Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 53
1  Commodore / Commodore Yazılım / Bruce Lee - Return of Fury (C64 Game) : Mart 22, 2019, 22:46:47 ÖS
Bruce Lee II'den sonra şimdi de Bruce Lee - Return of Fury ekranlarda. İlk Bruce Lee'nin yeniden düzenlenmiş hali. Zorluk seviyesi biraz yüksek gibi gelebilir, ama pratik yaptıkça alışılıyor. Crack sürümlerinde trainer'lar mevcut.

Official release
Crack releases: [Excess]  [Laxity]  [Genesis Project]

Videonun başındaki yüklemede fastloader kullanılmadığı için uzun sürmüş, biraz ileriye alınabilir:

2  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mart 13, 2019, 13:03:42 ÖS
Laptop kullanıyorsan ses girişi sıkıntılı olabilir. Şöyle izah edeyim: Kullandığın laptop'ın çok eski olmadığını düşünecek olursak, tahminen üzerinde "audio combo jack" denilen tek bir ses giriş/çıkışı vardır (kulaklık + mikrofon). Sanırım yeni laptop'larda bu yaygın bir durum, benim laptop da bu şekilde. Bu audio combo jack'den ses girişi nasıl yapılır diye araştırınca, şurada belirtildiği gibi ucu dört-iletkenli erkek jak kullanılması gerektiği anlaşılıyor, buna dikkat etmek lazım. Bir de giriş mikrofon seviyesinde olduğu için sinyalin 50mV üzerine çıkmamasına dikkat etmek lazım. Normali bence böyle, ama enteresan bir şekilde şu video'daki arkadaş, bir mikrofon girişinin nasıl line-in girişine çevrilebileceğini anlatarak işi kolaylaştırıyor gibi. Hiç denemedim, belki işe yarayabilir.

3  Genel Kategori / Proje / Ynt: Commodore 64 için teyp arabirimi : Mart 13, 2019, 06:28:27 ÖÖ
Selam fort_apocalypse. TAPE64 V2'nin üzerinde sadece ses girişi için kullanılan line-in soketi var. Ses çıkışı için ayrı bir line-out soketi eklemek gerekir. Böyle bir şeyin denemesini yapmış değilim, ama yapacak olsam şöyle yapardım: C64 kaset portundaki WRITE sinyalini kullanmak gerekli. TAPE64 pcb'sine lehimli kenar konnektörünün WRITE sinyaline karşılık gelen bacağını doğrudan line-out soketine bağlayamayız. Bildiğim kadarıyla line çıkışlarında gerilim seviyesinin max 2V olması lazım. WRITE sinyali TTL olduğundan gerilim 0V, 5V olarak değişiyor. Gerilimi düşürmek için bir gerilim bölücü uygulamak lazım. Bunun için iki adet direnç kullanamak yeterli olur. Şimdi nasıl yapılacağını anlatayım:

10K ve 5.1K değerinde iki direnci birbirine lehimle.
10K direncin boştaki ucunu kenar konnektörünün WRITE bacağına,
5.1K direncin boştaki ucunu kenar konnektörünün GND bacağına lehimle.
Bu işlemi yapınca WRITE bacağındaki gerilim 5V olduğu an, iki direncin birleştiği noktadaki gerilim yaklaşık 1.7V olur (2V'nin altında).
İki direncin birleştiği noktadan bir kabloyla çıkış al ve line-out soketinin sağ ve sol kanallarına lehimle.
Son olarak line-out soketinin GND'sini kenar konnektörünün GND bacağına lehimle.

Line-out modu tamamlandı. Artık kayıt yapma işlemi için TAPE64'ün line-out çıkışını bir kabloyla PC ses kartının line-in girişine bağlayabilirsin. Mikrofon girişi olmaz, oraya yüksek gelir. PC'de yazılım olarak AudioTap'ı kullanılarak ses kartı girişinden gelen sinyal ile TAP dosyası oluşturabilirsin. TAP dosyasını da bir emulator ile yükleyebilirsin.

Bu anlattığım line-out modunu uygulayınca ürünün tipi biraz bozulacak yalnız, ona göre =) 
4  Commodore / Commodore Donanım / Ynt: [Proje] xum1541 - Arduino Pro Micro ile PC'ye 1541 floppy bağlamak : Mart 12, 2019, 05:49:16 ÖÖ
Gece vakti internette bir şeyler araştırırken aklıma bir fikir geldi: XUM1541'i 1541'e değil de C64'e bağlayarak kullanmak. PC tarafında yazılım olarak C64TPC'nin yazılımını kullanınca bence çalışabilir. Kendim denemek isterdim, ama elimde XUM1541 yok. Zaten C64 ve diğer alet edevatlarım da kullanılabilir durumda değil. XUM1541'i olan bir arkadaş deneyerek bilgi verirse sevinirim.

C64TPC'nin yazılımı şuradan indirilebilir. Rar dosyasının içerisinde manual da var. Manual'dan anladığım kadarıyla biraz açıklama yapayım: Önce XUM1541 ile C64'ü pc'ye bağlayın. Pc'de aygıt yöneticisinden bakarak XUM1541'in sanal COM portunu öğrenin. C64TPC yazılımını kurup çalıştırın. Yazılımda sağ üst taraftaki Serial Port kısmında XUM1541'in portunu seçin ve Connect yapın. Sol taraftaki browser kısmında bir d64 imajı seçin (bop_n_rumble.d64 varsayılan olarak seçili geliyor). Sağ orta kısımdaki Virtual Driver 1 (08)'i Open'a tıklayarak açın ve Mount'a tıklayarak seçili imajı sanal sürücüye bağlayın. Son olarak C64'de LOAD"*",8 [ENTER] yaparak yükleme yapıyor mu diye bakın.

5  Genel Kategori / Proje Alım/Satım / Ynt: {Satılık} The Final Cartridge III+ : Mart 07, 2019, 22:35:36 ÖS
Merhaba pepito128. Elimde TFC3+ kalmadı maalesef, yeniden yapacak olursam haber veririm.

Arkadaşlar, bu ürün için fazla başlık açmışım anlaşılan. Diğer başlıklardan da soranlar olmuştu. Hem ürünü almak isteyenler için karışıklık oluyor, hem de forum meşgul edilmiş oluyor. İleride buna dikkat ederim, kusura bakmayın.
6  Genel Kategori / DemoScene / Ynt: Wonderland XIII (c64) 2016 : Mart 06, 2019, 14:25:49 ÖS
Videonun açıklamasında IDE64 yazıyor diye standart donanımla (C64 + 1541) çalışan bir demonun ilgili bölümü için IDE64 kullanılmış normal diye yorum yapmak nasıl bir mantıktır, şaşılacak şey.
7  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Paypal ile ödeme sorunu : Şubat 15, 2019, 18:27:40 ÖS
Ben uzun uğraşlardan sonra Ebay'deki Paypal ödemesini ancak şu şekilde halledebildim:
İninal kart, US Paypal hesabı, US Ebay hesabı ve Chrome'da proxy extention kullanımı

Adımlar şu şekilde:
1- Chrome'a uzantı olarak ZenMate'i ekledim ve açarak ABD üzerinden bağlandım.
2- paypal.com/us adresinden yeni bir Paypal hesabı açtım. Gerçek ad-soyadımı kullandım, ama adres ve telefon olarak US'deki bir otelin adres ve telefonunu girdim. İninal kartımı ekledim ve prefered/tercih edilen olarak işaretledim.
3- Mevcut Ebay hesabıma girerek Account Settings'deki Addresses bölümünde şu düzenlemeri yaptım:
  a- Registration address, email and phone number: Gerçek ad-soyadım aynen kaldı. Adres ve telefon olarak, US'deki otelin adres ve telefonunu girdim.
  b- Primary shipping address: Gerçek ad-soyadım aynen kaldı. Adres ve telefon olarak US'deki otelin adres ve telefonunu girdim.
  c- Add another address: TR'ye gönderi yapabilmek için yeni bir adres ekledim. Gerçek ad-soyadımı, TR adres ve telefonumu girdim.
4- Ardından Account Settings'teki Paypal Account bölümüne girdim ve Link Paypal Account yaparak Paypal hesabımı Ebay hesabıma bağladım.
5- Bu düzenlemelerden sonra Shopping Cart'a eklediğim ürüne giderek Checkout yaptım. Checkout'da Paypal'ı seçtiğimde bir pop-up açıldı. Burada US Paypal hesabıma ait bilgilerle giriş yaptım. Bir süre bekledikten sonra pop-up kapandı ve Ebay'deki Checkout ekranında Paypal'ı seçtiğim yerin altında İninal kartımın bilgileri göründü. Adres olarak TR adresimi seçerek Checkout'a devam edince, ekrana 3D Secure ile ilgili bir şeyler gelmedi ve ödeme mutlu bir şekilde sonuçlandı.
8  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Sam's Journey - Yeni C64 Oyunu (yapım aşamasında) : Şubat 04, 2019, 12:45:16 ÖS
Ayrıntıları öğrenmek için oyunun manual'ını incelemenizi öneririm. Her karakterin kendisine özel kontrolleriyle ilgili bilgiler var.
9  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Sam's Journey - Yeni C64 Oyunu (yapım aşamasında) : Şubat 04, 2019, 12:02:52 ÖS
Voltron   Şuradaki sürümden bahsediyorsun. İlk mesajımdan sonra farketmiştim onu. PC Setup falan yazıyor, neymiş bu derken aradığım oyun çıktı. CSDb'de bile oyunun geliştiricisini destekleyin diyerek crack'lerin indirilmelerini engellemişlerken burada paylaşmak istemedim doğrusu. Gerçi crack bulunamıyor diye aramızdan kaç kişi oyunun orjinalini satın aldı merak ediyorum =)
10  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Sam's Journey - Yeni C64 Oyunu (yapım aşamasında) : Şubat 04, 2019, 10:47:30 ÖÖ
CSDb'deki crackler sonunda indirilebilir hale gelmiş, kaçırmayın: Triad, Genesis Project, Laxity & Onslaught
11  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Atari / Ynt: Atari SDrive-MAX : Şubat 02, 2019, 10:49:28 ÖÖ
Yalnız sayısından çok henüz emin olmamakla birlikte 3-4 bootdan sonra alet tepki vermeyebiliyor. Bu durumda da atari yi kapatmak gerekiyor. Belki ileri bu daha stabil olabilir.

Burada takılan SDrive-MAX değil bence, kullandığın Atari 800XL takılıyor. Bu A8 oyunlarında sık görülen bir durum. SDrive-MAX yerine SIO2PC kullansan da karşına çıkar. Atari 800XL'nin OS'unda cold/warm start mantığı var. Bilgisayar ilk açıldığında cold start yaparak açılıyor, ama reset tuşuna bastığın zaman hafızadaki magic bytes denilen baytların durumuna göre warm start yapabiliyor. Warm start yaptığında çoğu oyun bakarsın yeniden çalışmaya başlar, bazıları da takılır kalır. Sonuçta bilgisayarı ikide bir kapatıp açmak zorunda kalıyorsun. Bu sorundan kurtulmak için devresi olan ayrı bir reset düğmesi takıyorlar, ya da OS ROM değişikliği yapılıyor.

Ayrıca SIO kablosunda reset sinyali yok ve SDrive-MAX'i de SIO kablosuyla değil, bir USB kablosuyla besliyorsun. Bu durumda bilgisayarı kapatıp açtığında Sdrive-MAX'i resetlemiş olmuyorsun zaten.
12  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Atari / Ynt: Atari SDrive-MAX : Şubat 02, 2019, 02:54:19 ÖÖ
phoenix   İlk SDrive'ın bu kadar geliştirildiğinden haberim yoktu, gündeme getirdiğin için teşekkürler. KBr ismindeki arkadaş ilk SDrive'ı temel alarak önce SDrive-NG (Next Generation), sonra SDrive-MAX'ı gelistirmiş. Bir de bunu yakın zamanda kaybettiği arkadaşı Raster'a (SDrive'ı yapanlardan) ithafen yapmış, helal olsun ne diyeyim. Kullanım açısından D0 sürücüsündeki disket imajının değiştirilememesi bana ilginç geldi. Bu D0'dan her bootlandığında SDrive'ın kontrol programı/browser'ının çalışacağı anlamına geliyor. D1'den de bootlatılabiliyormuş gerçi, ama çok disketli oyunlarda sorun çıkıyor mu diye bakmak lazım.
13  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: IDE CF hotswap : Şubat 01, 2019, 00:27:52 ÖÖ
OK. Orgun external SCSI portuna takabileceğin bağırsakları dışarıda olmayan bir cihaz için 200$'ın üstünde bir maliyet var gibi görünüyor. Kolay gelsin.
14  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: IDE CF hotswap : Ocak 31, 2019, 23:50:48 ÖS
çınar   Hot swap destekleyen CF-IDE çevirici var gerçi, ama disket sürücü yerine bir Gotek sürücü alıp taksan işini görmüyor mu? Aliexpress/Ebay'de Gotek sürücüleri Yamaha Korg Roland vs orglara takıp kullanırsınız diye satıyorlar.
15  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: Retro bilgisayarlarda IDE to CF adaptörü hakkında : Ocak 28, 2019, 22:13:14 ÖS
Tengrist   Evet, şurada belirtildiği gibi SD-IDE çeviricilerin sorun çıkarmadığı söyleniyor. Yalnız hız açısından CF-IDE kullanımına göre daha yavaş kalma durumu olabilir, onu araştırmak lazım.
Sayfa: [1] 2 3 ... 53