Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetXBox Series S ve X fiyat düşmüş diyorlar
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: XBox Series S ve X fiyat düşmüş diyorlar  (Okunma Sayısı 5069 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Najaz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ocak 21, 2021, 00:07:49 ÖÖ »

Ben kendimce hesabı şöyle yaptım:

Bugün AMD Ryzen 3000 serisi 8Core/16Thread bir işlemci, Radeon RX 6800 (RDNA2) ayarında bir grafik kartı, 16GB VRAM, 1TB NVMe SSD, kasa, güç kaynağı gibi bileşenlerden oluşan bir PC kasası toplamaya kalkarsam, cebimden asgari 20K TL para çıkacaktı. Hesap böyle olunca, ben de kupon, eşantiyon, kredi kartı puanı gibi ekstraları düştükten sonra çıplak maliyeti 7K TL olan Xbox Series X'te karar kıldım.

Cihazın yanına yakışacak bir de monitör aldım, hazır elim cüzdana gitmişken Kahkaha 31,5" 2K 165Hz Freesync Premium kavisli VA panel bir MSI G32CQ4 monitöre de 2.8K ödedim.

RTX 3070 ekran kartlarının 10K TL'ye havada kapışıldığı bu pandemi-ekonomi koşullarında, tek bir ekran kartı parasına monitörüyle birlikte yüksek performanslı bir oyun PC'si dizmiş gibi oldum yani. Seçtiğim bu monitörle, 2K çözünürlükte 120Hz gibi yüksek bir tazeleme değeri ve VRR (Freesync) özelliğiyle oyun oynama imkanı elde ettim.

4K@120Hz TV'lere servet dökmeden, yüksek çözünürlükte ve yüksek tazeleme hızlarında oyun oynamak istiyorsanız, bu formülü size de öneririm

« Son Düzenleme: Ocak 21, 2021, 00:13:14 ÖÖ Gönderen: Najaz » Logged
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ocak 21, 2021, 01:11:03 ÖÖ »

bize var dendi
Najaz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ocak 21, 2021, 14:04:27 ÖS »

Onunla maalesef gerçek Next Gen oyunları oynayamayacaksınız. Sadece One S/X oyunlarını oynayabileceksiniz. Gerçek Next Gen oyunlar için almanız gereken bu: https://www.xbox.com/en-US/accessories/hard-drives/seagate-1tb-expansion-card

Amerika fiyatı 219 dolar + KDV.

Series S'in 500GB üzrinde ilk açılışta bıraktığı boş alan ne kadar?

Series X ve S'nin depolama alanı konusunda şöyle bir esnekliği var. Harici olarak bağladığınız HDD veya SSD'den, "Optimized for Series X/S" oyunları çalıştıramıyorsunuz ancak bu oyunları harici diskte saklayabiliyorsunuz. Böylece oyunu oynamak istediğiniz zaman, harici diskten dahiliye kolayca aktarabiliyorsunuz. Harici disk SSD olunca aktarım hızları da epey hızlı.

PS5'te böyle bir esneklik yok mesela. Harici diske sadece PS4/Pro oyunlarını koyabiliyorsunuz. PS5 oyunlarını mutlaka dahili depolamada saklamanız gerekiyor. Evet kasada ikinci bir NVMe yuvası var ancak buraya takabileceğiniz Sony onaylı bir NVMe SSD çözümü henüz piyasada yok; ne zaman ve ne kadar bir fiyata geleceği de meçhul. Muhtemelen Sony, üreticilerden belirli bir lisans ücreti talep edecektir ve bu da disk fiyatlarını Microsoft'un 1TB Seagate SSD'sine yaklaştırabilir.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ocak 21, 2021, 15:35:07 ÖS »

@Najaz

Güzel bir monitörmüş, parlaklık 250 nit yeterli kalıyor mu?
Ben daha küçük olan MSI Optix MPG27CQ2 (400 nit) almıştım çocuğa. Kendime belki bunu düşünürüm.
Najaz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ocak 21, 2021, 15:48:09 ÖS »

@witchdoktor Monitörün parlaklık değeri, normal aydınlatmaya sahip bir mekanda kullanım için gayet yeterli. Ben şahsen %25 parlaklık seviyesinde kullanıyorum.

Monitörün bana göre tek eksik yanı, standının ergonomisinin sıfır olması. Tilt ayarı dışında hiçbir ayar yapamıyorsunuz. Lakin monitörün arka tarafında 100x100 VESA delikleri mevcut. Bende de halihazırda Ergotron LX monitör ayağı olduğu için bu durumu pek dert etmedim.
Verminaard
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Ocak 21, 2021, 16:47:46 ÖS »

Evet kasada ikinci bir NVMe yuvası var ancak buraya takabileceğiniz Sony onaylı bir NVMe SSD çözümü henüz piyasada yok; ne zaman ve ne kadar bir fiyata geleceği de meçhul. Muhtemelen Sony, üreticilerden belirli bir lisans ücreti talep edecektir ve bu da disk fiyatlarını Microsoft'un 1TB Seagate SSD'sine yaklaştırabilir.

Bundan bir önceki mesajımda aynı şeyi söylemiştim zaten. Harici depolama her ikisinde de maliyeti yüksek bir çözüm olacak. Sony fiyatları da Microsoft'a yakın olacaktır. Sony'nin tek avantajı standart NVMe arayüzünü kullanması. Microsoft PS2 memory card gibi bir şey yapmış o yüzden fazla seçenek olmayacaktır. Aslında böyle şeyleri hep Sony yapardı ama bu sefer roller değişmiş.

Series S'in 512GB olması bu bahsettiğiniz transfer işinin daha sık yapılmasına sebep olacaktır, ne kadar hızlı olursa olsun bir noktadan sonra bayar (PS5'te aynı özellik olsa o da bayar). 2021 yılında yeni nesil konsolu 1TB'la bile çıkarmak çok büyük hata.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2021, 20:04:27 ÖS Gönderen: Verminaard » Logged
savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Ocak 21, 2021, 19:36:57 ÖS »

Bilgisizliğimi mazur görün. Bu yeni Xbox series X'lerde tüm xbox one oyunları oynanıyor mu?

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
Verminaard
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Ocak 21, 2021, 20:24:58 ÖS »

@savagery

Kısa cevap çoğunlukla evet, uzun cevap burada:
https://www.howtogeek.com/699890/how-backward-compatible-are-the-xbox-series-x-and-s/
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Ocak 22, 2021, 07:59:19 ÖÖ »

İlerleyen aylarda Series S 3500 TL, Series X de 6000 TL seviyelerine gelir diye düşünüyorum. Konsol işi ortalama vatandaşa hitap etmekten çıktı. Ortalama vatandaş için konsol demek, bir veya iki önceki jenerasyonda konsol alıp oynamak anlamına geldi. Amerikada 300 dolarlık konsol, asgari ücretin (1300 dolar) çeyreği bile etmiyor, fakir işi.
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: