Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Arcade Kabin Restorasyon [NEO-GEO Tema]
Sayfa: [1] 2 3 ... 8   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arcade Kabin Restorasyon [NEO-GEO Tema]  (Okunma Sayısı 45655 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 26, 2015, 00:03:21 ÖÖ »

Arkadaşlar 2 hafta önce aldığım kabinin restorasyon sürecini bu başlık altında paylaşacağım

kabinde kontrol panelin mdfsi dışında yıpranmış herhangi bir kısım yok
genel durum olarak iyi denilebilir yani

kabinden birkaç resim

Yapılacaklar listesi :

1- Kontrol paneli üst mdf yeniden yapılacak
2- Joystick ve butonlar yenilenecek
3- Tek hoparlör var 2 hoparlör yapılacak
4- Üst aydınlatma yok aydınlatma takılacak
5- Üst tarafta fan yeri açılmış fakat fan bağlanmamış fan takılabilir
6- Jeton kısmında asma kilitler yapılmış onlar sökülüp ilgili tadilatları yapılacak
7- Kabinin tüm kilitleri değiştirilecek
8- Teker ve ön takozların durumunu bilmiyorum alt kısma bakmadım hiç gerek görülürse yenilenecekler
9- Kabin tamamen zımparalanıp yeniden boyanacak

restorasyon için sizlerin de fikirlerinizi almak istiyorum
kabini neogeo temalı yapmayı düşünüyorum
içerisinde de mvs sistem olacak pc koymayacağım
fikirlerinizi bu temayı düşünerek alabilmiyim

kontrol panel için yeni mdf kestireceğim sadece üst kısım
delikler açılırken neogeo düzeninde 4 buton yapmayı düşünüyorum
mdf nin boyası sonrasında kontrol panel için görsel neogeo nun görselinde olsun istiyorum bunu dijital baskı ve üzerine pleksi şeklinde mi yapsam yoksa asetat benzeri nispeten ince bir malzeme üzerine çıktı alarak panele yapıştırsam mı karar veremedim?

jeton kısmındaki metal bölümü söküp yeniden mdf olarak mı yapsam yoksa bu şekilde bıraksam mı?

yan yüzeyde ki renkli bölümler kabartma gibi aynı düzlemde değil hafif çıkıntılı o kısmı neogeo renkleri ile boyasam mı diye düşünüyorum?
yine yan yüzeylerde ki boşluğa neogeo ve mvs etiketleri iyi dururmu?

kabinin camı da var elimde, isli cam, çok koyu değil hafif siyah diyelim
camın kenarlarında hafif kırılmalar var köşe kısımlar cam yerine takıldığında görünmüyorlar aslında
etrafa ve bize zararı olmasın yada yeni kırıklar oluşmasın diye camın kenarına ince lastik gibi geçme bir şey yapılabilir mi varmı böyle bir ürün?

kabinin boya işi beni en çok düşündüren kısım
boya işi için önerileriniz var ?mı
zımpara işi makinada yapmak lazım sanırım elle olur mu?
boya işlemi için
1- 1. kat astar , zımpara
2- 2. kat astar , zımpara
3- 1. kat boya , zımpara
4- 2. kat boya
bu şekilde yeterli midir?
2. kat astar atmasam olur mu?

varsa diğer düşünce ve yorumlarınızı bekliyorum
teşekkürler...
« Son Düzenleme: Mart 10, 2022, 12:41:43 ÖS Gönderen: evreno » Logged
metink
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 26, 2015, 01:28:58 ÖÖ »

Merhaba. Öncelikle projenizde kolaylıklar dilerim. MDF için yapacağınız yenileme işlemleri sizi çok yoracak gibi görünüyor. Görünmeyen yerlerinde çıkacak sürprizler ise cabası. Bu kabini bu şekilde ben almış olsaydım içindeki donanıma yeni bir kabinde hayat verirdim (kırmızı mdf+router kesim). Bu şekilde daha hızlı ve kusursuz bir bitimi olacağını düşünüyorum. Sizin proje planınız dışında bir öneride bulunduğumun farkındayım. Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yan kısımlardaki şeritler dekota üzerine folyo kaplanmış, boya tutmaz.
Bence dijital baskı üzerine pleksi çok daha doğru bir çözüm.

