Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 8
1  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Sahibinden.com'da dolandırıcılık örneği : Şubat 13, 2019, 09:27:09 ÖÖ
Bu 2. el olayında piyasa ne yazık ki mezarcı dolu. zangief'in yazıdığı gibi 1000 TL'lik mala 200 TL yazın hemen herkes atlıyor. Sonra da dolandırıldım diye ağlıyor. Yahu pahalı malı 200 TL'ye alıp satıcıyı dolandırmaya çalışan sen değil misin...

Ben de yıllardır 2. el ürün alır satarım ama son 2 satışımda ki birisi otomobildir müşteriler tam dolandırıcı çıktı. Her ikisi de malı aldı, kontrol et dedim, saatlerce inceledi, kontrol etti, baktı, baktırdı tamam dedi malı aldı gitti. 10 gün sonra arıyor mal şöyle çıktı böyle çıktı şu kadar zararım var karşıla diye. Derdin varsa dava aç orada hesaplaşalım hem malı hem de paranı alayım elinden dedim uzadı gitti tabii.

Lafın kısası artık 2. el iğne bile ne alınır ne satılır hale gelmiş.
2  Genel Kategori / Haber ve Duyurular / Ynt: Bitgamer.ch üyelik açık : Şubat 05, 2019, 18:27:26 ÖS
Üye olan bir arkadaştan ben de bir davetiye rica ediyorum...
3  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Freeze Frame Kartuş : Ocak 30, 2019, 10:38:22 ÖÖ
Bu kartuş zamanında bende vardı, kullandım da. Ancak her oyunu kopyalayamıyordu. Disket oyunu gibi oyunların zaten hiç şansı yok ama tek parça oyunların da kopya korumaları sebebiyle ancak bir kısmını disk ya da kasete yazabiliyordu. Yine de o zamanlar için bulunmaz nimetti :-))
4  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Retro oyun ve hobi evim : Ocak 30, 2019, 10:34:07 ÖÖ
Resimleri alıcı gözle inceledim, yerleşim de dahil çok profesyonelce bir çalışma olmuş, tebrik ederim. Yani ürünlerin orijinal kutulu, vb. olmaları yanında yerleşim, ürün çeşitliliği gibi konularda çok profesyonel bir ortam olmuş. Sanırım buradaki büyük çoğunluğun rüyası olsa gerek...

Burada çok kişi maddiyata takılmış ancak gördüğüm kadarıyla bu ortamı hazırlamak için harcanan emek çok fazla. İş para ile bitmiyor bir o kadar da merak ve emek gerekiyor böyle bir yere gelebilmek için.
5  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Bugün bitpazarından ne aldım : Aralık 19, 2018, 16:15:21 ÖS
Bir gün bu pazarlardan birini sabah erkenden gezebilmek ve bir Atari 800XL'e denk gelmek en büyük fantazim..

Eskiden böyle bir ihtimal oldukça yüksekti. Ancak ÇOK sayıda kişi bit pazarında satıs yapanları bağlayarak, retro bilgisayarları daha bit pazarlarına düşmeden alacak şekilde bir düzen kurmuş durumda. Dolayısıyla bugün denk gelseniz bile ya çok istisnadır aradan kaçmıştır ya da bu işi yapanlarca beğenilmemiş bir parçadır.

2000-2004 arasında Kadıköy Salı pazarındaki bit pazarında o kadar çok retro cihaz vardı ki... Güzel günlerdi...
6  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Ynt: Aramızda Gümrük Müşaviri ya da Avukat/Hukuk eğitimi almış olan? : Ekim 26, 2018, 17:08:47 ÖS
Geçmişte bilgisayar dergilerinde yazarlık yaparken yurt dışında bolca paket gelirdi bana. Oyun, kitap, program, vb. Gün geldi içinde onlarca CD olan koskoca paketler evimin kapısına kadar geldiği de oldu, gün geldi, içinde 3 CD'lik program olan ufak bir kutuyu, gümrükçü bayan 3 CD fazla deyip tek CD vermeye kalktığı, program çalışmaz dediğimde de sen bilirsin deyip el koyduğu günler de.

Bu işin piyango gibi olduğunu görünce artık uzuuun zamandır yurt dışından birşey getirtmiyorum. En fazla gelen olursa onlardan rica ediyorum.

Birşey getirtemeyince inanılmaz rakamlar neler kaçıyor neler, insanın ağlayası geliyor.
7  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Retronun kaderi : Ekim 17, 2018, 08:34:07 ÖÖ
Bunu yapan büyük hurdacılar... Ellerine geçen her parçayı bu kıymetli midir, ne eder acaba diye araştıracak imkanda olduklarını sanmıyorum. Doğal olarak sadece işlerini yapıyorlar. Zaten ülkemizde malum sebeplerle böyle retro'lar pek düşmüyor hurdacılara.

Hayat koşturmacası içinde bizler sayesinde bazı şanslı retrolar kurtulurken diğerleri parçalanıyor böyle.
8  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Barış manço da benim gibi commodore 64 ilgilenirmis : Eylül 06, 2018, 10:09:42 ÖÖ
Barış Manço asıl Amiga 500 kullanıcısıdır. Müzisyen olduğu için A500'ü müzik ve bestelerinde kullandığından bahsetmişti o yıllarda.
9  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: Amiga assembler Çalışmalarım : Ağustos 20, 2018, 11:37:41 ÖÖ
Blackturk, çalışmaların gerçekten çok başarılı, tebrik ederim. Ortaya bir şeyler çıktıkça paylaşırsan keyifle izlerim. Tebrikler...
10  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Ve COMMODORE'un Belgeseli Yapıldı : Ağustos 06, 2018, 14:31:25 ÖS
Netflix'e gelmeside güzel. Amiga ekibindekilerde çok sağlam elemanlar var yaşları kaç olmuş ama hala ruhları canlı.

Netflix uyesiyim ama bu belgeseli bulamadım. Netflix te belgesel başlığı altında bulamadım. Şu nerede gördünüz.
11  Genel Kategori / Haber ve Duyurular / Ynt: Ready Player One : Ağustos 02, 2018, 11:17:42 ÖÖ
Ben de izledim filmi ancak çok benzerlerini daha önce izlediğimiz komsept'in Spielberg yapımı yani bol para ve teknoloji harcanmış hali olduğu için film etkileyici. Ancak konu ve içerik pek cazip gelmedi, çok klasik, teknolojiye fazla yapışan isanlığı analiz ediyor. Görsel efekler güzel konu vasat...
12  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ucundan Azıcık Siyasi Münazara : Haziran 18, 2018, 14:17:41 ÖS
Korsan olayına ben de karşıyım. Mümkün oldukça lisanslı ürün kullanmaya çalışırım. Ama bizim gibi refah seviyesi diğerlerinin oldukça altında olan ülkelere bu oyun satışlarında ayrı bir fiyatlandırma yapılması lazım.

Yazılımcı olarak ben de her zaman Lisanslı üründen yanayım. Amma velakin...

Belki biliyorsunuzdur, birkaç yıl önce Windows'un tek bir lisansı 360 USD civarında iken Çin Microsoft'a dedi ki;

- Benim ülkemde satın alım gücüm çok düşük, ya sadece Çince çalışan çok ucuz bir Windows yapar onu ucuza satarsın ya da kaçak windows olayına göz yumarım.

Microsoft ne yaptı dersiniz...

Biz tanesini burada 360 USD'ye alırken sadece çince çalışan Windows'u Çinde sadece 25 USD'ye satmaya başladı.

Lafın kısası bu işe devlet olarak el koymalı ve yukarıdakine benzer bir girişim yapması gerekir. Yoksa tek bir oyuna 400-500 TL vermek kesinlikle mantıksız...
13  Genel Kategori / Proje Alım/Satım / Ynt: EasyKernal switchsiz, kablosuz kernal satış : Haziran 06, 2018, 14:16:27 ÖS
Ben de 1 tane rica ediyorum. Ürünü kullanabilmek için yapılması gerekenlerı yapabilir miyim hiç emin değilim ama forum'daki arkadaşlar yardımcı olur umuduyla bir tane almak isterim.
14  Amiga / Amiga Genel / Ynt: Turrican Oyun Kapaklarını Yapan Türk Celal Kandemiroğlu : Mart 21, 2018, 08:40:52 ÖÖ
Zamanında... Amiga dergisi kendisiyle bir röportaj yapıp dergide yayınlamıştı diye kalmış aklımda.

O yıllarda yurt dışında olan Türk sayısı çok az olduğundan oyun dünyasına girenler de az oldu ancak ilişkisi olanların tümü de çok başarılı oldular.
15  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: MiniDoom 2 : Mart 14, 2018, 08:52:29 ÖÖ
Güzel paylaşım teşekkürler.
Sayfa: [1] 2 3 ... 8