Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 11
1  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: PS/2 Mouse to Serial Port (9 pin) (16550 UART uyumlu) : Eylül 12, 2019, 10:11:46 ÖÖ
Ben yaptım bu devreden. Mükemmel çalışıyor, son versiyon yazılımı ile KVM switchlerle önceden yaşanan gecikme problemi de tamamen çözülmüş durumda.

merhaba attiny4313 ilemi yaptınız yoksa başka bir işlemci ile mi?

Attiny2313 ile yaptım.
2  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: PS/2 Mouse to Serial Port (9 pin) (16550 UART uyumlu) : Eylül 07, 2019, 23:06:49 ÖS
Ben yaptım bu devreden. Mükemmel çalışıyor, son versiyon yazılımı ile KVM switchlerle önceden yaşanan gecikme problemi de tamamen çözülmüş durumda.
3  Genel Kategori / Proje / Ynt: PCB baskı devre üretimi için CNC tavsiyesi. : Ağustos 27, 2019, 22:15:37 ÖS
Olay tezgahtan çok işin doğasında aslında. Bu yüzden printer kadar kolay kullanım pek olası değil. Birincisi, printerda olduğu gibi modeli doğrudan stl'e çevirip hızlıca dilimleyip basma olayı yok. Gerber sonrası g-code çevrimi için mutlaka bir CAM işlemi yapmak gerekiyor ve plaketin boyutlarına ve kompleksliğine göre bu iş bazen çok uğraştırıyor.

İkincisi; plaketin tablaya montajı, başlangıç noktalarının sıfırlanması çok karışık olmasa da takımın hareketi sırasında pcb'yi bağlamak için kullanılan sabitleyicilere çarpıp kırılmaması için dikkatli ayarlanması gerekiyor. Ayrıca kazıma, delik delme ve kenar kesimi üç farklı CAM işlemi ve en az üç defa uç değişimi gerektiriyor.  

Son olarak da her pcb kazıma öncesi yüzeyden probing ile profil çıkarma işlemi de şart, bu da ekstra işçilik.

O yüzden printerda olduğu gibi startı ver ve bitene kadar bekle pek bu işe uygulanabilir değil. Her aşamada insan müdahalesi gerekiyor illa.

Kaliteli kesici takımları iç piyasadan bulmak da kolay değil. İçeriden bulabildiğim en iyi takım 4mm sapa sahip 0.5mm silindirik freze ucu oldu. Yurtdışı teminli almış olduğum güzel uçlar var ama en aşağı 10-20 dolar arası bayılmak gerekiyor tanesine. 0.2mm gibi hassas kesim gerekiyorsa ve uzun ömür isteniyorsa da bu uçlardan kullanmak şart. Dezavantaj olarak da bu kadar ince uç kullanılınca işlem iyice uzun sürüyor.

En son mesela amiga external disket sürücüsü için ufak bir plaket yapmıştım tek yüzlü, 4x6 cm boyutlarında. Kazıma işi belki on dakikada bitti ama gerber sonrası CAM'di probingdi derken iki saat zaman harcamışımdır öncesinde rahat. Ama doğru CAM işlemini bir defa yaptıktan sonra geri kalan işler o kadar zaman yemiyor (ya da başında bekleme gerektirmiyor en azından takım değiştirme gereksinimi gelene kadar). Aynı plaketten seri on tane işlesem mesela o zaman avantajı olurdu işte. Hatta panelize ederek tek bağlamada 20x20 bir plaketten epey mal çıkar
4  Genel Kategori / Proje / Ynt: PCB baskı devre üretimi için CNC tavsiyesi. : Ağustos 27, 2019, 21:32:30 ÖS
Rica ederim. Birileri de bana anlatsaydı önceden hiç girmezdim muhtemelen Kahkaha Ama herşeye rağmen girmek isteyen olursa da daha detaylı yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.
5  Genel Kategori / Proje / Ynt: PCB baskı devre üretimi için CNC tavsiyesi. : Ağustos 27, 2019, 19:44:17 ÖS
Merhaba,

Tek tük prototip üretimlerde CNC kullanıyorum. İki yıl önce açıkçası kimyasal yönteme göre daha pratik olacağını düşünerek kurmuştum. Ancak delik delme kısmındaki pratiklik haricinde (ki artık mümkün oldukça en büyük kılıftan SMD kullanıyorum elimden geldiğince, bu da delik gereksinimini oldukça azaltıyor) sanıldığı kadar pratik bir yöntem değil. Özellikle çift yüzlü baskı devrelerde hizalama biraz uğraştırarak da olsa yapılıyor ama via'sı çok olan tasarımlarda viaları üst katmandan alt katmana tel kullanarak lehimleme işi kabus gibi. Ayrıca soldermask olmadığı için eğer sadece yolların kenarı izole edilecek şekilde kazıma yapılırsa lehim bu kısımlara da kolaylıkla köprü oluşturuyor. Gereksiz tüm kısımlar kazınsın isterseniz de (yada yolların etrafı üç-dört tur kazınsın) hem işlem çok uzuyor hem de uç çabuk aşınıyor. Uçlar da hiç ucuz değil Son olarak da üstten lehimlenmesi imkansız yada çok zor olan bazı komponentlerin (entegre soketi mesela) üst katmandaki yola bağlantısı için fazladan via kullanan bir tasarım yapmak gerekiyor.

Tezgahın iyi bir işleme kalitesi için mekanik olarak aşağıdaki gereksinimleri olması şart.

1- Yüksek devirli (minimum 10-12 bin devir, tercihen 18-20 bin) ve salgısı çok çok düşük bir spindle. Dremel spindle olarak kullanıldığında salgı gereksinimini karşılamıyor ve hem işleme kötü oluyor (istenilenden çok daha geniş kesme) hem de uç çok çabuk gidiyor. Ben en son çareyi 0,75kW gerçek spindle ve motor sürücü almakta buldum. Spindle alınca ona uygun penset setlerini ve anahtarları da almak gerekiyor, pek ucuz değiller.

2-Eksenleri hareket ettiren vidalı millerde backlash olmaması için bilyalı somunlu vidalı mil kullanılmalı. İlerleme hızları 50-60 bin devirli bir spindle kullanamayacağımız için zaten yüksek olamayacak, vidalı bilyalı mil burada bize tork/kuvvet avantajı da sağlıyor.
 
3-Her ne kadar kesme kuvvetleri fazla olmasa da eksenler yeterince rijit olmalı. Özellikle X ekseni spindle'ı taşıdığı için (spindle 5 kg civarı geliyor) eksen ortaya doğru yaklaştıkça çökme yapmamalı.

Prosesle ilgili diğer olumsuz noktalar olarak da şunları söyleyebilirim.

1-Hazır gerber dosyalarının çoğunu doğrudan kullanamıyorsunuz. Yolların kalınlığı veya yol-pad arası boşluklar CNC ve kullanacağınız takıma göre belirli bir değerin altına düşemiyor. O yüzden tasarımı çoğu kez buna uygun düzenlemek gerekiyor. Çok iyi bir CNC ile bile çok çok pahalı bir uç kullanmadıkça 0.3 mm altına inmek imkansız.

2-Gerber oluşturduktan sonra onu g-code'a çevirme işlemi de kısmen uğraştırıcı. FlatCam adlı ücretsiz yazılım bu konuda gayet başarılı.

3-Plaket üzerinde bakır kalınlığı 0.035 mm ve takıma zarar vermemek için olabildiğince plaketin ana malzemesine (özellikle FR-4 ise) dalmamak gerekiyor. Ayrıca konik uç kullanıldığında derinlik arttıkça kazıma yüzeyi de genişliyor.

Bunun için ideal kazıma yüksekliği 0.04-0.05 mm arası olmalı. Ancak hiçbir plaketin yüzeyi tamamen düz olmadığı için tüm PCB'nin eşit kalınlıkta kazınabilmesi amacıyla PCB üzerinden probing ile örnekleme alınarak oluşturulan g-code'un düzenlenmesi gerekiyor. Yine bu işi çok çok iyi yapan AutolevelerAE adlı ücretsiz bir program var. Bu işlemi yapmadan düzgün kazıma yapmak tamamen hayal.

4-FR-4 plaketlerin kazınması sırasında çıkan toz pek de sağlıklı birşey değil. Ayrıca yataklar v.s. için de fazlasıyla aşındırıcı. Özellikle kenar kesimi sırasında epey toz çıkıyor. Ortama dağılmaması için ya vakumlu bir düzenek kurulmalı yada en azından ortamda hava akımı oluşturan kaynaklara (spindle motorunun fanı gibi) engel olunmalı.

5-İşlemler sırasında dikkatli olunmalı. Uç kırma v.s. hem tehlikeli olabiliyor, hem de maliyetli. Sistemde yeterli emniyet önlemleri olmalı (acil durum butonu, limit switchler, spindle bir sebeple durduğunda takımın kırılmaması için tezgahın da durmasını sağlayan sistem gibi)

6-Gürültüye olabildiğince engel olmak için tezgahın üzeri kapatılabilirse iyi olur.

7-Soldermask olmadığı için lehim işi bittikten sonra plaketi oksitlenmeye karşı korumaya almak gerekiyor. Ya tüm yollar lehimlenmeli/kalayla kaplanmalı, yada benim yaptığım gibi devrenin tamamen çalışır olduğuna emin olduktan sonra şeffaf vernikle kaplanmalı.Kontrolcü olarak LinuxCNC ve paralel porttan bağlanan 3 eksen step motor+spindle on/off+spindle hızı kontrolü sağlayan bir kart kullanıyorum. Maliyet olarak uygun, ancak paralel portu uygun bir PC gerekiyor. Denediğim bilgisayarların biri hariç tamamında latency değerleri aşırı yüksek çıktığı için LinuxCNC ile paralel port soft stepping kullanıma uygun değildi. Sadece eski centrino asus laptop çok çok iyi sonuç verdi.

Uzun lafın kısası, açıkçası şu son gümrük olayları olmasaydı da eskisi gibi plaketlerin iki üç haftada elime ulaşacağını bilseydim tezgahı hiç kullanmazdım, pcbway, allpcb falan bastırır geçerdim temiz temiz. Zaten tezgahı yaptığımdan beri şu yasa çıktıktan sonra tekrar kullanmaya başladım, yatıyordu epeydir Bu durumda bile sadece tek yüzlü plaketler için kullanıyorum, çift yüzlüleri yine çinde ürettirir geçerim Ancak tek yüzlü ve kısmi seri üretim için (probing yapan son g-code falan hazırlandıktan sonra) ve çok sayıda delik barındıran kartlar için kimyasal yönteme göre biraz daha avantajı var diyebilirim. Tek bir kart ve pin aralığı 2.54mm dışında komponent taşımayan kartlar için çoğu zaman pertinaksa prototip yapmak bile CNC ye göre çok daha hızlı.

6  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: Tüplü Televizyonda PC İçin Nasıl Görüntü Alırım? : Ağustos 06, 2019, 12:57:50 ÖS
Eğer amacınız emülatör amaçlı kullanım için gerçek çözünürlükte kaliteli görüntü almak ise en güzel yol uygun bir ATI ekran kartı alıp CRTEmudriver ile kullanmaktır. Sanki televizyona orijinal konsolu bağlamış gibi 1-1 aynı kalitede görüntü alırsınız. Amigaesref'de aynı konudan bahsetmiş, aşağıdaki linkte de birkaç yıl önce sistemin kurulumu ile ilgili ayrıntılı açıklamalar yapmıştım, bir göz atın isterseniz.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=11853.0

Yok eğer düşük çözünürlüklü video izlemek (vcd, divx v.s.) gibi bir amacınız varsa TV-Out özelliği olan bir ekran kartı da iş görür.
7  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: En son hangi ürünü aldınız - II : Temmuz 28, 2019, 13:10:59 ÖS

Bir tandık vesile oldu.Bit pazarı değil.Bildiğim kadarı ile 2 tane daha duruyordu.


   Bugün composite girişi kullandım. S.nintendo ve sega megadrive ile görüntü iyi.Rgb için bir kablo yapıcam.Monitor üzerindeki Ses çıkışını beğendim.

Kalanların birini de ben düşünebilirim aslında. Hangi şehirde acaba burası?
8  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: En son hangi ürünü aldınız - II : Temmuz 28, 2019, 10:15:03 ÖÖ
   Herkese selam ,bugün sony pvm-20 serisi  monitorlere denk geldim.3 adet vardı.Bir tanesini aldım.Aldığımı en temiz görünen olandı.Çalıştırdım.menülere felan girdim. fakat rgb ve composit bağlantıları ,  Bnc soket girişli . Kahkaha


Güle güle kullanın. Nereden aldınız acaba? Kahkaha
9  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış : Temmuz 26, 2019, 17:55:34 ÖS
28-05-2019 tarihinde verdiğim 2 usd lık siparişim halen gelmedi. Artık gelmez sanırım
Gümrükte bu kadar bekler mi?

Valla nisanda verdiğim siparişin yeni geldiğini düşünürsek sizinki de ağustos sonuna doğru gelir bence. Bugün paketi teslim alırken PTT'deki memurlar bile söyleniyordu uygulamaya, sırf para koparacağız diye saçma sapan hale getirdiler işleri diye.

Vergi oranı tamamen rastgele gidiyor sanırsam bu ara yoğunluktan. Arkadaşın 200 küsür liralık malına da 11 lira kesmişler, bizim 5 dolarlık mala da.
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: UV curable solder mask, nerede bulabilirim? : Temmuz 26, 2019, 14:40:21 ÖS
Bir de entegrenin ilgili bacağındaki lehimi de tazelemek gerekir kabloyu bağlamadan önce. Zımpara yerine tornavida kenarı v.s. ile de hafifçe kazıyabilirsin, ben hep öyle yapıyorum. Bu tarz yol yama işlemleri için de kynar izolasyonlu 30awg kablolardan da el altında bulundurmakta fayda var, işi hem çok kolaylaştırıyor hem de temiz oluyor.

Pasta aşındırıcı olduğu için çok zorunlu olmadıkça devre kartı üzerinde kullanmamak gerekiyor (içindeki madde (çinko klorürdü yanlış hatırlamıyorsam) havya ısısıyla hidroklorik asite dönüşüyor ve bu sayede yüzeyi oksitten temizliyor) Kullanmak zorunda kalındığında da (sizdeki durum gibi pil akması yada kondansatör akması gibi durumlarda lehim tutması için gerekebiliyor) lehim sonrası izopropil alkolle çok iyi bir şekilde temizlemek gerekiyor pasta artıklarını. Bir de entegrelerin altına akıp gitmemesine de dikkat etmek gerekiyor.
11  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış : Temmuz 25, 2019, 21:44:57 ÖS
Aliexpress satıcılarının da birçoğunun Türkiye'ye gönderimi durduracağını düşünüyorum. Şu son bir-iki ayda aldıkları süre uzatma ve dispute istekleri, kurulduğu zamandan bu yıla kadar olan toplamı geçmiştir.

Nisan ayı sonuna doğru sipariş verdiğim EPROM entegreleri bu hafta ancak elime geçti, tabiki 10.45TL vergisi ile.
12  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: En son hangi ürünü aldınız - II : Temmuz 24, 2019, 18:26:40 ÖS
LW3D almış olsa bari, tam da konusu tekrar canlanmışken


Bu arada, çoğunluk muhtemelen rastlamıştır ama yine de aklıma gelmişken paylaşayım dedim.

https://www.youtube.com/watch?v=rvM82T3C2Ik

"En son hangi ürünü kaçırdım ve acaba kim aldı " diyerek linki paylaşıyorum. Şanslı kişi bir adım öne çıksın lütfen.

Merhaba!

Bu teklifi letgo'da buldum. Ne düşünüyorsun?

ATARI 800
https://letgo.onelink.me/O2PG/807e1990

13  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: "Ankara CGTR Hoşgeldin Yaz" 21 Temmuz Pazar 12:00 Zula Bar : Temmuz 22, 2019, 15:39:59 ÖS
Tatilimin son gününün buluşma tarihine rastlaması sonucu kaçırdım. Bir dahaki buluşmaya görüşmek dileğiyle.
14  Commodore / Commodore Donanım / Ynt: 1084-P ve C64 berbat görüntü kalitesi hk. : Mayıs 27, 2019, 08:51:37 ÖÖ
Biliyorum ilk yaptığım iş onlara basmak oldu ama benim işimi çözmedi Lumafix diye bir şey var onu mu alsam yoksa gidip iyi durumda 37 ekran bir sony mi alsam bilemedim.

Lumafix devresi "jailbar" denilen ve VIC-II'nin bazı dijital sinyallerinin analog çıkışlara girişim yaparak ekranda tekrar eden dikey çizgiler şeklinde oluşturduğu gürültüyü azaltmaya yönelik (etki ettiği düşünülen dijital sinyalleri bir inverter kapısından geçirip tersliyor ve potansiyometre üzerinden seviyesi ayarlanarak analog çıkışlara ekleniyor, böylece teoride girişime sebep olan sinyal ortadan kaldırılmış oluyor), ancak her C64'de işe yaramıyor.

Zamanında kendim yapmıştım aynısından, ancak her türlü ayarı denemiş olmama rağmen bendeki breadbin'de en ufak bir olumlu etkisi olmamıştı. Görüntü kalitesine en iyi etkiyi RF modülatörü tamamen devreden çıkararak yine forumlarda önerilen bir composite/s-video  devresini yaparak alabildim ben.

Ancak senin durumda olayın monitör kaynaklı olduğunu düşünüyorum, sadece konusu geçmişken bilgilendirme olması için belirtmek istedim.
15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış : Nisan 17, 2019, 23:46:39 ÖS
Arkadaşlar ilk 5,2 tl vergili ilk kargom geldi.

Çok şükür ürüne hiçbir şey olmamış. Belli ki sadece açıp ne olduğuna baktıktan sonra dediğiniz gibi mor bantla geri kapatmışlar. Koleksiyonum için çok değerli bir üründü, çok rahatladım cidden.

Aynı tarihlerde ülkeye giriş yapan 1-2 paketim daha vardı, onlara vergi yazılmamış. Belli ki dediğim gibi sadece şanssız paketlere vuracak bir uygulama bu.

Nelere şükreder hale geldik gerçekten...

Geçmiş olsun. Sanırım bu aralar çok fazla paketle boğuştukları için sadece dış paketi açıp içine bakıp geri koyuyorlar.
Sayfa: [1] 2 3 ... 11