Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 12
1  Genel Kategori / Haber ve Duyurular / Ynt: TERS DERGİ : Temmuz 02, 2020, 17:48:02 ÖS
Çizgin de yazılar da hem çok içten ve keyifli hem de çok eğlenceli, okurken çok keyif aldım. Umarım devamı gelir de bu güzel çizgileri hep takip ederim.

Kalite ve hayat konusundaki söylediklerine ise üzülerek katılıyorum. Böylesine başarılı bir dijital dergiyi herkesin okuması gerekirken netteki saçma sapan şeylerin hep ön planda olması çok üzücü...
2  Genel Kategori / Proje / Ynt: C64 SD2iEC & EPYX FAST LOAD KARTUŞ : Temmuz 02, 2020, 14:44:19 ÖS
Cok guzel bir calisma,elinize saglik.
Lehimleme konusunda acemi olanlarin da kazasiz belasiz yapip kullanabilecegi bir aparat olacak.

Çok güzel bir tasarım gerçekten, tebrik ederim ama bizim gibi lehim yapma şansı olmayanların hiçbir zaman sahip olamayacakları bir ürün olacak :-(

Keşke birisi el atıp da toplu olarak yapsa, ne güzel olurdu...
3  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: PlayStation 5 sonunda gözler önünde. : Haziran 25, 2020, 14:58:10 ÖS
Eleştirenlerin alma yarışına girmesi ters veya ironik bir durmu değil ki eleştirenler o içerikte zaten firmaları eleştirmiyor.

Valla PS5'i çook uzun bir zaman satın almayacağım. Elimde Xbox 360, PS3 ve PS4 var ne oynanabilirlik ne de grafik kalitesinde öyle atla deve bir fark yok. Ama fiyatlar arasında çok fark var.

PS5 de farklı olmayacak kesinlikle.

Kapitalist dünyanın kandırmacası bunlar :-) :-)
4  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Covid-19 x2 ile şov yapan konsol fiyatları : Haziran 18, 2020, 09:13:08 ÖÖ
PS4'lerinizi satın gitsin. Uğraşacak zamanım olsa ben de satacağım.

Aslında çok mantıklı, elimde Xbox 360, PS3 ve PS4 var. Xbox ve PS3 bile yetiyor aslında. PS4 kırık olduğu için yeni oyun da oynayamadığım için bana çok mantıklı bir fikir olarak göründü, hemen ilan vereceğim.
5  Commodore / Commodore Donanım / Ynt: Mega65 - C64/C65 destekli FPGA projesi! : Haziran 17, 2020, 17:50:44 ÖS
Şaşırmışlar... Onlar da keriz avına çıkmış anlaşılan.

Retrocularda para çok yolalım şunları diyorlar muhtemelen. Böyle bir cihaza bu para çok astronomik.
6  Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları / Oyun Konsolları / Ynt: PlayStation 5 sonunda gözler önünde. : Haziran 12, 2020, 17:46:36 ÖS
Amerika'da noelde, yılbaşında çocuklara hediye olarak alınan birkaç yüz dolarlık bir ürüne burada 6-7 bin TL vermek çok acı. Orada sıradan denilebilecek kadar ucuz bir ürün burada ortalama bir maaştan bile yüksek. Umarım ki hepimiz yanılırız da ülkemizde de daha alınabilir rakamlara satılır.
7  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Sanki hazine Ada'sına düşmek gibi : Mayıs 27, 2020, 14:26:31 ÖS
Amerika'da özellikle Garage Sale'larda inanılmaz ürünleri çok çok ucuza almak mümkün. Ancak genellikle yakınlarda oturup hızlı davranmak gerekiyor yoksa oralarda da al-sat'çılar kapıyorlar hemen.
8  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Egede yaşam? Deneyimleriniz? : Mayıs 22, 2020, 16:17:00 ÖS
Bilişim sektöründekiler 'LAFTA' uzaktan çalışabilirler. Bugün hiçbir iş yeri haydi dediğinde 1-2 saatte ofise gelemeyecek biriyle çalışmak istemezler ama bunu telaffuz da etmezler. Ben bilişimciyim ama ülkemizde bilişim sektörü İstanbul dışında iş imkanı olmayan birkaç alandan biridir herhalde.

Yurt dışından proje alıp yönetebilirsiniz ama artık yurt dışı firmalar da Türklere iş vermiyorlar maalesef.
9  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Egede yaşam? Deneyimleriniz? : Mayıs 21, 2020, 14:06:54 ÖS
Aslında bu kararı etkileyecek büyük 2 kriter var:

1. Gelir ve çalışma zorunluluğu durumu,
Eğer sabit bir geliriniz varsa yani büyük şehirde çalışma zorunluluğu yoksa büyük bir kriteri aşmış olursunuz. Makul bir gelirle bir kasabada bile gayet iyi bir hayat yaşanır tabii 3-5 yılda bir arabayı yenilerim beklentiniz yoksa !

2. Okul çağında çocuğunuz olup olmadığı.
Bu konuda aslında yukarıdakiyle de alakalı. Eğer okul çağında çoğunuz var ve özel okula gönderiyorsanız işte o zaman her şey çok değişiyor. Hem bir köyde yaşayabilecek gelirden çok daha yüksek bir gelire ihtiyaç duyuyorsunuz hem de yakınlarda iyi bir okul olması gerekiyor. Ki her ikisini de sağlayabilenlere mucize gerçekleştirmiş gözüyle bakıyorum.
10  Commodore / Commodore Yayınları / Ynt: RetroDergi.com : Mayıs 04, 2020, 20:32:22 ÖS
Sonuncu hariç yukarıdaki linkler çalışmıyor maalesef.
11  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: ikinci el sitelerindeki garip/saçma/uçuk ilanlar : Nisan 14, 2020, 15:11:32 ÖS
Olay kutulu olması değil ki Tanınmış bir iş adamına ait olması. Zenginin böyle çöpü bile para ediyor işte :-)
12  Diğer Nostaljik Bilgisayarlar / Diğer Bilgisayarlar / Ynt: Dos/Windos 3x-95-98 vs programlar ve disketler : Nisan 13, 2020, 17:22:05 ÖS
Bu pc magazinin verdiği hd disket Türkiyede ilkti yanlış hatırlamıyorsam. PC'ye ye yeni yeni dalmış bünyelerde PKUnzip falan ciddi soru işaretleri uyandırmıştı. İçinde Windows 3.1 için oyunlar falan da vardı galiba.

Doğru... O zaman PC Magazine'de editör'düm, ilk disketi biz verdik sonra diğerleri de bizden görüp bu işe giriştiler tabii.

Yine Türkiye'nin ilk CD Dergisini de küçük bir ekiple CD-Magazine'i çıkararak biz verdik. Çok keyifli günlerdi taa ki bir sabah yönetimden birinin CD-Magazine'i kapatma kararına kadar. Sonrasında dergiler uyandı onlar da CD vermeye başladı zaten.
13  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: En son hangi ürünü aldınız - III : Nisan 09, 2020, 09:35:38 ÖÖ

1,5 yıl kadar elimdeki Voodoo kartlar da dahil onlarcasını "bu saatten sonra işe yaramaz" deyip çöpe atmıştım . Bu kadar edeceğini bilseydim... 
14  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Dünyanın en üçkağıtçı milleti sizce hangisi? : Nisan 08, 2020, 15:01:54 ÖS
Türklerin çoğunluğu gerçekten dürüsttür, adildir. Özellikle eskiden sözle milyonlar ele ele geçerdi. Ama sağolsun "benim memurum işini bilir" sözüyle ünlü kişi sayesinde, hayali ihracat gibi havadan para kazanmanın yolu açılınca bu maalesef çivisi çıkanların sayısı çoook arttı.
15  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Internet oncesinde Turkiye'de hizmet vermis olan BBS'ler : Mart 06, 2020, 08:22:35 ÖÖ
Yazılardan gördüğüm kadarıyla aranızda en eskisi benim muhtemelen. PC World'e yazdığım zamanlar ki yıl 1988-89'lar yurt dışından getirdiğim CD'leri yine Türkiye'deki ilk CD Player'lardan biriyle, kurduğum PETA BBS üzerinden hizmet veriyordum. Dergide yazdığım için de Peta BBS'i orada duyurduktan sonra aylar boyunca telefon hiç susmamıştı. 1991'de Eğridir Dağ Komanda Okuluna, askere giderken de kapatmıştım...
Sayfa: [1] 2 3 ... 12