Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3
1  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Arcade Sistemler / Ynt: Arcade Kabini Düşüncem : Ağustos 26, 2020, 22:29:46 ÖS
Cevabınız için teşekkürler. Yani maliyet ya da zaman o kadar da dert değil ama eğer dediğiniz gibi sırf kabin için 4 haneli sayılara çıkacaksam bunu (çok ) başka bir zaman için tekrar düşünebilirim. Ya da dediğinize de bakabilirim. Şimdilik bir stick ayarlasam yeter o zaman monitörün önüne koymak için.
2  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Arcade Sistemler / Arcade Kabini Düşüncem : Ağustos 26, 2020, 20:49:11 ÖS
Herkese merhaba. CRT monitör aldığımdan beri Arcade işini hep merak ediyordum. Bu yaz şeytan aklıma girdi, arcade yap diyor . Ben de üniversite tercihlerini bekledim şehir dışı çıkarsa diye, çıkmadı. Şimdi ise bir kabin yapmayı düşünüyorum. Bir bütçem yok, bittiği zaman biter diyorum. Bu konuda fikirlerinizi ve önerilerinizi almak istedim.

Yavuz Abi'nin arcade konularını ve diğer bazı konuları konuları okudum ama konu okumak yetmiyormuş   . Atılan bazı planların linkleri de ölmüş ve diğerleri elimdeki malzemelere uyar mı bilmiyorum. Elimde 18 inç Compaq S900 CRT monitör var, yaklaşık 26 kilo ağırlığında. İçine Raspberry Pi koyacağım, elimde bir tane Pi3 vardı ancak bir elektrik kazasına kurban gittiği için yeniden bir tane alınacak. 2 Tane stick ve basit 2 tane hoparlör koyacağım. Bu özellikler için uygun bir plan gönderebilirseniz memnun olurum.

Asıl sorun kasada benim için. Malzeme ve yer sıkıntısından dolayı kasayı bir marangoza kestirtmeyi, montajı evde yapmayı düşünüyorum. Estetiğe çok önem vermiyorum o yüzden boyaması, decal yapıştırması zor olsa da; daha ucuz olacaksa sunta kullanmayı düşünüyorum.

Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.
3  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Forumun Yaş ortalaması nedir? : Ağustos 26, 2020, 19:58:12 ÖS
Yakında 18 oluyorum.

Nasıl cihazlardır ki bunlar, gençlerin bile bu kadar ilgisini çekiyor? Konu üzerine araştırma tezi yazılır. Ben 2020 yılında 20 yaşında birisinin Commodore64 ile ilgilenmesine şaşırıyorum ve biraz mutlu oluyorum.

Kesin bir sebebi yok ama her insanda yaşamasa bile eskiye bir ilgi var. Hatta bu ilgi bazen yaşamadığı bir döneme olan özleme de dönüşüyor.

Retro cihazlar da her insanın bir nebze olsun ilgisini çekiyor. Çünkü 30-40 senelik bir cihazın çoğu temel işi doğru ve estetik bir şekilde yapması insanları şaşırtıyor. Eğer ilgili kişi meraklı biriyse bu iş koleksiyona kadar gidiyor.

Şahsen benim küçüklükten beri tarihe ve eski eşyalara bir merağım var. Bu, bilgisayarlara olan ilgiyle de birleşince kendimi CGTR'de buldum
4  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / İlk NESMaker Oyunum - Revolutionary Spirit : Mart 31, 2020, 02:38:17 ÖÖ
Kapak Resmi: https://i.hizliresim.com/3kJcNN.png

Herkese selamlar. Bu evde kalma sürecinde NESMaker isimli oyun yapma aracını deneyeyim dedim ve basit bir scrolling shooter yaptım. Aracın kullanımı gayet basit. Bu oyunu 2 günde hazırladım. Bu yüzden bayağı bir bug var. Aracın tek sorunu Mapper 30 kullanması. O yüzden yapılan oyunlar çok az emülatörde çalışıyor. Ben FCEUX kullanıyorum.

Oyunu basitçe anlatmam gerekirse. Oyun, Hearts of Iron oyun serisinin Kaiserreich isimli bir alternatif tarih modunu temel alıyor. Kısaca bu mod Almanların 1. Dünya Savaşından galip geldiği bir dünyayı anlatmakta. Oyun da bu evrende, Çin'de geçiyor. Yakın dönem Çin tarihine olan ilgimden dolayı böyle bir oyun yapmak istedim.

Oyunda Kuomintang (Çin Ulusal Partisi) lideri olan Wang Jingwei'nin (Kapak resmindeki adam) süper halini yönetiyorsunuz. Amacınız savaş ağalarını, Japonları ve Almanları yenmek.

Oyun, karakterlerin görselleri dışında bir siyasi gönderme içermiyor. Bu oyunu yukarıda geçen modun komünitesine katkıda bulunmak için yaptım. Karakterler hayali bir evrende geçmektedir. Eğer bu durum forum kurallarına konunun silinmesi daha iyi olur.
Oyun linki:
https://drive.google.com/open?id=1Hy1QrK4rldv6_aNesOlIvc5xotJIlLH8
5  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Forumumuz üyelerinin hayal gücü : Şubat 06, 2020, 09:53:54 ÖÖ
Zaman yolculuğu pek mümkün görünmüyor çünkü "Zamanı" geçmiş ve gelecek olarak adlandıran biziz. Zaman ve Kütleçekim evrenin sahnesini oluşturuyor. Ortada sadece şimdi var. Kara delikler sayesinde geleceğe gidilebileceği söyleniyor fakat bir Kara Deliğin olay ufkundan ölmeden nasıl geçeriz bilmiyorum.

Işınlanma da pek mümkün değil çünkü bir maddenin ışık hızına çıkması demek onun maddelikten çıkıp dalgaya dönüşmesi gerek. Bunların çoğu bilimkurgu filmlerine has şeyler olarak kalacak.

Ama dünya dışı yaşam gayet mümkün olabilir. Evren o kadar büyük ve yaşamın ortaya çıkması için gereken koşullar nispeten zor olmadığı için belki her yer yaşamla doludur, ancak biz görmüyoruzdur. Evrendeki akıllı yaşamı tahmin eden bir Drake denklemi mevcut. Denkleme göre galaksinin her tarafının uzay gemileriyle dolu olması gerek ancak şimdiye kadar hiçbir uzaylı yaşam izi görmedik. Belki bizi biliyorlar ama görünüyorlar, belki galaksinin boş bir bölgesindeyiz, belki de akıllı yaşam sandığımız kadar yaygın bir şey değil.
6  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: Retro Sistemler için VGA/HDMI Dönüştürücü : Aralık 17, 2019, 13:08:40 ÖS
Teşekkürler, haklısınız ancak şu aralar CRT TV arayacak ya da gidip alacak vaktim yok. Ben en iyisi mümkün bir vakitte iyi bir TV bulayım.
7  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: Retro Sistemler için VGA/HDMI Dönüştürücü : Aralık 16, 2019, 21:12:53 ÖS
CRT monitöre neden bağlamak istiyorsun? Ne getirisi olacağını düşünüyorsun? ya da neden scart'ı olan bir TV alıp keyfine bakmıyorsun ?

Elimde ucuz bir TV var ancak ekranında çizikler var ve görüntü kalitesi beni pek tatmin etmiyor. İyi bir CRT TV de zor bulunduğu için elimdeki ile yetinmek mantıklı geldi. Hem de kullandığım CRT monitörün görüntü kalitesinden çok memnunum, o yüzden hem yerden tasarruf amacıyla da bütün cihazları aynı monitörle kullanmak istiyorum. Tabi bu dönüştürme işlemleri sonucunda ne kadar görüntü kaybı yaşarım tam olarak bilmiyorum.
8  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: Retro Sistemler için VGA/HDMI Dönüştürücü : Aralık 16, 2019, 09:44:54 ÖÖ
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ne yazık ki attığınız ürünler kargosu ve gümrüğüyle bütçemi bayağı aşıyor. Şu tür ürünler, aynı kalotede olmasa da iş görür mü?

https://www.hepsiburada.com/alfais-4363-hdmi-to-scart-av-video-donusturucu-adaptor-p-HBV00000NCF37?magaza=Evaletim
9  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Retro Sistemler için VGA/HDMI Dönüştürücü : Aralık 15, 2019, 17:59:49 ÖS
İyi günler. Elimdeki sistemleri VGA üzerinden CRT monitöre bağlamak için çok pahalı olmayan bir adaptör arıyorum. Hem SCART ile Amiga'yı, hem de kompozit ile C64 vs. cihazları bağlamak istiyorum. Görüntü kalitesini çok dert etmiyorum. Piyasasaki SCART to HDMI adaptörleri uygun geldi ancak HDMI'ı tekrardan VGA'ya dönüştüreceğim için lag olur mu emin değilim. Sizce hangi adaptörü kullanmam daha uygun olur?
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: İstanbul CGTR BULUŞMASI 8 Aralık 2019 PAZAR # 2 : Aralık 05, 2019, 21:56:00 ÖS
Son dakika bir aksilik çıkmazsa yetişmeye çalışacağım. Ama eminim ki yine güzel bir etkinlik olacak.
11  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Doğu Blok Ülkelerindeki Bazı Kişisel Bilgisayar Modelleri : Ekim 07, 2019, 22:07:10 ÖS
Zamanında başka bir sitede Doğu Blok ülkelerindeki bazı kişisel bilgisayar modelleri ile ilgili kısa bir yazı yazmıştım, burada da paylaşmak istedim. Ne yazık ki bütün modeller ile ilgili bilgi edinemedim.

Demir Perde'nin öbür ucunda, pek bilinmese de bir bilgisayar endüstrisi vardı. Sovyet Bilgisayarları 1950'li yıllarda ABD'nin gerisinde kalınca, 1962 senesinde COMECON üyeleri arasında bilgisayar teknolojisini geliştirmek için ortak bir komisyon kuruluyor. Ardından bu alanda bazısı kendine özgü, bazısı ise Batı'dan araklanan teknolojik ilerlemeler kaydediliyor. Buna ek olarak COMECON üyeleri 1972'ye kadar 7500 Mainframe üretiyor. (O dönemde dünyada toplam 120.000 tane mainframe var.)

1983'de Sofya'da ve 1985 yılında Prag'da toplanan konferanslarda Sosyalist Ülkelerin 5. nesil bilgisayarlara geçmesi kararlaştırılıyor. Ayrıca 2010 yılına kadar IT sektörünün geliştirilmesi hedefleniyor. Tabi 80'li yıllar çoğunlukla klon donanım üretmekle geçiyor. Bir pazar ekonomisinin olmamasından dolayı üretilen bilgisayarlar fazla gelişmiyor ve geniş kitlelere ulaşmıyor. Kişisel Bilgisayar pazarının en geliştiği Sosyalist ülkelerden birisi Yugoslavya'dır (Doğu bloğunda yer almamaktadır). Ancak Yugoslavya'da özgün bir bilgisayar endüstrisi gelişmemiş, daha çok Batı'dan getirilen Commodore 64 gibi kişisel bilgisayarlar satılmıştır. Ayrıca Yugoslav Bilgisayar dergilerinin çılgın kapak fotoğrafları vardır 

Sovyet Bilgisayarları

Agat SerisiAgat Serisi ilk olarak 1983'de Moskova Ticaret Fuarında gösterilmiştir. Kendisi Apple II klonu olarak bilinmektedir (Apple II ile uyumluluğu vardır.) Yıllarca Sovyet Okullarında popüler olarak kullanılmıştır. 

Donanım:
CPU: UMC UM6502 (MOS 6502)
RAM: 64-256 KB
ROM: 32 KB
Yazılım: Okul kızı diye adlandırılan Sovyet yapımı Rubic programlama dili
Görüntü: 64x64'de 16, 128x128'de  8,  256x256 çözünürlükte ise siyah beyaz görüntü vermektedir.
Depolama: Kaset ve 5.25 Disket
Ekstra: 60W Güç tüketimi/220V 9 KG ağırlık.
Fiyat: 17000 Amerikan Doları

Electronika BK


Kendisi 16 bit ve PDP11 Mainframe uyumlu bir sistem olup, 1984-93 yılları arasında Sovyet pazarında bulunmuştur ve gayet popülerleşmiştir. Fiyatı 650 ruble civarındadır. Pahalı olsa da alınabilinirliği vardır. BK'nın anlamı Ev bilgisayarı (Бытовой Компьютер) demektir. 

Donanım

CPU: KM1801VM1 @3 MHZ
RAM: İlk modeller 32 KB olsa da sonradan 128 KB modeller üretilmiştir.
Görüntü: RAM'ın yarısı Video belleğidir. 512x256'da monokrom, 256x256'da ise 4 renk çalışmaktadır. 
Depolama: Kaset, daha sonradan Disket. 
Yazılım: FOCAL, Vilnius BASIC, BK11 OS ya da ANDOS
Fiyat: 650 Ruble

UKNCYine BK gibi PDP11 uyumlu bir sistemdir. Eğitim ve araştırma amaçlı kullanılmıştır. 


CPU: KM1801 @8 MHZ
RAM: Toplam 192 KB RAM (64 KB CPU, 96 KB Video, 32 KB PPU için ayrılmış)
Video: 640x288'de maksimum 8 renk (Paletten ayarlanabilir renkler.)
Depolama: Kaset, 5.25 disket (Yanlış görmediysem bir de Kartuş portu var.)
Yazılım: RAFOS, FODOS, RT-11 OS'ları
Vilnius BASIC, Fortran, Pascal, Modüla 2, C, Assembler, Rapira, Logo, Prolog, Forth, FOCAL dillerini desteklemektedir. 

Dubna 48KDubna 48K 1991 yapımı Sovyet ZX Spectrum klonudur. İsmi bir Köy olan Dubna'dan gelmektedir, 48K da 48 KB ram'a tekabül eder. Zamanının gerisinde kaldığı için pek iyi tanınmamıştır. Genellikle Rus liselerinde bulunmuştur. Oyunlarının da çöğunluğu NES oyunlarının portlarıdır.
İlginç olarak da, cihaz ZX Spectrum'un Microdrive'ını desteklemektedir.

Donanım:

CPU: 1.8 MHZ Zilog Z80 klonu
RAM: 48KB 
Video: 192x256'da 8 renk


Doğu Alman Bilgisayarları

Doğu Almanya'daki bilgisayarlar VEB Mikroelektronik firması tarafından yapılmıştır.Robotron A5120IBM PC XT uyumlu Robotron A7100 ve EC 1834

Robotron KC 85


Robotron KC, Kleincomputer yani Küçük Bilgisayar anlamına gelen bu bilgisayar 1984'de piyasaya çıkmıştır. Genel olarak Askeri ve eğitim amaçlı kullanılmıştır. Son kullanıcıya pek satılmamıştır.

Donanım: 
CPU: Doğu Alman Z80 Klonu (UUC80)
RAM: 16-64 KB
BASIC
Video: Maksimum 16 Renk, 320x256 pixel çözünürlük.
Depolama: 5.25 Disket ve kaset.

Robotron KC 87KC 87, 1987 Yılında piyasaya çıkan Doğu Alman Bilgisayarıdır. Z80 Klonu işlemcisi, Kaset desteği, BASIC yorumlayıcısı vardır. KC 85 gibi sadece kısıtlı bir kitleye satılmıştır.

Polonya

Mera Elzab Meritum I/IIBu cihaz Polonya'da üretilen ilk Kişisel bilgisayardır. Aslında bir TRS-80 klonudur. İçinde Microsoft BASIC'in Lehçe kopyası vardır.

Donanım:

CPU: U880A (Z80) @2.5 MHZ
RAM: 16-64 KB
ROM: 14 KB
Video: Max 512x192 Monokrom, ya da az çözünürlükte renkli.
Depolama: Kaset ve 5.25 Disket
Yazılım: Meritum BASIC


Bulgaristan

Bulgaristan'da bilgisayar işini Pravetz şirketi yapmıştır. Bu şirket hala yaşıyor ve ve PC satışı yapmakta.

IMKO 1Açılımı  Individualen Micro KOmputer olan bu bilgisayar bir Apple II klonudur. 1979'da geliştirilmiştir. Fiyatı $2600'dür

Donanım: 1 MHZ MOS 6502
RAM: 48-64 KB
ROM: 12 KB
Depolama: Sadece Kaset.
Video: 40x48'de 16 renk, 280x192'de 6 renk.
12  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: PC'den CRT tv'ye Görüntü Aktarma Sorunu : Haziran 02, 2019, 20:52:00 ÖS
Açıkçası ben olsam, ben de @sad_face05'in de dediği gibi iyi bir CRT Monitör tercih ederdim. Aşağıdaki görüntüyü Raspberry Pi 3'den standart bir HDMI to VGA adaptörü ile elde etim. 240p 120hz görüntü veriyor. Eminim ki doğrudan VGA ile daha iyi sonuç verecektir.

13  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: En son hangi ürünü aldınız - II : Mayıs 23, 2019, 10:27:14 ÖÖ
Bu monitör ps1 ve ps2 için uygun olur mu acaba? Çok güzel gözüküyor.

Gerçek PS2'de deneyemedim, ancak PS2 Emülatörüyle ve o dönemin PC portlarını denediğimde gayet güzel bir görüntü veriyordu.
14  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: En son hangi ürünü aldınız - II : Mayıs 18, 2019, 19:23:35 ÖS
@sad_face05'in aklıma girmesiyle bir CRT monitör işine girdim ve kendisinin yardımı ile bir Compaq S900 aldık  . Monitörün bayağı yüksek tazeleme ve çözünürlük değerleri var.

15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Issız adaya düşseniz : Mayıs 08, 2019, 19:42:40 ÖS
Eğer adadaki doğal hayat bize Monitör ve Elektrik sağlayacaksa Amiga 500 demek istiyorum. En azından disk olmadığından disk arızası vermez.
Sayfa: [1] 2 3