Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 27
1  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Neden Projelerimiz Tutmuyor? : Ocak 21, 2021, 12:17:55 ÖS
Yavuz aslında "tutma" konusunda güzel örnek vermiş. Ben farklı bir noktaya değineyim... Bir şeyin tutması için kaç deneme gerekir kısmına. Elde edilen başarılar ya da tutmalar ilk denemede mi elde edilmişlerdir? 10.deneme? 100? Oyunla alakalı Angry Birds oyunu ve Rovio örnek verilir. 51 oyun yapıyorlar, hiç biri başarılı olmuyor. 1 tane daha yapıyorlar ve 2 milyar indirilen bir oyun olarak tarihe geçiyorlar.

Not: önceki 51 oyunlarını bilmiyorum. Belki görsem başka bir konuyla ilgilen derdim belki de. Çünkü bazen ısrar etmenin anlamı da yoktur. Özellikle oyun vb. konularda ekip çalışması olmadan bir insanın grafik, müzik ve koddan anlaması çok zordur. Bugün 2010'u geçtik, 2019'dan bile farklı bir dünyadayız. Angry Bird bugün zor başarılı olurdu. Çünkü başarılı ürün başka, onu pazarlamak bambaşka şeyler...http://www.yeniisfikirleri.net/angry-birds-nasil-ortaya-cikti/Aslında sürekli çalışmak ve reklam yapmaktan başka çaremiz yok. Tabii reklam için ise doğru kitleyi de bulmak gerekiyor. Ben işlerimi Japon firmalarına yıkma taraftarıyım diyebilirim hocam. Yine de güzel düşüncelerinizi merakla okuyor olacağım.

Hedefleri doğru belirlemenin önemli olduğunu düşünüyorum. Ulaşması zor bir hedef koymak seni zorlayacaktır. Zaten tecrübe kazanmak için de zorlanmak gerekir. Koyduğun hedefe ulaşamasan bile, bu yolda çalışırken çok değerli tecrübeler edinebilirsin. Bu kişisel gelişim için geçerli bir teknik ancak moral bozabiyor.

Bunun yerine erişilebilir hedefler koymayı techi ediyorum. Okçuluk eğitiminde precision (kesinlik) ve doğruluk (accuracy) kavramları vardır. Birisi hedefe tuturmakla, diğeri ise istikrarlı olarak birbirine yakın noktaları vurmakla alakalıdır. İstikrarlı atışlar yapmak hedefi tutturmaktan daha önemlidir. Önce istikrarlı atışlar yapmak sonra hedefi tutturmak amaçlanır.

Beni yine zorlayacak ama kısa vadede üstesinden gelebileceğim, sonuçta bir şeyler ortaya çıkaran hedefler koymayı tercih ediyorum. Sonuçta bu bir hobi ve amaç kafa dağıtmak olmalı. Kendine daha erişilebilir hedefler koyarak çıtayı istikrarlı bir şekilde yükseltmeni öneririm.

Mevcut oyunlarının tanıtımı hakkında bir şey söylemek istiyorum. Bir çok ufak tefek oyunun var. Bunları bir biri ile ilişkilendirmenin bir yolunu düşünmeni önerebilirim. Bu bir tür achievement sistemi olabilir. Bazı karakterlerin ortak kullanımı olabilir.


Aklımda çok şey var ama bekleyip görmek en iyisi. Başarım sistemi kesinlikle olacak ama oyun bitmeye az kala yazarım.

ssaylanc'ın yazdıklarında haklılık payı var. Ama günümüz öyle farklılıkların çok büyük etki yaratacağı bir zaman değil. Herhangi bir oyunun farklı, orjinal mekaniği ya da oynanışını taklit edecek, bunu çok kısa sürede başarıp, çok daha güçlü dağıtım, reklam kanallarından reklam/tanıtım yapacak ağlar var. Bana aradan sıyrılıp, birilerinin kendi çabaları ya da farklı mekanik/oynanışla başarıya ulaşmaları biraz hayal gibi geliyor. Tabii ki bu biraz dışarıdan bakan birinin görüşü...


Topluluğu yönetmek ve insanların istemediği veya beklemediği şeyleri sunarken, daha anlaşılır yapmak asıl mesele değil midir?

2  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Neden Projelerimiz Tutmuyor? : Ocak 21, 2021, 09:42:25 ÖÖ
"community' leri var adamların"

Zamanında bizimde vardı ama sahiplerin egolarından dolayı o siteler öldü. Şimdi insanlar Discord'ta ama oraya girmek için çaba sarf etmek zorundasın.

Ben bulmaca+platform oyunuma uçma özelliği koyacağım. Bu özellik belki oyunu farklı kılar diye düşünüyorum.
3  Genel Kategori / Proje / Ynt: Geliştirdiğim Oyunlar Ana Konu : Ocak 20, 2021, 15:05:48 ÖS
Oyunun içine bir hile kodladım demiştim, o hileyi tetiklediğinde menüye dönersen oyunun adı değişecek.

Oyunun içindeki bomba sistemindeki alır almaz patlayan bomba hatasını giderdim. Fakat bu seferde çok alamama sorunu ortaya çıktı.
4  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Site Açtınız mı? (Web Site Maceralarınız) : Ocak 20, 2021, 08:24:09 ÖÖ
Uzun süredir oyun tasarımı ve web ile ilgiliyim. Dreamweaver-Flash ile başlayıp, joomla ile devam edip şu an wordpress deyim. İnteraktif site tasarımları yanı sıra WebGL kullanarak uygulama tadında siteler hazırlamaya çalışıyorum. WebGL için unity oyun motorunu kullanıyorum.

Web sitesi ergonomisi, tasarımı, içeriği, veri tabanı, bakımı, güvenliği olsun çok kapsamlı bir konu ve profesyonel bir hizmet için ciddi bir emek gerektiriyor. Bireysel olarak (her konuda olduğu gibi) ilerlemek gerçekten zorlayıcı.

Tasarladığım ve yönettiğim bazı siteler:
http://cevrefilm.org/ (joomla)
http://environmentalshortfilmfestival.com (joomla)
http://guzelaga.com/ (worpress)
http://antalyaosmanli.com/ (WP)
http://desenreklam.org/webGL/index.html (WebGL örneği/tasarım halinde)


WebGL benimde ilgimi çekiyor hocam, yarın tüm sitelerini gezer senden çok öneri isterim.


Tabii ki ne zaman isterseniz.


Yakın zamanda sitemi açarım.
5  Genel Kategori / Proje / Ynt: Geliştirdiğim Oyunlar Ana Konu : Ocak 20, 2021, 08:23:54 ÖÖ
Geliştirdiğiniz oyunlar için tebrik ederim.

Teşekkür ederim hocam.
6  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Neden Projelerimiz Tutmuyor? : Ocak 19, 2021, 17:09:35 ÖS
abi proje den kastınız retro içerikli ise size basit cevap vericem 80 li 90 lı yılların kültürünü günümüzde yaşatmaya çalışan az miktarda insan olduğu için proje kitleside kısıtlı bir cevrede kalır ama eşimize dostumuza çocuğumuza bu kültürü aşılarsak bu kitle büyür ve projelere talep te artar mesela ben evlenince eşimi bu kültürle tanıştırdım c64 kullandırtım pac-man oynattım ve fan ı oldu . noldu şimdi +1 kişi kazandırdık,yani durum şu ki bu kültürü insanlara sevdirez tanıtıcaz, hiç japonyaya gittinizmi ? 30 yıldır arcade kültürü var şu an bile her bakkalın çakkalın nerdeyse önünde arcade kabin var.  (:

Oyunlarımı resmi olarak Japonyaya çıkartsam ve oraya pazarlasam çok kazanırdım. Diğer dediklerine de hak veriyorum.

Benim kendimce tespit ettiğim noktalar şunlar.

1. Tek başına bir şey yapmak çok zordur.
2. Para harcamadan para kazanılmaz.
3. Basit düşünmek. Karmaşıklığa girmeden hedefi tam 12 den vurmak.
4. Hata yapmaktan eleştirilmekten alınmamak korkmamak. Sürekli denemek.
5. Olmuyorsa olabilecek konulara geçmek inat etmemek.
6. Her ne kadar google youtube işi bozsada insanlara soru sormak.
7. Projelerin çalışırlığını görmek için test yapmak, çevrenin nabzını tutmak.
8. Yapılan işlerin ciddi şekilde tanıtımının yapılması, pazarlanması.

Benden bu kadar daha da arttırılabilir Karizmatik 

Çok haklısın ve tek başıma da bu işler hiç çekilmiyor diyebilirim.
7  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Neden Projelerimiz Tutmuyor? : Ocak 19, 2021, 16:59:58 ÖS
Ayhan selam,

Fazla takip edemediğim için bir şey soracağım.

Bitirdiğin ve steam vs. herhangi bir platfromda ücretli veya ücretsiz yayınlanmış bir oyunun var mı ?

Yoksa henüz geliştirme aşamasındalar mı?

Her oyunumu itch.io'da sunuyorum ama gönlüm Steam'dada bir oyunum olsun istiyor.
8  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Neden Projelerimiz Tutmuyor? : Ocak 19, 2021, 15:50:00 ÖS
Sorunuza cevaben, yeni bir şey değil,  herkesin biryerlerde rastladığı birkaç şeyi yazmak isterim.

Yaptığınız işi önce kendinizin beğenmesi gerekiyor. Eğer daha iyisini yapabilecekken yapmıyorsanız o iş vasatın üzerine çıkamaz.

Kuyumcu veya bankacı değilseniz parayı hedeflemeyin, mükemmeli hedefleyin, siz çok çalışıp mükemmele yaklaştıkça para gelip sizi bulacaktır.

Katı prensipler size engeldir. Bildiğiniz her şeyden şüphe edin, her zaman öğrenmeye ve değişmeye açık olun. Pandalar ve boz-ayılar aynı familyadandır, boz-ayılar buldukları her besini yerler ama pandalar besin seçtikleri için nesilleri tükenme durumuna gelmiştir. Değişime ayak uydurabilenler hayatta kalır.

Övülmek insanın egosunu tatmin eder ama sadece sizden farklı düşünenler size birşeyler katabilir ve sizi geliştirebilir. Sizi eleştirenleri baş tacı yapın. Zamanınızı sizden farklı düşünce yapısına sahip olanlarla birlikte geçirin.

Hayatta karşınıza çıkan engelleri bahane etmeyin, asıl engeller zihinlerdedir. Timurlenk veya Stephen Hawking gibi, kendi zihnindeki engelleri aşabilen ve tarihe adını yazdırmış binlerce başarı örneği var.

Ukalalık ettiysem kusuruma bakmayın, insanın içindeki isteğin gücüne inanırım. İçinizdeki isteğin ateşini söndürmeyin.

Benim bir tane bir şeyim tutsa ona sevineceğim ama bir işimin tutmaması artık o işimi yapacak hevesimin kalmamasına neden oluyor hocam?
9  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Neden Projelerimiz Tutmuyor? : Ocak 19, 2021, 15:13:39 ÖS
Kültür meselesi. Anne baba çocuğa ne veriyor? Televizyon karşısında göbek atınca, bağırıp çağırınca mı çocuğa sevgi gösteriyor? Kendi çapında kırık dökük birşeyler ortaya çıkarmak için vakit harcayan çocuğuna kalk ders çalış falan mı diyor? 10 yıl sonra o çocuklar büyüyünce ortaya çıkan sahne bu işte. Böylesine şu doğru bu yanlış diye bir kereliğine konuşulur belki ama öğüt alacak az, daha fazla bir şey de denmez.

Velhasıl "vermediyse mabud, ne yapsın mahmud":
https://eksisozluk.com/vermeyince-mabud-neylesin-mahmut--135336Öğüt, masal vb. gibi şeylere karnımız tok aslında. Gençler aslında özgürlük istiyor. Eğitim ailede başlıyor aslında.
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Neden Projelerimiz Tutmuyor? : Ocak 19, 2021, 13:41:37 ÖS
çok basit bir cevabı var aslında.
herkesin beğeneceği ve işine yarayacak geniş kitlelere hitap etmeyen projeler dolaysı ile az ilgi çeker.

Herkesin ne sevdiğini hala anlamadım?

Bu konu "Tutmak" sözüne ne gibi bir anlam yüklediğinle, proje konusu olrak neyi seçtiğinle ve kendini neyi yaparak iyi, başarılı hissettiğinle alakalı...

Örneğin youtube'da retro konulu proje videosu yayınlasan en iyi ihtimalle 1000 defa seyredilir. Bu işi yaparken eğer kendini iyi ve başarılı hissetmişsen bu senin için yeterlidir...

Öte yandan, youtube'da dümbelek çalıp, başka bir videodan da kesip yapıştırdığın kafa sallayan kedi videosu yaparsan 100,000,000 kişi seyredebilir. Bu o videoyu yapan kişi tarafından başarı olarak nitelendirilirken sana bir anlam ifade etmeyebilir...

Moralini bozmadan hedeflerini iyi belirleyerek yapacağın "tutan" projeler yapman dileğimle
   

Sanırım senin ne demek istediğini anladım, anlaşılan daha çok, ne beklentiyle yapmamla alakalı?
11  Genel Kategori / Proje / Ynt: Geliştirdiğim Oyunlar Ana Konu : Ocak 19, 2021, 13:40:22 ÖS
Yeni oyundan bahsedeceğim. Kendisi bir platform ve puzzle türüne sahip.

Oyunun amacı: Odadaki kırmızı renkli nesneleri alarak bitişe ulaşmak zorundasın.

Bugün oyuna şifre yoluyla erişilebilen, "Tanrıça" modu ekledim. Bu mod oyuncu rahatça odada gezebilecek.


Oyundan görüntüler;
12  Genel Kategori / Genel Sohbet / Neden Projelerimiz Tutmuyor? : Ocak 19, 2021, 12:43:51 ÖS
Selamlar hocalarım.

Yaptığımız projelerimiz neden tutmuyor veya insanlara neden ulaştıramıyoruz?
13  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Site Açtınız mı? (Web Site Maceralarınız) : Ocak 18, 2021, 17:55:42 ÖS
Uzun süredir oyun tasarımı ve web ile ilgiliyim. Dreamweaver-Flash ile başlayıp, joomla ile devam edip şu an wordpress deyim. İnteraktif site tasarımları yanı sıra WebGL kullanarak uygulama tadında siteler hazırlamaya çalışıyorum. WebGL için unity oyun motorunu kullanıyorum.

Web sitesi ergonomisi, tasarımı, içeriği, veri tabanı, bakımı, güvenliği olsun çok kapsamlı bir konu ve profesyonel bir hizmet için ciddi bir emek gerektiriyor. Bireysel olarak (her konuda olduğu gibi) ilerlemek gerçekten zorlayıcı.

Tasarladığım ve yönettiğim bazı siteler:
http://cevrefilm.org/ (joomla)
http://environmentalshortfilmfestival.com (joomla)
http://guzelaga.com/ (worpress)
http://antalyaosmanli.com/ (WP)
http://desenreklam.org/webGL/index.html (WebGL örneği/tasarım halinde)


WebGL benimde ilgimi çekiyor hocam, yarın tüm sitelerini gezer senden çok öneri isterim.
14  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Site Açtınız mı? (Web Site Maceralarınız) : Ocak 17, 2021, 19:10:12 ÖS
Oyunları indirme seçeneği olacaksa hostingin yanında sunucu kiralamanızı öneririm.

Daha önceden önerdiğim Turhost'ta uygun fiyatlarla sunucu kiralanabiliyor.

WordPress, Joomla gibi içerik yönetim sistemleri kullanabilirsiniz. İçerik yönetim sistemi kullanmak istemezseniz Hugo, Jeykll gibi statik site oluşturucuları da kullanabilirsiniz.

Olabilir.
15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Site Açtınız mı? (Web Site Maceralarınız) : Ocak 14, 2021, 09:42:42 ÖÖ
Bir grubun adına özel site kuracağım hocam, o yüzden sormak istemiştim.

Peki, site kuracağınız bir grup hangi işlerle uğraşıyor? Vereceğiniz cevaba göre yardımcı olabilirim.

* Oyun geliştiriyor.
* Oyun yamaları yapıyor.
* Hikaye yazıyor.
* Site yapıyor.
Sayfa: [1] 2 3 ... 27