Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 7
1  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Commodore 64'ünüzle Aranız Nasıl? : Eylül 21, 2019, 21:31:26 ÖS
@cemtezcan çok güzel paylaşım keyifle okudum.

Ben artık gerçek C64 üzerinde 1541 Ultimate Plus II kullanarak oynuyorum. CRT televizyon kullanıyorum ama hayalim bir 1084 edinmek. Son bir, bir buçuk ay içinde amiga ve c64’lerim kendilerine hem masa üstünde  hem de dolapta güzel yerler buldular. Eşime buradan teşekkürlerimi borç bilirim 😀 Tape adaptörüm de olduğu için ve tape oyun yükleme ekranlarını da sevdiğim için ara ara kaset yüklemesi de yapıyorum.

Geçmişte pc’ye, edindiğim her el konsoluna vita, psp, ds lite gibi c64 emulatörü kurup oynadım. Ancak esas keyfi gerçek c64’ümden aldığımı net olarak anladığımdan beri emulatör kullanmıyorum.  Belki game&watch vari kullanmak için sadece tek oyun ekleyerek örneğin river raid ile bir el konsolunda kullanabilirim. Burada kritik olan tek oyun olması yoksa açgözlülük yapıp bir sürü oyun eklersem günün sonunda hiç birini oynamamış ve mutsuz olarak buluyorum kendimi.

Özetle gerçek c64 ile ayda 1-2 defa oyun oynuyorum.
2  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Japonya Gezilerimizden Görüntüler (Video) : Eylül 17, 2019, 23:16:42 ÖS
Çok güzel paylaşım.  Gözlerim şöyle retro konsol vb ürünler üzerine bir pasaj aradı.  Teşekkürler.
3  Commodore / Commodore Emulasyon / Ynt: BCM64: Raspberry Pi Kernel Commodore 64 Emülatörü : Eylül 09, 2019, 18:23:52 ÖS
@cemtezcan çok güzel çalışma. Thingiverse üzerinden hemen collection’a ekliyorum. Elinize sağlık.
4  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: EXODOS: 7000 Oyunluk MS-DOS Paketi : Eylül 05, 2019, 10:12:31 ÖÖ
Evet çok fazla boş disk daha da önemlisi zaman istiyor. Ancak evde bir yerlerde bu külliyatın olduğunu bilmek beni mutlu eder.  😀
Paylaşım için teşekkürler.
5  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Kendin Yap -DIY Projelerim : Eylül 05, 2019, 07:46:17 ÖÖ
Teşekkürler @Simon.  Python kullanmadan yapılabildiğini bilmiyordum.  Bilgi için ayrıca teşekkürler.

Teşekkürler @Barış.
6  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Kendin Yap -DIY Projelerim : Eylül 04, 2019, 12:55:49 ÖS
Teşekkürler arkadaşlar. Evet fan ile de denedim ancak çok bir fark olmadı.  Kutunun derinliği pek fazla değil. O yüzden fanı da ekleyip kutunun içerisini sıkıştırmayayım dedim.  Uzun kullanım sonrasında eğer ihtiyaç olursa fanı tekrar takacağım.
7  Commodore / Commodore Genel / Ynt: 3B Yazıcı ile Basılmış C64 Kartuş Kutusu: : Eylül 03, 2019, 22:45:56 ÖS
Merhaba, cahilliğime verin kartuş içerisindeki karta her seferinde başka bir oyun/uygulama vs yükleyip c64'de o şekilde mi kullanıyorsunuz. Ya da elinizde bulunan kutusu kırık vb kartuşlara kutu mu sağlamış oluyoruz. Bende 1541 ultimate + var. Kartuş olarak da çalışabildiği için bu tarz işleri onun üzerinden yapıyorum.

Üç boyutlu baskıda maliyeti belirleyen benim tecrübelerime göre baskı süresinden çok kullanılan flament miktarı ile orantılı. Kutu için fazla flament gitmeyecektir ancak daha pürüzsüz çıktı alabilmek için katman yüksekliğini azaltmak veya nozzle çapını düşürmek gerekecektir. Bu da süreyi uzatacaktır doğal olarak. Elektirik parası da cabası Arkadaş doğru söylemiş bence de.

Son olarak güle güle kullanın
8  Genel Kategori / Genel Sohbet / Kendin Yap -DIY Projelerim : Eylül 03, 2019, 22:30:50 ÖS
Merhaba, böyle bir başlık açarak isteğim, yaptığım kendin yap projelerimi ve çeşitli objelerimi burada paylaşmak. İlk diy projem forumdaki son ps1 classic paylaşımlarıyla da ilgili olan raspberry pi 3 için playstation 1 kutusu hazırlamaktı.

Bunun için gerekli olanlar:

1- Raspberry Pi 3
2- Thingiverse sitesinden edindiğim 3 boyutlu çizim. https://www.thingiverse.com/thing:2823530
3- Açma kapama düğmesi için gerekli olan momentary switch.
4- 3d Yazıcı (ya da baskısı alınmış kutu)

Öncelikle Thingiverse üzerinden edindiğim playstation 1 klasik tasarımını baz almış raspberry pi kutusunun parçalarını 3d yazıcıdan basmakla işe başlıyorum. Tasarım 3 parçadan oluşuyor ve en üst PiStation yazan kısım plaka şeklinde tasarlanmış. Alt kısma yapıştırmak gerekiyor. Yapıştırmak ile uğraşmak istemediğimden ve daha düzgün olacağına inandığım için https://www.tinkercad.com/ üzerinden tasarımdaki iki parçayı birleştirip çıktıyı öyle alıyorum.

Sonrasında çıktının çapaklarını vs temizledikten sonra boya tabancası ile boyuyorum.

Raspberry pi'ı kutuya yerleştirdikten sonra benim için en zor kısma geliyorum. Lehimleme. Hem alan dar. Hem de benim zayıf olduğum bir konu. Aliexpress üzerinden satın aldığım açma kapama butonunu kutunun yapısı gereği kutuya yerleştirdikten sonra lehimlemem gerekiyor. Ama sonunda lehim işini de hallediyorum. Led lamba ve açma kapama düğmesi için GPIO pinlerini kullanıyorum.Ayrıca açma kapama düğmesine basıldığında retro pi linux sürümünü shutdown edecek python kodunu yüklüyorum. Bu çok gerekli çünkü micro sd kartın zarar görmemesi için açma kapama düğmesine basıldığında shutdown komutunun çalıştırılması gerekiyor. İlgili kod parçacığını http://www.barryhubbard.com/raspberry-pi/howto-raspberry-pi-raspbian-power-on-off-gpio-button/ üzerinden ediniyor ve yüklüyorum.

Tüm bu işlerden sonra playstation 1 klasik görünümlü PiStation/RetroPi oyun istasyonum kullanıma hazır hale geliyor. RetroPi kurulumu ile ilgili ve rom dosyalarının hangi dizinlere atılacağı ile ilgili bir çok video /yazı mevcut internette.Çıkan ürün içime gerçekten sindi. Şimdi sırada kendi oyun rom setup'ımı oluşturma işi var.   
9  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Gittigidiyor'da Yaşadığım Cep Telefonu Dolandırıcılığı : Ağustos 25, 2019, 08:47:43 ÖÖ
Çok geçmiş olsun. İyi ki kutulu jelatinli vs diyerek ürüne hemen onay vermemişsiniz. Paylaşım için teşekkürler..
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Retro bilgisayarlara ilginiz neden? : Ağustos 25, 2019, 01:20:01 ÖÖ
1- Çocukluğumun bilgisayarları , dolayısıyla bilgisayarla ilk haşır neşir olan nesil biz oluyoruz. O kadar çok vakit geçirdim ki çocukluğuma dönüyorum gerçekten.
11  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Bir Hobinin Yok Oluşu: Retro Oyun Koleksiyonculuğu : Ağustos 21, 2019, 21:00:51 ÖS
@knighTeen87 - Emre seni burada görmek çok güzel. Yazılarını ve dergiyi her ay keyifle okuyorum. Hatta Japonya’ya gitme hayalim senin yazınla başlamıştı. İkinci defa gitmişsin ne güzel. Seni oyun koleksiyonculuğu ve Japonya anahtar kelimelerinden tahmin ettim ya kendimi de tebrik ediyorum. 😊

Bu konu için yazdıklarına da tamamen katılıyorum. İlave olarak bir şekilde değişimi yönetmek zorundayız. Nasılı için bakış açısını değiştirmek gerek ama ben de başka taraftan bakamadım. Farklı bir bakış açısı bulabilirsem yazacağım.
12  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Bir Hobinin Yok Oluşu: Retro Oyun Koleksiyonculuğu : Ağustos 21, 2019, 12:13:18 ÖS
Bu arada koleksiyonculuğun yok oluşu falan demişsiniz ama oyunların ana yurdu Japonya'da iyi vakit geçirmişsiniz Dergideki son yazınızı okudum. Adınıza sevindim böyle bir tecrübe için. Oradan aldığınız oyunlar var mı?

Nasıl yani hangi dergi? Yoksa oyungezer’den Emre Sümer - Kartuşlara Üfleyen adam mı burada?   Benim hayalimdir Japonya’ya gitmek. Ben de yapacağım bir gün 😊
13  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Kız öğrenci yurdu (Ankara) : Ağustos 20, 2019, 08:07:05 ÖÖ
Öncelikle tebrik ederim, gözünüz aydın. Yurt/Ev bulma konusunda da kolaylıklar dilerim.
14  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: İyi bayramlar : Ağustos 11, 2019, 18:44:22 ÖS
Herkese iyi bayramlar.
15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Efsane filminiz hangisi : Ağustos 10, 2019, 18:36:07 ÖS
Terminator 2
Geleceğe Dönüş 1-2
Polis Akademisi (5 hariç)
Çıplak Silah
Sayfa: [1] 2 3 ... 7