Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 18   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: OkBaby kabin restorasyon  (Okunma Sayısı 215505 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Nisan 08, 2015, 13:53:57 ÖS »

Kimseden cikmazsa bence yenileri gelene kadar kabindekilerle idare edebilirsin. simdi resimler cikmiyor ama sanirim buton vardi makinada.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Nisan 08, 2015, 13:56:25 ÖS »

OkBaby şase fotoğrafları :

resimde alt tarafda yer alan kablonun 2 konumu var
25 khz ve 15 khz hangisine takılırsa şase ona uygun çalışıyor sanırım
bu şase yüksek çözünürlüklüymüş
bilen arkadaşlar biraz detay verebilirse sevinirim

resimde görünen butona basınca degaus işlemi yapıyormuş tam olarak nedir bu ne amaçla yapılır?

şasenin çalışıp çalışmadığını henüz bilmiyorum akşam test edebilirsem durumu yazarım umarım çalışıyordur, bu arada şase için yedek barça olarak aynı karttan 1 set daha var elimde üzerinden bazı parçalar sökülmüş ama yedek parça olarak saklayacağım belki lazım olur bakalım çalışacakmı onu bilmiyorum daha

bu da kabinin supergun ı

üzerinde 110V trafo var şase 110V da çalışıyor
alt kısımda hat filtresi ve balast var
hoparlörler için amfi mevcut
butonlar vesaire derli toplu güzel bir şey hoşuma gitti

akşam test yapmayı düşünüyorum
bu arada şaseye elektrik verince çalıştığını nasıl anlarız
başka bir şey bağlamadan her hangi bir görüntü verir mi?
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2024, 13:01:40 ÖS Gönderen: evreno » Logged
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Nisan 08, 2015, 13:59:12 ÖS »

Kimseden cikmazsa bence yenileri gelene kadar kabindekilerle idare edebilirsin. simdi resimler cikmiyor ama sanirim buton vardi makinada.

elimde başka butonlar var test için yada kullanmak için onları kullanabilirim ama üzerinde kalması için sıfır bir şey istiyorum belki elinde fazladan olan bir arkadaş vardı diye yazdım olmadı tekrar ebay a sipariş geçicez
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Nisan 08, 2015, 14:55:45 ÖS »

monitörün şasesiyle uğraşmadan önce neyi nereden söktüğüne dikkat edip yeniden o şekilde bir araya getirmeni, power vermeden önce bir kez daha kontrol etmeni şiddetle tavsiye ederim.

Eğer kabini aldığında şase ve tüpün birlikte çalıştığını görmediysen tavsiyem acele etmeden elindeki ekipmanın (şase ve tüp) marka model v.s. internette arattırıp kullanım kılavuzlarını incelemen.

Ben bile kabinimde kullandığım şase ve tüpü yolcunet'e kurdurmuştum. Sonra kabloların ve bağlantıların fotoğraflarını çekmiştim.

Arcade kabinlerde onlarca tipte şase onlarca tipte monitör vardır. Birbirleriyle uyumlulukları ise ap ayrı bir konu ve tecrübe alanı.

Şase ve tüp yüksek voltajla çalıştığı için herhangi bir yanlış bağlantıda tüp, şase ve/veya oyun kartının bozulması muhtemeldir dikkat...

Bu arada degauss işlemi monitörün içindeki ön filtrenin manyetize olma durumunda (yeşil mor renklenmeler) bunu düzeltmek için kullanılır. Tüpün çevresinde kalın bir kablo sarılıdır gergin bir şekilde. İşte o kablonun içinde kilometrelerce ince bakır tel var. degauss tuşuna bastığında bir süreliğine o kablonun içinden yüksek voltaj geçirilir (şaseye bağlantısı yapılmışsa). bu sırada oluşan düz manyetik alan tüpün filtresini demanyetize eder. tüp ısındıktan sonra (30dk-1 saat) yapılması gerekir.

Eski CRT TV'lerde TV'yi açtığında "boing" diye bir ses duyarsın, işte o degauss işlemi...

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Nisan 08, 2015, 15:37:11 ÖS »

monitörün şasesiyle uğraşmadan önce neyi nereden söktüğüne dikkat edip yeniden o şekilde bir araya getirmeni, power vermeden önce bir kez daha kontrol etmeni şiddetle tavsiye ederim.

Eğer kabini aldığında şase ve tüpün birlikte çalıştığını görmediysen tavsiyem acele etmeden elindeki ekipmanın (şase ve tüp) marka model v.s. internette arattırıp kullanım kılavuzlarını incelemen.

Ben bile kabinimde kullandığım şase ve tüpü yolcunet'e kurdurmuştum. Sonra kabloların ve bağlantıların fotoğraflarını çekmiştim.

Arcade kabinlerde onlarca tipte şase onlarca tipte monitör vardır. Birbirleriyle uyumlulukları ise ap ayrı bir konu ve tecrübe alanı.

Şase ve tüp yüksek voltajla çalıştığı için herhangi bir yanlış bağlantıda tüp, şase ve/veya oyun kartının bozulması muhtemeldir dikkat...

Bu arada degauss işlemi monitörün içindeki ön filtrenin manyetize olma durumunda (yeşil mor renklenmeler) bunu düzeltmek için kullanılır. Tüpün çevresinde kalın bir kablo sarılıdır gergin bir şekilde. İşte o kablonun içinde kilometrelerce ince bakır tel var. degauss tuşuna bastığında bir süreliğine o kablonun içinden yüksek voltaj geçirilir (şaseye bağlantısı yapılmışsa). bu sırada oluşan düz manyetik alan tüpün filtresini demanyetize eder. tüp ısındıktan sonra (30dk-1 saat) yapılması gerekir.

Eski CRT TV'lerde TV'yi açtığında "boing" diye bir ses duyarsın, işte o degauss işlemi...

üstat şase ve tüp ayrı değildi kabinin üzerinde mevcuttu
ek olarak şasenin birebir aynısından daha var elimde yedek parçalık üstünden bazı parçalar alınmış zaten

fişlerden herhangi bir şey çıkartılmadı geldiğinde üzerindeydi hepsi
sadece oyun kartından gelen grb kablosu var çıkık şekilde diğerleri yerli yerinde takılı durumda

degaus bobininin kablosu ve butonun kablosu takılı değildi demek ki ihtiyaç duyulduğunda takılıp kullanılıyor doğru mu anlamışım?
yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Nisan 08, 2015, 19:11:34 ÖS »

Tupu kirma sakin sase baska tuplere olmaz eger tup oluyse tup ayarlariz sana sase 110 voltla calisir 15   /25 khz sase elindeki soketi15 tAk keza normal oyunlar 25 khz de calismaz haberin olsun
yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Nisan 08, 2015, 19:12:49 ÖS »

Takildigin yerde sor yardimci olurum
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Nisan 08, 2015, 19:28:36 ÖS »

Tupu kirma sakin sase baska tuplere olmaz eger tup oluyse tup ayarlariz sana sase 110 voltla calisir 15   /25 khz sase elindeki soketi15 tAk keza normal oyunlar 25 khz de calismaz haberin olsun

ok hocam saol dikkat ederek test yaparım bakalım umarım çalışır
takıldığım yerde forum yanımda herkese teşekkürler
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Nisan 08, 2015, 23:39:56 ÖS »

supergun cihaza elektrik girdim ve çalıştığını gördüm
şase ye onun üzerinden elektrik verdim fakat ekranda herhangi bir tepki yok
oyun bağlı değil şaseye
rgb sinyal veremedim soket farklı ona uygun soket bulmam lazım
şaseye rgb sinyal vermeden ekranda herhangi bir tepki vermiyor olabilir mi? yoksa şase sorunlumudur?
elektrik verince dınnnn diye hafif ses geliyor fakat tvler de açılırken gelen ses gibi kuvvetli bir ses değil
şaseden elektriği kesince ciuvvvvv diye inceden bir ses geliyor
oyun bağlamadan nasıl test ederim ben bu monitörü fikriniz var mı?
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Nisan 08, 2015, 23:48:22 ÖS »

Bendeki sony tüplü TV  ZIRAAANNNGG diye açılırken, Arcade monitör ciyyyyuvvvk diye açılıyor tariflere bak
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2015, 09:50:47 ÖÖ Gönderen: cengizermis » Logged

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Nisan 09, 2015, 01:39:14 ÖÖ »

mvs yi bağladım rgb üzerinden ama görüntü gelmedi
şase arızalı belkide çalıştığını görmedim
bana veren kişi de görmemiş
yolcunet
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Nisan 09, 2015, 08:55:50 ÖÖ »

oyun takılı olmasada beyaz bir görüntü gelmesi lazım  ekranda hareket yoksa siyahsa ekran şase gidik demektir ya tamir olacak yada yenisi
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Nisan 14, 2015, 01:20:57 ÖÖ »

arkadaşlar selam;

şaseyi kontrol ettim bugün şase 2 karttan oluşuyor power katı ayrı bir kart
power dan şase ye giden kablonun çıkışlarını ölçtüm önce
12V,24V,B1 ve B2 çıkışları voltaj veriyor power da sorun yok yani

şaselerde genelde horizontal entegresinde sorun olurmuş
ki elimde bulunan yedek parçalık kartın horizontal transistörü yoktu demekki başka bir kart için kullanıldı yada daha önce arızalanmıştı
bende bu transistörde sorun olabileceğini düşünerek karttan transistörü söktüm
2SC3996 transistör bu, datasheet npn transistör olduğunu belirtmiş
bende ölçü aletini diyot konumuna alıp test ettim

Base ve emitter kısa devre görünüyor,
base ile collector değer veriyor (probun iki yönünde de)
collector ile emitter değer veriyor (probun iki yönünde de)

transistör uçmuş gibi
siz ce durum nedir danışmak istedim
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Nisan 19, 2015, 00:39:09 ÖÖ »

fırsat bulup kabinle çok ilgilenemedim
az biraz yaptıklarımı paylaşmak istedim

kabinin tüm tesisatını söktüm sadece kasa kaldı onu da ilk fırsatta komple sökeceğim temizlik ve boya işlemleri için

kontrol paneli tamamen söktüm

geçen hafta koçtaşa uğramıştım sprey boya almak için
astar,krom,alüminyum ve mat siyah renklerde sprey aldım

spray boya etrafı kirletmesin diye boya çadırı kurdum
oda da kapıyı açık bırakıyorum koku kalmasın diye rüzgarı da engelledi çadır baya iyi oldu

kullandığım astar bu boyanmış ve boyanmamışlar bu şekilde duruyor

bazı parçaları krom boya ile boyadım o da bu şekilde oldu

jeton kanalı montaj yapılmış hali sıfır gibi oldular

kontrol panelde start butonları normal butonlardan daha küçük, 1 buton daha önce değiştirilmiş ve delik biraz genişletilmiş ama diğer deliği genişletmek gerekecek, eğe ile hallolur galiba; hafta içi bir deneyeceğim iş yerinde eğe olacaktı, olmadı başka bir çözüme bakarım yada sizin önerileriniz var mı? nasıl daha kolay genişletebilirim?

resimde genişlemesi gereken kısım kalemle belirlenmiş kısım

birde kontrol panelin decal ı söktüm ama altında yapışkanı kaldı, bunu en kolay nasıl temizlerim? ellediğimde yapışmıyor ama katman olarak duruyor, boyamadan temizlemek lazım

yarın kontrol panelin plastiğini mat siyah ile boyayıp görmek istiyorum
boya nasıl olacak dayanıklı olacak mı görmem lazım, kafama yatmazsa folyo ile kaplamayı düşünüyorum
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2024, 13:07:01 ÖS Gönderen: evreno » Logged
varol
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Nisan 19, 2015, 04:16:13 ÖÖ »

bir de kontrol panelin decal ı söktüm ama altında yapışkanı kaldı, bunu en kolay nasıl temizlerim? ellediğimde yapışmıyor ama katman olarak duruyor, boyamadan temizlemek lazım

Normalde gavur evladında Goo Gone diye bir ürün var tam o iş için üretilmiş, sticker artığı, yapışkanlı yüzeyleri acaip kolay temizleyiveriyor, burda denk gelmedim hiç tabi

Yüzey metal ise aseton felaket iş görür, zarar görebilecek yerlerde ise ben Wd-40 ve bulaşık teli kullanıyorum dandik plastikte bile hasar vermiyor pek.
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 18   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: