Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 38
1  Genel Kategori / Haber ve Duyurular / Ynt: Forumdaki İndirme Linkleri : Nisan 27, 2020, 10:12:50 ÖÖ
Ps2 için hdd imajına ulaşamadım yenilenmesimi gerek acaba.


@hakanats'ın linki ise onu ancak kendisi düzeltebilir. Benim linkim çalışıyor.

https://mega.nz/folder/CkRSECxZ#fh_4SZdMKmSkSQ8IM5mgvA

Uzun zamandır kendim bile görmemiştim başlığı. Hala işinize yaramasına sevindim.
2  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Nisan 01, 2020, 01:46:08 ÖÖ
Firmware değil bu. Matrix çipinin harddiskten boot edebileceği şekilde .elf dosyası yükleme yöntemi. Bu durumda "Open Ps2 Loader" yüklenecek. İlginç şekilde ikisinin de sürüm numarası "1.93". Kafa karıştırmış olabilir. 
3  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Kalın Kasa PS2'leri Sadece IDE HDD ile SoftMod Yapma : Mart 31, 2020, 15:50:16 ÖS
Matrix kurulumu dene istersen bir de. Belki olur.

Ekteki dosyaları aynı klasör içinde flash belleğe kopyala ve ULE ile DEV2I.ELF'i çalıştır.
Devam etmek istiyor musun diye soracak. X'e basarak onayladıktan sonra yüklemeyi yapıp PS2'yi kapatacak. Sonrasında otomatik olarak OPL'nin Hardiskten açılması lazım.
4  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Hangi scart çoğaltıcı? : Mart 26, 2020, 18:09:43 ÖS
https://www.retrorgb.com/gscartsw.html

Biraz tuzlu olmasına rağmen bu deli gibi satıyor. Hatta genelde stok bile bulunmuyor.

Benim çözümüm scart uzatma kablosu. Gerektiğinde TV'nin arkasına kafamı sokmadan kolayca tak çıkar yapıyorum. Zaten bir o konsola bir diğerine atlama huyum da yok.

5  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Bir psx oyunu çalıştrılamıyor : Mart 24, 2020, 21:53:27 ÖS
Lens sorunu değil hocam psxin lensi çok güzel..
Çektiğim 3 cdde aynı uyarıyı verdi.
Kesinlikle modçipi tespit etmiş.

https://www.consolecopyworld.com/psx/psx_patches.shtml#Patch

Şuraya bir göz atın.


6  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Bir psx oyunu çalıştrılamıyor : Mart 24, 2020, 19:54:53 ÖS
Lensin durumu kötü olabilir. Aynı sorunu ben de yaşamıştım. DVD writer (24x) ile yazdırdığım cdleri okuyamadı. Ama Cd writer'da (8x) yazdırınca okumuştu. En düşük hızlarda yazdırdım. Ama bazı Writer'ların yüksek hızda daha iyi performans verdiğini okumuştum. Bir de Alcohol %120 ile yazdırmayı deneyebilirsin. Konsollara özel yazdırma ayarları mevcut.

Bunun yanında çipli cihazda bölge sorunu yaşanmaz. Korumalı oyunlarda uyarı çıkıyor ama zaten onların da hemen hepsi kırıldı. Wining eleven'da koruma olduğunu sanmıyorum.
7  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: [MOD] Gameboy DMG - IPS Ekran : Mart 22, 2020, 19:03:25 ÖS
Beğenmenize sevindim, sağolun.

Sadece ekran 4-5 dolar bir şey ama bakalım eleman satacak mı göreceğiz.
8  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: [MOD] Gameboy DMG - IPS Ekran : Mart 22, 2020, 07:04:01 ÖÖ
Nedense VPN olmadan google drive'daki fotoğraflar çıkmıyor. Sizde de böyle bir sorun varsa diye şimdilik yedek olarak PDF ekledim.

https://mega.nz/#!m1ZW1QSY!gremygaBriWK35J9oS5H-dLk2zmGep0D9u_iO2VOsOA
9  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / [MOD] Gameboy DMG - IPS Ekran : Mart 22, 2020, 06:40:17 ÖÖ
Selam,

Bu modu geçtiğimiz günlerde uyguladım ve sonrasında birkaç sorunla da karşılaştım. Bu yüzden deneyimlerimi paylaşmamın faydalı olacağını düşünüyorum.

Benim satın aldığım dükkan:
https://www.aliexpress.com/item/4000669210000.html

Bu mod bu sıralar oldukça popüler. Reddit/gameboy sub bunu uygulayanlarla dolu. Ancak özellikle tuşların eskisi gibi basmadığı ile ilgili yakınmalar mevcut ve ideal çözümü bir tek ben uyguladım sanırım veya paylaştım. Çok basit aslında ama sorunun farkına varmak uzun sürebiliyor.(Ben niye böyle diye gün boyu uğraştım).

Neyse geçelim mod adımlarımıza...

Önce kasamızı biraz kesip biçmemiz gerekiyor. İşaretli kısımları kesip pütürsüz düz bir yüzey elde ediyoruz. Bu işi şeffaf kasalara görünür deformasyon olmadan nasıl uygularız hiç bir fikrim yok(önerilere açığım). O yüzden bence şeffaf olmayan kasa tercih edin. 


İşte kimsenin bahsetmediği kısım. Buraları da mutlaka fotoğraftaki işaretsiz vida girişi seviyesinde eğeliyoruz. Bunu uygulamazsanız tuşlar sıkışıyor ve işlevi için çok bastırmak gerekiyor. Hatta PCB'ye zarar bile verebilirsiniz.
Ekranı kolayca düz ve kalıcı yerleştirebilmek için bir dostumuz 3D çerçeve tasarlamış. Şuradan indirip basabilir/bastırabilirsiniz.

https://www.thingiverse.com/thing:4181753

Ben forumdan Kaan'a bastırdım. Jet hızıyla gördü işimi. Acayip ucuza hallediyor kerata. Çok teşekkür ediyorum kendisine.

Yalnız bu çerçevelerin iki farklı türü var. Ben ikişer adet bastırdım, hangi sürümü uygun bilemiyorum ama diğer sürüm geniş geldi.

Bu çerçevelerin vida girişleri lense bakan kısmından biraz dar. Falçatanın ucu ile abartmadan biraz genişletmeniz gerekebilir.Ekran modumuz oldukça sağlam, güzel bir kutu ile geliyor.Ekran + DMG kodlayıcı? PCB + Kontrolcü PCB'si ile geliyor. Ben Hazır lehimli hoparlör ile aldım. Lehimlemek zor bir iş olmasa da yeni hoparlör olsun istedim.
Önce geniş ribbonu taktım. Orijinal LCD'nin ribbonları sizi şaşırtmasın. Mavi kısımlar her zaman üste gelecek.
Sonra ekran ribbonu...Sonra diğer ince ribbonu takıyorum ve küçük pcb'nin arka kısmına çift taraflı bant yapıştırıyorum.Çerçevemizin çift taraflı bantlarını da yapıştırdıktan sonra kasaya takıyorum.Küçük PCB'mizi yapıştırmadan önce konumunu işaretlemek işimizi kolaylaştıracaktır.

Ekrana küçük pcb'yi yapıştırdıktan sonra, ekranı çerçeveye çok dikkatli biçimde çerçevenin en altından başlayarak yapıştırıyoruz. Fotoğrafta 2-3 mm yukarıda görünüyor ama sonradan düzelttim.Bütün tuşları ve kontak lastiklerini yerleştirdikten sonra kontrolcü PCB'yi takabiliriz.
6 adet vidasını sonuna kadar sıkıp (abartmayın! nazikçe) yarım döndürme gevşetin. Benim tuşlarımın düzgün çalışması için bu gerekli oldu. Sizde durum nasıl olur bakarsınız.Kasanın alt kısmını topladıktan sonra, parlaklık ayarının olduğu yerde sivri çıkıntılar varsa kesin veya yatırın iyice. Ardından bir parça izolasyon bandı yapıştırın ki tekeri döndürme sırasında çizme riski sıfıra insin.Geniş ribbonun diğer ucunu da takıp ilk denememizi yapabiliriz.


Çapraza gidilen bir oyun açın ve elinizle kasayı toplu tutarken çapraz pozisyonlara kolayca gidiliyor mu kontrol edin. Contra'nın Area 2'si buna uygun. Sorun var ise kontrolcü PCB'deki vidaları birazcık daha gevşetmeniz gerekebilir. Gameboy'un kasasını toparlayın ve koruyucu lensi takmadan önce ekranı ışığa tutarak toz tanelerini kontrol edin. Fön ile soğuk konumdayken üfüttürün.

Son olarak lensi takın ve keyfinize bakın.

Unutmadan, ekranı temizlerken alkol kullanmak isteyebilirsiniz. Çok ama çok az alkolü pamuklu çubuğa bandırarak hafif dokunuşlar ile temizleyebilirsiniz.

Kendim deneme yanılma yaparken ekranımın üzerindeki bandı çıkarmak için alkol kullandım ve miktarına dikkat etmedim. Alkol ekranın içine kaçtı. İşte son soyut sanat eserim:İki adet sipariş vermiştim biri böyle oldu. Satıcıya sadece ekranı satıyor musun diye sordum ve cevap bekliyorum.

Umarım herkese faydalı bir paylaşım olmuştur. Herkese kolaylıklar diliyorum. *Hatalı olduğum kısımlar olduğunu düşünüyorsanız lütfen uyarın. Konunun uzmanı değilim sonuçta. 10  Genel Kategori / Proje / Ynt: Joypad kablo değişimi : Mart 22, 2020, 02:45:54 ÖÖ
Elinize sağlık. Butonlar orijinali ile uyumlu ise onları da değiştirin bence. NOP kısmını da silip ON yazarsanız tam olur.
11  Commodore / Commodore Genel / Ynt: 8bit Micro Genius kolları Commodore da çalışır mı? : Mart 21, 2020, 19:20:27 ÖS
elimde klon sega kolu var sadece 5v u kesip çalışcaksa iyi olur
7 ile 9'u da kes garanti olsun. Commodore'a zarar gelmesin diye önlem almakta fayda var.
12  Commodore / Commodore Genel / Ynt: 8bit Micro Genius kolları Commodore da çalışır mı? : Mart 21, 2020, 18:26:34 ÖS
5 kablo var onların içinde. Bir adet eksik.

Klon Sega MD kolu bulup 5.pinin bağlantısını keserseniz oldu bitti. 5.pindeki 5 voltu kesmemek iyi fikir değil diye okumuştum.


13  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Psx kablo sorunu : Mart 19, 2020, 17:09:18 ÖS
pin 16'ya 1-3 volt arası verilmesi lazım. 180 ohmluk direçten 5 volt geçip 16. pine gidecek yani


14  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: rastgele fotograf başlığı : Mart 14, 2020, 00:40:57 ÖÖ
Sandığımız kadar özel değilmişiz.
15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: En son hangi ürünü aldınız - III : Mart 12, 2020, 23:03:16 ÖS

Çerçeve çok iyiymiş hocam. Ben pattex ultra gel ile sabitledim. Ekran çok iyi ayarlanmış ortalamak çok da zor olmadı. Sadece kontrast ayarı için kenardan biraz kapağı törpülemek gerekti.

Başka kasaya aktarırken veya tamir vs gerekirse çerçevenin faydası olacağını düşündüm. Ben de teslim alayım şu ekranı da sonra deneyimlerimi paylaşırım.
Sayfa: [1] 2 3 ... 38