Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 13
1  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: Retrobright (Hidrojen Peroksit - Saç Açıcı) Denemeleri : Ekim 17, 2020, 19:26:24 ÖS
Hata kabul etmeyecek yüzeylerde önce görünmeyen bir kısmında deneme yapıp sonuca göre hareket etmek daha iyi olur diye düşünüyorum. Benim elimdeki 90' lardan kalma PC kasası hani birşey olsa bir yerden ikamesi bulunur ama A1000 de yaşanacak sorunu düşünmek bile istemiyorum Başka bir A1000 de problem çıkmamış olsa bile standart bir üretim yapmamış olabileceklerini düşünerek eldeki kasa üzerinde ufak bir noktada denemekte fayda var.

Ben uygulamadan önce kir-yağ dan temizlemek için ön temizlik yapıyorum. Yüzeyde çıkmayan başka bir plastik ya da benzeri bir maddeden bulaşan çizik şeklinde lekeler varsa onun çözümü selülozik tiner olabiliyor ama HP uygulamasından sonra. Önce yapılırsa problem olabiliyor.

Viskoziteyi arttırıp HP nin yüzeyde tutunmasını sağlamak için ; 200ml HP(%50) + 300ml su + Bir tatlı kaşığı gliserin + 3 çay kaşığı Xanthan Gum kullanıyorum. Karşımı hazırlarken gliserin+HP+Suyu önce derin bir kavanoz içine koyup mikserle 3-5dk karıştırmakta fayda var. Xanthan Gum bela bir malzeme Direkt karışımın içine dökerseniz topaklanıp kalacaktır. Mikser karşımın içinde en düşük devirde çalışırken çay kaşığı ile hafif hafif serperk dökerseniz daha sağlıklı olur. Karışım hazır olunca akışkanlığı düşmüş yüzeyde kolayca tutnabilen ışığı geçiren bir malzeme ortaya çıkıyor.

Güneş ışığı altında yapılacak uygulama en zor kısmı. Daha Yüzey üzerine HP sürüp streç filmle çevirdim, saklama kabına koyup üzerine cam kapattım olmadı. Karışımdaki bukarlaşan su treç film ya da camda yoğuşup güneş ışığının yüzeye vurmasını ya engelledi ya da homojen bir şekilde ışık ulşamadığı için yüzeyde dalgalanmalar oldu. Bana göre en sağlıklısı yüzeyi direkt güneş ışığına maruz bırakmak.

Karışımın viskozitesidüşüp yüzeyde tutunması kolaylaştığı için boya fırçası gibi bir malzemeyle yüzeye sürüp 30 - 45dk arayla yine fırçayla tazeleyince yüzey üzerinde sürekli şeffaf HP tabakası kalmış oluyor. 4-5 saat sonra sizin de yaptığınız gibi suyla yıkayıp ikinci uygulamaya geçmek en sağlıklısı.

Bugüne kadar yaklaşık 10 kadar kasa üzerinde uygulama yaptım. Benim edindiğim tecrübeler bunlar. 3,5 PC Floppy ön yüzleri uygulamaya oldukça yatkındır hatta 1-2 saat içerisinde orjinal rengine hemen döner. Optik okuyucular ise en karışık olanı. Standart bir malzeme kullanılmadığından bazıları ( Creative )çok zor tepki veriyor. Bazıları ise ( LG, Aopen )çok kolay tepki verip orjinal rengine dönüyor. Bazılarının rengi de zaten kemik rengi olduğu için arzulanan renge dönmesini sağlamak imkansız. 

Siyah iz-çizik bırakmış lekelerde Selülozik tiner kullanılabilir ama yüzeyinde kenarda kıyıda kalan bir bölümüne önce deneyerek. Tiner yüzeyde bir hasar verirse telafisi mümkün olmuyor ve çok sırıtıyor. Bu optik okuyucuların üzerindeki marka-model-hız gibi retro sistemlerde sırıtabilecek yazıları silme işleminde de kullanıyorum.

Benim tecrübelerim bunlar  
2  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: Retrobright (Hidrojen Peroksit - Saç Açıcı) Denemeleri : Ekim 17, 2020, 14:24:59 ÖS

Her seferinde "bu sefer olmayacak galiba kötü durumda" deyip 8-9 saat sonraki sonuca şaşırmam
3  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Acı Kaybımız; Ali Özgür : Ekim 17, 2020, 14:22:01 ÖS
Işıklar içinde uyusun...
4  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: ikinci el sitelerindeki garip/saçma/uçuk ilanlar : Ekim 10, 2020, 19:57:54 ÖS

Normal sağlıklı bir kafa ile malum kafayı yaşamaya çalışmış ama olmamış. O kafayı yaşayanların ilanları madde kullanımı üzerine kamu spotu havasında oluyor. "Bak içmeyin böyle oluyor sonra" havasında.

Daha dün gördüm sanırım. Pentium #1#(bir) makineye "EBA çalıştırır" ifadesini koymuş. Fiyat çok absürd değil hatta uygun sayılır -ama- bu "EBA çalıştırır" ifadesi yüzünden maddi durumu kısıtlı birisi alsa çocuğuna verse. Çocuk üzerinde en iyi ihtimalle 56K modem ve İE6 browser olan bir cihazla başbaşa kalsa ne olur bilmiyorum düşünüyor mu?

Gerçekten çok değişik kafalar var. Normal sağlıklı bir insanın bu kafayı mizah amaçlı bile yaşaması zor. Sağlıklı ya da normal bir kafaya sahip miyim bilemem ama mizah amaçlı olsa bile olmayacak makineye "EBA çalıştır" yazıp ilan verirken kendimden tiksinirim.
5  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Zebramo Özel İlanı nedir? : Eylül 27, 2020, 23:54:36 ÖS
Kargo şirketlerlerinin kurumsal-anlaşmalı şirketlere uyguladığı fiyat politikalarının yükünü tüketicilere yansıtmalarının sonucu.

Geçtiğimiz hafta sattığım ürün için İzmir' e gönderi yaptım. Ufak bir paket için sigortasız - sms bildirimsiz - %30 indirim ile 27,-TL tahsil edildi.

Öteki yandan yaklaşık 1,5 yıldır 5,-TL ye kargo indirim kodu aldığım bir arkadaş var. Kargo indirimi derken ben 5,-TL gönderiyorum o da Sahibinden, Gittigidiyor, Zebramo satış kodu gönderiyor. Nasıl yapıyor ilgilenmiyorum. İki hafta önce Antalya' dan İstanbul' a 8 desilik koli gönderdim. 30,-TL tahsil edildi.

Yukarıdaki iki örneği adaletsizliği göstermek için verdim. Kargo şirketleri rekabet amacıyla kurumsal şirketlerle yaptıkları düşük kar marjlı anlaşmaların yükünü tüketiciye bindiriyor. Tüketici de bu haksızlıktan kurtulmak için dolaylı yollara giriyor. Acentelerin çoğu konunun farkında. Tek tük olarak fiili gönderici ile kağıt üzerindeki göndericinin ismi aynı olmadığı için gönderiyi kabul etmeyen, kağıt üzerindeki göndericinin TCKN sini isteyen, abuk sabuk bahaneler üreten acenteler ile karşılaşsam da sistem tıkır tıkır işliyor. Çok afedersiniz kargo şirketleri tüketiciye öyle bir yaslamış ki kurumsal anlaşmaların amacı dışında kullanımını şu an için önemsemiyorlar. Anlaşmalı kurumsal şirketlere uygulanan fiyatlar - tüketiciye uygulanan fiyatlar arasındaki denge bozulursa da kota uygulamasını devreye sokup dengeyi tekrar sağlamaya çalışıyorlar.
6  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Uzaktan Eğitim Sürecinde, Bilgisayar İhtiyacı Olan Çocuklar : Eylül 20, 2020, 23:07:22 ÖS
İlan başlığına Retro, Merkalısına, Antika gibi kelimeler ekleyerek absürd fiyatlarla satış yapmaya çalışanlar zaten bilinirdi.

Şimdi yeni bir akım doğdu. İlan başlığı içine "EBA" kelimesini ekleyip "keriz" avına çıkmaya çalışan güruh. İşin komik tarafı yaklaşık olarak min. konfigürasyon Dual Core gibi gözükürken daha alt hatta PIII makinaları bu kategoride  fahiş fiyatlarla satmaya çalışan bir güruhun olması. 10-15 yıl sonra sorsanız bu insanlara "memlekette yeterince doktor yok" "memlekette müYendiZ yok köprüleri caponlar yapıyor" memlekette o yok bu yok diye şikayet ederler. En azından değeri neyse o fiyata sat be "adam"!!! Yazıklar olsun...
7  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: Retrobright (Hidrojen Peroksit - Saç Açıcı) Denemeleri : Eylül 07, 2020, 18:39:52 ÖS
Bunu sprey olarak alabilsek ne güzel olacak

Eski bir mesaj ama not olarak düşmek istedim. Hidrojen Peroksiti asla sprey formuna getirmeyin lütfen. Havaya püskürtülen damlacıkların solunması ya da göze temas etmesi durumunda akciğer (ve solunum yolları) ve gözde geri dönüşü olmayan hasar bırakabilir (oksidatif hasar) Soluduğunuzu düşünüyorsanız "Hekim Kontrolünde Olmak Kaydıyla" N-Asetilsistein kullanabilirsiniz.
8  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Dolandırıcılar : Ağustos 30, 2020, 23:39:43 ÖS
Sizin yaptığınız doğru bir şey, ben eleştirmek amacıyla yazmadım, keşke memleketteki bütün para hareketleri kayıt altında olsa , kayıt dışı hiçbir işlem olmasa. Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Rica ederim
9  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Dolandırıcılar : Ağustos 30, 2020, 22:33:21 ÖS
"e-ticaret" şeçeneği seçildiğinde bankalar devlete bildirimde bulunuyor, sene sonunda GİB size gelir verginizi beyan etmeniz gerektiğini hatırlatan sarı bir zarf gönderiyor. ( O yüzden sormuştum.)

Antalya' da yaşadığım için elden alışveriş neredeyse yapamıyorum zaten. Yani aldıklarımın da kayıtları mevcut. Kar amacı gütmediğimi kanıtlayabilirim. Ticari faaliyet sayılabilecek hacimde satış yaptığımı sanmıyorum. Takvime vurulsa yıllık en fazla 1.500 - 2.000TL çıkar. Buna da vergi çıkarırlarsa borcum neyse veririm.

E-Ticaret seçeneği seçmemin ve açıklama yazmamın sebebi herhangi bir yasal süreçte haklılığımı kanıtlayabilmek. Bir problem olduğunda ben bu dekontla suç duyurusunda bulunduğumda bunun ticari bir işlem olduğunu ve xxx adlı mal için ödeme yapıldığını kanıtlamak. Bu durumda karşı taraf malı bana teslim ettiğini kanıtlamak zorunda. Açıklaması boş olan bir havale/eft işlemi kabul edebileceğiniz gibi her yöne çekilebilir. Şu da var, açıklaması boş bir dekontla ödeme yaparsınız. Mal elinize ulaşır. Alışveriş problemsiz biter. Karşı taraf bir suça karışır (örgüt üyeliği, kumar oynatma v.s) ve banka hesapları inceleme altına alınır yine başınız derde girebilir. Benim işim kayıtlı olsun da devlet vergi isterse çaresine bakarım.
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Dolandırıcılar : Ağustos 30, 2020, 21:25:07 ÖS
Belki bu platformda da defalarca yazmışımdır ama tekrar hatırlatayım. Uzaktan alışverişte eft/havale işlemini yaparken "e-ticaret" seçeneğini seçerek işlem açıklamasına "x adet y ürünü için ödeme yapılmıştır" yazılmalı. Ayrıca ilanın linki, ekran görüntüsü ve w.app yazışmalar bir kenara koyulmalı. Karşı tarafa çok çok güvenmiyorsanız ve çakal geçinip prosedürden fazla anlamayacak birisi gibi gözüküyorsa işlem açıklamasına "borç olarak verilmiştir" de yazabilirsiniz

Açıklamalarınız için teşekkür ederim gerçekten bilgilendirici oluyor.

Sizin ilanınızdakilerden satın alınırken de, alıcı eft/havale işlemini yaparken "e-ticaret" seçeneğini seçerek işlem açıklamasına "x adet y ürünü için ödeme yapılmıştır" yazılmasını siz olağan mı karşılıyorsunuz?"Borç olarak verilmiştir" dışında ve kanunlara aykırı olmayacak şekilde istediğini yazabilir. İsterse maç anlatsın. Benim için problem yok Ha "borç olarak yazılmıştır" yazıyorsa da parayı aynı gün olduğu gibi iade edip satışı iptal ederim.
11  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Dolandırıcılar : Ağustos 30, 2020, 19:17:55 ÖS
Belki bu platformda da defalarca yazmışımdır ama tekrar hatırlatayım. Uzaktan alışverişte eft/havale işlemini yaparken "e-ticaret" seçeneğini seçerek işlem açıklamasına "x adet y ürünü için ödeme yapılmıştır" yazılmalı. Ayrıca ilanın linki, ekran görüntüsü ve w.app yazışmalar bir kenara koyulmalı. Karşı tarafa çok çok güvenmiyorsanız ve çakal geçinip prosedürden fazla anlamayacak birisi gibi gözüküyorsa işlem açıklamasına "borç olarak verilmiştir" de yazabilirsiniz
12  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: CyberVision PPC heatsink + fan : Temmuz 27, 2020, 22:14:57 ÖS
Ya da aklınızda kurguyu kesinleştirdiyseniz önce molex-3pin çeviriciyi satın alıp fanların 12v da kararlı çalışıp çalışmadığını çalışıyorsa yeterli hava akımı sağlayıp sağlamadığını kontrol edebilirsiniz. 24v fanları iade etmek başka bir seçenek olabilir. 
13  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: CyberVision PPC heatsink + fan : Temmuz 27, 2020, 16:00:57 ÖS
12v ile çalışmayabilirler. 24v olduğuna emin misiniz? Piyasada bulunan fanlar genelde 12v olur. 5v ve 24v bulmak özel çaba gerektirir. 

https://www.n11.com/bilgisayar/bilgisayar-bilesenleri?q=ekran+kart%C4%B1+fan%C4%B1&srt=PRICE_LOW

Burada fan+heatsink çözümlerine bakabilirsiniz. 
14  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: CyberVision PPC heatsink + fan : Temmuz 27, 2020, 15:31:37 ÖS
https://www.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/3-pin-molex-fan-cevirici-4-lu_pdp_562209321

şu kablo üç pin mi iki pin mi? Buna üç pin fan uyar değil mi.  Sanırım üç pin çıkışlar ama iki kablo gidiyor hepsine.

Molex - 3 pin fan soketi çevirici. Sistemlerimde kullanıyorum bir problemle karşılaşmadım. 3 pinli fanların kabloları (genelde) siyah-kırmızı-sarı renktedir. Siyah(-) ve Kırmızı(+) akım taşır. Sarının bağlı olup olmaması problem olmaz. Linkini verdiğiniz ürün 4ad 12v çıkış sağlıyor. Molex-3 pin çeviricilerin 2ad 12v 2ad 5v çıkışlı olanları vardır. Gürültülü çalışan 12v fanı 5v ile deneyip -çalışırsa- daha sessiz (ve daha az performanslı) bir ortam elde edebilirsiniz.

Diğer konu çipin etrafı müsaitse çip ile aynı boyutta soğutucu kullanmanıza gerek olmayacaktır. 4 ya da 5cm soğutucu (dolayısiyle fan) seçip termal bant ile yapıştırıp kullanabilirsiniz. Termal bantı uygulamadan önce selülozik tiner ya da ipa ile yüzeyleri iyice temizlemeniz gerekecektir.

n11 de termal bant satan bir yer vardı. Ben onun ürünlerini kullanıyorum. Yorumlarında yapışkan olmaması, yeterince soğutmadığı gibi şikayetler olsa da ben bir problemle karşılaşmadım. Özellikle montaj deliği olmayan VGA kartlarda ağır soğutucuları başarılı şekilde taşıyor ve soğutmada problem çıkarmıyor. Kirli-arındırılmamış yüzeylerde mutlaka yapışkan özelliği yetirme, performan düşüklüğü gibi problemler çıkaracaktır.

https://urun.n11.com/diger/termal-bant-40x40-P220836194
https://urun.n11.com/kablolar/molex-4-pin-to-3-pin-fan-konnektor-soket-cevirici-kablo-P176808680
15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Aras kargo kayıp : Temmuz 10, 2020, 14:07:12 ÖS
Lafı uzatmayacağım, bezmiş durumdayım. Yazlıkta kalırken stüdyo ref. monitörü sipariş ettim, Aras kargo'ya verdi satın aldığım kişi. İki gün sonra gün içinde teslim edilecek, kurye sizinle iletişime geçecek diye mesaj geldi. Ani bir karar ile Ankara'ya dönmem gerekti gün içerisinde, otobüs biletim duruyor. Bir hafta sonra hala haber çıkmayınca takip ettirdim, teslim alındı gözüküyor. Teslim alana da "Mob*** Ala***" yazmışlar. Aradım sordum, Mobil Alan anlamına geliyormuş. Şubesi olmayan ilçelerde arayıp ortak bir buluşma noktası belirleyerek teslim ediliyormuş. Şikayet oluşturdum ama 2 gündür dönüş yok. Kapıcı teslim almadığını söylüyor, zaten ödemesi vardı kimsenin hayrına teslim alacağını düşünmüyorum.

Yanlış bilmiyorsam Kargo Şirketi göndericiye karşı sorumlu. Ya da bu bir e-ticaret alışverişiyse satıcı size ürün teslim ettiğini kanıtlamak zorunda. İkinci el alışverişi filansa durum biraz daha karışık ama her şekilde göndericinin konuya müdahil olması lazım. Sizin "benim yerime başkasına teslim etmişsiniz" demeniz yerine göndericinin "Gönderiyi alıcıya ya da size verdiğim adresteki alıcının vekiline teslim etmeyip başkasına teslim etmişsiniz." demesi biraz daha doğru olur sanki.

Gaddarca gelebilir ama bu bir e-ticaret gönderisiyse e-ticaret sitesine ürün teslim almadığınızı bildirin. Oralı olmazlarsa ödeme yaptığınız bankaya ürünü teslim almadığınız için charge back talebinde bulunun. Ya da TÜketici Hakem Heyeti aracılığı ile de ilerleyebilirsiniz. Ortada bir sorun varsa ki var bu sorun sadece sizin sorununuz değil.
Sayfa: [1] 2 3 ... 13