Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

  Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
  Mesajları Göster
Sayfa: [1] 2 3 ... 9
1  Commodore / Commodore Donanım / Ynt: C64T (Türkçe F klavye Commodore 64) : Dün 17:37:39
Hay allah, bu C64 bukadar kıymetli miymiş, kaçırdım demek ki. Ben de ilanı görmüş ama "F Klavyeli C64'ü ne yapacağım" diye almamıştım :-) Ama değerini bilen birine gitmesine çok sevindim.

Bizler bunlar için bu kadar tırmalarken Amerika'da takip ettiğim bazı garaj satışlarında neler çıkıyor neler, bir de onları alabilsek... :-)
2  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış : Mayıs 16, 2019, 08:53:29 ÖÖ
Vergiyi anlarım ama sadece vergi koymak yerine bunların bir kısmı TR'de üretilsin diye teşvik de olmalı ki döviz dışarı çıkmasın. Kısacası her konuda iş dönüp dolaşıyor üretime geliyor ama üretim konusunda teşvik ve aksiyon ya yok ya da çok yetersiz.
3  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Yurt Dışı Paketlerine Vergi Uygulaması Başlamış : Mayıs 15, 2019, 17:39:49 ÖS
Çalıştığım kurumun sadece bulunduğum binada 1000 kişi var. PTT den gelen postacı zaman zaman yarım çuval kargo döküp gidiyor. Sadece bize bu kadar mal geliyorsa TR'ye giren ürün inanılmaz olmalı. Zira ufak her paketten 10 TL vergi alsan yılda 27 milyon paket giriyormuş 27 milyar eder, güzel para... Kaldı ki drone vb gibi bazı ürünlerden ürün parası kadar vergi çıkıyor. Dolayısıyla gelir de katlanacaktır.
4  Commodore / Commodore Donanım / Ynt: Commodore-64 4-in-1 KERNAL : Nisan 11, 2019, 12:09:33 ÖS
Bu Dolphindos'un Disket sürücü kısmı için de bir çalışma olsa harika olurdu. Ara kablo ve floppy için rom gerekiyor tam çalışması için.
5  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Bu bir rekor mu ? Sistemsel sorun mu var :) : Mart 31, 2019, 21:57:35 ÖS
Sadece burası değil tüm piyasa bu durumöda ne yazık ki...
6  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Sahibinden.com'da dolandırıcılık örneği : Şubat 13, 2019, 09:27:09 ÖÖ
Bu 2. el olayında piyasa ne yazık ki mezarcı dolu. zangief'in yazıdığı gibi 1000 TL'lik mala 200 TL yazın hemen herkes atlıyor. Sonra da dolandırıldım diye ağlıyor. Yahu pahalı malı 200 TL'ye alıp satıcıyı dolandırmaya çalışan sen değil misin...

Ben de yıllardır 2. el ürün alır satarım ama son 2 satışımda ki birisi otomobildir müşteriler tam dolandırıcı çıktı. Her ikisi de malı aldı, kontrol et dedim, saatlerce inceledi, kontrol etti, baktı, baktırdı tamam dedi malı aldı gitti. 10 gün sonra arıyor mal şöyle çıktı böyle çıktı şu kadar zararım var karşıla diye. Derdin varsa dava aç orada hesaplaşalım hem malı hem de paranı alayım elinden dedim uzadı gitti tabii.

Lafın kısası artık 2. el iğne bile ne alınır ne satılır hale gelmiş.
7  Genel Kategori / Haber ve Duyurular / Ynt: Bitgamer.ch üyelik açık : Şubat 05, 2019, 18:27:26 ÖS
Üye olan bir arkadaştan ben de bir davetiye rica ediyorum...
8  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Freeze Frame Kartuş : Ocak 30, 2019, 10:38:22 ÖÖ
Bu kartuş zamanında bende vardı, kullandım da. Ancak her oyunu kopyalayamıyordu. Disket oyunu gibi oyunların zaten hiç şansı yok ama tek parça oyunların da kopya korumaları sebebiyle ancak bir kısmını disk ya da kasete yazabiliyordu. Yine de o zamanlar için bulunmaz nimetti :-))
9  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Retro oyun ve hobi evim : Ocak 30, 2019, 10:34:07 ÖÖ
Resimleri alıcı gözle inceledim, yerleşim de dahil çok profesyonelce bir çalışma olmuş, tebrik ederim. Yani ürünlerin orijinal kutulu, vb. olmaları yanında yerleşim, ürün çeşitliliği gibi konularda çok profesyonel bir ortam olmuş. Sanırım buradaki büyük çoğunluğun rüyası olsa gerek...

Burada çok kişi maddiyata takılmış ancak gördüğüm kadarıyla bu ortamı hazırlamak için harcanan emek çok fazla. İş para ile bitmiyor bir o kadar da merak ve emek gerekiyor böyle bir yere gelebilmek için.
10  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Bugün bitpazarından ne aldım : Aralık 19, 2018, 16:15:21 ÖS
Bir gün bu pazarlardan birini sabah erkenden gezebilmek ve bir Atari 800XL'e denk gelmek en büyük fantazim..

Eskiden böyle bir ihtimal oldukça yüksekti. Ancak ÇOK sayıda kişi bit pazarında satıs yapanları bağlayarak, retro bilgisayarları daha bit pazarlarına düşmeden alacak şekilde bir düzen kurmuş durumda. Dolayısıyla bugün denk gelseniz bile ya çok istisnadır aradan kaçmıştır ya da bu işi yapanlarca beğenilmemiş bir parçadır.

2000-2004 arasında Kadıköy Salı pazarındaki bit pazarında o kadar çok retro cihaz vardı ki... Güzel günlerdi...
11  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Ynt: Aramızda Gümrük Müşaviri ya da Avukat/Hukuk eğitimi almış olan? : Ekim 26, 2018, 17:08:47 ÖS
Geçmişte bilgisayar dergilerinde yazarlık yaparken yurt dışında bolca paket gelirdi bana. Oyun, kitap, program, vb. Gün geldi içinde onlarca CD olan koskoca paketler evimin kapısına kadar geldiği de oldu, gün geldi, içinde 3 CD'lik program olan ufak bir kutuyu, gümrükçü bayan 3 CD fazla deyip tek CD vermeye kalktığı, program çalışmaz dediğimde de sen bilirsin deyip el koyduğu günler de.

Bu işin piyango gibi olduğunu görünce artık uzuuun zamandır yurt dışından birşey getirtmiyorum. En fazla gelen olursa onlardan rica ediyorum.

Birşey getirtemeyince inanılmaz rakamlar neler kaçıyor neler, insanın ağlayası geliyor.
12  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Retronun kaderi : Ekim 17, 2018, 08:34:07 ÖÖ
Bunu yapan büyük hurdacılar... Ellerine geçen her parçayı bu kıymetli midir, ne eder acaba diye araştıracak imkanda olduklarını sanmıyorum. Doğal olarak sadece işlerini yapıyorlar. Zaten ülkemizde malum sebeplerle böyle retro'lar pek düşmüyor hurdacılara.

Hayat koşturmacası içinde bizler sayesinde bazı şanslı retrolar kurtulurken diğerleri parçalanıyor böyle.
13  Genel Kategori / Genel Sohbet / Ynt: Barış manço da benim gibi commodore 64 ilgilenirmis : Eylül 06, 2018, 10:09:42 ÖÖ
Barış Manço asıl Amiga 500 kullanıcısıdır. Müzisyen olduğu için A500'ü müzik ve bestelerinde kullandığından bahsetmişti o yıllarda.
14  Amiga / Amiga Yazılım / Ynt: Amiga assembler Çalışmalarım : Ağustos 20, 2018, 11:37:41 ÖÖ
Blackturk, çalışmaların gerçekten çok başarılı, tebrik ederim. Ortaya bir şeyler çıktıkça paylaşırsan keyifle izlerim. Tebrikler...
15  Commodore / Commodore Genel / Ynt: Ve COMMODORE'un Belgeseli Yapıldı : Ağustos 06, 2018, 14:31:25 ÖS
Netflix'e gelmeside güzel. Amiga ekibindekilerde çok sağlam elemanlar var yaşları kaç olmuş ama hala ruhları canlı.

Netflix uyesiyim ama bu belgeseli bulamadım. Netflix te belgesel başlığı altında bulamadım. Şu nerede gördünüz.
Sayfa: [1] 2 3 ... 9