Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriSitemizin duyurularıForumun Alım-Satım bölümüyle ilgili düzenlemeler.
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Forumun Alım-Satım bölümüyle ilgili düzenlemeler.  (Okunma Sayısı 38708 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
innsofheaven
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Haziran 04, 2015, 11:20:25 ÖÖ »

Ah bir de alımı satımı yapılan malzemelere dair küçük küçük bilgiler, modlamalar, mini sergilemeler v.s. gibi minik konular/başlıklar açılsa site sadece ikinci el satış yapılan forumlardan daha farklı statüye gelir.

Sonuçta alım satımı yapılan bu malzemeleri muhtemelen eşinize ve yakın çevrenize sergilemek pek zevk vermiyordur (hatta garip karşılanıyor bile olabilirsiniz )

Söylemeye çalıştığım, "hava atmak" değil de, zaten aynı konulara gönül vermiş arkadaşlar arasında sohbet etmek şeklinde.

Bu sayede hem forumda dönen alım/satım/takas bir anlam kazanmış olur hem de insanlar birbirlerini daha iyi tanıyarak bir sonraki alışverişlerini daha güvenli bir şekilde dostane bir havada yaparlar.

Bunlar olmadan kuru kuru ticaret hep sorun yaratır ki tavsiyem eğer bu şekilde "sadece" ticaret yapmak isteyenler varsa da bence bu konuda profesyonel hizmet veren alım/satım sitelerinin "güvenli ticaret" mekanizmalarını kullansınlar.

Bakalım mini arcade kabin sunum yaparım bir dahaki ay Yavuz hocam

Nintendo Wii Black Softmod
Free Region Nintendo Snes
Nintendo Ds Lite(Supercard DsOne)
Nintendo Gameboy Advance Sp AGS-001(Ez Flash iV)
Nintendo Gameboy Advance AGB-001
Gameboy Color Yellow
Micro Genius iQ-501
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Haziran 04, 2015, 11:29:39 ÖÖ »

Değerli arkadaşlarım, Bu siteden para kazanmayı düşünen varsa hata eder. Ben birşey alıyorum oynuyorum hevesimi alıyorum satıyorum, sonra başka bir şey alıyorum oynuyorum hevesimi alıyorum satıyorum, 80'li yıllarda bütün cihazlara sahip olmuş şanslı bir çocuk gibi hissediyorum Cihazlarla ilgili resimleri ,tecrübeleri de blogda yayınlıyorum (Bu arada epey yayınlanacak içerik birikti)
Dikkatimi çeken bir diğer unsur ise cihazlar forum içinde sürekli devir daim yapıyor
Satış işlemlerinin pro siteler gibi olması ise ilerde site yönetimini ve üyeleri mali konularda sıkıntıya sokabilir. Saygılar.

dodogildo
Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Aralık 23, 2015, 17:06:04 ÖS »

Benim site yonetiminden bu konuyla ilgili bir istegim, onerim olacak.
Ilan vermenin kurallarini cok guzel belirlemissiniz.
Yalniz satis konularinin altina yazilacak yorumlar da belirli kurallara uymali diye dusunuyorum.

Ornegin fiyatla ilgili yorum yapmak hem biraz ayip hem de konuyu saptiriyor. Bazi forumlarda buna izin verilmiyor ve sicak bakilmiyor.

Ornegin "arkadasim bu cok pahali degil mi", ya da "vay bu fiyat cok iyi resmen bedava" gibi yorumlar masum amacla ve bosbogazlik olarak yapiliyor evet ama yine de alisverisi sulandiriyor gibi dusunuyorum. Kimine pahali gelen sey kimine ucuz gelebiliyor.

Selamlar
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Aralık 23, 2015, 17:27:26 ÖS »

@dodogildo,

Bana göre üyeleri çokda zorlamaya gerek yok.

Sonuçta burası satış sitesi değil.
Hatta bazen konularda (satış içerikli yada başka içerikli) biraz sulanma, konu dışına çıkılması, farklı anıların yada farklı bilgilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor..

Zaten çoğu yerde aşırı yaptırımlar ve kurallarla karşılaşıyoruz.
Bence, burda bari kendimizi çok kısıtlamaya çalışmayalım..

dodogildo
Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Aralık 23, 2015, 17:41:57 ÖS »

Aynı fikirde değilim. İlan verme kuralı varsa cevap verme kuralı da olması mantıklı olurdu.

Kimi paylaşmak için bir şeyleri elden çıkarır kimi para için satar. Bazılarının para kazanma güdüsü, bazılarının yıllardır aradığı güzel cihazlara kavuşmasını sağlayabilir.

Eğer birilerini satış yapmaya motive eden bir ortam olmazsa 20 kişi elindekileri birbirine döndürür durur. Kahve ortamı

Bence oylama yapilsin

dodogildo
Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Aralık 23, 2015, 17:50:29 ÖS »

@dodogildo,

Bana göre üyeleri çokda zorlamaya gerek yok.

Sonuçta burası satış sitesi değil.
Hatta bazen konularda (satış içerikli yada başka içerikli) biraz sulanma, konu dışına çıkılması, farklı anıların yada farklı bilgilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor..

Zaten çoğu yerde aşırı yaptırımlar ve kurallarla karşılaşıyoruz.
Bence, burda bari kendimizi çok kısıtlamaya çalışmayalım..

Pardon bu mesajınızı atlamışım.

Siz forumu uzun süredir kullandığınız için böyle bir ihtiyacın olup olmadığını daha iyi bilirsiniz. Haklı olabilirsiniz.

Şimdilik geri adım atıp bekleyip görmeye karar verdim. 
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Aralık 23, 2015, 18:03:04 ÖS »

Biz birazda muhabbet çıksın diye satış ilanı koyuyoruz aslında, cihazlar değerini bilen, kullanabilen insanlara gitsin diye, yoksa hemen hemen her üyenin e-ticaret sitelerinde hesabı var zaten

dodogildo
Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Aralık 23, 2015, 18:39:00 ÖS »

Biz birazda muhabbet çıksın diye satış ilanı koyuyoruz aslında, cihazlar değerini bilen, kullanabilen insanlara gitsin diye, yoksa hemen hemen her üyenin e-ticaret sitelerinde hesabı var zaten
Konu başlığı: "Forumun Alım-Satım bölümüyle ilgili düzenlemeler" yazılmış. Bu "duzenlemeler" neden var o zaman? Demek ki alimsatim bölümünün düzgün işlemesi hedeflenmiştir ve bu herkesin menfaatine. Sizinle muhabbet etmek istemeyen ama elindeki blizzard bilmemne kartını satıp para kazanmak isteyen biri sizin de yararınıza değil mi? Gelmesin mi? Sahibinden.com'a mi gitsin?
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Aralık 23, 2015, 19:30:17 ÖS »

Valla muhabbet istemeyen üyeye pek rastlamadım, aynı şeylerden hoşlanan kişiler bir topluluk oluştururlar.

İlanlara olumlu yada olumsuz yorum yapılmasın, cihazlarla ilgili anılar, komik olaylar v.b. girmesin ben satar geçerim diye düşünmediğinizi varsayıyorum ki daha ilan bile vermeden yorumları bu kadar kafanıza takıyorsunuz. Kimsenin eleştirme hakkı elinden alınamaz. Gerekirse özel mesaj da atarım.

Admin yada yönetici değilim aktif bir üyeyim ve forumda kahve muhabbeti dediğiniz şeyler benim ve oldukça çok sayıda üye için önemli hatta zaman zaman buluşup yüzyüze de yaparız. Binlerce üyeye ulaşmış, yurtdışı forumlarda bile örnek gösterilen bir forum burası. Elbette ki kendini bilmez vur-kaç satış amaçlı kişilere karşı ufak tefek düzenlemeler olacaktır.
Mesela benim geçmiş ilanlarıma bakarsanız her türlü yoruma, pazarlığa atıp tutmaya açıktır diye not bile düşmüşümdür. Blizzard card alan adam aynı işi yapacak PC'ler daha ucuz olduğu için zaten parasal olarak külliyen zarardadır, ama öyle bir kişiye 30 yıllık Amigasını PC'lerle kapıştırmanın zevki yeter, Hacı Murata Roket Motoru taktırmış bir adamdır o.

Ayrıca ne kadar yorum yapılırsa yapılsın ilan hep üstte kalıyor belki dikkatinizi çekmemiştir.
Forumu zaman içerisinde tanıyacağınızı umarak sözlerime son veriyorum. İyi günler.

dodogildo
Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Aralık 23, 2015, 20:43:03 ÖS »

Valla muhabbet istemeyen üyeye pek rastlamadım, aynı şeylerden hoşlanan kişiler bir topluluk oluştururlar.

İlanlara olumlu yada olumsuz yorum yapılmasın, cihazlarla ilgili anılar, komik olaylar v.b. girmesin ben satar geçerim diye düşünmediğinizi varsayıyorum ki daha ilan bile vermeden yorumları bu kadar kafanıza takıyorsunuz. Kimsenin eleştirme hakkı elinden alınamaz. Gerekirse özel mesaj da atarım.

Admin yada yönetici değilim aktif bir üyeyim ve forumda kahve muhabbeti dediğiniz şeyler benim ve oldukça çok sayıda üye için önemli hatta zaman zaman buluşup yüzyüze de yaparız. Binlerce üyeye ulaşmış, yurtdışı forumlarda bile örnek gösterilen bir forum burası. Elbette ki kendini bilmez vur-kaç satış amaçlı kişilere karşı ufak tefek düzenlemeler olacaktır.
Mesela benim geçmiş ilanlarıma bakarsanız her türlü yoruma, pazarlığa atıp tutmaya açıktır diye not bile düşmüşümdür. Blizzard card alan adam aynı işi yapacak PC'ler daha ucuz olduğu için zaten parasal olarak külliyen zarardadır, ama öyle bir kişiye 30 yıllık Amigasını PC'lerle kapıştırmanın zevki yeter, Hacı Murata Roket Motoru taktırmış bir adamdır o.

Ayrıca ne kadar yorum yapılırsa yapılsın ilan hep üstte kalıyor belki dikkatinizi çekmemiştir.
Forumu zaman içerisinde tanıyacağınızı umarak sözlerime son veriyorum. İyi günler.

Hmm, prensipte cok ikna olmadim bunlarin cogu konudan uzaklasan cevaplar olmus
 ama @cdemir hem kisa hem de uslup olarak cok guzel yazmis, onun dediginden tatmin oldum geri cekilecem. Yine de ''fiyata yorum yapilmasin' gibi basit ve evrensel bir onerime bu kadar direnis olmasini hayretle karsilamiyor degilim, herkese iyi geceler.
barone
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Aralık 23, 2015, 21:20:29 ÖS »

Bu forumun alım satım bölümüne konu olan esas ürünler, "antika" sıfatına uyacak kadar nadir/eski olmayan, ama bununla birlikte çarşıda satılmaya devam eden/satışına yeni son verilmiş ürünler gibi de pazar fiyatı kendiliğinden oluşmayan parçalar.

Kısaca şöyle örnekleyeyim. Varsayalım ki şu an; satış siteleri, şurası burası dahil olmak üzere piyasada hiç Amiga 500 yok. Ben satışa koyarken fiyata 10.000 TL dersem, fiyat 10.000'dir. "Satılır-satılmaz" konusunu geçiyorum.

Ben 10.000'e malı sattım veya satmadım. Benden sonra 5.000'den satışa giren ürün, bu malların güncel ederleri hakkında fikir sahibi olmayan adama göre "kelepir" kalacak. "Aman kaçırmayayım" diye atlayacak. Rakamlar bu kadar yüksek olmaz belki ama gerçekte de bu etki sürüp giderek piyasayı anlamsız ve hak etmediği şekilde tırmandırıyor.

Ama arada birinin devreye girip; bu ürünlerin fiyat geçmişini falan bilmeyen, araştırmakla da uğraşmayacak, öyle 40 yerden kontrol yapmayı sevmeyen, tek derdi haftasonu açıp eski Amiga oyunlarını oynamak olan, "yahu bu 5.000 demişse normali de 3.000 falandır" diye düşünen, eh belli ki hali vakti de yerinde olan adam için bir uyarı yapması gerekiyor. Bu uyarının amacı, yukarıda betimlediğim adamı çok sevmemiz, onun parasını nasıl harcadığını çok umursamamız değil. Bahse konu tek bir satışın bile bizi yakından ilgilendiren bu piyasayı anlamsız şekilde yükseltme (veya tersi senaryoda aşırı düşürme) riski oluşturması. Ebay'den ABD-TR kargo bedeli dahil olmak üzere süper kondisyonda 2 tane getirtebileceğin fiyata, "çalışıp çalışmadığını bilmediği(!)" C-64'ü satışa koyan var piyasada. Uzaktan bakınca "Ne var bunda almazsın olur biter" gibi geliyor ama biz bu cihazlarla uğraşan adamlarız. Bana hiç değilse yedek parça olsun diye alacağım bozuk ürünün, çalışanını aldığım fiyattan pahalı olmadığı bi piyasa lazım.

Yani başa dönecek olursak, bugün bir "kutu kola"yı uygun kerizlikte alıcı bulabiliyorsanız 500 liraya satarsınız. Bu yaptığınız hareket raftaki kolanın fiyatını etkilemez. Öte yandan, emsalsiz bir antika resim çerçevesi alacaksanız onun değerinin neredeyse bir üst sınırı yoktur. Dilediğiniz fiyattan almanız ise Ikea rafındaki çerçevenin fiyatını etkilemez. (Ama emsalsiz antikayı alırken bile malın açılış fiyatını birileri belirler, aklı olan alıcı da özel bir sebebi yoksa, vermesi gereken azami fiyatı, işi bilen birilerine danışır. Bunu da dikkatinize sunarım.)

Kısacası, forum adına konuşma yetkisi ve sıfatı olmayan biri olarak tamamen şahsi düşüncemi yansıtacak şekilde sorularınıza yanıt vereyim.

-Tek derdi para kazanmak olan adamın bize faydası yok mu?

*Yok.

-Sahibinden.com'a mı gitsin?

*Evet gitsin.

Akla gelebilecek bir soru da ben türeteyim:

-Ya tek amacı para kazanmak olan bu arkadaş, bana veya bu forumda birbiriyle sohbet eden insanlara çok uygun fiyatlı bir ürün sunacaksa ne olacak?

*Forumun esas ilgi alanını oluşturan ürünlerde gerçekten doğru fiyatı belirlerse o satış sitelerindeki ilanı ilk gören ve gerek görürse ürünü satın alacak olan da bu forumun sohbetçilerinin içinden birileridir zaten. Bizi merak etmesine gerek yok. Biz onu buluruz.

Ha ama her zaman gerçekten "bilen" mi konuşuyor? Fiyata gelen her eleştiri haklı mı? Onun değerlendirmesini de her okur kendi içinde yapıyor(dur) zaten.
« Son Düzenleme: Aralık 23, 2015, 21:25:30 ÖS Gönderen: barone » Logged
dodogildo
Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Aralık 23, 2015, 21:32:21 ÖS »

Basit bir oneriye gelen cevaplar hala cok uzun ve karmasik, serbest pazar sisteminin neden en dogru fiyati kendi yaratacagina girip konuyu dallandirmayacagim.

Forum yonetimi bir karar almis satis mesajlari soyle yazilacak diye. Ben de diyorum ki cevaplarda da kural olsun.
Onerinin muhatabi forum yonetimi.

cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Aralık 23, 2015, 21:36:01 ÖS »

@dodogildo size karşı bir direniş olarak algılamayın. Sizin gibi bizler de fikrimizi söyledik..

Sizin öneriniz olmamalı, kabul edilmemeli diye bir iddaamız yok

Karar alınır ve böyle bir kural konulursa, uymamazlık yapan da olmaz.

Sitenin kimyasını az çok bildiğimiz için, bizim görüşümüz, böyle bir kısıtlamaya gerek olmayacağı yönündeydi.

Oylama mı yapılır, yoksa yönetim kendi arasında tartışıp karar mı verir bilemem. Ama kendinizi geri çekmenize gerek yok bence.

İyi geceler

barone
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Aralık 23, 2015, 21:42:11 ÖS »

Basit bir oneriye gelen cevaplar hala cok uzun ve karmasik, serbest pazar sisteminin neden en dogru fiyati kendi yaratacagina girip konuyu dallandirmayacagim.

Forum yonetimi bir karar almis satis mesajlari soyle yazilacak diye. Ben de diyorum ki cevaplarda da kural olsun.
Onerinin muhatabi forum yonetimi.

Uzun olduğunun farkındayım ama zahmet edip okusaydınız, serbest pazar sisteminin neden geçerli olmadığını anlatmaya çalışmıştım zaten. Ama daha kısa anlatmaya çalışayım. Serbest pazar dediğiniz sistem, "rekabet" temelinde çalışır. Bizim ilgilendiğimiz ürünlerin "arz" tarafında ise rekabet söz konusu değil. Yani satışta yeteri kadar ürün yok. Bir sorunuza/görüşünüze "uzun" cevap verildiğinde mutlaka "ters" cevap verilmiş olması gerekmez. Buyurun, bu mesajım yukarıdakinden daha kısa ama yukarıdaki, sizin de haklı yönleriniz olduğu gerçeğini vurgulayan bir mesajdı.
« Son Düzenleme: Aralık 23, 2015, 21:44:58 ÖS Gönderen: barone » Logged
dodogildo
Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Aralık 23, 2015, 21:55:33 ÖS »

Mesajinizi okudum
Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: