Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 9
1  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Hatboyu caddesi üzerindeki Bakırköy Bilgisayar'ı ve Kemal beyi hatırlayan varmı? : Temmuz 12, 2024, 22:11:19 ÖS
Hatalı mesaj
2  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Hatboyu caddesi üzerindeki Bakırköy Bilgisayar'ı ve Kemal beyi hatırlayan varmı? : Temmuz 12, 2024, 22:05:57 ÖS
Benim torpilim, yeğeni arkadaşımdı oradan güler yüzlü

Tespit doğrudur, çoluk çocuktan bıkmış hali vardı.

Yahu bu konu her sene açılıyor, hepsinde de Kemal beyden güler yüzlü falan diye bahsediliyor. Şaşırıp kalıyorum açıkçası. Benim bildiğim Kemal bey bir karış suratla iş yapan, herkesi tersleyen vs. bir tipti. Bakırköydeki tüm bilgisayarcılarla samimiyetim, muhabbetim olmasına rağmen, negatif enerjiyle dolu Bakırköy Bilgisayar ile en ufak ilişki kuramazdım. Şimdi nasıl güler yüzlü, süper muhabbetçi oldu o dükkan anlamadım. Arıza bendeymiş demek ki.  

Neyse, bir kişinin benim gibi hatırlamasına sevindim, ben hayal kurmuyormuşum demek ki.

Aslında bu bahaneyle, Bakırköy esnafının genel olarak ne kadar suratsız ve şımarık olduğunu düşündüm biraz. Bu dizide anılan, az ilerideki pideci mesela. Alp Karadeniz Pidecisi. Lanet, aksi bir esnaftır, pide mi yiyorsun dayak mı yiyorsun anlamazsın. Daha bir sürü örnek sayabilirim.

Bilişim konusuna dönersek, Bilmer gibi bazı yerlerin biz çocuk çocuğu hafiften dolandırması da ayrı mesele. Tamire verilen cihazların haftalarca bekletilip "yapıldı" diye müşteriye aynen geri verilmesi vs. vs. Sky'ın her zaman snob tavırları, Amiga'mız olmadığı için Sorbim'de gördüğümüz "fakir" muamelesi. Hepsini bizzat yaşadım, rivayetleri anlatmıyorum. Aralarında en iyisi, bir dönem Bakırköy'de faaliyet gösteren UFO idi. En rahat ettiğim yerdi.  

Geçenlerde burada da yazmıştım sanıyorum, Biltek üretimi Amiga kartlarını kurcaladım biraz. Leşin leşi üretim kalitesi, bariz sağdan soldan toplama, çıkma parçalarla yapılan üretim. Ama fiyatlar hepsinde zirveydi, kıçı kırık Reset Button için ne para ödemiştim.

Evet, Bakırköy'de her sokakta bilgisayarcı vardı, ama bilginin de B'si yoktu. O dükkanlar ekseriyetle bir takım çakallar tarafından işletilen, biz çoluk çocuğu "öpme" derdinde yerlerdi. O esnafın hiçbiri PC çağına geçemedi, açık parfümcü falan oldular. Bilmer lens satıyordu en son gördüğümde.
3  Amiga / Amiga Emülasyon / Ynt: WinUAE - Ekran ortalama sorunu : Temmuz 11, 2024, 01:29:30 ÖÖ
Çok belirgin bir örnek daha. Tıklayıp büyütün, B harfinin solundaki GRİ alana bakın, D harfinin sağındaki GRİ alana bakın. Benim derdim bu. H-Position ayarıyla falan değişmiyor bu durum, tüm Amiga ekranını PC ekranı içinde sola sağa götürüyor o ayar.WinUAE'de overscan alanını boyatınca, meselenin overscan olmadığı da gözüküyor. Taramalı alan overscan alanı, tam Amiga ekranı ortada kalan alan:

4  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Hatboyu caddesi üzerindeki Bakırköy Bilgisayar'ı ve Kemal beyi hatırlayan varmı? : Temmuz 11, 2024, 01:25:37 ÖÖ
Yahu bu konu her sene açılıyor, hepsinde de Kemal beyden güler yüzlü falan diye bahsediliyor. Şaşırıp kalıyorum açıkçası. Benim bildiğim Kemal bey bir karış suratla iş yapan, herkesi tersleyen vs. bir tipti. Bakırköydeki tüm bilgisayarcılarla samimiyetim, muhabbetim olmasına rağmen, negatif enerjiyle dolu Bakırköy Bilgisayar ile en ufak ilişki kuramazdım. Şimdi nasıl güler yüzlü, süper muhabbetçi oldu o dükkan anlamadım. Arıza bendeymiş demek ki. 
5  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Arcade Sistemler / Ynt: Türkiye'ye Orjinal Arcade Makinesi Hiç Geldi Mi? : Temmuz 11, 2024, 01:22:30 ÖÖ
Herkese selamlar çocuklugu atari salonlarinda gecmis ve retro meraklisi olarak kafama takilan bir soru var.


Acaba Türkiye'ye hiç orjinal arcade makinesi geldi mi?

Daha evvel sanki retrojende boyle bir konuya denk geldim gibi hatirliyorum ama yanlis da olabilir. Dun adete oranin icinden gectim lakin o komuyu bulamadim. Sayin yavuzg abimin bu konuda bilgisi mutlaka vardir diye dusunuyorum. 😊

Güncelleme; resimleri buldum arkadaşlar. Daha dogrusu o konuyu buldum. Resimler tarafima ait olmayip yavuzg abime ait oldugunu dusunuyorum cunku retrojendeki konuyu kendisi acmisti.


Fame City'deki makinelerin hepsi orijinaldi. Başka yerde görmedim orijinal makine.
6  Amiga / Amiga Emülasyon / Ynt: WinUAE - Ekran ortalama sorunu : Temmuz 04, 2024, 22:01:34 ÖS
FS-UAE'nin sorunumu çözeceğini tahmin ediyorum ama az önce çalıştırdığım gibi tekrar kapattım ve sildim. Sene olmuş 2024, hala Windows'taki ekran ölçeklemesinden haberi olmayan ve %125 gibi oranlarda doğru çalışmayan bir yazılım. Uğraşamam açıkçası, kalsın.
7  Amiga / Amiga Emülasyon / Ynt: WinUAE - Ekran ortalama sorunu : Temmuz 02, 2024, 11:43:58 ÖÖ
F12 menüsünde Host -> Filter ayarlarında ince ayar yapabilirsin.

Resimdeki ayarlar benim Portable Amiga Paketleri'nde kullandığım ayarlar.
Buna bir bakayım akşam. Gerçi genel olarak WinUAE görüntü ayarlarından çok dertliyim. Hatta FS-UAE mi denesem diye düşünüyorum.
8  Amiga / Amiga Emülasyon / WinUAE - Ekran ortalama sorunu : Temmuz 02, 2024, 00:27:29 ÖÖ
Selamlar,

WinUAE ile çalışırken, sanal Amiga'nın ekranında, ekran dışındaki alanda sol kısım sağa göre biraz daha fazla. Ekran görüntüsünü ekliyorum:SYSINFO logosunun solunda kalan kısım, aynı pencerenin sağında kalan kısmın 3-4 katı. Bu durum bazı demo ve introlarda normalde gözükmemesi gereken kısımların da gözükmesine yol açıyor. Aşağı bir örneğini ekliyorum:WinUAE içindeki Centering (Horizontal / Vertical) ayarı bu sorunu çözmüyor. WinUAE, tam ekran kullanacak şekilde ayarlı, ekran çözünürlüğü 1920x1200. Overscan ayarı TV (standart) olarak seçili ama narrow seçilse de bir şey değişmiyor.

Bu konu üzerine fikri olanları, dinlemek isterim.

Saygılarla, LP
9  Genel Kategori / Proje Alım/Satım / Ynt: ReAmiga 600 Board - Amiga 500 Plus + TF536 Turbo - C1581 DS : Mayıs 03, 2024, 16:42:00 ÖS
500+ anakartı tek satmayı düşünürseniz, haberim olsun.
10  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: The Chaos Engine (AGA) sağlam versiyon? : Nisan 15, 2024, 00:39:49 ÖÖ
1. oyun da burada

Çok teşekkürler, bunlar işimi gördü.
11  Amiga / Amiga Yazılım / The Chaos Engine (AGA) sağlam versiyon? : Nisan 14, 2024, 22:47:01 ÖS
Selamlar,

Amiga'nın en önemli oyunlarından The Chaos Engine'in AGA sürümünün bir sürü versiyonunu denedim, maalesef hiçbirini çalıştıramadım. Fairlight, Crystal vs. hiçbir grubun yayınladığı çalışmıyor. TOSEC'in listelediği tüm ADF imajlarını denedim. Elinde çalışan bir ADF seti var mı?

CD32 sürümünü değil, diskette AGA sürümünü arıyorum. 2 ya da 3 disket olabilir, kaç diskette olduğu kesin belli değil.

Teşekkürlerle, LP
12  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 128 ve 128D için birkaç PCB : Mart 28, 2024, 16:07:26 ÖS
Çok güzel işler. Genel amaçlı kartuş ne şekilde kullanılabilir?
13  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Slot.A anakart arıyorum(hem test için hem alınık) : Mart 28, 2024, 16:04:10 ÖS
Pardon, Slot A aranıyormuş, Slot 1 olarak görmüşüm. 
14  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Cihazlarımın 2+ Ay Suda Yüzmesi Felaketi : Mart 14, 2024, 11:57:53 ÖÖ
Geçmiş olsun. Tamamen çöpe gitmez hiçbiri, bir çok parça çıkar o cihazlardan.
15  Amiga / Amiga Donanım / Ynt: Amiga için USB C güç kaynağı: Powershark : Mart 06, 2024, 11:00:26 ÖÖ
Çok ilgimi çekiyor ama pahalı bence.
Sayfa: [1] 2 3 ... 9