Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 47
1  Genel Kategori / Genel Sohbet / HDD Hız Sorunu Yardım : Haziran 03, 2019, 00:42:14 ÖÖ
Selamlar arkadaşlar,

geçenlerde bir konu açmıştım HDD'min ömrü hakkında, iki ayrı programın test sonuçlarını paylaşmıştım ve programlardan biri ''Hard Disk Sentinel'' diskin sağlık durumunu çok kötü ve 9 gün ömrü kaldığını söylüyordu,

herhalde 1-2 ay olmuştur, diskte herhangi bir sorun yoktu gayet iyi çalışıyordu taki bir kaç gün öncesine kadar.

sorun kendini sistemin yavaşlığı, geç açılması ve uygulamların yanıt vermemesi ile göstermeye başladı, tabi ben sorunun HDD den olduğunu hiç düşünmedim, neyse çok fazla detaylara girip sıkmayım.

Seagate marka HDD'nin okuma yazma hızı düştü, sistem veri aktarımı yaparken veya bir şey yüklerken kitleniyor yanıt vermiyor, uzunca bir süre bekletiyor,

HD Tune programı ile hız testi yaptığımda ise 180mb seviyelerinde başlayıp kısa bir süre sonra kb civalarına kadar iniyor, bazen sıfır oluyor ve kitleniyor.

HDD'de bad sektör sorunu yok ama denemediğim şey kalmadı, sistemde virüs olduğunu da zannetmiyorum çünkü sağlam bir antivürüs programım var ve diğer Malwarebytes vb programlarla sistemi tarattım sorun çıkmadı.

HDD den ümidimi kestim yenisini alacağım ama asıl sorun bu değil, hdd de kayıtlı olan bi dolu büyük küçük dosyalarımı harici diske kopyalayamıyorum, küçük dosyalar nispeten aktarılıyor ama 50mb ve üzeri büyük dosyalarda mutlaka sistem kitleniyor, hdd nin test sonuçlarının resimlerini ekledim,

daha önce böyle bir sorun yaşayan veya çözüm önerisi olan varsa sevinirim.

2  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Virüs dikkat !!! arkadaşlar yardım... : Nisan 29, 2019, 22:51:53 ÖS
Bir kaç yıl önce aynı fidye virüsünün bir değişiği bilgisayarıma bulaşmıştı, işlemcinin hafif yük altında çalışması sebebi ile virüsü fark etmiştim ama geç kaldım, dosyalarımın yarısı şifrelenmişti, geri yükleme noktaları da silinmişti, ne yaptımsa şifrelenen dosyaları kurtaramadım,

düzgün bir antivirüs programı kullanınca bu tür sorunlarla karşılaşmadım, eset nod32 ile tanışmadan önce virüs programı kullanıyorum sanırdım, 6 ayda bir mutlaka bir virüs bulaşıyordu sisteme, eset nod32 den sonra hiç virüs bulaşmadı.
3  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: 3D Nes (Emulatör) : Nisan 13, 2019, 23:58:16 ÖS
İndirdim denedim mario güzelmiş.  Tam ekran oluyor mu acaba?
4  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış : Nisan 13, 2019, 00:10:24 ÖÖ
Ben de onun için sordum. Oyna git

Oyle ama Etik degil bence. Bize yakismaz yani. Yoksa her gun soylendigimiz insanlardan ne farkimiz kalir

Gümrüğe tabi gönderi olduğunda size haber kağıdı mı geliyor?
Birçok paketim ortalıkta yok, haber kağıdı veya telefon mesajı falan gelmedi, herbiri 20 - 25 dolar civarında. Ali expresten ve ptt sitesinden baktığında "left origin country" yazıyor ama Türkiyeye hiç girmemiş gibi.

PTT gonderi takip den de ayni takip no ile sorgulama yapilabiliyor. PTT yi arayarak da ogrenilir benxe.

PTT gönderi takipte Türkiyeye hiç girmemiş gibi görünüyor.

Örnek olarak RP199156114CN gönderi 20 şubatta "Gonderi yurtdisina sevk edildi" yazıyor, ama ondan sonrası yok.

Gönderi TR'ye ulaştığı vakit PTT'nin takip sistemine girer eğer gönderi takibinde bilgi çıkmıyorsa henüz TR'ye giriş yapmamış demektir ancak epeyde bir zaman geçmiş nerdeyse 2 ay. :S
5  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: İkinci el satış sitelerinde takma isim ile satış : Nisan 09, 2019, 22:15:15 ÖS
Alıntı
En kotu senaryoya Bir de objektif olarak bakalim mi?

Satici Get acmiyor cunku karsidaki adam ya bozuk baska bir mali arizali diye iade derse...
Alici Get ac diyor cunku karsidaki adamin dolandirici olma / paradan sonra mali yollamama ihtimalini dusunuyor...

Bu iki adamin ne farki var? Ben goremedim bir fark...

@Oğuzhan
İhtimaller arasında tabiki fark yok çünkü iki tane bir birini tanımayan insan ama sizin yaptığınız satıcı GET açmıyorsa o zaman dolandırıcıdır damgası vurmak, ben bunun alakasını çözemedim, adamın bir satış prensibi var GET ile satış yapmıyor yapmıyorsa dolandırıcı mı oluyor, o halde şöyle de denilebilir, GET ile alım yapmak isteyen insan dolandırıcıdır(!) Oldu mu şimdi,,, tabiki olmadı. Burada aslolan satıcının kriteridir, güvenmiyorsan alışveriş yapmazsın almazsın, buda bir tercihtir illa satıcı dolandırıcı gibi bir çıkarım yapılamaz.

Alıntı
Segaa dostum. Bir soru . Satis ilanindaki bir urun icin sana mesaj atsam ve desem ki “dostum ben ay basi tum parami karta yatiriyorum butun ay karttan harciyorum bu sebeple hic nakitim olmuyor, senden ricam get acabilir misin komisyonu ekleyip, hem kargo da Ucuza gelir” hayir mi diyeceksin hakikaten?

Ben veya başka biri hiç fark etmez, her satıcının kendine göre bir satış prensibi vardır, nasıl sizin kendinize göre bir nedeniniz var ise satıcınında kendine göre bir nedeni vardır, mesale ne bileyim ürünü Letgo'da görmüşsünüzdür GET ile satış istiyorsunuzdur ama satıcının farklı sitelerde üyeliği vs falan yoktur veyahut kullandığı kart site ile uyumsuzdur, GET açmaya müsait değildir hiç bir nedeni de olmayabilir, bu durumda satıcının şartlarına riayet ederek ya ürünü alırsınız ya da almazsınız,

bu arada mesela sizi tanımıyor olsam ve bana böyle bir mesaj atmış olsanız düşünür ve yahu nakitin yoksa kredi kartıyla ETF yapacaksın sen ne alaka şimdi diye de düşünürdüm.
6  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: İkinci el satış sitelerinde takma isim ile satış (kaktırma) : Nisan 09, 2019, 19:42:29 ÖS
Beş altı sene önce kendisinden Facebook Retro gruplarından birinde slim ps1 ve c64 almıştım.PS1 satıyordu ha bire gruplarda.Hoş sohbet olmasada en azından iletişim kurulabilir bir kimseydi.Son durumu yorumlardan okuduğum kadarıyla iç açıcı değil.Get açmayan satıcı potansiyel sıkıntılı satıcıdır fikrine yüzde yüz katılıyorum.Bu tarz get açmayan potansiyel dolandırıcı şahısların diğer bir özelliği satışa koydukları ürünleri biricik-özel-dünya da tek zannetmeleri ve fahiş fiyat çekmeleridir.Sözüm meclisten ve şahıstan dışarı.Genel olarak Türkiye ekononmik şartlarına uygun listeleme yapılmadığı kanısındayım.İşin karaborsası büyük.


Sadece sizin mesajınızı alıntı yaptım ama sizin gibi aynı fikirde olan bir kaç üyenin daha mesajı gözüme çarptı, bu yüzden genel olarak bir mesaj yazma ihtiyacı duydum.

Konu ise GET ile satış yapmayan satıcıları potansiyel bir dolandırıcı gibi görmek, malına güvenmediği için GET açmıyor fikrini savunmak.

Ne alakası var? Herkesin bir satış prensibi var, ister GET ile satış yapar ister GET'siz yapar, kaldı ki GET ne kadar alıcıyı koruma amaçlı bir satış sistemi ise satıcı için de bir o kadar riskli bir sistem.

Alıcı zaten tanıdığı ve güvendiği biri ile alışveriş yapacaksa GET istemez, şayet hiç tanımıyorsa bu durumda satıcı da alıcıyı hiç tanımıyor demektir, dolayısıyla satıcı için de bu büyük bir risk oluyor, ne malum alıcının kargo paketinin içeriğini değiştirip göndermeyeceği veya hiç bir şey göndermeyeceği?

herşey satıcının malına güvenmediği anlamına mı geliyor, alıcıya güvenmiyorda olabilir.

Bugüne kadar sayısı belli değil yüzlerce alım satım yaptım, ne GET ile satış yaptım nede GET ile alım yaptım, (ebay dışında) hiç birinde bir kaç tanesi ufak tefek pürüz hariç sorun yaşamadım.

Bu yüzden kimsenin alış - satış prensipleri üzerinden değerlendirme yapıp dolandırıcı damgası vurmak doğru değil.
7  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Retro Duvar Kağıtları. : Nisan 02, 2019, 23:22:56 ÖS
Eline sağlık, tam istediğim gibi duvar kağıtları var içinde. 
8  Genel Kategori / Genel Sohbet / Harddisk Sağlık Durumu : Mart 23, 2019, 00:34:56 ÖÖ
Selamlar,

Bugün depo olarak kullandığım harddiskimi bilgisayara taktım ama boot edilmedi, biosda boot seçeneklerinde de görünmüyordu neyse 5-10 defa harddiski çıkartıp geri taktım sonunda biosda göründü ve boot ettirdim.

Hemen aklıma HDD test programlarından bir kaçını yükleyip sağlık durumuna bakmak geldi, netteki bir kaç tavsiye üzerine önce HD Tune isimli programı sonra da Hard Disk Sentinel isimli programı yükledim.

Her iki programın verdiği bilgiler büyük değişkenlik gösteriyordu, HD Tune programı Win kurulu ana diskimi ufak sorunlu ve sağlıklı gösterirken depo olarak kullandığım diskte hata buldu.

Diğer program ise tam tersi, depo olarak kulladığım diski %100 sağlıklı gösteriyor ve ortalama 1000 günlük ömrü olduğunu söylüyor,

Win kurulu diski ise performans mükkemel sağlık durumu kritik gösteriyor, diskin tahmini kalan ömrünü de 9 gün diye gösteriyor.

Yorumunuz nedir, bu değişkenlik neden ve görsellerde bulunan hatalar neyi ifade ediyor? Gerçekten ana diskimin ömrü tükenmiş mi veya depo olarak kulladığım diskim.

Her iki programın ilk görselleri ana diski ikinci görselleri de depo olarak kullandığım diski gösteriyor.

Ana disk


Ana disk


Depo


Depo
9  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 22, 2019, 19:47:16 ÖS
Başka bir soru, internet üzerinden indirilen save dosyaları MC ya da harddiske yüklenebilir mi?

Yüklenirse nasıl bir yol izlenmeli, save dosyalarının uzantısı ne olmalı?
10  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 22, 2019, 18:24:38 ÖS
Yahu herşey tamam da freemcboot nasıl yapılıyor onu anlamadım. Mc ye ne yükleyecez nasıl yüklenecek detaylı anlatımı var mı?


Free MC Boot için için iso dosyasını boş bir dvd'ye yazdır. Çipli bir ps2 ile dvd'yi çalıştır.dvd içindeki program ile yazılımı memory card'a yazdır. Free mc boot'lu bir memcard'ın artık hazır.

videonun beşinci dakikasından sonraki işlem sana yardımcı olacaktır. http://www.youtube.com/watch?v=YUD82el7DY4

iso link: https://drive.google.com/drive/folders/0Bxc8dCBkMjeFM2R6T3RJQ3AzT2M


Tşk, bu uygulamayı da Slim çipli cihaz için yaptım çalıştı, en çokta normal PS2 üzerinden formatlayamadığım bozuk MC'yi fmcb menüsünden formatlayarak çalışır hale getirmek hoşuma gitti.

Yalnız bir sorun var, open ps2 loader  uygulaması MC içinde çıkmadı, video analtımında da flash belleğe uygulama dosyaları atılarak çalıştırılıyor, flash belleğe atmadan MC karta opl uygulamasını yüklemek mümkün mü?

Birde CD'ye yazdırdığım iso dosyası fmcb uygulamasının 1.8 versyonu, 1.93 versyonu olan yok mu?


Edit: fmcb 1.93 dosyasını flash belleğe atıp dosya yöneticisinden MC'ye kurunca güncel versyon yüklendi, opl uygulaması çalıştı.
11  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 16:10:19 ÖS
Free mc boot kurulmayan, kurulurken kitlenen yada HDD raw imajını almayan kasaya denk geldiğim oldu, o zaman o kasada hiç vakit harcamayıp direk parçalayıp içindeki 12V 6 amper kaliteli güç kaynağını alır gerisini atarım, her yer ps2 kasa zaten.

Bir zaman deli gibi toplamıştım ordan burdan 30 tane falan kasa vardı hepsini harddisk takıp bitirdim.
Bazılarında bir şekilde bir yeri arızalı oluyor, arkadaki HDD soketinin lehimi çatlak olur görünmez, yada pislik kaçmıştır 1 uç değmese boot almaz.Peki harddisk uyumsuzluk sorunu olabilir mi? Youtube videosunda softmod yapımını anlatan kişi harddisk uyumluluk listesi paylaşmış.

http://ps2drives.x-pec.com/?p=list

Benim harddisk markası ise Quantum Freball Plus LM yazıyor.


Edit: Başka bir HDD (bad sector olana) FHDB1.93.img dosyasını yazdırınca softmod menüsü açıldı.
Şimdi ne yapmam lazım? Hiç bir işlem yapmadan oyunları wiinhip programı ile yazdırıp OPL uyugulamasıyla direkt oynayabilir miyim?

Ayrıca oyun dosyaları İSO olmak zorunda mı? bin ya da mdf uzantılı dosyalar da yazdırılabilir mi. Birde PS2 için CD versyonlu oyunlar var, mesela SFex3 oyunu, bu oyunu winhiip ile yazdırırken seçeneklerden DVD mi seçmeliyim CD mi.
12  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 15:34:22 ÖS
Sırayla yaptığım işlemler,

@Simon konu sahibinin anlattığı işlemler.
HDD RAW Copy Tool ile __mbr.img dosyasını HDD üzerine yazdım.

FMCB Noobie_Package içindekileri Fat32 formatlı bir flash belleğe attım.

Harddiski network adaptör ile PS2 ye taktım, belleği de taktım cihazı açtım normal boot menüsü geldi hiç bir şey olmadı.


@HkRecai
Tekrar yazıyorum
1-Yukardaki linkteki dosyayı hardiske HDD RAW COPY ile yazdır.
2-Harddiski PS2'ye tak hepsi bu makina soft modlu.

Bu işlemleri yaptım hiç bişey olmadı normal boot ekranı açıldı.

@Oğuzhan
Şimdi bunu denicem.
13  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 15:27:26 ÖS
Kalın kasa modelle ilgili bir uyumsuzluk hiç görmedim, hepsinde açar çipli çipsiz farketmez.

Harddisk adaptörünün 40 pin soketi, yada içinde 40 pini ileten ribbon yassı kablo var, yada ps2'nin adaptöre giren kısımlarına bakmak lazım.

Birde 3.5" Harddiski Adaptöre takıp PS2 kasaya takınca önde 1 cm boşluk kalıyor ben oraya küçük bir parça sünger atarım, siz adaptörü lak diye kasaya sert takınca içindeki harddisk 40 pin yuvadan kurtuluyor olabilir.


Kontrol ettim hem network adaptör hemde PS2 girişi temiz görünüyor, takarken de yatay bi şekilde dikkat ederek takıyorum soketten çıkmasın diye, harddiski takınca boot ekranı daha yavaş çalışıyor sanki bişeyler olacakmış gibi ancak yine bişey olmuyor, browser yazısı geldiğinde ise harddisk 5-10 saniye daha çalışıp duruyor yani sesi çıkmıyor herhalde duruyor.
14  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 15:01:40 ÖS
O zaman Harddisk adaptörünüz yada PS2 harddisk adaptörünün girdiği yerlerde, yada direk harddiskte bir sıkıntı var, satış ilanıma bakarsanız forumdan 7-8 kişiye harddiskli 250 küsür oyun yüklü kalın kasa PS2 sattım, yöntemim budur başka birşey yapmam, yukarda yazdığım 2 satır şeyden ibaret bu.


Peki PS2'nin modeli/serisi ile alakalı bir sorun olma ihitmali var mı? SCPH 30004 R yazıyor üzerinde, bu arada çipsiz. Harddisk çalışıyor PS2 içinde çalışma sesini duyabiliyorum.
15  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 14:41:14 ÖS
Bende bir önce ki sayfada vermiştim ama böyle 2-3 kere yazmak lazım herhalde, soru soruyor verilen cevabı okuduğu yok, insan böyle yardım etmekten soğuyor,

https://www.mediafire.com/file/erxbqbgdajda0x4/FHDB1.93.img.7z

Tekrar yazıyorum
1-Yukardaki linkteki dosyayı hardiske HDD RAW COPY ile yazdır.
2-Harddiski PS2'ye tak hepsi bu makina soft modlu.Konuda yazan tüm mesajları okudum tek tek deneyecektim fakat bu iş için kullanmak istediğim 120GB İDE harddiskim RAW formatına dönüştüğü için onu kurtarmak için uğraştım, harddiski yabancı forumlarda okuduğum bir yöntemle kurtarsam da yüzde 60'lık bir bölümünde bad sektör oluştuğu için hatalı kısma veri yazıldığında tekrar RAW formatına dönüştü. Üstelik bilgisayarımda İDE bağlantısı da yok bilgisayarın kasasını açıp bir takım modlarla harddiski bağlamayı başardım, bu yüzden softmod için yapacağım işlemler çok yavaş ilerliyor.

Her neyse, bu iş için 20GB lık başka bir sağlam İDE harddiskle devam ediyorum.

Konuya dönecek olursak, en basit sizin anlatımınız olduğu için bunu denedim, 

HDD RAW COPY programı ile FHDB1.93.img dosyasını harddiske yazdırdım, başka hiç bir işlem yapmadım ki anlatımınız böyle,
sonuç hiç bir şey olmadı, normal boot menüsü açıldı.
Sayfa: [1] 2 3 ... 47