Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 22
1  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Bir garip soru? :) : Ekim 25, 2021, 14:51:58 ÖS
Tırtıklı kesim yapan kağıt giyotinleri var. İşinizi görür.
2  Genel Kategori / Proje / Ynt: Sega Mega Drive Multi Kartuş Yapımı (Yardım) : Nisan 16, 2021, 03:01:14 ÖÖ
@yavuzg, hoşbulduk üstad 
Sizin de belirttiğiniz gibi multirom.exe tool’u, Krikzz SSF2 mapper ile kullanılıyor. Benim Aliexpress’ten hazır aldığım kartuşta @blackturk’ün de belirttiği üzere sol üst köşede U1 ile belirtilen bir boşluk var, acaba buraya bir 74LS174 gelebilir mi? Kartuşu tasarlayan Çinli bunu düşünerek mi yaptı acaba? Keşke elimde gerber dosyaları olsaydı. İhtimal dahilinde bu boşluğa 74LS174 ekleyip, flash’a da Krikzz multirom ile hazırladığım rom’u yaksam ne olur acaba?

Elimde, aşağıda fotoğrafını eklediğim Aliexpress’ten aldığım çoklu oyun kartuşları da var.1 numaralı (PCB) kartuş, menüden oyun seçmeli (4 oyunlu) bir kartuş. S29GL128N10TFI01  NOR flash ve siyah epoksili bir devre kullanılmış.Sizin anlattığınız gibi adresleme bilgisi epoksinin altındaki devrede, oyun romları (oyunların menülü hali) flash yongada yazılı. Bu kartuşu cihaza taktığımda menüdeki oyunlardan herhangi birini seçmek için gamepad’de A tuşuna basınca oyun açılıyor. Aynı şekilde Krikzz multirom ile hazırlanmış çoklu rom dosyasında da oyun seçme A tuşu ile yapılıyor. Kafamda şimdi bir soru belirdi, bu kartuşun içine Krikzz multirom ile hazırlanmış rom dosyası yazabilir miyim? S29GL128N10TFI01 flash yazılıp/silinebilen bir flash mı?

2 numaralı (PCB) kartuş kallavi bir kartuş, içinde epeyce bir oyun var. Devre kartı da iyi kalitede sayılır. Yukarıda denemeyi düşündüğüm hususlar sonuç vermezse anladığım kadarıyla kendi kartuş tasarımımı ve adreslemeyi yapamadığım sürece multi oyun kartuş konusu benim için hayalden öteye geçemeyecek. Tasarlayabilirsem 2 numaralı kartuş gibi bir kartuş tasarlamam gerekiyor anlaşılan. İnternette bir sürü Sega MD/Genesis kartuş pcb’si dosyası buldum, çoğu basic PCB olduğu için işime yaramaz diye düşündüm. Github.com sitesinde şu çizimi buldum:Genesis-FeRAM-Cart: https://github.com/soniccd123/Genesis-FeRAM-Cart
Gerber dosyaları indirme linki: https://codeload.github.com/soniccd123/Genesis-FeRAM-Cart/zip/refs/heads/master

Açıklamalar kısmında; How to make multirom file: Just use the CMD command "copy /b rom_x.bin + rom_y.bin + rom_z.bin rom_result.bin" to join them to one file. One may join how many ROMs he wants to, just be shure that the result file is smaller than the total size of the EPROM and that the ROMs fit correctly to each desired bank to make software switching possible.
JP1 jumper: This jumper is the result of some tests with varied sized Save RAM suporting software. This jumper is necessary for software bigger or smaller than 2MB to correctly save and detect the FeRAM. For software bigger than 2M, one must connect (with solder blob, 0K resistor, etc) the >2MB part of the jumper; for smaller or equal to 2MB software, one must do the same with the <2MB part of the jumper.

Bu yazıyı görünce sanırım aradığım PCB dizaynı bu galiba dedim. @yavuzg @blackturk ne dersiniz?
3  Genel Kategori / Proje / Ynt: Sega Mega Drive Multi Kartuş Yapımı (Yardım) : Nisan 15, 2021, 21:32:29 ÖS
Uzun süredir foruma yazmadınız. Sizi yeniden görmek, iyi olduğunuzu bilmek güzel.

Konuya gelirsek güzel bir uğraş. Maalesef bilgim yok ama merakla takip edeceğim.
Merhaba Fatih Bey. Evet epey oldu. Görev icabı yoğun yıllar geçirdim, şimdilerde biraz daha rahat olabildim. Biraz kafa dağıtma amaçlı hobilerime geri dönmeye çalışıyorum. Multi oyunlu kartuş konusu hep kafamda olan bir konuydu. Aliexprees'te gezinirken çeşit çeşit kartuş yaptıklarını gördüm, çok zor olmamalı bunu yapmak diye düşündüm.Bakalım becerebilecek miyim?
4  Genel Kategori / Proje / Sega Mega Drive Multi Kartuş Yapımı (Yardım) : Nisan 15, 2021, 02:35:45 ÖÖ
Herkese merhaba arkadaşlar. Başlıktan da anlaşılacağı üzere Sega Mega Drive/Genesis için multi oyunlu kartuş yapmak istiyorum. 90’lı yıllarda bile yapılan bu kartuşları nasıl yapabilirim? İçinde öyle 50-100 oyun olmayacak. Seri olan oyunları tek bir kartuşta toplamak istiyorum. Örneğin Streets of Rage 1-2-3, Shinobi serisi, Batman serisi,Mortal Kombat serisi vb. şekilde custom multi kartuşlar yapmak istiyorum. Şimdi bana ne yapacaksın multi kartuşu, Aliexpress’ten flash kartuş ya da çoklu kartuş siparişi ver gitsin,hiç uğraşma diyecekler olacak, ben tamamıyla kendi zevkime göre kartuşlar yapmak istiyorum.

İnternette bu konuyu epeyce bir süre araştırdım, maalesef elle tutulur işime yarayacak somut hiçbir bilgi elde edemedim. Sadece multi kartuş yapmanın iki yolunun olduğunu öğrendim. Birincisi maksimum 4 oyunlu olacak şekilde konsoldaki reset tuşuna basılınca oyun değişen yöntem, ikincisi liste yöntemi. Ben reset tuşlu yöntemi istemiyorum, klasik kartuşu takınca oyun menüsü (listesi) açılan yöntemle kartuş yapmak istiyorum.

Yaptığım araştırmalar sonucu lazım olacak donanımı temin ettim.Aliexpress’ten Flashkit-MD Rom programlayıcı cihazını, custom Sega MD kartuş PCB’sini aldım.

Aldığım PCB 4Mbyte (32M bit) kapasiteli bir kartuş. İstediğim oyunun romunu tekli olarak yazdırıp konsolda çalıştırabiliyorum. Elimdeki klon çoklu Sega MD kartuşlarını Dump edip içindeki romu alıp bu pcb’ye yazdığımda sadece bir oyun çalışıyor. Orijinal Sega MD çoklu kartuşlarını Dump edip romu bu kartuşa yazdığımda sorunsuz çalışıyor.

Yine internette yaptığım araştırmalar sonucu Krikzz (Sega MD Flash kartı icat eden grup) Multirom.exe isminde bir yazılım yapmış.Maksimum 7mb’lık multi romlar yapabiliyorsunuz fakat bu romlar sadece Everdrive MD Flash Kartuşlarda çalışıyor. Ben 3 oyunlu bir rom yaptım ve bendeki pcb’ye yazdırdım, oyun menüsü ekrana geldi fakat oyun seçip Starta bastığımda oyun açılmıyor.

Biraz uzun oldu biliyorum ama yapmak istediğimi detaylı şekilde anlatabilmek istedim. Bu konuda bana yardımcı olabilecek herkesten yardım bekliyorum.
5  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Retro TOP 10 Listeniz ! : Ekim 14, 2020, 21:24:52 ÖS
1-Alex Kidd in Miracle World (Sega Master System)
2-Super Mario Bros. (NES/FC)
3-Bomberman (NES/FC)
4-Contra Force (NES/FC)
5-Tekken 2 (Arcade)
6-Final Fight (Arcade)
7-Streets of Rage Series (Sega MD)
8-Sonic 3 (Sega MD)
9-Fifa 97 (Sega MD)
10-Tetris (Gameboy)
6  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Wiimote Pil dayanmıyor : Ekim 30, 2019, 00:54:10 ÖÖ
Çok güzel bir pil inceleme videosu. BİM+2

https://www.youtube.com/watch?v=DgMrJGjtHok
7  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Intellivision Amico Ne dersiniz tutar mı bu konsol? : Mayıs 04, 2019, 03:35:48 ÖÖ
<a href="http://www.youtube.com/v/xokUnn1lBGA&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/xokUnn1lBGA&rel=0</a>
8  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 02:55:53 ÖÖ
Yahu herşey tamam da freemcboot nasıl yapılıyor onu anlamadım. Mc ye ne yükleyecez nasıl yüklenecek detaylı anlatımı var mı?


Free MC Boot için için iso dosyasını boş bir dvd'ye yazdır. Çipli bir ps2 ile dvd'yi çalıştır.dvd içindeki program ile yazılımı memory card'a yazdır. Free mc boot'lu bir memcard'ın artık hazır.

videonun beşinci dakikasından sonraki işlem sana yardımcı olacaktır. <a href="http://www.youtube.com/v/YUD82el7DY4&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/YUD82el7DY4&rel=0</a>

iso link: https://drive.google.com/drive/folders/0Bxc8dCBkMjeFM2R6T3RJQ3AzT2M
9  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: Raspberry Pi 3 Retropie hazır imaj sorun : Mart 15, 2019, 01:24:38 ÖÖ
64GB'lık kart varsa ona kurmayı bi deneyin isterseniz.İmaj sorunluysa kendini belli edecektir.

32gb'lık kartı windows PC'de disk yönetiminden bi kontrol edin. Bir kaç MB'lık ikinci bir partition oluşmuşsa sorun bundan kaynaklı olabilir.

Bu imajı 3 farklı (samsung-sandisk-toshiba) 32GB'lık karta sorunsuz yükledim.

<a href="http://www.youtube.com/v/vqLb2e1CfGo&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/vqLb2e1CfGo&rel=0</a>
10  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: Raspberry Pi 3 Retropie hazır imaj sorun : Mart 09, 2019, 11:44:36 ÖÖ
Kesinlikle katılıyorum. Etcher çok iyi bu konuda.Kullanımı çok basit bir program.Bugüne kadar sandisk,samsung ve kingston hafıza kartlarına bu programı kullanarak bir sürü imaj (retropie,batocera,recalbox,raspian) yazdırdım.
11  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: SONY PVM RGB Portsuz Almaya Deger mi? : Mayıs 12, 2018, 00:59:26 ÖÖ
Gökhan abi bu videoda c64'leri s-video girişinden bağlayın diyor. PVM'de s-video girişi varsa bir deneyin.
Şu bnc to scart kablodan lazım bana da. Ebay'de varda paypal yüzünden alamıyorum

<a href="http://www.youtube.com/v/A2Ev6g8rMiM&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/A2Ev6g8rMiM&rel=0</a>
12  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Nintendo Game Boy DMG01 - Game Boy Pocket Karşılaştırması : Nisan 28, 2018, 01:36:32 ÖÖ
Küçüklügümde Pocket Aldım.İlk Denememde Dmg den Turrican Kasetini Söktüm Pocket e Taktım .Taktım ama Ekrana Bakıyorum Başka Oyun Gibi Geliyor Dedim Acaba Kasetleri mi Karıştırdım Kahkaha Ekran Görüntü Detayında Aşırı Bir Fark Var.Pockette Uçan Düşman Kuşları Görürken DMG de Sadece Nokta Olarak Görebiliyorduk Kahkaha

Ben DMG nin Kasasına Pocket in Ekranına Hastayım Keşke Benimde Gameboy um Olsa


Süleyman senin yorumu okuyunca bu reklam aklıma geldi Kahkaha Kahkaha Kahkaha

<a href="http://www.youtube.com/v/EVQ1fP7dNEE&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/EVQ1fP7dNEE&rel=0</a>
13  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: İyi bayramlar köşesi : Haziran 25, 2017, 12:37:06 ÖS
Herkese iyi bayramlar...
14  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Nerede bu Sony PVM'ler ? : Haziran 15, 2017, 21:59:55 ÖS
Yeni bir ilan.Ben mesaj attım sağolsun ilan sahibi hemen dönüş yaptı.Ben RGB'li aradığım için bana uymadı,belki size uyar.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-televizyon-sony-pvm-9l1-pvm-14l1-pvm-20l1-adrese-teslim-448968809/detay/
15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Geçici İş Yerim ve Evim : Haziran 08, 2017, 03:06:40 ÖÖ
Allah yardımcın olsun Özay Bey.Şark hizmetimi 4 yıl yaptım, yetmedi 2 kez bir aylığına Diyarbakır-Sur'a gittim (ocak 2016-nisan 2016),  ardından batıya döndüm .2 ay sonra 1 aylığına Mardin-Nusaybine gittim. Bu dönemlerde şarkta çalışmak hayli zor,kendine dikkat et Allah'a emanet ol. Yanına psp-ds lite falan alsaydın,iyi oluyor.
Sayfa: [1] 2 3 ... 22