Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Arcade Kabin Restorasyon [NEO-GEO Tema]
Sayfa: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arcade Kabin Restorasyon [NEO-GEO Tema]  (Okunma Sayısı 61296 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #75 : Kasım 12, 2020, 10:34:46 ÖÖ »

Teşekkürler abi;
En son vernik yaptım o şekilde kaldı
İşler de birikince hobiye zaman kalmadı
İşler biraz sakinlemeye başladı fırsat buldukça devam ederim projeye artık
Benim projeler böyle bazen fırsat olmuyor bazen de benim keyfim olmuyor
sürünüp duruyorlar Kahkaha
« Son Düzenleme: Kasım 12, 2020, 10:39:52 ÖÖ Gönderen: evreno » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #76 : Kasım 12, 2020, 10:50:00 ÖÖ »

haklısın, öyle oluyor bazen tabi...

bir de malzemeler o kadar pahalandı ki insanın proje yapası gelmiyor keyfi olsa bile. bir minik kutu boya bile 50 TL olmuş, şaka gibi...

neyse, yavaş yavaş bitirirsin artık zira gerçekten çok güzel duruyor kırmızı, siyah... 

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #77 : Kasım 12, 2020, 11:01:13 ÖÖ »

Aynen üstad her şey aşırı pahalandı
Dolar düşmedikçe ucuzlayacağını da sanmıyorum hiçbir şeyin
Aldığımız şeylerin büyük çoğunluğu yurt dışından geliyor
Aslında hiçbir şey pahalanmıyor Aliexpresde bakıyorsun her şeyin fiyatı aynı değişen bir şey yok, değişen tek şey TL/USD,EUR..............
Hiçbir şey olmamışsa da bir şeyler oldu yani Kahkaha
Maaşı da dolar la almayınca projeler yatıyor öyle Kahkaha Kahkaha
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #78 : Haziran 10, 2021, 12:39:57 ÖS »

Biraz boş vakit yakaladıkça, keyfimiz de azcık iş yapalım modunda ise çalışmaya devam ediyoruz Kahkaha

En son kabine vernik atmıştım ve kenar geçmeleri (tmolding) çakmıştım.
Foto çekmemişim bu aşamaları diğer işleri fotolarken çekerim bir dış görünüm

Kabinin tüm tesisatını daha önce sökmüştüm zaten
Tesisatı yenileme işlemlerine başladım

JAMMA kablo hazırlığı :
JAMMA kablo pin çıkışlarının aslında bir standartı var fakat sistemden sisteme bazı farklılıklar olabiliyor, ben kabinde sadece NeoGeo MVS sistemi kullanacağım için
MVS nin JAMMA standartına göre ayarlamalarımı yapıyorum

JAMMA da 7. pin KEY olarak isimlendiriliyor, bu pin jamma soketi ters takmamak için
kullanılıyor aslında, jamma soketinde ilgili pini çıkarıp yerini bir plastik ile kapatırsanız soketi ters takma riski ortadan kalkar
Pini çıkarmak için pin ile soket aarasında küçük bir delik oluyor oraya tornavida sokup pini aşağı doğru iterseniz çıkacaktır, karşılıklı olarak iki pini bu şekilde çıkarabilirsiniz

Jamma da güç kabloları için kalın kesitli kablolar kullanın yüksek amper çeken cihazlar olduğu için ince kablolar ısınıp yanabilirler
GND ve 5V için özellikle buna dikkat etmek lazım
Ben 2mm kesitli çok damarlı kablolar kullandım
GND için 1. ve 2. sıra üst alt pinler kullanılıyor bu dört pine de kablo çekebilirsiniz
5V için de 3. ve 4. sıra üst alt pinler kullanılıyor onda da dört pine kablo çekilebilir
Ben GND ve 5V için 2 kablo çektim yeterli gelecek diye düşündüm MVS 7A güç tüketiyor görünüyor

Kabloları lehimledikten sonra ısı ile daralan makaron kullanarak her pini izole ediyoruz
sonrasında ilgili kablo gruplarına ayrıca makaron atarsanız da iyi olur

Diğer pinler için daha ince kablolar yeterli oluyor benim kullandığım 22 AWG çok damarlı montaj kabloları, sadece hoparlörler için bunlar dışında farklı kablo kullanıyorum
bu foto çekmemişim sonraki foto da görünüyor HAMA nın hoparlör kablosu olaraka kaliteli kabloları var onlardan kullandım şeffaf kablolar

JAMMA dan çıkan hoparlör kablolarının ucunu soketli yapıyorum gerektiğinde ara çeviriciler ile paralel yada seri duruma almak yada ayrı ayrı bağlantı yapabilmek için
ben kabinde ayrı olarak ses sistemi kullanacağım için kurgumu bu durumların hepsini sağlayabilecek şekilde yaptım

diğer işleri yaptıkça bu JAMMA kablodan çıkan kabloların görevlerini ayrı ayrı da anlatıyor olacağım

JAMMA kabloyu hazırladıktan sonra sistemi bir takayım ne durumda göreyim istedim
En son 4-5 sene önce çalıştırmıştım her hangi bir sıkıntı yokyu
Çalıştırınca MVS de renkli kareler var ve CRT de de titreme vardı
Bu durumda akla ilk gelen kapasitörler oluyor aslında
Bu zaman içinde zaten eski olan kapasitörler ölü duruma gelmiş olabilir dedim
Güç kaynağının çıkışını ölçtüm 4.2V , 8V değerler veriyordu bariz bir şekilde voltaj sorunu var, içini açınca da akan kapasitörleri gördüm zaten Kahkaha
güzel bir temizlik yaptım

sonra da kapasitörleri değiştirdim

Güç kaynağının elektrik kablosunu yapıyorum
Kablo uçlarında U değil de O terminal kullanırsanız daha iyi olur, yanlışlıkla gevşeme falan olsa da O terminaller vidaya takılacağı için çıkma riski taşımamış oluyor.
Terminalde kabloyu sıktıktan sonra aynı zamanda da lehim de yapıyorum garanti olsun diye

Sonra da makaron ile izole ediyoruz, bu arada bu makaronları fön ile ısıtırsanız daha iyi sonuç alırsınız çakmak ile kablonun yanma durumu da var aklınızda bulunsun Kahkaha

Güç kaynağımızı toparlayıp çalıştırıyoruz, her şey stabil görünüyor
+5V , -5V ve 12V çıkışları muntazam bir şekilde çalışıyor
Üzerindeki +5V için ince güç ayarı da sorunsuz, display de görünen voltaj durumu ile ölçü aleti de birbirini tutan ölçüm veriyor
Güç kaynağımızın 20 yıl bakımını yaptık ve onu tekrar kullanılabilir hale getirdik Kahkaha

Güç kaynağı onarımı sonrası CRT tüpümüze sıra geliyor

Öncelikle tüp ve şase ile uğraşmadan önce tüpü deşarj ediyoruz
BU DURUM ÇOK ÖNEMLİ tüpü büyük bir kapasitör gibi düşünün ve içerisinde binlerce volt bir enerji bulunuyor
uzun zaman kullanılmadıysa bu enerji boşalabiliyor (şase üzerinde bu enerjiyi boşaltmak için bazı dirençler var) ama siz yinede işinizi sağlama alın Kahkaha
Deşarj işlemi için bir tornavidanın sapına ucu krokodil li bir kablo sarın ve sabitleyin

Sonra krokodilin ucunu tüp çevresinde bir çelik tel var ona tutturun

Sonra her hangi bir yere dokunmadan tornavidanın metal kısmına da temas etmediğinizden de emin olun, tornavidanın ucunu tüp arkasındaki vantuzun içerisine sokun
o vantuzun orta kısmında metal var ona değdirmek için tornavidayı içerde biraz oynatın
çok türtmeyin ama lastiğe zarar gelmesin Kahkaha
Tüp de enerji varsa enerji büyüklüğüne göre bir çat sesi duyarsınız
Uzun süre kullanılmadıysa bir ses duymayabilirsiniz

Sonrasında vantuzun altına elinizi sokmayın çıkarmak için arkadaki çıkıntıyı parmağınızla bastırın onun içindeki metal maşa gibi parmağınızla sıkıştırınca ağızları kapanıyor ve çekince yerinden çıkıyor
Bu durumda iken de herhangi bir yere değdirmeyin ve garanti olsun diye tornavidayı iç metale yeniden değdirin

Sonrasında çalışma yapabilirsiniz

Şase üzerindeki kondansatör yenilemelerini henüz yapmadım onları da değiştirince paylaşırım, bugünlük bu kadar Kahkaha
« Son Düzenleme: Mart 10, 2022, 14:01:11 ÖS Gönderen: evreno » Logged
atariManyagi
Üye

En Sevdiğim Super Mario Karakteri

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #79 : Haziran 10, 2021, 18:42:00 ÖS »

Hanım beni kapıya koydu... Kabin falan hayalden öte benim için..
@LW3D Abi, Kabin benim için bile hayalden öte. Çünkü Ailem kabin işini pahalı buluyor.
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2021, 09:04:30 ÖÖ Gönderen: atariManyagi » Logged

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #80 : Haziran 13, 2021, 15:07:01 ÖS »

Evet nerede kalmıştık,

En son tüpü deşarj etmiştik ve kapasitör yenileme işlemi için şase yi masamıza yatırıyoruz

Daha önceden bazı tamir operasyonları geçirmiş doğal olarak Kahkaha

Şase yi tüpten söktükten sonra özellikle yüksek güç kapasitörleri hala üzerlerinde elektrik bulundurabileceği için onların multimetre ile voltajlarını ölçüp voltaj verenleri kısa devre ederek deşarj etmeyi unutmayın

Öncelikle devre üzerindeki mevcut kapasitörlerin üzerindeki değerleri not ederek bir liste çıkarmakla işe başlıyoruz
Voltaj, uF ve Sıcaklık değerleri (Sıcaklık değerleri genelde atlanıyor bu konuya dikkat edin arkadaşlar 85 derece olanları 85 yada 105 kullanabilirsiniz ama 105 olanları 85 kullanmayın)

Şase de çok kapasitör olduğu için tamamını söküp sonra takarak ilerlemek hata yapmaya neden olacaktır onun için tek tek önce eski kapasitörü söküp sonra yenisini takarak ilerlemek daha iyi oluyor
Eskiyi sökünce +/- kutupları söktüğünüz şekilde yenisini takarken dikkat edin
Devre üzerinde işaretli oluyor ama siz yine işinizi sağlama alın belki devre işaretlemesi yanlış bir kapasitör denk gelebilir Kahkaha
Diğer bir konu yeni kapasitörleri alırken belki aynı değerleri bulamayabilirsiniz bu durumda uF değeri aynı olan voltajı daha yüksek değerde olanları kullanabilirsiniz
paket boyutu sorun yaratmıyor ise tabi
Ben bazı kapasitörleri alırken aynı değerde olanların paket boyutları küçüktü garanti olsun diye ben voltaj değeri daha yüksek paket boyutları eşit olanları tercih ettim
Watt lı dirençlerin yakınında olan kapasitörler de özellikle 105 derece olanları tercih ettim

Benim kabinde degaus bobini (Renklerde morarma olunca manyetik alanı sıfırlayan bobin) olmadığı için ben eski bir TV den çıkan bobini tüpün etrafına montajladım
Tüp etrafında montaj için herhangi bir şey de olmayınca blendajlı çamaşır telinde üst ve alt tarafa gergi yaptım sonra da tel üzerine bobini tutturdum Kahkaha

Degaus bobininden çıkan uçları şase üzerinde ilgili yere takıyoruz bu kablonun yönü yok arkadaşlar her iki şekilde de çalışır

Tüp üzerindeki saptırma bobinlerinden gelen uçlar benim şase de hepsi ayrı ayrı
o yüzden bende renkli makaronlar ile ayırt edilebilir hale getirdim ki söküp takarken aynı sırada yapabileyim diye
Bazı şaselerde bunlar bitişik tek soket şeklinde oluyor yanlış takma durumu yok onların zaten

Tüp gövdesinde sarılı çelik tel vardı hani deşarj ederken krokodil kabloyu tutturduğumuz
o çelik telden de bir kablo çıkıyor ve o kablo tüp arkasındaki devre üzerine bağlanıyor onu da bağlıyoruz

Devreyi tüp arkasındaki yerine takıyoruz
Yeri gelmişken bu devre üzerindeki ayar potları RGB ışık değerlerini açıp/kısıyor bilginiz olsun

JAMMA üzerinden gelen RGB kablosunu şase üzerindeki yerine takıyoruz
Arkada görünen yan yana üçlü potanslar da RGB değerlerini ayarlamak için kullanılıyor

Şase üzerinde ve bazı şeselerde ayrı olarak ayar potlarının olduğu kart var
bu potlar ile görüntüde ki geometrik ayarlamaları yapıyoruz
Benim şase deki ayrı kontrol kartı üzerindeki düğme de degaus bobinini devreye sokuyor basılıp çekince manyetik alan sıfırlanıyor

Tüm bağlantılarımızı yaptıktan sonra TEKRAR TEKRAR kontrol ediyoruz ve veriyoruz coşkuyu Kahkaha
İşimizi düzgün yapmışız sanırım her hangi bir duman yok patlama da olmadı Kahkaha
Arkadan tanıdık bir ses geliyor dın dın dın dıııınnnn NeoGeo tınısı Kahkaha

Heyo herşey yolunda  Karizmatik
Bugünlük de bu kadar...
« Son Düzenleme: Mart 10, 2022, 14:46:56 ÖS Gönderen: evreno » Logged
keikonda
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #81 : Haziran 14, 2021, 04:07:19 ÖÖ »

Monitör harika görünüyor, elinize sağlık.
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #82 : Haziran 14, 2021, 09:54:49 ÖÖ »

Monitör harika görünüyor, elinize sağlık.

Görüntü yaşına göre çok iyi denilebilir
Teşekkürler.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #83 : Haziran 14, 2021, 16:15:28 ÖS »

Çok güzel görünüyor abi görüntü eline sağlık. Kahkaha

Tüpü kısa devre ederken. Metal tele klipsle tuturdun ya abi. Cihaz prize takılı değil sanırım. Kısa devre ile nasıl deşarj oluyor? O kısmı anlayamadım.

Tornavidaya bağladığımız klipsi, önce priz hattında topraklamaya kliplesek. Sonra tornavidayı sokup kısa devre yapsak daha mantıklı olmaz mı? Bilmediğimden soruyorum.

Neden soruyorum yakın bende benim sony trinitronun kapasitörlerini değiştirmeyi planlıyorum. Bu işlemi öğrenmem şart Kahkaha

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #84 : Haziran 14, 2021, 16:51:52 ÖS »

Eline sağlık evren harika bende ne zamandır okbaby nin kapasitörlerini değiştirmek istiyordum 20 yıldan fazla bazılarının durumu pek iç açıcı değil şişmeye başlamış ama çok zahmetli olcağı kesin
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #85 : Haziran 14, 2021, 19:08:39 ÖS »

Çok güzel görünüyor abi görüntü eline sağlık. Kahkaha

Tüpü kısa devre ederken. Metal tele klipsle tuturdun ya abi. Cihaz prize takılı değil sanırım. Kısa devre ile nasıl deşarj oluyor? O kısmı anlayamadım.

Tornavidaya bağladığımız klipsi, önce priz hattında topraklamaya kliplesek. Sonra tornavidayı sokup kısa devre yapsak daha mantıklı olmaz mı? Bilmediğimden soruyorum.

Neden soruyorum yakın bende benim sony trinitronun kapasitörlerini değiştirmeyi planlıyorum. Bu işlemi öğrenmem şart Kahkaha

Selam Eşref;

Hayır kısa devre ederken prize takmıyoruz aman Kahkaha
Biz boşaltmak istiyoruz doldurmak değil
İçinde birikmiş olan enerjiyi kısa devre ederek ışık ve ısıya dönüştürüyoruz anlayacağın, yok olmuyor yani
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #86 : Haziran 14, 2021, 19:10:01 ÖS »

Eline sağlık evren harika bende ne zamandır okbaby nin kapasitörlerini değiştirmek istiyordum 20 yıldan fazla bazılarının durumu pek iç açıcı değil şişmeye başlamış ama çok zahmetli olcağı kesin

Sağolasın kardeş, biraz zaman alıyor ama zor bir iş değil
Dikkat ederek dediğim şekilde ilerlersen sıkıntısız halledebilirsin
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #87 : Haziran 17, 2021, 00:48:53 ÖÖ »

Proje için çalışmalara devam;

Kabinde JETON displayleri yapmak istiyorum
Elimdeki MVS sistemlerde JETON gösterge ekranları için port bulunmuyordu
Backup RAM den birşeyler yapabilirmiyim diye düşünüyordum
Sonra bu port olan bir model bulayım en azından ortaya başkalarının da yapıp kullanabileceği bir proje çıkar diye düşündüm ve uygun model arayışına girdim
Sağolsun Yavuz üstad hediye olarak gönderdi (Tekrar teşekkürler üstad)
Kararsız çalışıyor, oyun kartının soketinde sorun olabilir demişti
Sen elden geçirirsin dedi ( umarım üstesinden gelebilirim dedim içimden Kahkaha )

MVS yi kabine bağlayınca beni bu ekran karşıladı

Kaldık mı öyle sap gibi Kahkaha ekran karşısında, yavuz üstad çalışırken resim atmıştı
Dedim çalıştığını gördük, üstad kararsızlıkları var demişti hadi bir uçtan başlayalım tamir işine deyip (Yavuz üstadın paylaşımlarıyla birşeyler yaparım inşallah diyerek) kolları sıvadım
ilk tamir işim bu arkadaşlar bu arada

Biraz kart üzerindeki chiplere hafifçe bastırdım ekranda görüntüde bozulmalar oluşuyordu
Temassızlık olan entegrelerin olduğunu düşündüm

Sonra chipleri büyüteçle incelemeye başladım resimde görünen chip in bacaklarında paslanmalar gördüm bir kaç chip de bazı bacaklarda korozyonlar vardı
Pil akmasından nasibini alan MVS lerden olmuş anlaşılan bu kart da

Nedir bu chip diye internette araştırınca Video RAM olduğunu öğrendim
Bizim aldığımız hata da Video RAM hatası sorunu bulduk sanırım dedim

1200 kum zımpara ile bacakları hafifçe zımparalayarak korozyonu temizliyorum

RAM den çıkan yolları izleyince bu chip e geliyoruz
Bu chip de grafik işlemciymiş
Ben bu chip e biraz baskı yapınca görüntüde bozulmalar oluyordu
Bu chip de de bazı bacaklarda hafif lehim korozyonları vardı

Öncelikle video RAM chiplerinin lehimlerini tazeledim

Sonra tekrar kabine taktım yine VIDEO RAM ERROR hatası fakat adresler değişmeye başladı kartı kapatıp açıp grafik işlemciye biraz bastırdım hata devam ama adresler değişiyor
Dedim grafik işlemcide de sıkıntı var
Daha önce bu kadar ince bacaklı entegrelere müdahale etmediğim için bir yandan tırsa tırsa (işi bok edip aleti mundar etmek var işin ucunda Kahkaha ) büyüteç ile yavaş yavaş lehimlerin üzerinden geçtim

Sonrasında tekrar kabine bağladım bir heyecan ile kartı umarım kart hale çalışıyordur diye tırsa tırsa Kahkaha

Sonrasında neogeo tınısını duyunca bir an rahatladım ve görüntü gelmişti fakat hafif bozukluklar da vardı (Burayı foto çekmemişim heyecandan )

Sonra kartı tekrar masaya yatırdım ve ısı üflemeli havya ile grafik işlemcinin bacaklarını yeniden ısıttım ve kabine yeniden taktım

Bu sefer oldu görüntü sorunsuz (kabin önünde haka dansı yapıyorum bu esnada  Kahkaha )

Birkaç saat test ettim sıkıntı yok şimdilik
Ama tam sağlamlığından emin olamadım krem lehim alarak grafik işlemciyi düzgünce bir elden geçirirsem sanırım düzgün bir iş çıkmış olacak

Yavuz üstad tekrar teşekkürler.
« Son Düzenleme: Mart 10, 2022, 14:50:04 ÖS Gönderen: evreno » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #88 : Haziran 17, 2021, 08:33:27 ÖÖ »

Tebrikler evren, senin bu kartı adam edeceğine ve güzel bir credit display projesi çıkartacağına güvenim sonsuz

Bu arada lehim tazeleme işlemi sırasında ince bacaklı entegrelerde yanlışlıkla lehim köprüsü yapmamak için elinin altında reçinesiz flux (no-clean flux) bulundurmanda fayda var

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #89 : Haziran 17, 2021, 11:50:31 ÖÖ »

Tebrikler evren, senin bu kartı adam edeceğine ve güzel bir credit display projesi çıkartacağına güvenim sonsuz

Bu arada lehim tazeleme işlemi sırasında ince bacaklı entegrelerde yanlışlıkla lehim köprüsü yapmamak için elinin altında reçinesiz flux (no-clean flux) bulundurmanda fayda var

Teşekkürler üstad , yazılarından birşeyler öğrenmişiz bizde , o yüzden asıl teşekkür sana

Daha önce bu tarz ince işler ile uğraşmadığım için gerekli malzemeler elimde yoktu mevcut malzemeler ile birşeyler yapmaya çalıştım tam olmadı ama şuan için çözdü gibi, dediğin gibi flux falan alacağım onlarla yeniden bir elden geçireceğim

Ben yazıyı yazdıktan bir kaç saat sonra kabinde görüntü yeniden gitti
Grafik işlemciye bastırdım biraz sonra tekrar açtım kabini görüntü geldi
Yani grafik işlemcide hala sorun var gibi duruyor
Gelen görüntü de başka bir durumu ortaya çıkardı

Yarın bakarım tekrar diye bu şekilde bıraktım
İnternette bakmadım daha soruna , senin bir fikrin var mı?
« Son Düzenleme: Mart 10, 2022, 14:51:06 ÖS Gönderen: evreno » Logged
Sayfa: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: