Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 13 14 [15] 16 17 18   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: OkBaby kabin restorasyon  (Okunma Sayısı 98577 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
.
« Yanıtla #210 : Mayıs 06, 2016, 14:28:19 ÖS »

Ustadın hakkı var,bi ara bende çalıştırym dedım ses rahatsız etti.bende sıfır fan duşunuyorum bi işlemcı fanı var ekran kartının yok allahtan, daha fazla ses kabini dışarıya attırabilir :-))
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #211 : Mayıs 29, 2016, 18:17:38 ÖS »

Güç kaynağını daha önce kablo bağları ile sabitlemiştim fakat bağların tutunduğu plastiklerin kendini koy verip atmaya başladığını gördüm
bende pleksilere ek parça kesip kenarlarından yapıştırdım ve vida yerlerini delip vidaladım artık sıkıntı yaratmaz

PC ye kol ve butonların bağlantısı için arduino da çalışmamı tamamladım
1 adet daha önce @iron dan aldığım arduino pro micro vardı, çinden sipariş ile yenileri de geldi, @iron dan aldığımda herhangi bir sıkıntı yok
benim yeni aldıklarımda usb bağlantısı kesildikten sonra tekrar taktığımda butonları geç algılıyor arduino ya reset atınca normale dönüyor böyle bir soruna denk gelen kimse var mı? ben bootloader dan şüpheleniyorum

jamma kablonun bağlantısı için vga kablo kullandım;
renkli kablolara ihtiyacı olan arkadaşlara da tavsiyem vga kablolarını kullanması
bolca renkli kablo var içerisinde

öncelikle fingerboard da lehim yapacağımız noktalara biraz lehim yapıyoruz

daha sonra bu lehim toplarına kabloyu lehimliyoruz
bir elimizde kablo diğer elimizde lehim makinesi varken en kolay montaj bu şekilde oluyor

kabloların karşı uçlarını da biraz açıp, açılan ucu lehimle kaplıyoruz böylece çok damar kablo dağılmamış oluyor bu uçları klemense takacağız

jamma ya takılmış hali

bu da test videsu

« Son Düzenleme: Ekim 11, 2016, 16:34:46 ÖS Gönderen: evreno » Logged
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #212 : Ağustos 09, 2016, 01:13:48 ÖÖ »

JOYSTICK(s)

Selamlar, ve tebrikler, guzel bir calisma olmus.

Cok uzun zamandir foruma hic girmiyordum, evde arcade oynamak butun zamanimi aldi, yapmamak lazim evde arcade kabininin ne isi var, olacak is degil.

Biraz gec kalmis olsam da PC ye arcade joystick meselesi konusunda benim durumumu paylasmak isterim. Kendi kabinim ve daha once yaptigim bir arcade joystick konsole icin Ihtiyacim olan devre icin benim ihtiyaclarim sunlar idi

- Tercihen 1 USB den,
- Hazir bir devre (PCB imalatina girmek itemiyordum o sirada yine)
- Butun Street Fighter 2 ihtiyacini karsilayacak (4 eksen, 12 player button, 2 start button, 1 coin) kadar input
- Minimum imalat 
- Gecikme, ayni anda basma limiti vs olmayacak

Arduino Leonardo ile bu kriterleri saglamistim ve sanirim kodumu da paylasmistim. Netten buldugum bir HID implementasyonu uzerine (klavye mouse vardi, joystsick yoktu) joystick eklemistim ve kodu bastan yazmistim, tarama ve gucelleme isleri icin, ayrica joystick icin analog pinleri kullanarak kapasiteyi 5 buton arttirmistim. Bunu da 2. bir USB cihaz baglayip USB haberlesmede yuk yaratmamak icin yapmistim.

