Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 46
1  Genel Kategori / Genel Sohbet / Harddisk Sağlık Durumu : Bugün 00:34:56
Selamlar,

Bugün depo olarak kullandığım harddiskimi bilgisayara taktım ama boot edilmedi, biosda boot seçeneklerinde de görünmüyordu neyse 5-10 defa harddiski çıkartıp geri taktım sonunda biosda göründü ve boot ettirdim.

Hemen aklıma HDD test programlarından bir kaçını yükleyip sağlık durumuna bakmak geldi, netteki bir kaç tavsiye üzerine önce HD Tune isimli programı sonra da Hard Disk Sentinel isimli programı yükledim.

Her iki programın verdiği bilgiler büyük değişkenlik gösteriyordu, HD Tune programı Win kurulu ana diskimi ufak sorunlu ve sağlıklı gösterirken depo olarak kullandığım diskte hata buldu.

Diğer program ise tam tersi, depo olarak kulladığım diski %100 sağlıklı gösteriyor ve ortalama 1000 günlük ömrü olduğunu söylüyor,

Win kurulu diski ise performans mükkemel sağlık durumu kritik gösteriyor, diskin tahmini kalan ömrünü de 9 gün diye gösteriyor.

Yorumunuz nedir, bu değişkenlik neden ve görsellerde bulunan hatalar neyi ifade ediyor? Gerçekten ana diskimin ömrü tükenmiş mi veya depo olarak kulladığım diskim.

Her iki programın ilk görselleri ana diski ikinci görselleri de depo olarak kullandığım diski gösteriyor.

Ana disk


Ana disk


Depo


Depo
2  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Dün 19:47:16
Başka bir soru, internet üzerinden indirilen save dosyaları MC ya da harddiske yüklenebilir mi?

Yüklenirse nasıl bir yol izlenmeli, save dosyalarının uzantısı ne olmalı?
3  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Dün 18:24:38
Yahu herşey tamam da freemcboot nasıl yapılıyor onu anlamadım. Mc ye ne yükleyecez nasıl yüklenecek detaylı anlatımı var mı?


Free MC Boot için için iso dosyasını boş bir dvd'ye yazdır. Çipli bir ps2 ile dvd'yi çalıştır.dvd içindeki program ile yazılımı memory card'a yazdır. Free mc boot'lu bir memcard'ın artık hazır.

videonun beşinci dakikasından sonraki işlem sana yardımcı olacaktır. http://www.youtube.com/watch?v=YUD82el7DY4

iso link: https://drive.google.com/drive/folders/0Bxc8dCBkMjeFM2R6T3RJQ3AzT2M


Tşk, bu uygulamayı da Slim çipli cihaz için yaptım çalıştı, en çokta normal PS2 üzerinden formatlayamadığım bozuk MC'yi fmcb menüsünden formatlayarak çalışır hale getirmek hoşuma gitti.

Yalnız bir sorun var, open ps2 loader  uygulaması MC içinde çıkmadı, video analtımında da flash belleğe uygulama dosyaları atılarak çalıştırılıyor, flash belleğe atmadan MC karta opl uygulamasını yüklemek mümkün mü?

Birde CD'ye yazdırdığım iso dosyası fmcb uygulamasının 1.8 versyonu, 1.93 versyonu olan yok mu?


Edit: fmcb 1.93 dosyasını flash belleğe atıp dosya yöneticisinden MC'ye kurunca güncel versyon yüklendi, opl uygulaması çalıştı.
4  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 16:10:19 ÖS
Free mc boot kurulmayan, kurulurken kitlenen yada HDD raw imajını almayan kasaya denk geldiğim oldu, o zaman o kasada hiç vakit harcamayıp direk parçalayıp içindeki 12V 6 amper kaliteli güç kaynağını alır gerisini atarım, her yer ps2 kasa zaten.

Bir zaman deli gibi toplamıştım ordan burdan 30 tane falan kasa vardı hepsini harddisk takıp bitirdim.
Bazılarında bir şekilde bir yeri arızalı oluyor, arkadaki HDD soketinin lehimi çatlak olur görünmez, yada pislik kaçmıştır 1 uç değmese boot almaz.Peki harddisk uyumsuzluk sorunu olabilir mi? Youtube videosunda softmod yapımını anlatan kişi harddisk uyumluluk listesi paylaşmış.

http://ps2drives.x-pec.com/?p=list

Benim harddisk markası ise Quantum Freball Plus LM yazıyor.


Edit: Başka bir HDD (bad sector olana) FHDB1.93.img dosyasını yazdırınca softmod menüsü açıldı.
Şimdi ne yapmam lazım? Hiç bir işlem yapmadan oyunları wiinhip programı ile yazdırıp OPL uyugulamasıyla direkt oynayabilir miyim?

Ayrıca oyun dosyaları İSO olmak zorunda mı? bin ya da mdf uzantılı dosyalar da yazdırılabilir mi. Birde PS2 için CD versyonlu oyunlar var, mesela SFex3 oyunu, bu oyunu winhiip ile yazdırırken seçeneklerden DVD mi seçmeliyim CD mi.
5  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 15:34:22 ÖS
Sırayla yaptığım işlemler,

@Simon konu sahibinin anlattığı işlemler.
HDD RAW Copy Tool ile __mbr.img dosyasını HDD üzerine yazdım.

FMCB Noobie_Package içindekileri Fat32 formatlı bir flash belleğe attım.

Harddiski network adaptör ile PS2 ye taktım, belleği de taktım cihazı açtım normal boot menüsü geldi hiç bir şey olmadı.


@HkRecai
Tekrar yazıyorum
1-Yukardaki linkteki dosyayı hardiske HDD RAW COPY ile yazdır.
2-Harddiski PS2'ye tak hepsi bu makina soft modlu.

Bu işlemleri yaptım hiç bişey olmadı normal boot ekranı açıldı.

@Oğuzhan
Şimdi bunu denicem.
6  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 15:27:26 ÖS
Kalın kasa modelle ilgili bir uyumsuzluk hiç görmedim, hepsinde açar çipli çipsiz farketmez.

Harddisk adaptörünün 40 pin soketi, yada içinde 40 pini ileten ribbon yassı kablo var, yada ps2'nin adaptöre giren kısımlarına bakmak lazım.

Birde 3.5" Harddiski Adaptöre takıp PS2 kasaya takınca önde 1 cm boşluk kalıyor ben oraya küçük bir parça sünger atarım, siz adaptörü lak diye kasaya sert takınca içindeki harddisk 40 pin yuvadan kurtuluyor olabilir.


Kontrol ettim hem network adaptör hemde PS2 girişi temiz görünüyor, takarken de yatay bi şekilde dikkat ederek takıyorum soketten çıkmasın diye, harddiski takınca boot ekranı daha yavaş çalışıyor sanki bişeyler olacakmış gibi ancak yine bişey olmuyor, browser yazısı geldiğinde ise harddisk 5-10 saniye daha çalışıp duruyor yani sesi çıkmıyor herhalde duruyor.
7  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 15:01:40 ÖS
O zaman Harddisk adaptörünüz yada PS2 harddisk adaptörünün girdiği yerlerde, yada direk harddiskte bir sıkıntı var, satış ilanıma bakarsanız forumdan 7-8 kişiye harddiskli 250 küsür oyun yüklü kalın kasa PS2 sattım, yöntemim budur başka birşey yapmam, yukarda yazdığım 2 satır şeyden ibaret bu.


Peki PS2'nin modeli/serisi ile alakalı bir sorun olma ihitmali var mı? SCPH 30004 R yazıyor üzerinde, bu arada çipsiz. Harddisk çalışıyor PS2 içinde çalışma sesini duyabiliyorum.
8  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 14:41:14 ÖS
Bende bir önce ki sayfada vermiştim ama böyle 2-3 kere yazmak lazım herhalde, soru soruyor verilen cevabı okuduğu yok, insan böyle yardım etmekten soğuyor,

https://www.mediafire.com/file/erxbqbgdajda0x4/FHDB1.93.img.7z

Tekrar yazıyorum
1-Yukardaki linkteki dosyayı hardiske HDD RAW COPY ile yazdır.
2-Harddiski PS2'ye tak hepsi bu makina soft modlu.Konuda yazan tüm mesajları okudum tek tek deneyecektim fakat bu iş için kullanmak istediğim 120GB İDE harddiskim RAW formatına dönüştüğü için onu kurtarmak için uğraştım, harddiski yabancı forumlarda okuduğum bir yöntemle kurtarsam da yüzde 60'lık bir bölümünde bad sektör oluştuğu için hatalı kısma veri yazıldığında tekrar RAW formatına dönüştü. Üstelik bilgisayarımda İDE bağlantısı da yok bilgisayarın kasasını açıp bir takım modlarla harddiski bağlamayı başardım, bu yüzden softmod için yapacağım işlemler çok yavaş ilerliyor.

Her neyse, bu iş için 20GB lık başka bir sağlam İDE harddiskle devam ediyorum.

Konuya dönecek olursak, en basit sizin anlatımınız olduğu için bunu denedim, 

HDD RAW COPY programı ile FHDB1.93.img dosyasını harddiske yazdırdım, başka hiç bir işlem yapmadım ki anlatımınız böyle,
sonuç hiç bir şey olmadı, normal boot menüsü açıldı.
9  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 20, 2019, 01:52:47 ÖÖ
Yahu herşey tamam da freemcboot nasıl yapılıyor onu anlamadım. Mc ye ne yükleyecez nasıl yüklenecek detaylı anlatımı var mı?
10  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 18, 2019, 22:48:33 ÖS
master seçili durumda, bunlar haricinde yaptığım yukarıda sıraladığım işlemler doğru mu?
istersen gönder bana hdd'yi fhdb atayım MC gönder onada fmcb kurarım.

Çok sağol ama kendim başarmak istiyorum, şu an ortalığı toparlarladım zira bilgisayarın anakartında ide desteği yoktu kasayı açarak bir takım modllarla hddyi bağlamayı başardım ortalık savaş alanına döndü, burada son mesajlarda yazılanlara göre yarın tekrar devam edicem.

Bu arada buradaki işlemler için memorycarda ihtiyaç yok değil mi? softmod yaptığımda direkt HDD'den boot yapıyor mu.
hayır önce fmcb kurman lazım MC lazım hdd boot için konu açmıştım.

Yani memorycart olmadan buradaki yapılan işlemler faydasız mı? MC var bende link atabilir misin önce o işlemi yapayım o zaman.
11  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 18, 2019, 22:11:52 ÖS
master seçili durumda, bunlar haricinde yaptığım yukarıda sıraladığım işlemler doğru mu?
istersen gönder bana hdd'yi fhdb atayım MC gönder onada fmcb kurarım.

Çok sağol ama kendim başarmak istiyorum, şu an ortalığı toparlarladım zira bilgisayarın anakartında ide desteği yoktu kasayı açarak bir takım modllarla hddyi bağlamayı başardım ortalık savaş alanına döndü, burada son mesajlarda yazılanlara göre yarın tekrar devam edicem.

Bu arada buradaki işlemler için memorycarda ihtiyaç yok değil mi? softmod yaptığımda direkt HDD'den boot yapıyor mu.
12  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 18, 2019, 20:50:20 ÖS
master seçili durumda, bunlar haricinde yaptığım yukarıda sıraladığım işlemler doğru mu?
13  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 18, 2019, 19:51:58 ÖS

Evet çalışıyor epey gürültülü bir hdd
14  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 18, 2019, 19:27:27 ÖS
Konuyu biraz hortlatmış olucam ama konuda anlatılanları yaptığım halde softmod işlemini yapamadım, daha doğrusu tam olarak yapabildim mi onu da bilmiyorum çok yabancıyım bu konuda.

Nerede yanlış yaptım düzeltirseniz sevinirim.

Yaptığım işlemler,

Öncelikle PS2'im Fat kasa ve çipsiz.

1.IDE HDD'yi bilgisayara bağladım, Fat32 formatında biçimlendirdim.
2. HDD RAW Copy Tool programı ile __mbr.img dosyasını HDD'ye yazdırdım.
3.FHDB 1.93 dosyasını Fat32 formatlı bir USB Flash belleğe olduğu gibi yazdırdım.
4. HDD'yi Network aaptör ile PS2'ye taktım, flash belleği de PS2'nin USB girişine taktım.
5.PS2'yi çalıştırdım, sonuç normal boot ekranı geldi hiç bir şey olmadı.  Kahkaha


Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Eskilerden bir TV programı - Sıcağı Sıcağına / Amiga : Şubat 16, 2019, 23:03:23 ÖS
Vay be, çocukken çok izlerdim bu programı, yaşanan olaylar gizemli ve ilginç gelirdi, tabi bazen de kan dondurucu görüntüler ve olaylarda tırstığım olurdu. 

Çok güzeldi eskiler be gitti gençliğim.
Sayfa: [1] 2 3 ... 46