Tekrardan kolay gelsin.
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2015, 01:38:07 ÖÖ Gönderen: metink » Logged
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 26, 2015, 02:00:19 ÖÖ »

metin yorumların için öncelikle teşekkürler

kabini tekrar yapmak kolay bir iş değil benim için
şuan bu durumu düşünmüyorum
kabinin mdf sini inceledim ve pek bir kusur göremedim
mdf de sorun yok yani
yan tarafta bulunan şeritleri sökebilirim aslında tekrar bir kontrol edeceğim düz olursa daha güzel olur

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mayıs 26, 2015, 08:17:36 ÖÖ »

Fotoğraflardan tam emin olmadım. Kenarlarda yumuşak geçme yok değil mi? Sanıyorum bu şekliyle yenilemeye çalışacaksın. Yumuşak geçme eklemeyeceksin.

Kolu ve butonları değiştirmeni tavsiye ederim. Happ butonları tercih edersen çok daha iyi olur. Kontrol paneli için MDF yeterince sağlam olmayabilir. Ahşap kullanmanı tavsiye ederim.

Boya için tavsiyem en az 3-4 kat boya atıp mat vernikle bitirmen. Zımparayı da makine ile yapabilirsen iyi olur.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 26, 2015, 09:36:51 ÖÖ »

evreno, boya işini orta panellerde ve kontrol panelde yapabilirsin ancak yan panellerde metink'ya katılıyorum, boya yerine folyo baskı tavsiye ederim...

işe girişmeden önce yan panellere T-molding için kanal açabilirsen boya ve kaplama işleri bittikten sonra şık bir T-molding'le işi bitirebilirsin.

Kolay gelsin...

scorpion
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 26, 2015, 09:40:19 ÖÖ »

Kolay gelsın evreno sende kabin yokmuydu Kahkaha
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 26, 2015, 14:24:47 ÖS »

Ben mi çok kötümserim acaba?
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 26, 2015, 15:14:36 ÖS »

Fotoğraflardan tam emin olmadım. Kenarlarda yumuşak geçme yok değil mi? Sanıyorum bu şekliyle yenilemeye çalışacaksın. Yumuşak geçme eklemeyeceksin.

Kolu ve butonları değiştirmeni tavsiye ederim. Happ butonları tercih edersen çok daha iyi olur. Kontrol paneli için MDF yeterince sağlam olmayabilir. Ahşap kullanmanı tavsiye ederim.

Boya için tavsiyem en az 3-4 kat boya atıp mat vernikle bitirmen. Zımparayı da makine ile yapabilirsen iyi olur.

kenarlarda yumuşak geçme yok evet
kol butonlar yenilenecek üstat
bende ahşap ile mdf arasında gidip geldim ama emin olamadım
yağlı boya kullanmayı düşünüyorum rulo ile uygulayarak
yavuz üstadın projelerinde gayet güzel sonuçlar vermişti
verniğe de gerek kalmaz hem
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 26, 2015, 15:18:15 ÖS »

evreno, boya işini orta panellerde ve kontrol panelde yapabilirsin ancak yan panellerde metink'ya katılıyorum, boya yerine folyo baskı tavsiye ederim...

işe girişmeden önce yan panellere T-molding için kanal açabilirsen boya ve kaplama işleri bittikten sonra şık bir T-molding'le işi bitirebilirsin.

Kolay gelsin...

üstat folyo da olur evet ama boya sanki daha iyi olmazmı folyonun dayanıklılığı sayıf olur diye düşünüyorum bir yere sürtününce hemen yırtılır gibi duruyor yanlış mı düşünüyorum

yan panellere tmolding süper olurda senin projeler sonrası gözüm korkuyor üstat, sen bile kolay açamamıştın o kanalları elinde aletler olmasına rağmen
benim elimde herhangi bir ekipman da yok nasıl yaparım o işi kolay bir yolu var mı en az ekipmanla yapılabilecek
olursa süper olur o ayrı
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mayıs 26, 2015, 15:19:31 ÖS »

Kolay gelsın evreno sende kabin yokmuydu Kahkaha

restorasyonu elimde sürünen Kahkaha bir kabinim daha var evet
Ok Baby
fazla kabin göz çıkarmaz Kahkaha
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mayıs 26, 2015, 15:21:47 ÖS »

yok doktor tamamen haklı kötümserlikler seninkisi
bende birçok kabin gördüm mdf olarak ve birçoğunun alt kısımları çok kötü durumdaydı ama bu kabin taş gibi diyebilirim
ahşaba çizik hasarları dışında hiçbir şey olmamış
elden geçirildi mi kız gibi olur yani Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mayıs 26, 2015, 15:28:11 ÖS »

Sıfırdan kabin yapan birisi olarak o kabin iyi bir zımpara boya süsleme işinden sonra cillop gibi çıkar. Evet uğraşmak gerek ancak ham suntadan o "şekilde" bir kabin çıkartabilene kadar o kadar çok uğraşmak gerekiyor ki, restorasyon, eğer kabin sağlamsa çok daha avantajlı...

Görünüş aldatmasın, sağlam görünüyor kabin...

Elbette eteklerini v.s. görmüyorum fotodan, su yürümemiş, suntası kabarmamış olması lazım. Ayrıca monitör, şase, güç kaynağı da iyi durumdaysa sıfırdan bir kabin projesinde en az 250 TL önde başlamış olursunuz böyle bir kabinle...

Şu tarz Neo Geo kabinlere benziyor tasarımı...

Lionheart
Deneyimli

Arcade

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mayıs 26, 2015, 15:39:17 ÖS »

Kolay gelsin @evreno.Bende senin aldığın yerden bir kabin daha alarak ikinci kabin sahibi oldum.Benim kabinin de biraz bakıma ihtiyacı var.Restorasyona bende ilk fırsat bulduğumda başlayacağım.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mayıs 26, 2015, 15:42:47 ÖS »

Sıfırdan kabin yapan birisi olarak o kabin iyi bir zımpara boya süsleme işinden sonra cillop gibi çıkar. Evet uğraşmak gerek ancak ham suntadan o "şekilde" bir kabin çıkartabilene kadar o kadar çok uğraşmak gerekiyor ki, restorasyon, eğer kabin sağlamsa çok daha avantajlı...

Görünüş aldatmasın, sağlam görünüyor kabin...

Elbette eteklerini v.s. görmüyorum fotodan, su yürümemiş, suntası kabarmamış olması lazım. Ayrıca monitör, şase, güç kaynağı da iyi durumdaysa sıfırdan bir kabin projesinde en az 250 TL önde başlamış olursunuz böyle bir kabinle...

Şu tarz Neo Geo kabinlere benziyor tasarımı...

üstat ben kabini alırken ilk önce onu kontrol ettim zaten başka kabinlerden biliyorum etekler ıslandımı mdf tağılıyor ve onun tamir işi baya bir uğraştırıcı bir iş yeniden kesim kapıp ek yapmak gerekiyor ama bu kabin su yememiş ve şişme falan yok hiçbir tarafta sadece oraya buraya çarpmadan hafif çizikler macun ile çok kolay onarılacak işler yani

güç kaynağı sıkıntısız, şase ve tüp süper ne titreme ne renklerde bozulma nede ışık şiddetinde azalma var
çok net bir görüntüsü var tüpün
şase si de yeni tip şaselerden kabin atari salonlarının son furyasında yapılmış sanırım o yüzden malzemeler iyi
detay fotolarını paylaşacağım ilerleyen günlerde zaten

resmini gönderdiğin kabini daha önce görmüştüm ve aynen bunu hedef aldım, birebir aynısı olmayacak ama buna baya bir bezeyecek inşallah Kahkaha
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mayıs 26, 2015, 15:43:37 ÖS »

Kolay gelsin @evreno.Bende senin aldığın yerden bir kabin daha alarak ikinci kabin sahibi oldum.Benim kabinin de biraz bakıma ihtiyacı var.Restorasyona bende ilk fırsat bulduğumda başlayacağım.

hayırlı olsun hangisini aldın?
ne kadar ödedin
Sayfa: [1] 2 3 ... 8   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: