Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 6
1  Amiga / Amiga Genel / The source code to AmigaOS 3.1 has leaked : Aralık 29, 2015, 23:22:19 ÖS
Amiga OS 3.1'in Source kodları sızmış diye duydum, doğru mudur?

https://twitter.com/search?q=amigaos%203.1&src=typd

2  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Projeksiyondan PC'ye görüntü aktarımı : Nisan 21, 2015, 17:42:09 ÖS
Teşekkür ederim arkadaşlar, ürünler tahmin ettiğimden biraz pahalıymış
3  Genel Kategori / Genel Sohbet / Projeksiyondan PC'ye görüntü aktarımı : Nisan 20, 2015, 18:43:16 ÖS
Selam arkadaşlar, tanıdığım çoğu hardware guru burada olduğundan buradan sormak istedim;

Projeksiyon cihazındaki görüntüyü direkt olarak bilgisayarıma almak istiyorum. Yani projeksiyondan VGA kablosuyla (veya başka bir şekilde) bir aparata çıktı alacağım, daha sonra bu aparattanda USB vb. girişi ile bilgisayarıma görüntüyü aktaracağım.
Bunu yapabileceğim bir çözüm, araç biliyormusun acaba?

Şimdiden teşekkürler
4  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Çizdiğim bir tip. : Temmuz 07, 2014, 23:05:12 ÖS
nefis olmus eline saglik
5  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Sharp X68000: O Bir Samurai : Şubat 19, 2014, 16:27:58 ÖS
nefis bi oyunmuş, R-type, Battle Squadron, Project-X, Disposable Hero ve Stardust, SWIV Amiga'da en sevdiğim oyunlardı hem tarz olarak hem grafik/oynanabilirlik olarak.
Bu da grafik ve oynanış olarak aynı zevki verir sanırım.
Eline sağlık Tolga
6  Genel Kategori / Genel Sohbet / RSS : Ocak 31, 2014, 11:14:23 ÖÖ
Merhabalar, ya eskiden Opera'nın RSS reader'ı ile takip ediyordum forumu, yeni versiyonlardan kaldırılınca web'ten takip etmek zor olmaya başladı, yeni RSS reader'lar buldum falan ama sitede RSS feed linki bulamadım, kaldırıldı mı acaba? Varsa linki paylaşır mısınız?
7  Amiga / Amiga Genel / Ynt: Amiga virusleri : Ocak 29, 2014, 16:46:35 ÖS
Hatlar karıştı galiba. Disk-Validator'dan bahseden witchdoctor'du.
hay ağzına sağlık wizofwor, yazarken yine bi garip geldiydi bana

walla karıştırmışım kusura bakmayın
8  Amiga / Amiga Genel / Ynt: Amiga virusleri : Ocak 29, 2014, 11:20:06 ÖÖ
Teşekkürler arkadaşlar, walla böyle anılar hepimizin vardır, ama işte yeri geldikçe hatırlanıp anlatılıyor.

wizofwor: *L:Disk-Validator, hay aklına sağlık, yazarken bi garip hissettim ben de "sanki disk-handler değildi" diye düşündüm ama sonunda ikna ettim kendimi

Benim böyle, birşeyleri incelemek için programın içinden extract etme huyum vardı o zamanlar; çoğumuz gibi tüm oyunlardaki spriteları hafızadan bulup diske kayderdim, introların müziklerini, her nevi font'u.
En ilginci ise demo ve oyunlardaki turbo'ları bulup çalıyordum, turbo diskim vardı bi tane, içinde triad'ın, wisdom'ın demolarındaki turbo loaderlar vardı.
En çok zorlandığım ise 64'teki Another World oyunun disk turbosuydu, inanılmaz hızlı ama pek stabil değildi bi an okuyamasa hemen takılırdı, Multi Ice 6'nın turbosu kadar hızlı olan bildiğim tek turboydu.
Kartuş turbolarını da çalmış ama düzgün çalıştıramamıştım kendi romlarından bişeyler kullanıyorlardı galiba.
Neyse yine başladım bak bu dediklerim 64'teydi, Amiga'da ise sadece virüsleri bu şekilde incelemiştim
9  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: Sharp X68000: O Bir Samurai : Ocak 28, 2014, 12:46:30 ÖS
Nefis bi makineymiş, hayırlı olsun, 7DX'te görmeyi çok isterim.
Ekran görüntüsünde Basic 128 KB free yazıyor, Basic'e az alan mı ayırmışlar yoksa sistem açılınca çok mu RAM kullanıyor acaba?
X-Basic'le ilgili bir kaynak-doküman var mı bildiğiniz? Grafik ekranı vs. açabiliyor mu acaba? Hani partide belki basit bi oyun falan yapmaya kasarız.
10  Amiga / Amiga Genel / Amiga tanıtım videosu : Ocak 28, 2014, 12:37:49 ÖS
Böyle çok video var biliyorum ama bu sanırım daha önce yayınlanmamıştı, Reichart isimli eski bir Amigacı tarafından yeni upload edildi:Walla izleyince benim bile satın alasım geldi
11  Amiga / Amiga Genel / Ynt: Amiga virusleri : Ocak 28, 2014, 12:14:24 ÖS
Aah Amiga virusleri! Anılarım canlandı bi an, o zamanlar o kadar çok ilgimi çekiyordu ki bulduğum tüm virüsleri topladığım bir disketim vardı, üzerinde "Virüs disketi, takmayın!" yazılıydı

Benim en hayran olduğum virüsler, Disk Doctor, Saddam ve Ebola'ydı.
Yanlış hatırlamıyorsam Virus Z isimli bir killer kullanıyordum, hatta o programın özelliği tanıdığı virüsleri istersen taktığın diske (ya da belki dosyaya) yazabilmesiydi, bu şekilde inceliyordum virüsleri.

Saddam virüsünün özelliği, o döneme kadarki tüm virüsler ancak bir programı çalıştırdığınızda ya da diskten boot ettiğinizde çalışırken, Saddam diski taktığın anda hafızaya yerleşiyordu.
Bunu L:'deki disk-handler'e bulaşarak yapıyordu, çünkü bu program bir disk takıldığı anda siz hiçbir şey yapmasanız da OS tarafından çalıştırılıyordu.

Tabii diskten boot edilmesinden bahsetmiyorum, diskten veya hdd'den workbench yüklediniz veya bir program çalıştırdınız (AsmOne, Deluxe Paint vb.) sonra başka bir disk taktınız veee Saddam hafızada!
Son derece tehlikeli bir virüstü çünkü çok çabuk yayılıyor ve bir süre sonra diskleri bozmaya başlıyordu.

Ebola virüsü ise Saddam'dan bir süre sonra çıktı (Afrika'da ebola vakası ilk görüldüğünde tüm dünyada uyandırdığı yankı ve korkudan sonra, 90'ların başlarında çıkmıştı). Bir dosy virüsüydü, ancak o güne kadarkilerden bir farkı vardı: aynı dosyaya defalarca bulaşıyordu!

Evet, tek bir dosyadan 50 tane ebola virüsü temizlediğim oluyordu, tabii zamanla hdd'deki dosyaların boyutları büyüyor ve herşey gidirek yavaşlıyordu, virus killer ile temizlediğinizde en son bulaşanı temizliyordunuz, tekrar tekrar temizleyip hepsi bitene kadar devam etmek gerekiyordu.

Floppy veya HDD ışığının "yanması gerekmeyen bir durumda bir an yanıp sönmesi" ile birşeylerin ters gittiğini anlayıp, hemen AmsOne assembly programı ile tüm hafızayı hızlıca gözden geçirip (evet sayfa sayfa hex/ascii kodlara bakıyordum) hafızanın orasında olmaması gereken birşeyler görünce bir virüs olduğunu anlıyordum. Bazılarında zaten ilginç yazılar olduğundan hemen anlaşılıyordu (you're boomed vs. gibi şeyler) Ama bazıları ilk bakışta anlaşılmıyordu, o durumda oradaki kodu bozup sistemin crash edip etmediğine bakıyordum, ederse, demek ki çalışan bir kodmuş ama hafızanın bu uzak köşesinde ne işi var bunun diye düşünüp virüs muamelesi yapıyordum (diske kaydedip inceliyordum)

Sonra reset atıp, aynı adımları tekrarlayınca (aynı programları açıp, diskleri takarak) o kodun tekrar oraya yerleşip yerleşmediğine bakıp emin olmaya çalışıyordum.
Neyse, bu şekilde çok fazla virüs yakaladım hatta bi süre sonra virüslerin hafıdaki gönürümlerine aşina oldum, arada hafızaya bakıp "hah geldi işte yine, hehe" diyordum, virüsü temizlemeden hafızadaki ilk adreslerine RTS komutu vb. şeyler yazıp bozmadan çalışmasını engelleyip işime devam ediyordum çoğu zaman.

Çok uzun yazmışım kusura bakmayın, ama içimde kalmış, 22 yıldır bu muhabbeti yapacağım günü bekliyordum
12  Amiga / Amiga Genel / Bol Amiga'lı güzel bi blog : Ağustos 28, 2013, 10:34:30 ÖÖ

http://blog.a-eon.biz/blog/
13  Genel Kategori / DemoScene / Ynt: 7DX 2012 tarihi belli oldu : Aralık 19, 2012, 12:41:44 ÖS
Partiye katılan herkese çok teşekkürler, güzel bir parti oldu.
LW3D, kısa da olsa gördüğüme sevindim. Acil şifalar dilerim anneniz için.
Gokhan Ozkan, dergiler için çok teşekkürler!
14  Commodore / Commodore Donanım / Ynt: Commodore 64 anlayamadığım arıza. : Ocak 22, 2012, 13:17:33 ÖS
bir de başka bir adaptörle denemeye çalışın. adaptör arızalı olunca garip problemler çıkabiliyor. ses çıkmıyor örneğin. ya da ekran dalgalanmaya başlıyor..
15  Amiga / Amiga Genel / Ynt: Amigam da yıllar sonra çizmeye başladım. : Ocak 07, 2012, 00:42:37 ÖÖ
nefis çizimler
Sayfa: [1] 2 3 ... 6