Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 165
1  Genel Kategori / Proje / Ynt: ISA ses kartı pcb siparişi : Bugün 10:26:13
Kahkaha boğuluyordum inan...sabah sabah güldürdün..." gelen malın katma değerli bir işte kullanılacağının bilinciyle.." Kahkaha çok yaşa emi Kahkaha

Hakikaten çok şey bekliyorum değil mi
Daha pahalı ancak daha az riskli alternatifler de varmış bu arada,

https://forum.donanimhaber.com/pcb-baski-devre--131599665
2  Genel Kategori / Proje / Ynt: ISA ses kartı pcb siparişi : Bugün 00:40:12
Detaylı incelememi yapmadım ama malzeme stoklarımda malzemelerin bir kısmını bulabileceğimi düşündüğüm için kit olayına henüz girmedim.

Biraz geç oldu gerçi ama hemen ciddi harcamalar yapmayın bence, gümrük mümrük sakata gelirsek pcb'lere bile ulaşamayabiliriz.

Umarım gümrüktekiler olması gerektiği gibi gelen malın katma değerli bir işte kullanılacağının bilinciyle hareket ederler. Şimdiye kadar sipariş ettiğim hiç bir pcb paketi gümrüğe takılmadı ama şu son talimatlardan sonra ne olur bilinmez.
3  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: En son hangi retro cihazı kullandınız? : Bugün 00:35:26
Bitten aldığım Cy486 DX-40 sistemi adam etmek için epey uğraştım. Geçenlerde de awe64'ü epey uğraşıp kurduktan sonra dur doom'un sesleri çekeyim dedim. Gece gece panik yaptırdı meret  

4  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Arcade Sistemler / Ynt: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters : Dün 10:12:07
Tebrikler valla, kıskandırıcı bir çalışma oldu baştan sonuna kadar. Şapka çıkarmak istiyorum ancak şapkam yok, Ankara'ya gelirsem bir bira sözüm olsun

Yoksa İlker'in bahsettiği ünlü Elvira mı acep? Kahkaha
5  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 22, 2019, 16:20:15 ÖS
Ayarı kaydetmemiş olabilirsin.

Kaydediyorum. Bir dahaki açılışta tekrar default haline dönüyor.
6  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 22, 2019, 15:43:33 ÖS
Bendeki son durum şöyle oldu : shield'ın plastiği tutan yerlerini falçata ile açtım, iki yandaki lehimlenmiş yerlerden havya yardımı ile tamamen çıkardım. Yuvaya sağlam oturan bir şey olmadı ama sonunda çalıştı. 

Memory karta çoklu kurulum yapmıştım. Şimdi de şöyle bir sorunum var, ayarları kaydetsem bile ps2'yi tekrar açtığımda hdd ayarını tekrar yapmam gerekiyor.
7  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 23:45:52 ÖS
Benim de şöyle bir sorunsalım var, büyük ihtimalle aldığım network adaptörü yamulmaya müsait idi yahut da ben fazla abandım oturtmaya çalışırken. (WD disk ile kullanmaya çalıştığım için malum oturmadı)

Aynı konnektörden bir şekilde bulabilir miyiz? Yahut bu konnektör bir şekilde çıkartılırsa port'a oturur mu ne dersiniz?

8  Commodore / Commodore Donanım / Ynt: C64 güç kaynakları : Mart 20, 2019, 00:11:01 ÖÖ
C64 adaptörü üzerindeki değer 9V 1A, olay bunu sağlamaktan ibaret değil mi? Sonuçta hardware üreten adam bu limitlere göre üretimini yapacaktır. Yetişmediği yerde de ürününün üstüne ek güç girişi koyacaktır.

ps: Demek istediğim, bunu yaparken userport / tape port'tan takılan mevcut ve gelecekteki olası expansion kartları da düşünmek lazım. böyle olunca stock adaptörün üstündeki rating ne ise aynısını sağlamakta fayda var.
9  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Amstrad - Genel / Ynt: Anne Ben Amstrad'çı Oldum : Mart 19, 2019, 12:37:40 ÖS
Oğuzhan dostum, istersen bana gönder ben uğraşayım onun tamiriyle.
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Yeni nesil demo/oyunlardaki grafik gücü - C64 : Mart 19, 2019, 01:50:03 ÖÖ
Release baskısı olmadan geliştirme yapılıyor tek sırrı bu. Yoksa C64'ün sırları eskiden beri biliniyor.

Geçmişte oyun geliştiren vatandaşlara bir kaç ay süre verip yaptırıyorlarmış bu işi. Ehil olmayanın oyun geliştirmesi, zamanla bu işi öğreniyor olması durumları da hiç nadir değilmiş geçmişte. Teslim edebiliyorsan işi alıyormuşsun.

Günümüzde medya baskısı da yok, boyutu en fazla şu kadar olsun gibi bir sınır da yok. Bazı oyunlar hatta Ocean'ın kartuş formatında çıkıyor, örneğin Prince of persia portu.

Geçmişte bize grafikleri ile vay be dedirten oyunlar da vardı, örn. Mayhem in Monsterland.

Şahsen Microprose soccer'ın ekran kullanımı olsun Replay / Geri sarma'larını görünce içimden derin bir has... çekmiştim  edit : Ben sadece oyun kısmına değindim, oyunlarla ilgili şurada da tartışılmış :
https://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=56846&start=0

11  Commodore / Commodore Donanım / Ynt: PI1541'i Teyp Portundan calistirma : Mart 19, 2019, 01:37:11 ÖÖ
Çok mümkün gözükmüyor bu. Gördüğüm kadarıyla rpi'nin idle iken dahi çektiği akım 100mA'nın çok üzerlerinde. Çok da anlamlı değil, sonuçta teyp portu / userport vesaire işgal edilecek.

Pi1541'e alternatif embedded çözümler var, bunlardan biri yaygınlaşırsa dediğin mümkün olabilir.

Demo soruna yetkin biri cevap verebilir muhtemelen ancak kendi deneyimlerime dayanarak cevap vereyim. C64'ü 93 senesinde aldım, oyun çektirdiğinde crack intro'ları ile tanışıyordun, o zamanlar ancak merak edersen oyun çektirdiğin yerden filan bilgi sahibi olma imkanın vardı. Onların bağlantıları varsa ki vardı (sonuçta crack'lenmiş oyunları swap yapan gruplardan aldıklarını biliyoruz) ben oyun çektirdiğim yerde elemanların açıp amiga demosu izlediklerini hatırlıyorum. Tabii daha öncesini bilmiyorum commodore dergisi yahut diğer yayınlar mutlaka geçmiş senelerde bahsetmiş olabilirler. Benim c64'ümde demo çalıştırmam staj yaptığım yerdeki bir arkadaşın grup üyesi olması ve ondan kopyaladığım disketler vasıtası ile olmuştu. Bu dediğim 93-94 senesi idi yanlış hatırlamıyorsam.

Yine 93 senesinde internetin hayatımıza girmesiyle dünyada neler oluyor göz atma şansımız olmuştu. Crack intro'larını beğendiğimiz grupları filan araştırıp öğrendiğimiz seneler. Ben bu açıdan biraz şanslıydım zira internet'i o zamanlar Türkiyede kısıtlı bir kesim kullanabiliyordu. Üniversitelere tam anlamıyla internet gelmemişken bile EARN network'ü üzerinden dolaylı olarak internete erişebiliyorduk.

12  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Amstrad - Genel / Ynt: Anne Ben Amstrad'çı Oldum : Mart 18, 2019, 22:36:35 ÖS
Genel geçer taktik : sağlam makinenin ve arızalı makinenin tüm çiplerini soketle. Sağlam olanı donör olarak kullanıp test et.

Hasar yüksek voltaj verilerek oluştu ise Bryce nickli bir vatandaşın konuyla ilgili yazısı var.

"5V - All is fine.

5.5V - Still pretty much ok, but the 74LSxx, AY, CRTC, Z80 and FDC are starting to feel the pain.

6V - The 74HCTxx are also starting to get hot, but nothing has failed yet.

7V - The 8255 and PAL are at their limit, the parts listed in 5.5V above are starting to fail.

7.5V -  The RAM ICs have reached their limit, but most of the parts in the 5.5V list will have already died.

12V - Everything is failing, just the analogue ICs are still holding out.

15V - The LA4140 in the tape deck finally gives up.

30V - There's probably smoke coming out somewhere and even some of the capacitors are starting to pop. The only surviving chip is the LA6324

36V - The LA6324 fails.


Instant Voltage:
Although the list above seems to suggest that the Logic / Z80 / CRTC etc would die before the RAM, this isn't the case if you were to connect 9V to the CPC. Althought they can survive 7.5V and the Logic only manages about 5.5 to 6V, they tend to fail faster. So 9V would probably kill the RAM first and (if you're really lucky) the failed RAM might even protect the other ICs by dropping enough voltage.

Either way, connecting more than 5V to the CPC is generally a bad idea. Reversing the voltage (even at 5V) also isn't advised. This will also kill the ICs pretty quickly, but again, the RAM ICs seem to be most sensitive to this and will most likely fail first."

Görüntü geldiğine göre CRTC ve Z80 gitmemiş olabilir. PAL ve logic çiplere odaklan.
13  Genel Kategori / Proje / Ynt: ISA ses kartı pcb siparişi : Mart 18, 2019, 18:49:16 ÖS
Güzel bir batch oldu, herkes ödemesini yaptı. JLCPCB pcb'leri üretti ve kargoya verdi.

Şu kod ile takip edebilirsiniz : RF711526919SG

Umarım devamı da güzel gelişir
14  Genel Kategori / Proje / Ynt: ISA ses kartı pcb siparişi : Mart 18, 2019, 12:20:29 ÖS
PCB'lerimiz üretildi, kargoya verilmek üzere... 2-4 hafta içinde umarım ulaşırız pcb'lere.Bu arada bugün Snark Barker PCB'm ve DSP kontrol çipim geldi


Telif hakkında sıkıntı olmasın diye mi ismi Snark Barker? Kit olarak mı aldınız?
15  Genel Kategori / Proje / Ynt: ISA ses kartı pcb siparişi : Mart 15, 2019, 17:14:32 ÖS
Bu iş pazartesiye kalır,


Sayfa: [1] 2 3 ... 165