Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 72
1  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Site demi yoksa Chrome'da mı problem var ? : Dün 14:44:16
Chrome süper hantal bir program yaw nasıl katlanabiliyorsunuz? Sistemi kıpırdayamaz hale getiriyor.
2  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Site demi yoksa Chrome'da mı problem var ? : Dün 11:01:52
ipad ve blackberry'de google, twitter, youtube alanlarına girememe problemi oluyor. Hepsi de google'nin olduğundandır belki. Bu cihazlarda dns seçemiyorum ondan da olabilir (dns güvenliği?). İkisinde de hat tt, ondan da olabilir. Birkaç gün önce birşey yoktu, şu bir iki gün içinde yine başladı. Adsl'de böyle bir sorun kolay kolay olmuyor.
3  Genel Kategori / Proje Alım/Satım / Ynt: IRQHack64 - 5. parti : Şubat 19, 2019, 14:14:56 ÖS
Yeni versiyonda ne değişti?
4  Commodore / Commodore Donanım / Ynt: Bil Herd'in Commodore'daki ürün kalitesi üzerine itirafları: : Şubat 17, 2019, 20:56:27 ÖS
Teşekkürler. Çok iyiymiş.
5  Commodore / Commodore Yazılım / Ynt: C64 Space Line intro : Şubat 17, 2019, 09:38:43 ÖÖ
Elinize sağlık. Uzay teması güzel olmuş. Arada bir uzay gemişi, roket, astronot falan çeşitlilik olurdu. Astronot olursa geçerken el sallasın

Zemin ileri geri sağa sola hareket etseydi tam 3d efekti olurdu. Bunun için scanline'lar hazır tablodan alınıp kaydırılıp kullanılabilir.
6  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: Amiga Adaptör voltaj kontrolü : Şubat 17, 2019, 09:33:26 ÖÖ
O pıt pıt sesi iyiye alamet değil. Çıkıştaki voltmetre ile görülen düşük voltaj aslında ani yüksek voltaj sıçramalarından olabilir. Voltmetre bir zaman aralığının ortalama değerini gösterdiği için... Asla amiga'ya bağlamayın.

O adaptörü iyi bir tamirci kolayca halledebilir. Kendiniz uğraşana kadar verin yapsınlar. Tamirden sonra mümkünse çıkışlara osiloskop ile baktırın, daha garanti olsun
7  Genel Kategori / Genel Sohbet / Sıfırdan usb klavye : Şubat 17, 2019, 09:20:32 ÖÖ
http://blakesmith.me/2019/01/16/making-my-own-usb-keyboard-from-scratch.html
8  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: Pentium III ve 256 MB İçin En İyi İşletim Sistemi : Şubat 16, 2019, 19:26:08 ÖS
Xp çok hafıza yiyor. 64mb'ta kurulmuyor bile. O yüzden 98 daha hızlı çalışabilir. Sonraki nesil ekran kartlarında sorun olabilir yanlız. Geforce fx calıstıramamıstım hatırlıyorum.

Bir de şu var:
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=16781.0

Patch sayfasında yazdığına göre sadece nt çekirdeklilerde çalışan oyunların 98se'de çalışabilir hale geliyormuş. Patch kullanabilmek için ingilizce 98se üzerine kurulmalıymış
9  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Retro Teyp/Radyo anıları : Şubat 14, 2019, 11:04:08 ÖÖ
1959'da general electric firması (GE) vakum tüplerinin transistörlerden daha iyi olduğuna ikna için çok fiyakalı 62 sayfalık bir broşür hazırlamış. Broşürde iki teknoloji "karşılaştırılıyor". İki ayrı çözünürlükte pdf'leri sayfanın en altında.

http://www.rcaselectron.com/TNT.html


10  Genel Kategori / Proje / Ynt: Amiga HDMI Scandoubler (HDMI-520) (Final Sipariş Kapandı) : Şubat 13, 2019, 11:26:31 ÖÖ
Kopya koruma işi bitmeye başladı anlaşılan. Güçlü mikroskoplar vb erişilebilir hale geldi herhalde. Entegreleri kat kat görüntüleyip şemalarını çıkaranlar çoğaldı. Son zamanlarda yazılımları da bedava kullandırtmak için kocaman kocaman şirketler yarış içinde.

97 yılında hatırlıyorum da microsoftun, borlandın vb gnu hariç ciddi hiçbir compiler ücretsiz değildi.

İleri sardığımızda yakın zamanda kapalı kutu entegre, aygıt falan da kalmayacak sanki. Şimdiden yeni cihaz çıkınca hemen teardown'unu falan yayınlıyorlar. Belki yakında open source cpu'lar kullanmaya bile başlarız
11  Genel Kategori / Proje / Ynt: Amiga HDMI Scandoubler (HDMI-520) (Final Sipariş Kapandı) : Şubat 12, 2019, 14:09:46 ÖS
Bu ürün ve HDMI-64'ün dünya ölçeğinde ciddi ticari potansiyeli olduğuna inanıyorum. Bu nedenle geçenlerdeki video biraz reklam tadında linklerle süslenmişti... Bence bir yandan bu seçeneği ciddi olarak düşünebilirsin... Burada senin üretmen yerine yurtdışından bir üreticiyle anlaşılabilir (umarım yeterince ses getirip, sana ulaşmalarını sağlayabiliriz...olmadı biz ulaşırız..)

Baskı devre dizgici abiler ikna edilebilse yurtiçinde üretilebilir. Zamanında manisadan böyle birisi yardımcı olurum demişti. Zaten çok da büyük olmayan partilerle çalışıyorlar diye biliyorum. 10 yıl geçti gerçi, kimbilir şimdi ne olmuştur?

Bu arada 4.5 saat süren işi görünce aklıma (örneğin) 4000tl maaşlı bir memurun saat ücreti nedir diye takıldı: 25tl (8 saat x 20 gün). Bu tür işlerde paraya pek bakılmıyor ama böyle bir de gerçek var.

@eins: tebrikler, kolay gelsin
12  Genel Kategori / Proje / Ynt: amiga seri - midi dönüştürücü : Şubat 09, 2019, 00:08:06 ÖÖ
Devre hazır demiştim. Ama önce orjinal devredeki değişiklikleri dökümante etmek istedim. Böylece (değişiklikler düzgün çalışırsa) elinde orjinal karttan olanlar isterlerse bu değişikleri uygulayabilirler. Deneyeceğim devre aşağıda bahsettiğim bir iki değişiklik hariç şemadaki gibi.

* D1,D2,R4'ten oluşan ESD (statik elektrik) koruması. Bu devrede önemli sayılmaz ama bir sonraki devrede lazım.
* MIDI OUT ve MIDI THRU shield connector'lerin şase bağlantısı iptal edildi
* MIDI IN hem 3.uç hem de shield connector'ün şase bağlantısı iptal edildi. bu son ikisi analog devreleri etkilememesi içinmiş (midi electrical spec'den)
* R1,R3,R6,R9,R10 dirençleri 150 ohm'dan 280 ohm'a çıkarıldı. Bu optokuplör LED'inin 4mA civarında çalıştırılması için (bu da spec'den). Orjinal devrede daha yüksek akımla çalıştırılıyordu.

ESD koruma yerine orjinal devrede sadece BZX79C voltaj referans diyodu vardı. Zener yerine kullanmışlar herhalde. belli bir voltajdan yukarısını ve 0v'tan aşağısını şaseye kısa devre yapıyordu. Sorun şu: BZX79C regülatör diyodu, hızlı sinyal diyodu değil. Datasheetinde reverse recovery time'ı yazmamışlar bile.

Optokuplör girişindeki diyot midi electrical specification'da 1N914 tavsiye edilmiş. Bu da bir hızlı sinyal diyodu. (spec'de 1N914 görünce artık orjinal devrede ne var bakmadım). Elektronik malzeme satıcısı not almış, 1N4148'i bunun yerine kullanabilirmişiz. Şimdi datasheetinden gördüğüm kadarıyla dediği doğru. Ayrıca 300mA sürekli akım akıtabiliyor, yani midi in'e doğrudan 25V gelse bile 90mA'e maruz kalıyor, gayet iyi. Düz yönde de koruma için buraya bir de paralel 5V zener iyi olur sanırım. Elimdeki adı sanı belli olanlara bakayım, hızı voltajı tutan var mı?

Şemada MIDI soketlerin 2 ve 4 nolu uçları yer değişmiş olabilir.


13  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: CGTR IRC sunucusu? : Şubat 08, 2019, 11:35:44 ÖÖ
Forumda IRC kısmı olursa IRC'den yazılan yazılar suya yazılmış gibi olacaktır, ileriye dönük boş içeriksiz bir foruma dönüşür.

Bence de. Belki şöyle olsa: Siteye irc loglarının yedeklerinin olduğu bir klasörün linki konsa, birileri loglardan beğendiği yazı parçalarını yeni konu yapsa vb. o sorun olmaz
14  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: CGTR IRC sunucusu? : Şubat 07, 2019, 11:50:25 ÖÖ
Genel IRC kullanımım şöyle:
. Bir iki kanala girerim. En iyisi tek bir kanalda olmam, birden fazlasını idare etmem zor
. Biraz takip ederim, birşeyler yazarım
. İşlerle uğraşırken IRC'de olduğumu tamamen unuturum, bazen bir iki saat, bazen saatlerce
. Kanalda muhabbet alıp başını gitmiştir, geri sarıp hepsini okumam gerekir. Acil cevaplanacakları (kişi orada kalmışsa) cevaplarım. Ama genel olarak tren kaçmıştır.

Bu yüzden IRC ortamını çok sevsem de pek uyum sağlayamıyorum. Soran olursa IRC kesinlikle olmalı derim. Ama kullanmaya gelince forum, mail, sms vb yarı-online ortamlar bana çok daha uygun.
15  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Arcade Sistemler / Ynt: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters : Şubat 07, 2019, 11:35:15 ÖÖ
Çok iyiymiş.

A500 shield'i için Q12 düşünüyordum (pas sökücü jel, hala alacağım, 3-5 aydır listemde) ama elektroliz de pasları çok iyi sökmüş. Çinkolama çelik / krom kaplama üzerine tutarsa süper, pası da engeller

Q12 gibi ürünlere 40-50 TL falan vermeyin... Tamam jel kıvamında, bir pratikliği var ama aslında içindeki malzeme markette satılan sıradan tuz ruhu (HCL) ve gazlı içeceklerde kullanılan fosforik asit.

Markette satılan sıradan (öyle popüler markalı olanlardan da almayın) tuz ruhunun genelde HCL oranı %18 civarındadır ki pas sökmek için gereken oran da budur zaten. Fiyatı da sanırım litresi 2-3 TL civarında...

İlla Q12 yapmak istiyorum derseniz içine bir kutu da diyet kola karıştırın


Tamam. Teşekkürler
Sayfa: [1] 2 3 ... 72