Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sinclair ULA problemi  (Okunma Sayısı 10694 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Nisan 24, 2015, 21:48:09 ÖS »

Aynı yazıyı okumuştum
bu nedenle 32K RAMleri ve mux chiplerini sökmüştüm. Ama durum değişmedi.

Hmmm.. Elinde interface2 var mi? Ya da COMCON interface?
thunderbolt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Nisan 24, 2015, 21:52:04 ÖS »

Sadece retroluemdeki SMARTCARD ROM yükleyici/tester var.

sent from my ZX Spectrum
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Nisan 25, 2015, 01:43:44 ÖÖ »

Bu interfacelerin her ikisi de joystickleri klavyeye map ediyorlar. O yuden sordum. Acaba baglansa, joysticki saga sola cekince klavye girisi olarak algilar mi spectrum diye. interface2 bagliyken joystick kipirdatilinca ekrana rakamlar yazar mesela
thunderbolt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Nisan 25, 2015, 18:35:23 ÖS »

problemin ULA olduğu kesinleşti;
sadece bir board üzerinde 3 ULA'yı sırayla denedim ve KB1'e bağlı 5 uçtaki gerilimleri ölçtüğümde aşağıdaki sonuç çıktı, ayrıca diğer boardlarda da durum her ULA için aynı oldu. Normalde bu gerilimlerin tuş basılı değilse hepsinin 5V gibi olması lazım.

ULA1: 4.8 4.8 4.8 3.6 0.7V
ULA2: 4.3 4.3 4.3 4.3 2.1V
ULA3: 4.7 4.7 4.7 4.7 2.2V

sanırım yaptığım bir hata ile (aynı board üzerinde olabilir) 3 ULA'yı da garip bir şekilde bozmuş olmalıyım. işin enterasan yanı görüntü var, ses var, klavye çalışmıyor.

bir ULA da daha garip davranıyor, cihazı açıp 2-3 dk bekleyince klavyeden kendisi random yazıyor ve normal klavye pıt pıt sesi de var.

Bu devirde 3 ULA'yı bozarak tarihe geçmiş oldum. spectrum camiasından özür dilerim :-)

« Son Düzenleme: Nisan 25, 2015, 18:39:39 ÖS Gönderen: thunderbolt » Logged

sent from my ZX Spectrum
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Nisan 26, 2015, 14:33:19 ÖS »

>thunderbolt  görüntü ve ses varken klavyenin çalışmaması can sıkıcı bir durum gerçekten. KB1 pinlerindeki gerilimleri vermişsin, bir de ULA takılı değilken ölçer misin, bakalım 4. ve 5. pinlerin gerilimlerini ULA mı düşürüyor yoksa başka bir sorun mu var (ölçümleri pcb'ye klavyenin ribbon kabloları takılı değilken yapıyorsun tabi).
thunderbolt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Nisan 26, 2015, 15:16:40 ÖS »

Merhaba Metallic,
klavye ribbonlar takılı değilken ölçüm yapıyorum, ayrıca büyüteçle devrenin altına üstüne baktım, zaten üçünde de aynı hatanın olması garip, kısa devre vb yok.
ULA takılı değilken tüm uçlar 5V'a yakın değerde.
ULA'lara yazık oldu, bir dahakine daha dikkatli olmam gerekecek.

herkese katkıları ve yardımı için teşekkürler,

sent from my ZX Spectrum
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Nisan 26, 2015, 18:28:38 ÖS »

Klavyeye gelene kadarki arızaları o kadar uğraşıp giderdikten sonra bir ULA sorunuyla işin sonlanması kötü olmuş senin için. Umarım LW3D'nin linkini verdiği sayfadaki Miguel'in (mcleod_ideafix) projesine bakarak biri direk olarak 40pin sokete takılabilir bir ULA replacement yapar da yatmakta olan Spectrum'lar hayata döner.

Bir de yanlış mı yazdın bilmiyorum 12V switch mode adaptör kullanıyorum demişsin. 9V yerine 12V kullanırsan tehlikeli iş yaparsın. 12V kullanılınca 7805 5V regülatör çok fazla ısınır, bir de alüminyum soğutucuyu regülatöre bağlamayı unutarak tamirata başlarsan tam olur artık. Ayrıca Spectrum'um switch-mode power supply katına 9V yerine 12V girince çıkışta olması gereken 12V ve -5V bundan etkilenir. Bu  gerilimler lower ram 4116'ları beslediği için 4116'lar sallantıda demektir.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Nisan 26, 2015, 18:50:12 ÖS »

Bir de adaptörlerle ilgili şu bilgiyi vereyim, özellikle 48k Spectrum'larda adaptöre çok dikkat etmek gerekli.

Orjinal 9V adaptör boştayken 12.5V civarı çıkış verir, yüke bindiğinde 10V civarına düşer.
Switch-mode 9V adaptörler boştayken 9V çıkış verir, yüke bindiğinde çok az bir düşme olur.
thunderbolt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Mayıs 08, 2015, 18:03:25 ÖS »

çıkma ULA bularak sorun çözüldü, artık kesin olarak biliyorum ki 3 adet bozuk ULA var elimde. klavye girişini kabul etmiyorlar ama görüntü veriyorlar.

neyse ki çalışmayan bir Spectrum daha hayata döndü :-)

sent from my ZX Spectrum
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Mayıs 09, 2015, 12:16:23 ÖS »

Güzel haber, Retroleum'dan aldığın Smart Card'ın keyfini çıkartabilirsin artık =) Kempston joystick portu da üzerinde, özellikle Cookie oynarken çok işe yarar. Smart Card hakkında izlenimlerini paylaşırsan iyi olur aslında, Divide ve Divmmc'ye göre pek fazla bilinmiyor.
thunderbolt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Mayıs 09, 2015, 12:26:02 ÖS »

SMART Card'I şu ana kadar çoğunlukla bozuk RAM'leri bulmak için kullandım, nokta atışı 5-10 sn içinde söylüyor hangi chip sorunlu ise.

Oyun yükleme için bildiğim kadarıyla şuan sadece SNA formatını destekliyor.
ama daha sonra geliştireceğini yazmış devreyi yapan Phil.

Ayrıca hazır ROM imajlarını da çalıştırabiliyorsunuz. bunun için Bank alanları seçiyorsunuz.

Bir dezavantajı kutusuz olması, gerçi ben elektronik kısmının hep göz önünde olmasını tercih ediyorum. kargo dahil 25Pound civarında fiyatı vardı.

K

sent from my ZX Spectrum
thunderbolt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Mayıs 09, 2015, 12:29:42 ÖS »

Bu arada Chris Smith'in "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer" kitabını sipariş ettim, yakında gelir.
Bir de FPGA geliştirme kartı yolda, bakalım neler yapabiliriz.

Çok iddalı değilim ama, yapılacak iş aslında Chris'İn yayınlamış olduğu bilinen logic elemalarla yaptığını FPGA içine programlamak olacak.

Kitap ve geliştirme kartı gelince ayrı konu üzerinden anlatırım.

sent from my ZX Spectrum
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Mayıs 09, 2015, 12:42:44 ÖS »

Retroleum'a bir ara baktığımda Phil, Smart Card'a tap desteğini de eklediğini de yazmıştı. Tap'ları da bir dene istersen, Spectrum oyunlarının keyfi asıl tap dosyası üzerinden yüklediğinde çıkar, aynı kasetten yüklüyormuş gibi. Gerçi bir kaset yüklemesine göre çok daha hızlı olacak, oyun zınk diye ekrana gelecek =) Sna ve z80 dosyaları aslında emulator'larda kullanılan imaj dosyaları. Oyunun ana menüsü ekrana geldiğinde freeze yapılmış snapshot'lar oldukları için daha önceki aşamaları, oyunun yükleme ekranını falan göremezsin.

Bu arada Chris Smith'in "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer" kitabını sipariş ettim, yakında gelir.
Bir de FPGA geliştirme kartı yolda, bakalım neler yapabiliriz.

Çok iddalı değilim ama, yapılacak iş aslında Chris'İn yayınlamış olduğu bilinen logic elemalarla yaptığını FPGA içine programlamak olacak.

Kitap ve geliştirme kartı gelince ayrı konu üzerinden anlatırım.

wow, 40pin sokete uygun bir ULA replacement süper olur =)
thunderbolt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Mayıs 09, 2015, 12:48:21 ÖS »

Open cores adlı sitede bir çalışma var,
http://opencores.org/project,zx_ula

onlar Xilink ile yapmışlar projeyi, ama kodlar Alteraya da uyarlanabilir.
Tabi proje tüm ZX Spectrum'u simule ediyor,

benim istediğim tam da senin yazmış olduğun gibi 40 pin bir soket ile ULA replacement.
belki daha basit bile olacaktır.

sent from my ZX Spectrum
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Mayıs 09, 2015, 13:01:03 ÖS »

Evet biliyorum o siteyi. ULA'sı gidik Spectrum'lara ne yapabilirim diye araştırırken görmüştüm ama sadece ULA kısmını nasıl çıkartırım o projeden diye açıkcası işin içinden çıkamadım =) Şimdiye kadar 40'lı sokete uygun bir ULA replacement'ın yapılmamış olması da garip gerçekten, etrafta o kadar ULA bekleyen Spectrum'lar dururken =)

Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: