Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: 1 ... 22 23 [24]
346  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: 2 dakkikada vista kurulumu : Şubat 28, 2008, 15:41:14 ÖS
Evet, cehalet biraz ağır kaçmış, amacını aşmış, haklısın.
Ama ben de 1980'lerin başından beridir ibm, mac, amiga, amstrad, zx ve normal pc'leri kullanıyorum. Ve benim konu üzerindeki gözlemlerim bu şekildedir. Kimse üzerinde aantaj elde etmeye de çalışmıyorum, zaten etsem ne olacak ki? Daha avantajlı olana ödül mü veriyorlar? Ben fikirlerimi sunuyorum, katılan olur, katılmayan olur, irdeleyen olur, yeren olur. Ama sonuçta bunların hiç birisi ne benim fikrimi, ne de Microsoft'un tüm bilgisayar tarihinin en başarılı işletim sistemini yazmış olduğu gerçeğini değiştirmez. Forumları okuyup duruyorum, insanlar, afedersiniz ama, yalnızca MS'e bok atıyorlar. Ya hiç alternatif sunmuyorlar, ya da sundukları alternatiflerin konu ile alakası yok. Hadi diyelim gerçekten MS ordan çalmış, burdan çırpmış. Peki bu fikirlerin orjinal sahipleri neden geliştirememişler fikirlerini? Neden Mac'ler sadece %10 gibi minicik bir kesime hitap ediyor? Öadem açık kaynak bu kadar süper bir şey neden sadece bir avuç insan dışında kimsenin umrunda değil? Bunların düşünülmesi lazım. Bilgisayar dünyasında her zaman esinlenme olur ve ileride de olacaktır. Olmalıdır zaten, yoksa standartlaşma olmaz, standartlaşma olmazsa ne sektör, ne de teknoloji doğru düzgün ilerleyemez. Ve evet, Apple şu anda kullandığı hemen hemen hiç bir şeyi orjinal olarak kendisi icat etmemiştir. Ettikleri vardır, o yüzden hemen hemen diyorum, hemen celallenmeyin. Ama silinen dosyaların saklandığı disk bölümünün adını trashcan yapıp register etmek, bana icat gibi gelmiyor.
347  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: 2 dakkikada vista kurulumu : Şubat 28, 2008, 14:39:40 ÖS
Günümüze kadar Apple şirketi Microsoft'a 187 dava açmıştır.
3 (üç) tanesi hariç hepsini Microsoft kazandı.
Yani çalma çırpma falan yok.
Standartlaşmış bir takım teknikleri kullanmak çalmak değildir.
O zaman Apple'da klavye ve mouse yerine başka başka cihazlar tasarlasın, çalıp çırpmasın dizaynları, orjinal olsun... Böyle demek bu sizin dedikleriniz.
Kusura bakmayın ama, siz MacOs'un dizaynının çok mu orjinal olduğunu zannediyorsunuz? Bir araştırın isterseniz bakalım Apple kimlerden dizayn araklamış? Xerox star os yazın mesela google'a bakın neler çıkıyor. Bir iddada bulunacaksanız, iddanızı sağlam temellere kurun. Yoksa kendinizi küçük düşürüp cehaletinizi ortaya koymaktan başka bir şey yapmamış olursunuz. Başarıyı kıskananların dolduruşuna gelmeyin. Kim windowstan daha geçerli bir sistem yaratabildi şimdiye kadar? Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz arkadaşlar. MS'in karşısına her konuda onunla yarışacak bir şey koyun (veya bulun), ondan sonra eleştirin.
348  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Hastalavista bili Bili gates : Şubat 28, 2008, 14:17:35 ÖS
MacOs'un aslında en büyük problemlerinden bir diğeri ise, Windows için yazılmış belki yüzbinlerce olmasına rağmen çok az sayıda third party utulity programı olması. Kastettiğim programlar winrar vs. gibi ufak tefek ama işe yarayan şeyler. Sanki Apple size ne vermişse onu kullanmak zorundaymışsınız gibi oluyor. Ki zaten Apple'ın bir çok politikasını da beğenmiyorum, tabi bu apayrı bir konu.
349  Genel Kategori / Genel Sohbet / Forumlara Amiga kullanarak katılan var mı? : Şubat 28, 2008, 12:22:28 ÖS
Başlık gayet açık. Amiga'sını kullanarak forumlara girip mesaj atan, okuyan vs. yapan var mı aramızda?
350  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Hastalavista bili Bili gates : Şubat 28, 2008, 12:08:40 ÖS
Bakkada güzel değinmiş anlatmak istediklerime. Neden kullanmıyor kimse? Çünkü bilgisayar kullanıcılarının çok büyük çoğunluğu ya ev, ya da ofis kullanıcısı. Bu yüzden diğer tüm işletim sistemleri çok küçücük azınlıklara hitap etmeye devam edecekler. Gönül isterki tabi MS'in karşısına ciddi bir rakip çıkabilsin, hatta iki üç rakip çıksın, ortalık şenlensin. Böylece çok daha hızlı ve güzel gelişimler gösterir yazılım piyasası. Ama çoğunluğa hitap edebiliyor olmak da, aynı zamanda çok düzgün bir standartlaşmayı getiriyor ki, bunun önemi azımsanamaz.
351  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Hastalavista bili Bili gates : Şubat 28, 2008, 11:29:34 ÖÖ
Macos'un şu anda MS'in tarihinde olmadığı kadar çok güvenlik açığı ve yazılım hatası problemi var. Mac'ler de hiç fena değildir ama özellikle Intel işlemcileri desteklemeye başlayıp yaygınlaşmaya başladıklarından beridir, aslında özellikle internet ve network gibi olaylarda ne kadar yetersiz, dahası güvensiz kaldıkları ortaya çıkmaya başladı.
Linux'ta tabi ki internet yazan yere tıklanıp sörf yapılabilir. Yapılamıyorsa zaten, (birkaç yıl öncesine kadar yapılamıyordu aslında) çöpe atın gitsin onu. Ama mesela linux kurulu tüm sistemi yedeklemek için ne yapmanız gerekiyor? Bunu vista'da yine tek ikona tıklayıp yapıyorsunuz mesela. Böyle özelliklerden bahsediyorum ben. Gelişmiş özelliklerin kolay kullanımından bahsediyorum.
352  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Hastalavista bili Bili gates : Şubat 28, 2008, 10:16:45 ÖÖ
Alıntı
@Güvenç: "tabi tabi" dediğin şey Windows 2008 ile piyasaya "ilk örnek" şeklinde sürüldü bile. Core'un yalnızca istenen bölümleri kurulabiliyor önceki Windowslardan farklı olarak. Ayrıca Windows Se7en yalnızca PCleri değil, her türlü PDA, cep telefonu v.b. platformlarla consoleları da hedef alıyor. Bu yüzden bu söylediğime kulak vermeni öneririm.

Isletim sistemleri her anons edildiginde böyle ütopik degerler telafuz edilir ve sonucta ortaya cikan sey öngörülenden cok farklidir. Se7en'in bir desktop PC'de 32MB'a sigacagi öngörüsü bana hic inandirici gelmiyor. Mobil platformlarda diyecegim bir sey yok elbette, ama kurulum sonrasi baglanip GB büyüklügünde veriyi indirecekse bu bir aldatmacadan baska bir sey degildir bence. Yoksa söylediklerine kulak veriyorum, hem de dört kulakla dinliyorum

Geçen hafta denedim, daha henüz ortada işletim sistemi denilebilecek bir şey yok, GUI vista ile aynı bırakılmış (değişecek daha sonra) ama gerçekten de dediklerini yapıyorlar.

Arkadaşlar, Windows türevi işletim sistemlerinin dünya piyasasının %80'ine hakim olmasının tek sebebi reklam değildir. Windows'tan daha kolay kullanılan bir işletim sistemi yok. Yeteneklerini boş verin. Düynadaki insanların çoook büyük çoğunluğu sadece internete girer mail bakar, azıcık oyun oynar vs. Böyle basit işler yaparlar. Böyle işletim sistemleri geliştirmek lazım. Ama Windows'un rakibi (varsa eğer) tüm işletim sistemlerinde böyle basit işleri yapmak için bile ortalama seviyede bilgisayar bilgisi gerekiyor. Olay bunun çok dışında. Olay, bilgisayar hakkında hiç bir fikri olmayan birinin monitör başına geçtiğinde de istediği şeyleri yapabilmesini sağlamak, ve bu konuda kimse Microsoft'un eline su dökemez. Kimse linux falan da demesin, 15-20 farklı sürümünü denedim şimdiye kadar, daha kötü bir işletim sistemi yapılanması görmedim ben hayatımda. Linux için ballandıra ballandıra anlattıkları özellikler zaten en basit işletim sistemlerinde bile olması zorunlu şeyler. Boşu boşuna "ben ayrıcalıklıyım" havalarına girip ego mastürbasyonu yapmayın, Linux'un yapabildiği her şeyi şu anda vista da yapabildiği gibi, çok daha fazlasını, herhangi bir teknik bilgi gereksinimi olmadan da yapabiliyor.
20 sene öncenin işletim sistemlerini övüyorsunuz. Evet Workbench devrimdi zamanında. Peki nerede şimdi Workbench? Hani? Madem o kadar inanılmaz harika muhteşem birşeydi, kaç kişi kullanıyor şu anda dünyada? Hadi kullanılmasını geçtim, kaç kişinin haberi var ne olduğundan? Hadi onu da geçtim, ismini duymuş kaç kişi var?
Kendi kendimizi kandırmayalım arkadaşlar. Evet Amiga'nın yaptığını MS 10 yıl sonra başarmış olabilir, ama o başardığı şey ile birlikte kendini dünya devi haline de getirdi. MS'in koyduklarından daha geçerli standartlar yok şu anda dünya üzerinde. Zamanın IBM mimarisi tabanlı PC'leri 1024x768 çözünürlükte 72 HZ ve 256 renkte çalışırken sen AGA diye bir grafik chipset'i çıkartıp 800x600'de 60 HZ ancak verebiliyorsan, zaten yok olmaya mahkumsun demektir.
Microsoft şu anda yapılabileceğin, daha doğrusu yapabileceğinin en iyisini yapıyor ve daha iyisi şu anda yok. MS ile dalganızı geçmeden önce, aynı güçte, aynı tutarllılıkta, aynı yaygınlıkta bir sistem koyun karşısına, o zaman dalga geçme hakkını kazanırsınız. Bizim kültürümüzde çok güzel bir atasözü vardır: "Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz".
353  Genel Kategori / Haber ve Duyurular / Ynt: Bluray - HD DVD format savaşında sona gelindi ! : Şubat 20, 2008, 21:11:05 ÖS
XBox 360'a çok fena patlayacak bu haber, HD kullanıyordu o makina.

Ben Commodore dergisinde görmüştüm ilk CD-Rom haberini. Aklım almamıştı okuyunca nasıl olabilir 650 MB diye.

Bu arada 3,5'luk disket standartını oturtan da Sony.
354  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: bir soru : Şubat 19, 2008, 22:24:48 ÖS
Ben de aynı bunun gibi bir sistem toplamaya uğraşmaktayım. AmigaAmiga o kadar şeyi nasıl sığdırdığını etraflıca (resimli) anlatman mümkün müdür abaca?
Sayfa: 1 ... 22 23 [24]