? : Nisan 07, 2016, 01:28:46 ÖÖ


Merhabalar,

R2D2 robotunu, gerçeğine yakın ölçülerde ve özelliklerde oluşturmak istiyorum.
Yapmak istediğim robot R2D2'nin yapabildiği bir çok şeyi yapabilecek, hatta güncel teknolojik bazı gelişmeleri de ihtiva edecek.

Burada işin mekatronik - elektronik - bilgisayar tarafından çok kabusum olan şey fiziksel olarak bu robotu nasıl inşa edeceğimdir. Çünkü fiziksel bazı şeyleri bilmeden mekanik kısmı tasarlayamıyorum bile..

Metalden mi olacak? Başka bir malzeme mi? Plastik mümkün mü? Tek parça olarak neyi, nerede, nasıl yapabilirim? gibi bi dünya soru var kafamda.

bir R2D2 yapacak olsanız, siz nasıl bir yol izlerdiniz?
13  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: -Acemisi için Linux- Raspberry Pi : Nisan 07, 2016, 01:23:37 ÖÖ
Command Line hususunda bir iki hatırlatma yapacağım.

Linux dünyasında kullandığınız command-line ile dos/windowsunkini veya başka bir CLI'i karıştırmayınız. Çünkü gerçekten aşmış yarmış bir CLI'a sahip linux..

Yapabileceğiniz neredeyse her işi command line ile yapabilirsiniz. Grafiksel arayüz içinse dağıtıma göre çeşitli ortamlar mevcut.

Simon'un da dediği gibi, mesela Ubuntu Server arayüz olmadan gelir ve her işi yapabilirsiniz. (İlla mouse ile kullanacam derseniz, webmin benzeri şeysilerlerle de kullanmak mümkün)

Zaten MS da bu mantığı aşırarak galiba Win2k8'den sonra GUI'siz sürüm olayına geçti (powershell ile)

--------------------

RasPi küçük olması ve GPIO'ları yüzünden tercih edilebilir ama sizin amacınız linux dünyasını deneyimlemekse sanki pek de konforlu değil gibi.

Örneğin ben yıllardır Linux'ları Server rollerinde kullanmama rağmen bi süredir masaüstü ortamda da sadece Linux kullanıyorum. Dağıtımların hangisinin daha efektif olduğu tartışmaya açık olsa da Ubuntu'nun community desteği yabana atılmaz. Fakat Ubuntu masaüstü dağıtımları insanı Linux'tan soğutabilir. Bu yüzden Ubuntu temelli "Linux Mint" şu anda Linux dünyasının parlayan yıldızı gibi bi şey... Hem Ubuntu'nun her bi şeyine uyumlu, hem de daha basit bir sistem.

Linux Mint kullanmaya başladıktan sonra yaşadığım tek sıkıntı bazı Windows uygulamalarının başarılı portlarının olmamasıydı. Bunların bir kısmını Wine ile aşabiliyorum. (Wine Is Not Emulator -- Windows uygulamalarını emulasyon yapmadan kullanmanıza yarayan bir "şey". Internette ararsanız detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz) (Örneğin Wine ile WinUAE, MAME64-UI, Photoshop CS6  gibi Linux'da eksikliğini çektiğim uygulamaları çalıştırabiliyorum)

İlk başlangıç için de size tavsiyem bir bilgisayara windows kurduktan sonra boş bir partition ayırıp oraya da Linux kurup, dual boot ile seçim yapabilmenizdir. Hem ihtiyaç halinde Windows açabilir, hem de Linux ile daha güzel zaman geçirebilirsiniz.

Zaten Linux ile ilgili soracağınız her şeyin cevabında Google size yardımcı olacaktır.

İyi Eğlenceler Kahkaha
14  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Forum üyelerinin jeopolitik konumu : Mart 08, 2016, 02:37:23 ÖÖ
İstanbul, Kartal, Uğur Mumcu Mh.
15  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / MSX Uyumlular / Ynt: Vestel in urettigi oyun konsolu bilgisayar : Mart 03, 2016, 22:05:04 ÖS

Meta A.Ş.'nin Atari 2600'leri, Commodore 64 Türkçeyazar falan çok daha yerlidir. En azından yerelleştirme çalışmaşı yapmışlar.Merak edenler varsa şöyle bakabilirler Kahkaha

http://www.atarimania.com/list_games_atari-2600-vcs-turkey_country_29_2_G.html
Sayfa: [1] 2 3 ... 35