Sonuc:

6 Eksen (10 joystick butonu, yani 2.5 joystick eder), ve 17 buton destekliyor.
Buton gecikmesi, ayni anda basma sorunu, bounce, ayni anda basili tutulabilecek buton limiti yok.
TR den temin edilebilen Arduino Leonardo ile calisiyor,
USB den power aliyor
Windows/Mac/PS3 de Joystick HID olarak calisiyor, driver istemiyor. Joystick olarak gordugu icin aslinda mame de mapping bile yapmadan calisiyor basitce. Tuslarin hepsi denk gelmez o ayri konu

Benim kabinde MAME ile 1 yildan fazla suredir agir sekilde test edildi, ayni devreyi hem kendim hem bir arkadasim icin bir arcade stick kutusuna da taktik, onlarda da PS3 de SF4 ile test edildi.

Bana toplam maliyeti 59TL Leonardo ucreti olmustu.

Konuyu okudum, daha kucuk bir arduino kullanacaksin gordugum kadariyla ve klavye HID olarak taninacak, IO pin yetmedigi icin 2 adet kullanacaksin saniyorum?

Boyle tercih etmenin sebebi nedir? Daha mi ucuz?

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #213 : Ağustos 09, 2016, 10:05:41 ÖÖ »

merhaba;
yeniden hoş geldin öncelikle

2 adet Pro Micro kullanıyorum çünkü io sayısı yetmiyor
bunun bir avantajı var aslında 2 adet kullandığım için
kontroller tamamen bağımsız duruma gelmiş oluyorlar yani hiç bir durumda birbirlerini etkilemiyorlar
aynı zamanda boyut olarak küçük ve hazırlayacağım ek devreye montaj olacaklar

son yaptığım işlemleri henüz paylaşmadım, tamamlandığında paylaşacağım
usb bağlantı yapıldığında sorun oluyordu chip e reset atmak gerekiyordu, firmware güncellemesi ile sorunu aştım
şuan her hangi bir sıkıntıya denk gelmedim
devre işlerini tamamlayınca paylaşacağım yaptıklarımı

bu arada 5 adet pro micro yu aliexpress den 19.38$ almışım
tanesi 4$ yani
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #214 : Ağustos 09, 2016, 10:59:30 ÖÖ »

Tanesi $4 den $8'e mal oluyor, 24TL ye geliyor yani kabaca. Benim Leonardonun 60TLsine gore daha ucuza olmus oluyor. Fiyat olarak bence cok iyi bir sonuc.

Sanirim avantaji, fiyati

Bence en buyuk dez avantaji 2 ayri USB cihaz olmasi. 30-40 tane buton verisi islemek ve transfer etmek bu tip devrelerin sinirlarini zorlayacak isler degil, oyle olsaydi rahat calismasi icin islemci basina is yukunu azaltmak ve 2 tane kullanmak bir avantaj saglayabilirdi. 2 ayri cihaz demek, 2 ayri USB protokolu birbirini bekleyerek calisacak demek. Tek bir update paketi ile 100 butonu birden bile update edebilirsin, fakat 2 farkli USB portu olunca, USB protokolune ait ortak islerin (hem sinyal seviyesinde, hem de driver ve ust katmandaki yazilimda, yani mame, GUI vs..) iki kati yapilmasi demek.  Veri transferinde ve USB interruptlarinda 2 kat kullanim demek.  Yani aslinda 2 tane oldugu icin joystickler birbirini etkiler hale geliyor, tek oldugu zaman etkilenmiyorlar, cunku ayni kod bakiyor hepsine.

Su konuyu merak ediyordum sanirim bunu denemeye en yakin sensin su anda;

1den fazla joystick takildiginda, ve ikisinde de Button3'e basildiginda, Jaysick1-Button3 ve Joystick2-Button3 olarak sinyaller farkli geliyor. Sisteme 2 joystick takilmasi durumunda farkli isler yapiyor olmalari ongorulmus birsey.

Klavyede bu isi, isletim sistemleri nasil yapmislar acaba?
ikisinde de A ya basildiginda, sistemde klavye input A olarak gorunecek. Klavye1-input A ve Klavye2-input A olarak farkli gorunecek mi? Yoksa 2. cihazin tuslarini farkli mi yapmak gerekiyor?
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #215 : Ağustos 09, 2016, 11:04:33 ÖÖ »

evreneo selam restorasyon işin bitmek üzere galıba sona yaklaştınmı
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #216 : Ağustos 09, 2016, 11:35:15 ÖÖ »

anakart üzerinde ki usb kontrolcüsü her portu paralel olarak işleme alır
anakart üzerinde 4 usb giriş var ise 4ü de aynı anda işlem görürler sıraya alınmazlar, fakat 1 usb portuna usb çoklayıcı switch takılır ise o durumda o switch e bağlı her cihaz sıra ile işleme alınır, ben switch kullanmıyorum.

bilgisayar tarafında cpu kullanımlarını incelediğimde hiç bir sıkıntı görmedim, sistem üzerinde 2 klavye olarak görünüyor 1 adet de normal klavye bağlı hangisinden A tuşuna bassan sisteme A karakteri olarak iletiliyor 1. klavye A karakteri şeklinde değil

mame içerisinde standart tuş dizimine göre ayarladım kodları, mame içerisinde özel bir ayar yapmaya gerek kalmıyor yani
1. oyuncuda sağ yön sağ ok tuşu iken 2. oyuncuda A tuşu olduğu için yani tuşlar aynı olmadığı için sıkıntı yok
joystick gibi değil yani joystick kullandığın zaman tuşlar ortak komut ile geldiği için ilgili kontrolü bağlıyor mame

fakat tek cihaz ile yapılması da güzel bir şey
hatta bu konuda da çalışma yapmak için stmf4 serisi bir kart daha aldım ama henüz hiçbir çalışma yapamadım öncelikle şu işleri bitirmeye çalışıyorum

benim yapmayı düşündüğüm projede 2 adet pro micro ile klavye emulasyonu yapılacak + LM1881 ile sync sinyalleri bütünleştirilecek + ses amfisi yer alacak tüm bunları tek bir kart üzerine toplayıp pc den jamma ya yönlendirmesini sağlamayı planlıyorum

senin çalışman da güzel ve bence ayrı bir başlık da detayları ile paylaşırsan bizlerde bilgi sahibi olmuş oluruz hatta ihtiyaç duyan arkadaşlar da projelerinde kullanabilirler
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #217 : Ağustos 09, 2016, 11:41:07 ÖÖ »

@Heroman çok az vakitte bu işlerle ilgilenebiliyorum
proje başından bu yana birçok problem ile uğraştım
sistemde orijinal arcade monitör vardı ben şuan onu tv ile değiştiriyorum işin büyük bölümü bitti tamamlanınca yaptığım çalışmayı paylaşacağım

ha neden arcade monitörü tv ile değiştirme gereği duydum
ben çalışmalarım esnasında 2-3 kez monitör arızalandı
internetten okuduklarım ile arcade monitörler kendilerine gelen sinyallerin çok fazla değişim olursa arıza yaptıkları yönünde çok yazı okudum, tv de böyle bir durum yok gelen sinyal ne kadar değişirse değişsin sorun çıkarmıyor, tasarımı buna uygun yani, hatta birçok ek problemli konuyu tolere eden devreler var içerisinde tvlerin
eğer kabinde pc kullanılacak ise en doğru tercih tv kullanılması olur
diğer kabinimde arcade donanım kullanacağım için onda arcede monitör olacak (henüz onun restorasyonuna girişemedim )

evreneo selam restorasyon işin bitmek üzere galıba sona yaklaştınmı
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #218 : Ağustos 09, 2016, 11:45:07 ÖÖ »

kolay gelsin evren...
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #219 : Ağustos 09, 2016, 15:17:21 ÖS »

senin çalışman da güzel ve bence ayrı bir başlık da detayları ile paylaşırsan bizlerde bilgi sahibi olmuş oluruz hatta ihtiyaç duyan arkadaşlar da projelerinde kullanabilirler

bir ara yazicam umuyorum
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #220 : Ağustos 13, 2016, 22:45:12 ÖS »

kabinin arcade monitörünü crt tv ile değiştirme işlerim sonunda bitti
kabin için aldığım televizyonun içini açtığımda ki durumu pislik, pislik ve pislik

öncelikle elektrik süpürgesi ile tüp üzerinde yağlanmış duruma gelen tozu çektirip bir nebze tozdan kurtulduktan sonra hafif nemli bez ile tüm tüpü temizledim beyaz temizlik bezi, temizlik sonrası sim siyah durumdaydı

elektronik kart üzerinde yüksek güç kısımları bulunduğu için bu kartı musluk altında yıkamak pek güvenli olmayabilir o yüzden ince resim fırçası ile bir yandan karttaki tozu kaldırıp diğer yandan elektrik süpürgesi ile kalkan tozu havadan emdirdim, kart tertemiz duruma geldi işlem sonrasında.

okbaby nin demir şasesine tv nin kartını direk montajlayabilmem mümkün değil di
montaj için araya bir platform yapmam gerekiyordu, eski bir LCD monitörden çıkma pleksiye montaj için 3cm takozlar yapmam gerekiyordu elimde 1cm lik pleksi vardı ondan 6 adet parça kesip her parçayı üst üste yapıştırdım

tüpün montajı için biraz yükseklik olan bir yerde olması gerekiyor
tüpün şase ile montajı olmadığı için kaldırıp indirmek de kolay bir durum değil yaklaşık 40 - 50 KG sanırım kaldırıp indirmek için çamaşır telinden kenar montaj yerlerine çanta kolu gibi tel bükerek tellerden tutup kaldırarak tüpü taşıdım

kart için uygun montaj delikleri açıp kart ile pleksi arasında yükselti sağlaması için musluk contası kullanarak vidalama ile kartı pleksiye tutturdum

pleksi arkasındaki takozların da yan yüzeyinden montaj için olan deliğe kadar kanal deldim bu kanaldan pens ile somunu içeri sokup şaseye tutunan vidanın sıkılması ile pleksi montaj standı şaseye montajlanmış oldu

ve test zamanı

« Son Düzenleme: Ekim 11, 2016, 16:38:35 ÖS Gönderen: evreno » Logged
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #221 : Ağustos 13, 2016, 23:12:51 ÖS »

bu arada atlamışım
okbaby nin monitörü 29" benim aldığım tv ise 28"
tüpün montajını yapabilmek için uygun boyutlarda 4 adet 3mm kalınlığında dikdörtgen bir sac kesip üzerine uygun noktalarda 4 adet delik açıldı
ve sonrasında tüpü monte edebildim
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #222 : Ağustos 13, 2016, 23:44:01 ÖS »

Selamlar,

Daha önce hiç arcade sistemler ile ilgilenmediğimden topici hiç okumamışım bile. Oldukça yol kat etmişsin, tebrikler.

Ben nedense okbaby'ye hiç ısınamamıştım. Plastik sanırım kabin, kabin denilince aklımda ahşap ağır bir cüsse gelir. Speaker kutusu nasıl ahşap olmayınca tın tın ses veriyorsa kabin de hep ahşap olmalı bence. Belki de benim kuruntum bilemiyorum, yanlış anlama lütfen renkler ve zevkler tartışılmaz...

Şimdi bir solukta yarısına kadar okudum topici, bir çok post için özellikle elektronik kısımlarda yorumlarım oldu ama gördüm ki zaten problemleri aşmışsın.

Şimdi kalan kısımı okumaya devam ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Yardımcı olabileceğim konular olursa da elimden geldiğince destek olmak isterim...

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #223 : Ağustos 14, 2016, 09:20:15 ÖÖ »

Ben de ilk başta ısınamamıştım fakat kabin ile uğraştıkça hoşuma gitti
Bahsettiğin cüsseli ahşap olandan da var elimde
Onun da restorasyonu var ama henüz bakamadım ona
Teşekkürler ilgin için takıldığım bir şey olursa rahatsız ederim
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #224 : Ağustos 14, 2016, 11:11:15 ÖÖ »

bu arada atlamışım
okbaby nin monitörü 29" benim aldığım tv ise 28"
tüpün montajını yapabilmek için uygun boyutlarda 4 adet 3mm kalınlığında dikdörtgen bir sac kesip üzerine uygun noktalarda 4 adet delik açıldı
ve sonrasında tüpü monte edebildim
evreno renkler güzel görünüyor senin tv modelin neydi..
Sayfa: 1 ... 13 14 [15] 16 17 18   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: