Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 53
1  Commodore / Commodore Yazılım / C64 Longplays : Mayıs 18, 2019, 20:03:23 ÖS
C64 oyunlarına ait uzun süreli oynama videolarını gündeme getireyim diye düşündüm. Longplay diye geçen bu videolar yeni bir şey değil tabi, hatırlatma bağlamında bir başlık açayım dedim. Aramızda hala bir oyunu bitirmek için uğraşanlar kaldı mı bilmiyorum, ama yeterli enerjiniz yoksa ve bir oyunda ilerlemek hatta sonunu görmek istiyorsanız bu videolar tam size göre. Ayrıca zamanında oynayıp takıldığınız/beceremediğiniz oyunlarda ne nerede nasıl oluyormuş diye öğrenmek için de birebir.

C64'de longplay videolarını yapan ilk kişilerden biri Reinhard Klinksiek. Sitesinin adresi http://c64-longplays.de (The C64 Gamevideoarchive olarak da geçiyor). Yalnız sitesi uzun süredir güncellenmemiş durumda ve videoları indirerek seyretmek gerekiyor. İndirince de nedense videonun çözünürlüğü düşük olmasına rağmen dosya boyutları büyük. O nedenle hemen Youtube'a müraacat ediyoruz. Youtube'da geniş longplay arşivleri olan DerSchmu ve Recorded C64 Games kanalları göze çarpıyor. DerSchmu'da, c64-longplays.de'deki videolar ve fazlası mevcut. Ben genellikle ona bakıyorum. Aslında Internet Download Manager (IDM) ile oradan indiriyorum demem lazım. Videoyu IDM ile 480p olarak indirince benim için yeterli oluyor.

Bir longplay'i seyrederken, oyunu oynayan kişinin önemli olduğuna dikkat çekmek isterim. Bahsettiğim Reinhard, müthiş bir oyuncu. Özellikle onun ve c64-longplays.de'deki video listesinde adı geçen diğer oyuncuların videolarını tavsiye ederim. Örneğin aşağıdaki videoda Reinhard, benim zamanında trainer kullanarak bile saçımı başımı yolarak bitirdiğim, çok gıcık bir oyun olan House of Usher'ı trainer'sız oynuyor (tabi arada VICE'da save snapshot, load snapshot yapmış olabilir):
Eskiden oynamış olduğunuz oyunlara ait longplay videoları seyrederken enteresan şeyler keşfedilebiliyor. Örneğin benim çok sevdiğim Forbidden Forest'ın ikincisi olan Beyond The Forbidden Forest'da böyle bir şey oldu. Ben zamanında Beyond The Forbidden Forest'ın başına defalarca geçtiğimi hatırlıyorum, ama etrafta boş boş dolaşmaktan başka bir şey yapamamıştım. Hiçbir canavar falan çıktığı yoktu. Herhalde crack'te hata var diye düşünürdüm. Sonradan longplay'leri seyrederken bakıyorum her yerden canafarlar çıkıyor, ama ben tekrardan deniyorum, yoklar. Nedendir diye araştırınca oyunun açılışta Practice Mode'da başladığı, o moddan çıkmak için de F7'ye basmak gerektiği ortaya çıktı. F7'ye basınca canavarlar çıkıyor yani. F1 ve F3 tuşlarının da önemli işlevleri varmış. Beyond The Forbidden Forest'in bir videosu:

2  Commodore / Commodore Genel / Ynt: T64 dosyalarında mini boyut ve mini yükleme süreleri : Mayıs 18, 2019, 13:24:04 ÖS
HkRecai  Kablosuz klavyenin tuşlarına basarak işi hallederim demişsin gerçi, ama freeze'lenmiş oyunlar konusunda şu yapılabilir: Kasete değil de diskete (d64 imajına), ya da doğrudan  prg olarak bir klasör içine kaydedersen sonradan yüklemesi çok daha hızlı olur. Bir de oyunu Action Replay ile freeze yapmak yerine VICE ile snapshot yapabilirsin. Oyunu vsf (VICE Snapshot File) dosyası olarak kaydedersen, sonra istediğin gibi zart diye yükleyebilirsin =)
3  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mayıs 17, 2019, 00:09:39 ÖÖ
LW3D   Enson sen de istemiştin, ama yeterli miktarda pcb bulamadım, kusura bakma. Pcb'siz olmuyor bu iş.
4  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mayıs 16, 2019, 23:05:10 ÖS
25 tanesi garanti demek, tamam o da aklımda olsun =)
5  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mayıs 16, 2019, 22:37:40 ÖS
Pek sanmıyorum fort_apocalypse, bir 10 tane daha anca satılır. Şu SD2IEC bitirdi bizi. Yeni bir parti olacak olursa V3 olarak senin bahsettiğin gibi line-out soketi olan, ayrıca dataset de takılabilen birinden diğerine kayıt yapılabilen tarzda bir şeyler yaparım ama bakalım artık.
6  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mayıs 16, 2019, 22:11:44 ÖS
Ooo çok gösterişli bir kutu olmuş bu. Ürünü böyle kutulu olarak gayet iyi bir fiyata satarmışım ben, aklımda olsun =)  Kaan, emeğin için çok teşekkür ederiz, eline sağlık. Şimdi deneme baskılarının yapılması gerekiyor sanırım. Bende maalesef 3B yazıcı yok, zaten kendime ayırdığım üründe pek ortalarda görünmüyor.
7  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mayıs 16, 2019, 13:17:43 ÖS
fort_apocalypse   Beğendiğine sevindim, güle güle kullan. tapDancer'ı benim Samsung Galaxy S3 Mini GT-I8200Q Android telefon ile denemiştim, ama çoğunlukla hata vermişti. Ben daha çok prg'leri WAV-PRG ile turbolu yüklüyorum. Tabii bir de prg'leri mp3 çevirip mp3 player kullanarak.

Simon   Hehe evet masanın kenarı da var, ama entegreyi masaya doğru biraz fazla bastırdığında bacaklar bu sefer içeri doğru fazla bükülüyor. Karşılıklı iki küçük tahta parçasıyla entegreyi sıkınca o sorun çıkmıyor =)
8  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mayıs 16, 2019, 12:31:12 ÖS
Bu aparat daha çok direnç bacaklarını kıvırmak için kullanılacağı için çok geniş aralıkları olan değil de fort_apocalypse'in kullandığı gibi dar aralıkları bol olan bir aparat daha çok işe yarayabilir. Bir de şu 3B yazıcıların çıktılarına pek alışamadım ben, fotodaki örnekte görüldüğü gibi bacakların yerleşeceği yuvalardan düzeltilmesi gerekenler var. Amma kıllattım, ama sonuçta bu bunlar titiz elektronikçilerin kullanacağı aparatlar =)  Ben asıl verdiğin linkte bahsedilen evilmadscientist'in makalesindeki 4 numaralı IC Lead Straightener aparatına bayıldım. Tam benim aradığım şey, zamanında arayınca bulamamıştım. Ben entegre bacaklarını düzeltmek için de tahta kullanıyorum, 2 adet düz tahta parçası =)
9  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mayıs 16, 2019, 11:12:06 ÖÖ
Tamam bir sonraki partide kafa ayarı için bir trimpot koyalım =)
10  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mayıs 16, 2019, 08:51:59 ÖÖ
Ben teşekkür ederim fort_apocalypse. Gayet hızlısın, aynı günün akşamı işi tamamlamışsın, güle güle kullan. Direnç bacaklarını kıvırma aparatın güzelmiş bakıyorum. Ben cimrilik yapıp almamıştım, üzerine ölçüyle çentikler açtığım küçük bir tahta parçası kullanıyorum =) 
11  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mayıs 12, 2019, 18:43:33 ÖS
Pcb ve konnektör için beklemede olan arkadaşlardan özür diliyorum, geç kaldım. Henüz düzenli bir ortama geçememiş olsam da daha fazla geç kalmamak için alet edevat paketlerimi açarak 3 adet pcb bulabildim. Kenar konnektörleri gelmişti zaten. Pcb'ye uygun stereo dişi jak zamanında TR'de pek bulunmuyordu. Sıkıntı olmasın diye onları ve diğer parçaları da arayarak buldum, her şey tamam.

Lehimsiz olarak tüm parçalar için 20TL fiyat belirledim, parça listesi şurada var.
Paketi PTT takipli posta/gönderi ile alıcı ödemeli olarak göndereceğim.

Almak isteyen fort_apocalypse ve WildLord'a özel mesaj gönderiyorum.
LW3D de istemişti, ama ondan önce AmonR istemiş. Hala almak istiyor mu diye önce ona sormam gerekiyor.
Önceden Atlantis'in de bir mesajı var, ama kutulu olarak istediğinden onu geçiyorum.

Parçaları alacak arkadaşlar için gerekli bilgiler aşağıdaki linklerde var:
TAPE64 V2 montaj aşamaları
TAPE64 V2 kullanım bilgileri
12  Commodore / Commodore Yazılım / Bruce Lee - Return of Fury (C64 Game) : Mart 22, 2019, 22:46:47 ÖS
Bruce Lee II'den sonra şimdi de Bruce Lee - Return of Fury ekranlarda. İlk Bruce Lee'nin yeniden düzenlenmiş hali. Zorluk seviyesi biraz yüksek gibi gelebilir, ama pratik yaptıkça alışılıyor. Crack sürümlerinde trainer'lar mevcut.

Official release
Crack releases: [Excess]  [Laxity]  [Genesis Project]

Videonun başındaki yüklemede fastloader kullanılmadığı için uzun sürmüş, biraz ileriye alınabilir:

13  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mart 13, 2019, 13:03:42 ÖS
Laptop kullanıyorsan ses girişi sıkıntılı olabilir. Şöyle izah edeyim: Kullandığın laptop'ın çok eski olmadığını düşünecek olursak, tahminen üzerinde "audio combo jack" denilen tek bir ses giriş/çıkışı vardır (kulaklık + mikrofon). Sanırım yeni laptop'larda bu yaygın bir durum, benim laptop da bu şekilde. Bu audio combo jack'den ses girişi nasıl yapılır diye araştırınca, şurada belirtildiği gibi ucu dört-iletkenli erkek jak kullanılması gerektiği anlaşılıyor, buna dikkat etmek lazım. Bir de giriş mikrofon seviyesinde olduğu için sinyalin 50mV üzerine çıkmamasına dikkat etmek lazım. Normali bence böyle, ama enteresan bir şekilde şu video'daki arkadaş, bir mikrofon girişinin nasıl line-in girişine çevrilebileceğini anlatarak işi kolaylaştırıyor gibi. Hiç denemedim, belki işe yarayabilir.

14  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mart 13, 2019, 06:28:27 ÖÖ
Selam fort_apocalypse. TAPE64 V2'nin üzerinde sadece ses girişi için kullanılan line-in soketi var. Ses çıkışı için ayrı bir line-out soketi eklemek gerekir. Böyle bir şeyin denemesini yapmış değilim, ama yapacak olsam şöyle yapardım: C64 kaset portundaki WRITE sinyalini kullanmak gerekli. TAPE64 pcb'sine lehimli kenar konnektörünün WRITE sinyaline karşılık gelen bacağını doğrudan line-out soketine bağlayamayız. Bildiğim kadarıyla line çıkışlarında gerilim seviyesinin max 2V olması lazım. WRITE sinyali TTL olduğundan gerilim 0V, 5V olarak değişiyor. Gerilimi düşürmek için bir gerilim bölücü uygulamak lazım. Bunun için iki adet direnç kullanamak yeterli olur. Şimdi nasıl yapılacağını anlatayım:

10K ve 5.1K değerinde iki direnci birbirine lehimle.
10K direncin boştaki ucunu kenar konnektörünün WRITE bacağına,
5.1K direncin boştaki ucunu kenar konnektörünün GND bacağına lehimle.
Bu işlemi yapınca WRITE bacağındaki gerilim 5V olduğu an, iki direncin birleştiği noktadaki gerilim yaklaşık 1.7V olur (2V'nin altında).
İki direncin birleştiği noktadan bir kabloyla çıkış al ve line-out soketinin sağ ve sol kanallarına lehimle.
Son olarak line-out soketinin GND'sini kenar konnektörünün GND bacağına lehimle.

Line-out modu tamamlandı. Artık kayıt yapma işlemi için TAPE64'ün line-out çıkışını bir kabloyla PC ses kartının line-in girişine bağlayabilirsin. Mikrofon girişi olmaz, oraya yüksek gelir. PC'de yazılım olarak AudioTap'ı kullanılarak ses kartı girişinden gelen sinyal ile TAP dosyası oluşturabilirsin. TAP dosyasını da bir emulator ile yükleyebilirsin.

Bu anlattığım line-out modunu uygulayınca ürünün tipi biraz bozulacak yalnız, ona göre =) 
15  Commodore / Commodore Donanım / Ynt: [Proje] xum1541 - Arduino Pro Micro ile PC'ye 1541 floppy bağlamak : Mart 12, 2019, 05:49:16 ÖÖ
Gece vakti internette bir şeyler araştırırken aklıma bir fikir geldi: XUM1541'i 1541'e değil de C64'e bağlayarak kullanmak. PC tarafında yazılım olarak C64TPC'nin yazılımını kullanınca bence çalışabilir. Kendim denemek isterdim, ama elimde XUM1541 yok. Zaten C64 ve diğer alet edevatlarım da kullanılabilir durumda değil. XUM1541'i olan bir arkadaş deneyerek bilgi verirse sevinirim.

C64TPC'nin yazılımı şuradan indirilebilir. Rar dosyasının içerisinde manual da var. Manual'dan anladığım kadarıyla biraz açıklama yapayım: Önce XUM1541 ile C64'ü pc'ye bağlayın. Pc'de aygıt yöneticisinden bakarak XUM1541'in sanal COM portunu öğrenin. C64TPC yazılımını kurup çalıştırın. Yazılımda sağ üst taraftaki Serial Port kısmında XUM1541'in portunu seçin ve Connect yapın. Sol taraftaki browser kısmında bir d64 imajı seçin (bop_n_rumble.d64 varsayılan olarak seçili geliyor). Sağ orta kısımdaki Virtual Driver 1 (08)'i Open'a tıklayarak açın ve Mount'a tıklayarak seçili imajı sanal sürücüye bağlayın. Son olarak C64'de LOAD"*",8 [ENTER] yaparak yükleme yapıyor mu diye bakın.

Sayfa: [1] 2 3 ... 53