Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeElektronik Proje fikirleri
Sayfa: 1 ... 4 5 [6]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Elektronik Proje fikirleri  (Okunma Sayısı 29588 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #75 : Eylül 07, 2018, 12:41:49 ÖS »

sadece, Arduino Pro Micro'yu alırım gerisi bende yok Kahkaha
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #76 : Eylül 07, 2018, 12:43:51 ÖS »

İlk verdiğim linkteki gibi her player için ayrı Pro Micro kullanırsan zaten Nejat'ın yaptığı gibi 74HC595'e falan gerek kalmıyor.
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2018, 12:46:53 ÖS Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
ercanersoy
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #77 : Aralık 30, 2018, 22:50:49 ÖS »

Bir fikir olarak Commodore 64 uyumlu bir ufak bilgisayar verilebilir.

https://m.youtube.com/watch?v=uI4o9XAFLt0

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #78 : Ocak 14, 2019, 16:50:33 ÖS »

Daha önce konuştuğumuz evrensel güç adaptörü projesi üzerinde biraz eğilmek istedim. Güç elektroniğinden hiç anlamıyorum. Bu yüzden ekteki modelleri sadece DIN konektör boyutlarını referans alarak hazırladım.

Daha önce bahsettiğim modüler bir tasarımı biraz detaylandırmış oldum. Tasarımdaki ilk modül AC/DC ve voltaj dönüşümlerinin gerçekleştiği modül, üzerinde DIN soket bulunan diğer modüller ise basit soket modülleri. Bunlardan istenildiği kadar uç uca eklenebiliyor. Modül üzerindeki çıkışlar sabit ancak kablonun diğer ucu sisteme özel olacağından. Her sistem için ayrı kablo yapılarak laboratuvar tipi güç kaynaklarında olabilen yanlış bağlama/yanlış voltaj verme gibi riskler önlenmiş oluyor. Ekte örnek olması açıcından C64 ve Amiga500 kabloları çizdim.

1. Hem sistemi basitleştirmek, hem maliyeti düşürmek, hem de masa üstünde işgal edeceği alanı azaltmak adına sistemi laptop veya 5.25HD (AC için) adaptörüyle beslemeyi düşündüm. Bu durumda Güç modülünün ebatları ne olmalı? Çizimde görünen kutu 9x6x3cm ebatlarında.

2. Kolay bulunması için 6 PIN DIN fişi kullandım ancak yer kalmadığı için 3.3V koyamadım. A500'de de SHIELD girişini GND'ye bağlamam gerekti. Halbuki kaynaklarda ayrı bağlantı çekilirse daha sağlıklı olacağı söyleniyor. Power modülünde daha fazla seçnek sunmak işi çok mu karıştırır, veya 3.3v için kablo üzerinde ufak bir step down konvertör koymak daha mı iyi olur?

3. Birden fazla sistem aynı anda bağlanıp açıldığımda sistem aşırı yüklenebilir. Bu durumu önlemek için ilk modüle aşırı yüklemede sistemi kapatacak bir mekanizma eklenebilir mi?

* universal-power.png (639.64 KB, 1632x928 - Görüntüleme: 217 kez.)

* universal-power2.png (628.81 KB, 1632x928 - Görüntüleme: 223 kez.)

* universal-power3.png (58.43 KB, 730x779 - Görüntüleme: 206 kez.)

ercanersoy
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #79 : Ocak 14, 2019, 18:21:05 ÖS »

Alıntı
Daha önce bahsettiğim modüler bir tasarımı biraz detaylandırmış oldum. Tasarımdaki ilk modül AC/DC ve voltaj dönüşümlerinin gerçekleştiği modül, üzerinde DIN soket bulunan diğer modüller ise basit soket modülleri. Bunlardan istenildiği kadar uç uca eklenebiliyor. Modül üzerindeki çıkışlar sabit ancak kablonun diğer ucu sisteme özel olacağından. Her sistem için ayrı kablo yapılarak laboratuvar tipi güç kaynaklarında olabilen yanlış bağlama/yanlış voltaj verme gibi riskler önlenmiş oluyor. Ekte örnek olması açıcından C64 ve Amiga500 kabloları çizdim.

Güzel fikir.

Alıntı
1. Hem sistemi basitleştirmek, hem maliyeti düşürmek, hem de masa üstünde işgal edeceği alanı azaltmak adına sistemi laptop veya 5.25HD (AC için) adaptörüyle beslemeyi düşündüm. Bu durumda Güç modülünün ebatları ne olmalı? Çizimde görünen kutu 9x6x3cm ebatlarında.

12 V AC adaptörle beslemek daha iyi olabilir.

Yüksekliği daha büyük olabilir. Üstelik, yatay olarak duran dişi bağlantılar üzerine su dökülmesi vb. durumlarda güç kaynağını kısa devre yaparak bozulabileceğinden dikey olarak durması ve yüksekliğin daha fazla olması daha doğru olur.

Alıntı
2. Kolay bulunması için 6 PIN DIN fişi kullandım ancak yer kalmadığı için 3.3V koyamadım. A500'de de SHIELD girişini GND'ye bağlamam gerekti. Halbuki kaynaklarda ayrı bağlantı çekilirse daha sağlıklı olacağı söyleniyor. Power modülünde daha fazla seçnek sunmak işi çok mu karıştırır, veya 3.3v için kablo üzerinde ufak bir step down konvertör koymak daha mı iyi olur?

DB-9 dişi bağlantısı kullanılamaz mı?

Alıntı
3. Birden fazla sistem aynı anda bağlanıp açıldığımda sistem aşırı yüklenebilir. Bu durumu önlemek için ilk modüle aşırı yüklemede sistemi kapatacak bir mekanizma eklenebilir mi?

Kullanılan adaptörün sağladığı en fazla akımla eşdeğer değerde şalterli DC sigorta kullanılabilir.
« Son Düzenleme: Ocak 14, 2019, 18:39:48 ÖS Gönderen: ercanersoy » Logged

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #80 : Ocak 15, 2019, 00:10:13 ÖÖ »

@wizofwor : Tasarım ve konnektör seçimi mantıklı gibi gözüküyor ancak max akım çeken cihazın gerektirdiği kablo kalınlığına göre de değerlendirmek gerekebilir. Amiga misal 5V'ta 2.5A istiyormuş, onun kablosunun bir tık kalın olmasında fayda olur sanki.

Şöyle bir hesaplama sayfası var, loss kısmına girilen değere göre farklı kalınlıklar söylüyor. 5v - 2.5A, 1 metre için %3 kayıpta 18 AWG (1.02mm çap) derken sadece kaybı %5 yapınca ihtiyacı 21 AWG (0.72mm) ye indiriyor.

http://www.solar-wind.co.uk/cable-sizing-DC-cables.html

Çok anlamasam da her bir cihazı tek bir dc kaynaktan güç çekecek şekilde konumlandırmak sıkıntıya yol açabilir, cihazların birinin içinden ground'un potansiyelinin değiştirilmesi diğer cihazları etkileyebilir. Bir diğer durum da güç kaynağının yüksek akım çeken cihazların kapatıldığı anda beslediği düşük akımlı cihazlara bunu nasıl yansıtacağı. Dediğim gibi anlamadığım için sadece sezgisel varsayımlar bunlar, daha iyi anlayan biri dediklerimi daha iyi anlatacaktır   Özetle, 220V katında ortak sonrasında bağımsız DC adaptörler daha mantıklı olabilir.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
ercanersoy
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #81 : Ocak 15, 2019, 08:09:44 ÖÖ »

Alıntı
Tasarım ve konnektör seçimi mantıklı gibi gözüküyor ancak max akım çeken cihazın gerektirdiği kablo kalınlığına göre de değerlendirmek gerekebilir. Amiga misal 5V'ta 2.5A istiyormuş, onun kablosunun bir tık kalın olmasında fayda olur sanki.

Evet, kalın kablo kullanılmalı.

Alıntı
Alıntı Ekle
@wizofwor : Tasarım ve konnektör seçimi mantıklı gibi gözüküyor ancak max akım çeken cihazın gerektirdiği kablo kalınlığına göre de değerlendirmek gerekebilir. Amiga misal 5V'ta 2.5A istiyormuş, onun kablosunun bir tık kalın olmasında fayda olur sanki.

Şöyle bir hesaplama sayfası var, loss kısmına girilen değere göre farklı kalınlıklar söylüyor. 5v - 2.5A, 1 metre için %3 kayıpta 18 AWG (1.02mm çap) derken sadece kaybı %5 yapınca ihtiyacı 21 AWG (0.72mm) ye indiriyor.

http://www.solar-wind.co.uk/cable-sizing-DC-cables.html

Çok anlamasam da her bir cihazı tek bir dc kaynaktan güç çekecek şekilde konumlandırmak sıkıntıya yol açabilir, cihazların birinin içinden ground'un potansiyelinin değiştirilmesi diğer cihazları etkileyebilir. Bir diğer durum da güç kaynağının yüksek akım çeken cihazların kapatıldığı anda beslediği düşük akımlı cihazlara bunu nasıl yansıtacağı. Dediğim gibi anlamadığım için sadece sezgisel varsayımlar bunlar, daha iyi anlayan biri dediklerimi daha iyi anlatacaktır   Özetle, 220V katında ortak sonrasında bağımsız DC adaptörler daha mantıklı olabilir.

Adaptörden gelen gücü istenilen gerilimlere çevirmek için 78xx ve 79xx serisi entegrelerle iki kutuplu olarak güç sağlanabilir. Ayrıca, dalgalanma önleyici olarak artı kutuptan ve eksi kutuptan toprak hattına bağlanan kondansatörler kullanılmalıdır.

Sayfa: 1 ... 4 5 [6]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: