Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 255
1  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Oyunlarda puan mi kademe mi? (Anket) : Mayıs 16, 2022, 17:45:43 ÖS
Ne yalan söyleyeyim ben eski kademecilerdenim. 90'larda bitirdiğim oyunların listesini tuttuğum bir defterim bile var. Sonradan sonraya oyun platformlarında başarım özellikleriyle beraber başarım hedefleyerek oynamaya başladım. Skora sadece yarışmalarda bakarım. 
2  Genel Kategori / Proje / Ynt: Web Sitesi Açtım : Nisan 25, 2022, 18:48:59 ÖS
Güzel bir proje. Başarılar.

Hedef müşteri olarak bakkallar ve ufak marketler düşünülmüş galiba. Merak ettiğim bu sistem fiş kesebiliyor mu ve POS cihazları ile entegrasyonu var mı? Yoksa satıcı toplam tutarı ekrandan okuyup elle mi girecek? Stok takibi ve gelir gider hesabı gibi özellikler yazılımın ücretsiz olduğu düşünüldüğünde olmasa da olur ama fiş kesebilmesi müşteriyi bağlamak açısından faydalı olur.

İkinci bir tavsiye hazır tüm ürünler ortak bir havuzda tutuluyorken, bu yazılımı bakkaldan alış veriş yapanlara da açmayı düşünmelisiniz bence. Biraz açmam gerekirse çevremdeki bakkalların hepsinde halihazırda stok takibi vs. ile tamamen entegre çalışan barkod sistemleri zaten var. Bunlar da zaten barkodlu satış sistemi olarak paket olarak satılıyor.  Tıkır tıkır işleyen bu sistemi sizinki ile niye değiştirsin? Ancak telefonla sipariş gelince işler karışıyor. Bazen yoğunluktan telefona cevap veremiyorlar, not alıp unutuyorlar vs. vs. online olarak sipariş yazdırılabilse pazara girebilmek için güzel bir argüman olurdu.
3  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Sony Trinitron CRT TV'im menü ve servis ayarlarını kaydetmiyor! : Nisan 07, 2022, 08:51:02 ÖÖ
Kısa bir aramadan sonra KV serisinde servis menüsündeki ayarların kaydolmaması genel bir problemmiş gibi görülüyor.

Ayarlar TV modeline göre üç farklı şekilde kaydediliyormuş. Gerçi sen denemişsindir ama yine de yazıyorum. TV ve kumandanın modeline göre [MUTE]+[ENTER], [MUTE]+[OK] veya [MUTE]+[0] kombinasyonu işe yarayabiliyormuş. Bu üçü kombinasyonda işe yaramıyorsa yapacak pek bir şey yok gibi. Pil veya kapasitör arızası gibi görünse de, okuduğum kadarıyla bu seride servis  ayarları işlemcinin üzerindeki ROM'a kaydediliyormuş.
4  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Ucuz audio switch bulamıyorum! :/ : Mart 22, 2022, 13:41:14 ÖS
2010-2012 civarı böyle şeyleri "Kargo gelirken boş gelmesin. Alalım kenarda dursun. İleride lazım olursa elimizin altında olsun." mantığıyla alırdık. Şimdi de kedi ciğere bakar gibi seyrediyoruz.
5  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / IBM Uyumlular / Retro x86 Sistemler / Ynt: Pentium 1 166Mmx sistemin doğuşu... : Şubat 01, 2022, 19:09:33 ÖS
@phoenix çok sağol benimki farklıymış arkasında bir sürü jumper var. jumperları değiştirince ön tarafataki rakamlar değişiyor.

Besleme (+5v) ve toprağı (Vcc) doğru bağladıktan sonra gerisi mühim değil. Jumperlarla kafana göre oynayarak deneme yanılma ile istediğini yazdırabilirsin.
6  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: Oynanması Gereken Amiga Oyunları : Ocak 13, 2022, 15:25:50 ÖS
belki konuyla alakalı değil ama ports of call ve oil imperium favori oyunlarım severek ve begenerek oynuyorum ikisinide (rahmetli mathman ile oynardık nurlarda yatsın )

O zaman Tycoon oyunlarına geçelim. Ports of Call ve Oil Imperium ilk akla gelenler. Başka neler vardı?
7  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Klasik otomobil tavsiyesi istiyorum ...! : Ocak 13, 2022, 15:14:32 ÖS
Madem muscle classic'lere girdik, favorim Dodge Charger'ı anmadan geçmeyeyim.

Charger mı Challenger mı?

8  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Klasik otomobil tavsiyesi istiyorum ...! : Ocak 13, 2022, 14:09:51 ÖS
Renault 12'ye geleyim:  O da 70'lerin tasarımı ama 72 ralli şampiyonluğu falan var, 131/şahin/doğan takımının öyle bir başarısı hiç olmadı diye biliyorum

Abarth diye bir şey hiç duymadınız sanıyorum. 124'ün iki Avrupa, 131'ün üç dünya şampiyonluğu var.
9  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Klasik otomobil tavsiyesi istiyorum ...! : Ocak 12, 2022, 14:31:29 ÖS
Klasik otomobil tavsiyesi istiyorum ...!


Bu iş için ayırdığınız bütçe ne kadar?


Evet. Alıp hafta sonları gezmek için mi soruyorsunuz, yoksa duvara posterini asmak için mi? Poster içinse tavsiye çok. Kullanmak için Ford Capri önerebilirim. Hem Amerikan havası var. Hem de Avrupa için üretildiği için daha ekonomik bir araçtır. Türkiye'de bulması da nispeten kolaydır.Klasik otomobil denildiğinde akla hemen Amerikanlar gelse de Amerikan aramıyorsanız, Miata derdim. Sana zevke bineceğin bir araba alalım ne istersin diye bir soru gelse bunu söylerdim.İşin fantezisine kaçacaksak o zaman 1978 Pontiac TransAM Firebird derim.

10  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: Oynanması Gereken Amiga Oyunları : Ocak 12, 2022, 14:14:37 ÖS
Amaç biraz da az bilinenleri bulmak. 3'te kaldık galiba.
11  Amiga / Amiga Yazılım / Oynanması Gereken Amiga Oyunları : Ocak 11, 2022, 22:55:17 ÖS
Amiga'ya biraz geç, 93 senesinde başlamış biri olarak "oynanması gereken Amiga oyunları" konusunda dağarcığım biraz dar. Amiga'ya geç dönemde geçtiğim için önüme hep en iyileri geldi. Aradaki döneminin iyi oyunlarının bazılarını kaçırdım. Malum o dönemde bölgemizde bilgisayarcıların arşivinde olmayan veya arkadaş çevremizde popüler olmayanları da atlayabiliyorduk. Bir anket yapayım, kategoriler belirleyerek hep beraber oyunlar seçelim dedim. Sadece herkesin bildiği, her ankette çıkan en iyileri değil de oynanması gereken önemli oyunları da tavsiye ederseniz sevinirim.

RPG ile başlayalım mı? 5 tane RPG seçelim. RPB için benim önerim Eye of the Beholder.  

12  Genel Kategori / Proje / Ynt: Amiga için Toplu Sabit Mouse Yapalım : Ocak 04, 2022, 23:54:06 ÖS
Bununla sağlıklı şekilde oyun oynanabiliyor mu?
13  Commodore / Commodore Genel / Ynt: İzmir Selçuk Pazarında Süpriz : Aralık 14, 2021, 19:08:37 ÖS
Bize pahalı ne yazık ki. 25 dolar alt tarafı.

100 dolar ucuz gelirdi. OEM parça listelerinden 600-700 dolara bilgisayar toplardık doğru dürüst işimiz bile olmadığı zamanlarda, o kadar da pahalı gelmezdi.

700 dolar mı? Lisede her hafta yeni liste alıp bilgisayar fiyatı hesaplardım. 1000 dolardan aşağı fiyat çıkardığımı hatırlamıyorum. Monitör dahil mi bu fiyata? Gerçi seninle aramızda yaş farkı da var. Ben Pentium/mmx döneminden bahsediyorum.
14  Commodore / Commodore Genel / Ynt: İzmir Selçuk Pazarında Süpriz : Aralık 13, 2021, 14:33:50 ÖS
Maalesef bu ürünleri bit pazarından ucuza topladığımız günler çok geride kaldı. Bu ürünler hem artık çok nadir bulunuyor, hem de artık paramızın değeri kalmadı. 1530 için makül fiyatın 50-60₺ olması gerekirken e-bay'e baktığınızda 350₺'nin e-bay fiyatlarıyla yarı yarıya olduğunu görüyorsunuz. Elinizdeki kolleksiyonunuza gözünüz gibi bakın.
15  Commodore / Commodore Yazılım / Ynt: Bir Commodore 64 assembler programı hikayesi : Kasım 15, 2021, 10:17:11 ÖÖ
Tebrikler. Oyun yaparken takılacağın pek çok aşamayı bir seferde geçmişsin aslında. C64 Program Studio kullanırken bahsettiğin karakter kodlaması problemiyle ben de karşılaşmıştım. Küçük ı ile yazılan komutlar gözümü rahatsız ettiği ve Program Studio dışına kopyala yapıştır ile taşıdığımda sorun çıkardığı için komutları büyük harf yazarak çözmüştüm.

Sayfa: [1] 2 3 ... 255