Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: MSX bilgisayarlara PC'den oyun yüklemek.  (Okunma Sayısı 15661 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« : Haziran 19, 2007, 10:24:04 ÖÖ »

M. Ali Vardar arkadaşımız aşağıdaki sayfada PC ses çıkışını MSX bilgisayar ses girişine bağlıyarak, MSX sisteminde oyun yüklemeyi anlatan bir yazı hazırlamış. Aynı yöntem diğer bilgisayarlarda da kullanılabilir. Bir göz atmakta fayda var.

http://www.linuxprogramlama.com/index.php?page=29

http://www.linuxprogramlama.com/documents/msx.pdf (yukarıdaki linki kullanın)
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2011, 01:11:09 ÖÖ Gönderen: LW3D » Logged

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 19, 2007, 12:57:02 ÖS »

Mazide kalmış ama hastası olduğumuz cihazlarda yaşadığımız oyun sıkıntısı spectrum'a pcden transfer,c64'e ve msx'e pc transferi sayesinde tamamen bitmeye başladı ama tecrübeme göre her oyun c64 transferinde başarılı olmuyor.Msx'de nasıl olur bilmem.

Ama bu tür gelişmeler çok sevindirici,hala spectruma pc'den Boulderdash'ı yüklediğim gün sabah 6ya kadar uyuyamadığımı unutamıyorum.

Ayrıca pdf'de xmms kullanılarak Linux altından yükleme yapılması dikkatimi çekti,bu da ayrı bir sevindirici olay 

Emeğine sağlık Ali Vardar

Bir garip COMMODORE fanatiği...
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2007, 13:03:34 ÖS »

"ama tecrübeme göre her oyun c64 transferinde başarılı olmuyor"
Kastettiğim aynı mantıkla pc'den müzik setindeki kasete sesle yükleme yapmaktı.

Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 19, 2007, 23:43:10 ÖS »

@commodorefan
kafa ayarı yapmayı denedin di mi? c64 tecrübem yoktur ama teypli sistemlerin ortak problemi değil mi bu zaten?

M. Ali Vardar arkadaşımız aşağıdaki sayfada PC ses çıkışını MSX bilgisayar ses girişine bağlıyarak, MSX sisteminde oyun yüklemeyi anlatan bir yazı hazırlamış.

Daha ilk paragrafta zurnanın zırt dediği yer olan kablo bağlantısı konusunda şu metni görüyorum:
"Eğer bu kablo elinizde yoksa iki uçlu bir basit tel parçası ile din
üzerinde bulunan yerleri deneyebilirsiniz."

Elimde bir msx yok, metinde bahsedildiğinden anlaşıldığı üzere teyp soketi 8 pinlik (alman standardı=DIN). Bu uçları bulmak biraz zaman alır. Hatta bu uçlardan bazıları +5 hatta +9v bile olabilir. MSX'in ses giriş şemasını biri yazarsa buraya millet ses kartını ya da walkmanini bozmamış olur.
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2007, 23:52:25 ÖS Gönderen: Arda » Logged

Alp Yener
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Haziran 20, 2007, 00:57:12 ÖÖ »

Elimde bir msx yok, metinde bahsedildiğinden anlaşıldığı üzere teyp soketi 8 pinlik (alman standardı=DIN). Bu uçları bulmak biraz zaman alır. Hatta bu uçlardan bazıları +5 hatta +9v bile olabilir. MSX'in ses giriş şemasını biri yazarsa buraya millet ses kartını ya da walkmanini bozmamış olur.

Gerekli bilgilere şu adresten ulaşılabilir:  http://www.hansotten.com/msxtape.html
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Haziran 20, 2007, 14:53:15 ÖS »

Kafa ayarı yapmak zaten teyp oyunlarının vazgeçilmezi
Ama transfer sırasında her oyun başarılı omuyor nedense çünkü arka arkaya kendime paket kaset hazırlıyorum,bir önceki oyun da aynı kafa ayarında açarken bazısı muhalefet oluyo

Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Haziran 20, 2007, 16:45:24 ÖS »

bir önceki oyun da aynı kafa ayarında açarken bazısı muhalefet oluyo

belki turbo loading oyunlar problem yaratıyordur.

LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Haziran 20, 2007, 16:47:33 ÖS »

Ben Atari800XL ile oyun yüklemeyi denedikten sonra her cihaz bana daha iyi geldi Meğerse kullandığım teyp elektrik voltaj oynamasından bile etkileniyormuş. Daha sonra bir atari800XL kullanıcıyla sohbet ederken, biz yükleme yaparken nefes bile almaz, odada elektrik açıp kapamaz, yürümezdik bile dedi Beterin beteri var

theONE
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 20, 2007, 21:48:04 ÖS »

Kafa ayarı için teybe ışık taktırırdık (leddi sanırım) onun parlaklığına göre yapınca büyük kolaylık olurdu. Kafa ayar kasedi bile hikayeydi onun yanında çok iyiydi (!). Müzik setinde kasetten kasede hızlı kopyalama modunda kopyalayıp satan adamlar olurdu, en bela onların kasetleriydi Kahkaha
Leon
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Kasım 30, 2007, 21:16:44 ÖS »

Bazen kafa ayari kasedinin de kafa ayarini tahmin ederek yapmak gerekirdi

Alıntı
Müzik setinde kasetten kasede hızlı kopyalama modunda kopyalayıp satan adamlar olurdu, en bela onların kasetleriydi

Bu bütün VCD'leri 52x kopyalayip satan korsan saticilar gibi bir sey

Efika | Amiga CD32 | 3 x C64, 2 x 1530, 1 x 1531 | Amstrad CPC64 | Amstrad CPC6128 | C64-DTV | Atari 2600 | Atari 2600 Jr. | Atari 800XL | Atari Paddle | Vestel MSX  | Sony Hitbit MSX | A500 | A500 Plus | A590 | A1200 Blizzard 1230-IV | CASIO VL-1 TONE | CASIO VL-10 | Mac Mini G4 @1,42Ggz
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Kasım 30, 2007, 22:37:45 ÖS »

Herşey o zaman güzelmiş,ne kadar çile,o kadar mutluluk...

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Eylül 30, 2008, 01:46:03 ÖÖ »

arkadaşlar datesetim bozulunca 14yaşında müziksetinin kulaklık çıkışına baglayarak yapmıştım ben bu işi tek yapmak gereken sesi son'dan biraz daha kısık açarak tiz ayarlarını sona getirmek ara sesler ve bası sonuna kadar kapatmak ilk oyunumu yükledigimde ne mutlu olmuştum anlatamam bilgisayardan da deneyecegim ama msx ile ilgili 1 kaç sorunum var 1 space tuşu hiç yok hala arıyorum 2 bir çok tuşu hala basmıyor önce bunları çözmem lazım ayrıca elinde msx dataset olan varsa talip'im

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Kasım 07, 2011, 03:10:21 ÖÖ »

Benim ki konuyu hortlatmak olacak ama Bu konuda biraz daha destek lazım
Cas dosyalarını castools 1.3 programını kullanarak vaw dosyasına dönüştürüp kolayca msx'e yükleyebiliyorum. fakat bulabildigim cas dosyası o kadar az ki! bunlarda genelde basic dilinde yazılmış basit programlar.

.rom dosyalarını cas yada vaw'a dönüştürmenin bir yolu var mı?
yada tüm oyunların .cas dosyalarını bulabilecegim bir site bilen var mı? birde virtual msx 1.0 (pc emilatör) programında enteresan bir özellik keşfettim getrom export ile msx'e bir  program yüklüyor. açılan program Msx kartuşuna pc'deki herhangi bir rom'u yazmaya yarıyor. ama sorun yine şu msx uyumlu ve içine rom yazılacak kartuşu nereden bulacagız!

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Kasım 07, 2011, 12:01:56 ÖS »

aslında msxfaq'da bu tür soruların çoğu cevaplanmıştır.. cas, rom ve diğer dosya uzantılarıyla ilgili araçlar, dönüştürme işlemleri aşağıda yazıyor..

http://www.faq.msxnet.org/suffix.html

google'da aratınca bayağ oyun vs. çıkıyor..
http://www.theoldcomputer.com/roms/index.php?folder=MSX

Atacan
Deneyimli

Msx

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Kasım 07, 2011, 12:59:09 ÖS »

aslında msxfaq'da bu tür soruların çoğu cevaplanmıştır.. cas, rom ve diğer dosya uzantılarıyla ilgili araçlar, dönüştürme işlemleri aşağıda yazıyor..

http://www.faq.msxnet.org
/suffix.html

google'da aratınca bayağ oyun vs. çıkıyor..
http://www.theoldcomputer.com/roms/index.php?folder=MSX

Ben hala Rom'ları başarılı bir şekilde Vaw'a dönüştüremiyorum Google'da çıkan oyunlarda rom dosyası ne yazık ki!

bu convert işini yapan bir çok program buldum hepsi dosyaları bi şekilde vaw yapıyorlar ama msx bunları algılamıyor sadece cas'tan vaw'a dönüştürdüklerim msx tarafından algılanıyor. buldugun cas dosyalarıda genelde amatör yazılımlar oluyor
« Son Düzenleme: Kasım 07, 2011, 13:02:49 ÖS Gönderen: Atlantis Pc (msx) » Logged

Saygılar....

'80 Doğumlu İzmir'li
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: