Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 18
1  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / IBM Uyumlular / Retro x86 Sistemler / Ynt: MS-DOS Sistemleriniz : Ağustos 05, 2022, 15:50:51 ÖS

[/url

Aksilik, kırılma, dökülme olmazsa sanırım Sony CPD-20SF2 20" (1996) ile çözdüm.
2  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / IBM Uyumlular / Retro x86 Sistemler / Ynt: MS-DOS Sistemleriniz : Ağustos 03, 2022, 22:35:57 ÖS

Ben bu kadar para vermedim Çok çok iyi kullanılmış ikinci el olanını buldum. Aldığım kişi sağolsun kutusunu - köpüklerini sakladığı için sağ salim ulaştı. Üzerinde birkaç önemsiz çizik-atma vardı onları da 5,25 sürücüler için yaptırdığım sprey boya ile çözdüm.

Normalde kasanın kapağında pleksi var ve üzerinde fan ızgarası bulunuyor. O problem olunca temperli cam kestirdim. Düz cam oldukça çiğ görüntü yaratacağından  cam kestirip film kaplatacaktım camı yapan usta "e füme cam yapalım ne uğraşacaksın" deyince tavsiyesine uydum Yaklaşık olarak %30 karartma yapıyor.

Neden karartma İçeride A-RGB fanlar kullanacağım. İşlemci üzerindekini de sayarasak 7 tane Led RGB fan olacak. Camın hafifi karartılmış olmasını ondan tercih ettim. Bu fanlar başıma iş açtı o ayrı konu. Fanlar bir HUB' a bağlanıyor ve uzaktan kumda aracıığıyla renk - devir ayarı yapılabiliyor. Yani istenildiği zaman tamamen susturulup ışıkları kapatılabiliyor. Buraya kadar iyi. Fakat HUB' ın kumnda edilebilmesi için içeriden kasanın burnuna yakın konumlandırılması gerekiyor ve 6 tane fanın kablosunu gizli saklı dolaştırmak ciddi problem.

Diğer problem sleeved kablolar. Kırmızı renkli PSU güç ve molex uzatma kabloları :)Görünümleri oldukça güzel fakat arka planda PSU' nun kabloları zaten uzun olduğu için kalabalık yaratıyor. PSU Tagan 450W modüler güç kaynağı tercih ettim. Modüler olduğu için yer kazanırım diyordum ama modüler olmasına rağmen içeride ciddi şekilde kablo trafiği oldu. Şu anda kablo trafiği ile uğraşıyorum.

Aslında daha erken de bitebilirdi ama anakartın I/O Shiledını yeşile boyamak kadar detaya indiğim için bir anlamda detaylarda boğuldum.

Monitör gönlümden geçen Panasonic, Nec, Sony ama Antalya' da yaşıyor olmam ve kargo masrafı ve riski işi bozuyor.

3  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / IBM Uyumlular / Retro x86 Sistemler / Ynt: MS-DOS Sistemleriniz : Ağustos 03, 2022, 22:18:49 ÖS
@aktug güzel kasa seçmişsin. sticker detayları,  kırmızı ve yeşil temada güzel duruyor. sadace bana kalırsa iki optik sürücü fazla. benim gözler böyle sistemlerde 5.25" disket sürücü ve/veya zip sürücü arıyor. tamam kabul çok işlevsel olmuyor ama görsel olarak bence daha güzel duruyor.  ben olsam bir zip sürücü bir 5.25" takar cd-rom sürücüyüde yeşil renkte harici kutuda yapardım. tabi zevk meselesi. ama gerçekten güzel bir reverse sleeper olmuş.


Aslında işin en başında aklımdaydı. Elimde 5,25 sürücü maalesef yok. 5,25 sürücüleri boyamak için renk ölçümüyle sprey boya yaptırdım. Şu anda ya dadaha sonra 5,25 sürücü bulabilsem bile elimde yüzeyini boyayabilecek sprey boya kalmadı. Az bir miktar var onu da rötuş için saklıyorum. Şimdi gidip tekrar sprey boya yaptırsam işin içinde her nakadar renk ölçümü olsa da göz kararı var muhtemelen tutmayacak. Şu da var 5,25 sürücülerde boya atılan yüzey plastik ve türevi olduğu için hata ya da orijinale geri dönüş kabul etmiyor. Boya öncesi astar vurulup üzerine de boya vurulduğu için tinerle sökmeye çalışmak demek çöpe atmak anlamına geleceği için renk tutmazsa özel bir yeşil tonu olan 5,25 disket sürücü ile baş başa kalabilirim. 5,25 disket sürücü bulabilirsem belki fikrim değişir Hatları - görünümü biraz köşeli - sert olacağı için kasa ile muhtemelen oldukça uyum sağlayacaktır. Fikir için teşekkür ederim.
4  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / IBM Uyumlular / Retro x86 Sistemler / Ynt: MS-DOS Sistemleriniz : Ağustos 01, 2022, 18:33:05 ÖS
Kasa bayağı şıkmış, var mı model adı falan? Orijinal askeri yeşil renk mi, boyama mı?

Kasa Corsair Vengeance C70 / Military Green. Uzun süredir aklımda olan bu proje için peşindeydim sonunda denk getirdim.
5  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / IBM Uyumlular / Retro x86 Sistemler / Ynt: MS-DOS Sistemleriniz : Ağustos 01, 2022, 09:00:13 ÖÖ
@Theoden (CYON4D) , Teşekkürler nazımı çekecek bir baskı merkezi ve grafiker bulduğum için şanslı sayılırım. Yoksa gerçekten çok zordu.

@phoenix , modern işlemci soğutucularından -uyarlama- soğutucu oldu Soket 8 biraz uzunlamasına yapı olduğu için çok çok zorlama ya da eğreti durmadı. Üzerindeki sticker detayı ise baskı merkezindeki grafiker arkadaşın yardımı sayesinde.

@Mad_Wolf , Teşekkürler, T10 aramaya devam
6  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / IBM Uyumlular / Retro x86 Sistemler / Ynt: MS-DOS Sistemleriniz : Temmuz 31, 2022, 13:59:43 ÖS


Coming Soon
7  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: internetten numaralı cam+çerçeve almak? : Temmuz 28, 2022, 21:18:41 ÖS
Optik cam ve çerçevenin internet üzerinden değil satışı teşhiri bile yasak diye biliyorum. Sosyal güvenlik kurumlarının çerçeve ve cam için verdiği destek 100-120TL civarındaydı.

Uzak-yakın ayrı ayrı çerçeve cam yerine progresif ( uzak - yakın ) cam tercih edebilirsiniz. Cam maliyeti artacaktır ama tek çerçeve ile kurtarırsınız.

Geçtiğimiz ay gözlük kullanmaya başladım. Reçeteyle Atasun Optik' e gittim. 66TL - 2500 TL aralığında marka-kaliteye göre birçok çerçeve mevcut. Kimse de "onu al bunu al" diye zorlamadı. Sorarsanız tavsiyelerde bulunuyorlar. Bir gözlük evde dursun diğeri evde-arabada dursun derseniz ikinci gözlük için %50 indirim var. Güneş gözlüğünüz varsa ikinci cam hakkınızı onda da kullanabiliyorsunuz.

Yukarıda yazdığım gibi değil netten satışı teşhiri bile yasak. Hatta reçetesiz optik gözlük satmanın da cezası var diye biliyorum.
8  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Arkadaşım için bilgi edinme : Nisan 26, 2022, 23:47:31 ÖS
Bu şirketler Varlık Yönetim Şirketi deniyor. @Exu bahsetmiş. Bankalardan yasal takibe düşmüş dosyaları %20-30 gibi tutara alıyorlar. Çok şükür ben takibe düşmedim. Ama takibe düşen bir yakınım için beni arayıp ( yakınım hiçbir şekilde benim telefonumu bankaya vermemiş ) SMS atmak gibi bir aptallık yapınca varlık yönetim şirketini ( yani çalışan avukatları ) huzur ve sükunu bozma, kişisel verileri kanuna aykırı şekilde ele geçirip kullanma eylemleri sebebiyle disiplin cezası verilmesi talebiyle İstanbul Barosu' na şikayet ettim. Ardından Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundum. Soruşturma devam ediyor halen.

Bunları neden yazdım? Öyle ya da böyle arkadaşınızdan alacakları var. Bunun için arkadaşınıza ( sadece arkadaşınıza ve varsa kefiline ) ulaşarak alacaklarını talep etme ya da alacaklarını tahsil etmek için zemin oluşturma haklarına sahipler bu gayet doğal. Günde 20 defa aramak / sms atmak gibi tacize varan eylemler, aramalarda bağırıp çağırıp aşağılamak, eşinizi dostunuzu arayıp üzerinizde baskı yaratmak, gecenin 12-1' inde sms atıp uykunuzu sabote etmek, tehdit etmek gibi hakları yok.
9  Genel Kategori / Tanışma Forumu / Ynt: Eve dönüş! : Mart 13, 2022, 22:41:49 ÖS
@mculas Hoşgeldiniz Keyifli forumlar.
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Aliexpress hakkında bilgi edinme : Şubat 28, 2022, 14:52:06 ÖS
Madem Aliexpress ile ilgili başlık açıldı konuyu okuyan arkadaşlara ufak bir bilgilendirme notu yazayım.

27 Aralık günü arabam ile ilgili bir ürünü Aliexpress üzerinden sipariş ettim. 3 gün sonrasında paket line-haul' a teslim edildi ve ne olduysa ondan sonra oldu. Paketten 53 gün haber alınamadı. Tam refund işlemine başlıyordum paket 21 Şübat günü "Hand over to airline" durumuna geldi. Ardından paket 22 Şubat' ta Madrid' e!!! ulaştı. Satıcı ile temas kurup "sanırım adres-gönderim hatası var?" diye sordum ve "paket transfer sürecinde Madrid' te" cevabı aldım. Ardından aynı gün pakete gümrük işlemleri başlatıldı ve İspanya gümrüğünden geçti. Burada enteresan olan paket gümrükten geçince dispute seçeneği kayboldu. Dispute açmaya çalışınca "paket zaten dağıtımda koruma süresinin bitmesini bekleyin" gibi bir mesaj vermeye başladı. Aliexpress ile bağlantıya geçip ya refund işlemini kendilerinin başlatmasını ya da benim başlatabilme seçeneğimin eklenmesini aksi durumda bankam aracılığı ile Visa' ya başvurup satıcı ve aliexpress hakkında fraud bildiriminde bulunacağımı ve chargeback talep edeceğimi bildirdim. 24 saat sonra refund seçeneği açıldı paketin saçma sapan bir ülkede saçma sapan şekilde gümrükten geçtiğini, bunun bir aktarma işlemi olmadığını v.s yazarak full refund talep ettim. Aynı gün talebim kabul edildi ve dananın kuyruğu burada koptu. Ödeme esnasında ürün bedeli ve gümrük ücretini birlikte ödemiştim ama bu zeka engelliler sadece ürün bedelini iade etti. Müşteri hizmetlerine tekrar bağlanıp "siz hayrola? "duty" adıyla benden aldığınız ücret nerede. İspanya gümrüğüne mi verdiniz?" diye sordum. Müşteri hizmetlerindeki çalışan kurum kimliğine yakışır şekilde gayet çakalca "full refund yapılmış lütfen bekleyin" cevaplarını vermeye başladı. Banka ekranından geri ödemenin eksik yapıldığına dair ekran görüntüsü atıyorum yok... Neyse üst birimlerime filan ileteceğim dedi. Bugün mail gelmiş. Refund işlemi bla bla bla gün sürebilir bekleyin tarzında zırvalamışlar. Yani yine sorduğum soruyu cevaplamaktan kaçınmışlar. Ardından bankamın müşteri hizmetlerine bağlanıp ödemesini yaptığım ürünün bana hiçbir zaman ulaşmadığını. Sahtekarlık yöntemiyle İspanya' ya giden başka bir satış ile ilgili paketin bana takip numarası olarak veriliğini, konunun üzerine gitmem üzerine Aliexpress' in ürün için ödediğim ücreti eksik geri ödediğini kısaca dolandırıldığımı eksik geri ödemeyle ilgili chargeback talebinde bulunduğumu belirttim ve işlem başlatıldı. Ödeme Iyzco aracılığı ile yapılmıştı onlarında TR ofisleri var.  

Ardından konu ile ilgili araştırma yaptığımda Aliexpress' in yaşadıklarımı alışkanlık haine getirdiğini, ürünün kargo aşamasına kaybolması durumunda sadece ürün için ödenen ücreti iade ettiğini yani kargo ve gümrük ücretinin üzerine çöktüğünü başka yerlerde de okudum. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Benzer problem yaşayan arkadaşlar varsa bankaları üzerinden itirazda bulunabilirler. Konuyu özellikle satıcı ile yaşanan ihtilaf olarak göstermeyip  bizzat Aliexpress' in dolandırma eylemi yani Fraud olarak ifade etmeleri çok daha güzel olur.
11  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Türkcell tekno atık reklamı : Ocak 20, 2022, 11:48:10 ÖÖ
Artık iş o kadar zıvanadan çıktı ki o işi Turkcell' e bırakmazlar

Geçen hafta arkadaşım internet üzerinden AT Klavye satın alıyor. Kargo geliyor paketi açtığında klavyenin kablosunun kesik ( yan keski ya da makasla kesilmiş ) olduğunu görüp satıcıya "hayrola?" seklinde soru yöneltiyor. Aldığı cevap "kablo satışa dahil değildi. İçerisinde altın varmış ayrı satacağım."

Bu altın konusu zaten uzun zamandan beri vardı ama özellikle son 6 ayda hepten coştu. Sanırım bir youtube kanalı elektronik kartlardan altın çıkarma ile ilgili bir video yayımlayıp "altın çıkarma başlangıç seti" diye bir ürünü 3 - 5.000 liradan satışa koymuş. Setin içerisindeki maddeler aşındırıcı, yakıcı, yanıcı, patlayıcı, kanserojen, tehlikeli atık şeklinde ortaya karışık. Girişimci!!! insanımız gaza gelip bu setten almış ya da setin içeriğini kopyalayıp bir şekilde tedarik etmiş. Ortalık bu kartları arayan-satanla kaynıyor Söz gelimi birisi yaklaşık 500gr telefon boardu ele geçirmiş 600 liradan satıyor ve içinde kendi tahminine!!! göre 1gr altın olduğunu iddia ediyor (Altının gram fiyatına dikkat. Altın elde etse bile yakşalık olarak sigara külü kıvamında ayarı menşei belirsiz bir madde elde etmiş olacak.). Senin benim alıp kullanacağı kartları telef etmekle meşguller bu ara. 3-5 ay içerisinde yakındır haberlerde ya yüzünü gözünü yakanla ya apartman dairesini uçuranla ya da kimyasal artıkları döktüğü apartman giderini delip masraf çıkaranla karşılaşırız. Bu aşamaları geçen de soluduğu zehirli gazla sebebiyle kısa-orta vadede muhtemelen onkoloji kliniklerinin müdavimi olur.

Kısaca keşke konu Turkcell olsa...
12  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Filmlerde görünen retro sistemler : Ocak 04, 2022, 22:30:06 ÖS


Klipler için bir video var mıydı ya da sayılır mı bilmem ama Barış Manço - Anahtar klibinde ( https://youtu.be/NrPQ2V6WwKE ) sanırım bir Atari ST gözüküyor Ya da yanılıyor muyum? ( Daha önce başka bir konuda eklendiyse affola   )
13  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Atacan Dirim arkadaşımızın annesi vefat etti. : Aralık 02, 2021, 09:34:07 ÖÖ
Başınız sağ olsun...
14  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: NM27C010Q150 EPROM Programlama : Aralık 01, 2021, 23:59:47 ÖS
Bulunabilirliğini bilmiyorum ama 27C010 EPROM alternatifi olarak 28C010 EEPROM veya 39SF010A MPF kullanabilirsin. Pinoutları EEPROM'larda gereksiz olan 1 numaralı VPP pini hariç aynı.

https://datasheetspdf.com/pdf-file/164642/AdvancedMicroDevices/AM27C010/1
https://datasheetspdf.com/pdf-file/181303/ATMELCorporation/AT28C010/1
https://datasheetspdf.com/pdf-file/1094420/Microchip/SST39SF010A/1

Teşekkür ederim bakıyorum hemen

Edit : Önce piyango listesinde numara arar gibi elimdekilere baktım ama ... 

INTEL   P28F001
ATMEL    29C010A
SST    29EE010
WB    29C020C-90B
WB   W49F002U-12B
EON    29F002NT

A.express' te sanırım var ama LOT olarak satıldığı için ve dolar kurundan mütevellit yine uçuk rakamlar çıktı. Elimdeki anakartları kurcalayayım yarın.
15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: NM27C010Q150 EPROM Programlama : Aralık 01, 2021, 23:15:24 ÖS
@yavuzg Öncelikle teşekkür ederim. UV konusunu bildiğimden ve yazarken berbat edebileceğimi hesapladığımdan iki tane almıştım birisine yarım yamalak data yazıldı ama diğeri alındığı şekilde duruyor. Hatta orijinal çipin de anakartın üzerinde silinmiş olabileceğini düşünerek muhafaza ettim.

TL866 fiyatlarına ( A.express dahil ) şimdi baktım sanırım tek anakart için oldukça masraflı Peki cehaletimi maruz görün EEPROM' lar arasında farklı model markaların çiplerinin ikame edilebildiğini gördüm. EPROM yerine EEPROM ikame edilebilir mi? Yukarıda bahsettiğim gibi BIOS dosyasını başarılı olarak Wibond EEPROM çipe yazdım hatta UNIFLASH yazma işleminden sonra "yazıldı" onayını da verdi. Anakartın bunu kabul etmemesi normal mi? Yoksa anakartın zaten bozuk olduğuna dair ipucu olabilir mi? Tekrar teşekkür ederim.
Sayfa: [1] 2 3 ... 18