Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [MOD] Atari 2600 Klon için AV & S-Video Mod  (Okunma Sayısı 64569 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Mart 28, 2015, 05:21:32 ÖÖ »

Ne alaka diyebilirsiniz

Geçende bit pazarında gözüme takılan şu "karakutu"lardan aldım. Amacım sadece bunu doyasıya bi modlamak ve hevesimi almak Malum ben orijinal konsol modlamayı pek sevmem ama bu klonu dilediğim gibi modlayıp hem hevesimi almak hem de geçenlerde cengiz ile konuştuğumuz bu konuyu bir sonuca bağlayabilmek istedim.

Bu iş için seçtiğim zavallı bu...

Önce tabii ki temizlik. Bitten çıkan mallarla elleşmeden önce mutlaka en ince ayrıntısına kadar söküp mutlaka köpük köpük yıkarım.

Atari 2600 ve klonların kasasını sökmek oldukça kolay. Konsolun arkasını çevirip 4 adet vidayı söküyorsunuz. O kadar...

Ve işte üzerinde çalışacağımız klon devre kartı buymuş. Bunların içinden kabaca üç aşağı beş yukarı buna benzer devre kartları çıkıyor.

Bu modda dikkat etmemiz gereken şey hangi tür "atari-on-a-chip" (yani tek çipte atari) entegre kullanılmış olduğu. Bu klonda aşağıdaki gibi bir entegre kullanılmış.

Şimdi bu entegrenin hangi bacaklarının Chroma (Renk), Luma (ışık) ve Audio (ses) çıkışları olduğunu bulmaya geldi sıra...
« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:48:47 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2015, 05:32:00 ÖÖ »

Yaptığım araştırmada klon atari'leri AV modlamak için orijinal atari'lerin AV modlamak için kullanılan devrelerinden daha farklı bir yöntem izlenmesi gerektiğini öğrendim.

Aslında olay basit. Tüm yapmanız gereken Chroma, Luma ve Audio çıkışlarını bulmak ve bu çıkışlardaki sinyalleri güçlendirecek basit birer amfi devresi tasarlamak.

Bereket bu işi polonyalı bir eleman yapmış. Google translate sağolsun, adamın forum yazısını tercüme ederek ve derme çatma devre şemasını aşağıdaki şekilde düzenledim.

İnternette bu klonların en yaygın olanlarından birisinin devre şemasını buluyorum.

Bu devre şemasını ayrıca cengiz benle paylaşmıştı, görünce hatırlıyorum. Neyse, benim klon'un devresi ile aynı çıktı. Atari entegresinin kodu farklı ancak devredeki diğer elemanlar aynı olduğunu anlayınca işler kolaylaştı. Neyse, benim çıkışlarım şöyleymiş;

Pin 20 => Audio
Pin 29 => Chroma
Pin 27 => Luma

Bu şekilde AV & S-Video MOD devresini breadboard üzerinde kuruyorum. Hayret tüm malzemeler zaten bende varmış

« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:49:03 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2015, 05:38:28 ÖÖ »

Devre oldukça basit, ilk denememi 1 saat içinde yapabilecek düzeneği kolayca hazırlıyorum. Aslında tek uğraştığım devre kartları üzerine bağlanabilen şu minik klipsleri düzeltmek oldu diyebilirim. BU namussuzları öyle adi yapmışlar ki üzerine taktığınız jumper kablolar bir temas ediyor bir etmiyor Sonunda çareyi 4-5 tanesinin içini açıp direk kablo lehimleyerek buldum...

Neyse, ilk denememi masamın üzerindeki minik TV'de yaptım. Heyooo! Güle güle RF, hoşgeldin Composite video!

Bu da hemen yakınımdaki Commodore 1702'deki görüntü

Bu da diğer masadaki Samsung LCD TV'deki görüntü...

Görüntü gayet güzel geldi bana. River raid oynamaktan S-Video'yu henüz deneyemedim  Kahkaha

Devam edeceğim, ama yarın...
« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:49:14 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

gergozen
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 28, 2015, 05:55:55 ÖÖ »

Paylaşımlarınızı severek takip ediyorum. Çok da faydalı olduklarına inanıyorum ...

Ama bir soru soracağım; Hocam siz uyumaz mısınız ?
MeG
Deneyimli

Super Kahraman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mart 28, 2015, 11:41:13 ÖÖ »

Güne güzel başlamak için ne güzel bir şey bu )

Tebrikler Başgan.
Retroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 28, 2015, 11:42:45 ÖÖ »

Yavuz Abi Yeni Projelerini 4x4 Gözle Bekliyorum Kahkaha
CMYLMZ'ın Burda Hazır Yapılmışı Var Diyişi Geldi Aklıma Kahkaha
https://www.youtube.com/watch?v=fdhPESR9e4w

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mart 28, 2015, 11:50:18 ÖÖ »

Abii SÜPER! Şu anda atari alemine çok büyük büyük bir hizmet yapmış bulunuyorsun! Ama benim transistörlü devrelerde beynim yanıyor. Yani ilk denemelerimde en azından beceremedim.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 28, 2015, 12:01:50 ÖS »

hangi bacak emitter hangisi collector bunları bi türlü sembollerden anlayamıyorum(2 çeşidi varmış ya bunların). Böyle salak geçirmez(fool-proof) bi şema daha yaparsan, bir de tam transistör modellerini yazarsan çok süper olacak Düşün ki biz böyle malmışız :)O şekil bi şema. MMMONKEY diye bi eleman yapıyor ya onun ki gibi

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 28, 2015, 14:49:49 ÖS »

Paylaşımlarınızı severek takip ediyorum. Çok da faydalı olduklarına inanıyorum ...

Ama bir soru soracağım; Hocam siz uyumaz mısınız ?

Günde 3 saat falan

Yavuz Abi Yeni Projelerini 4x4 Gözle Bekliyorum Kahkaha
CMYLMZ'ın Burda Hazır Yapılmışı Var Diyişi Geldi Aklıma Kahkaha
https://www.youtube.com/watch?v=fdhPESR9e4w

Aslında sende de bu konsol konusunda baya bi malzeme/bilgi var gördüğüm kadarıyla. Senden bekliyoruz bi yazılı/fotolu anlatım asıl

Benim konsol hikayem sadece "turist" işi...

Abii SÜPER! Şu anda atari alemine çok büyük büyük bir hizmet yapmış bulunuyorsun! Ama benim transistörlü devrelerde beynim yanıyor. Yani ilk denemelerimde en azından beceremedim.

PCB'sini çıkartıcam bugün. Onu da birisi alır götürür üretirse süper olur. Bu iş bitsin sana yollarım bi tane

hangi bacak emitter hangisi collector bunları bi türlü sembollerden anlayamıyorum(2 çeşidi varmış ya bunların). Böyle salak geçirmez(fool-proof) bi şema daha yaparsan, bir de tam transistör modellerini yazarsan çok süper olacak Düşün ki biz böyle malmışız :)O şekil bi şema. MMMONKEY diye bi eleman yapıyor ya onun ki gibi

Devre şeması muhtemel güncellenir, malzeme listesi de netleşince yayınlayacağım. Bu sadece gece gece kafama esti denedim. Malzemelerle oynayabilirim, tasarım hala "draft" yani. Orijinal devre şemasında transistör olarak 2SC1815 kullanmış polonyalı eleman. Ben o transistörden elimde yoktur diye BC237 kullancaktım ama hayret elimde varmış Bir ara bir sepeble almış ve malzeme kutuma atmışım.

Transistör konusuna gelince, bacak dizilimlerine ben de kıl oluyorum zira transistörün türüne ve içinde bulunduğu pakete göre değişir. EN sağlamı kullandığın transistörün spec sheetini mutlaka bulup orada ilk sayfadaki fiziksel şemasından emin olmak...

Bir de RF ünitesini devre dışı bırakacağım bakalım görüntü kalitesimde değişiklik olacak mı...

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 28, 2015, 15:17:13 ÖS »

Tamamdır sen genede buraya emitter şuraya collector falan yazarsın yaw millet 3 oyunlu 5 oyunlu emulasyon atarilere bi dünya para veriyor. Bu en azından system on a chip; yine bi donanım var ortada (diye düşünüyorum cahil aklımla).
Firebutonlu stickle birleşecek bunlar becerebilirsem.

Retroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 28, 2015, 15:32:21 ÖS »

Snes modlama ile ilgili paylaşımım olacaktı zaten yavuz abi hatta fotolarıda hazırlamıştım ama ilan fotolarının arasında zayi oldu gitti, bulamadım.Artık tekrar çekecegim tabi ay sonu iş yogunlugundan zaman ayıramadım :)Nisan başında kaldı

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Mart 28, 2015, 20:27:55 ÖS »

yavuz ustam maşallahın var klon 2600 de modladın ya daha denecek birşey kalmıyor ellerine sağlık

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Nisan 03, 2015, 22:17:38 ÖS »

Evet, hale bu projeye devam ediyorum... Kahkaha

İnternette gördüğüm projelere lap diye atlayıp sorgusuz sualsiz "yaptım oldu" demek huyum değil. Bu işte de evet, lap diye atladım ama detaylı testler yaptım. En iyi sonucu alana kadar da devre elemanlarının değerini paylaşmadım farkındaysanız...

Sonuçta polonyalı arkadaşın yaptığı devre OK ama devre bazı sıkıntılı durumlar da yaratmadı değil. Örneğin;

1) CVBS (Composite) ve S-Video sinyallerinin ayrı soketlerden verilmesi gerekliliği: Bu oldukça can sıkıcı bir durum zira hem bu panele monte edilen S-Video soketlerinden elimde yok hem de klon bir atari 2600'e bit pazarından aldığım fiyattan çok daha fazlasını sokete ödemek pek de mantıklı gelmedi bana Kahkaha

2) Devre S-Video sinyalinde çapraz parazit oluşturuyordu. Evet, Commodore 1702 monitörde ışığı biraz kısınca parazit kayboluyordu ama orada olduğunu bilmem yeter, halledilmesi gerekiyordu (LCD TV'de sinyal içerde işlenip filtrelendiği için herhangi bir parazit olmuyordu bu arada)

3) Adamın Luma sinyali üzerinde kullandığı elektrolitik kondansatör bazı oyunlarda görüntüyü yamultuyordu (içindeki hemen tüm oyunlarda ve hatta LW3D'nin gönderdiği orijinal atari 2600 kartuşlarında detaylı test yaptım)

Sonuçta devreyi üzerinde oynaya oynaya aşağıdaki şekilde daha kullanışlı hale getirdim;

1) Devreyi CVBS ve Luma sinyalini tek lale'den verebilen hale getirdim. Çıkışlar daha yalın ve kullanışlı hale geldi; CVBS/Luma + Chroma + Audio şeklinde 3 lale'de (RCA connector) bitirdim işi.

2) Luma ve Chroma sinyalleri küçük bir farkla birleştirince çapraz parazitten de kurtuldum. Polonyalının devresindekinden daha basit oldu

3) Power LED modu'da eklediğim tek bir şema ve PCB tasarımı çıkardım. PCB'nin boyutu sadece 4 cm x 3.5 cm civarında, yani kasanın içinde direk arka panele vidalamaya uygun boyuta geldi.

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Nisan 03, 2015, 22:22:34 ÖS »

Valla kasap dükkanının önündeki kedinin hislerini şimdi anlıyorum. Yazık hayvanlara

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Nisan 03, 2015, 22:23:30 ÖS »

Yeni devre şeması:
====================================

Okunaklı olabilmesi için resmi küçültmedim. Sayfa yamuluyorsa kusura bakmayın

Parça Listesi:
======================================

C1   470pF   
C2   10uF Elektrolitik (25V veya daha üstü olabilir)   
D1   LED   
J1   PCB (Devreyi ana PCB'ye bağlamak için gereken kabloları soket üzerinden getirdim. Tamamen opsiyonel. Direk kablo da lehimlenebilir)    
J2   CVBS/LUMA OUT   
J3   CHROMA OUT   
J4   AUDIO OUT   
J5   PCB'ye monte edilen türde 3'lü RCA soket (opsiyonel)   
Q1   2SC1815   
Q2   2SC1815   
Q3   2SC1815   
R1   100 Ohm   
R2   100 Ohm   
R3   1 KOhm   
R4   50K Trimpot (*)   
R5   75 Ohm   
R6   75 Ohm   
R7   220 Ohm (LED modu için - opsiyonel)

(*) Polonyalı bazı oyunlarda bas seslerin bazı grafikleri bozduğunu söyleyip buraya bir pot koymuş. Ben karşılaşmadım. Orta bir değerde duruyorda - 20-30Kohm civarında sabit direnç de koyabilirsiniz
« Son Düzenleme: Ocak 24, 2018, 23:49:31 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: