Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Protez ULA  (Okunma Sayısı 14655 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
thunderbolt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Haziran 25, 2015, 16:37:52 ÖS »

Merhaba Arkadaşlar,
bu bölümdeki en son konuda 3 ULA'yı nasıl bozduğumu yazmıştım, şimdi sıra geldi hatayı telafi etmeye.

Chris Smith'in "The ZX Spectrum ULA: How to design a microcomputer" kitabı bir süre önce elime ulaştı. Epey bir okuma ve araştırmadan sonra ZX Spectrum içindeki ULA chip yerine hem digital hem de analog kısımları olan bir devre yapmaya kara verdim. Ne kadar zaman sürer bilemiyorum.

http://opencores.org/project,zx_ula
bu sitedeki kodları baz alarak ULA video generation kısmını gerçekleştirdim, ancak daha kolay olduğu için VGA monitorden aldım çıktıyı.

Henüz ortada çalışan yada boot eden bir spectrum yok, sadece kare Border ve devreye elinizi dokunduğunuzda bozuk Spectrumlarda görülen random dikey renkli bantlar görünmekte.

Asıl çözmem gereken kısmı analog video için YUV çıktısı veren bir devre var, eagle'da çizimini yaptım ancak henüz test etmedim.

Bunun dışında FPGA konusunda oldukça tecrübesiz olduğum için spariş ettiğim geliştirme kartının 5V TTL desteği olmadığını sonradan fark ettim, şimdilik gerçek spectrum ile bir bağlantısı olmadan test edebildim.

Şimdi sizlere birkaç sorum olacak;
- FPGA yerine CPLD kullanmak daha mantıklı geldi, ne dersiniz
- Altera MAX7128 seirisi ile devam edeceğim, öneriniz nedir?
- FPGA ile bidirectional port kullanımı konusunda örnek proje linki verebilecek var mı?

Herkese iyi çalışmalar,
Kemal

sent from my ZX Spectrum

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 25, 2015, 17:09:13 ÖS »

FPGA konusunda birşey diyemem fakat muhteşem bir proje olur bu. Simon'ın projeleri gibi bir başlık altında ilerleyip, adetli yapmayı düşünürsen ben en az 3 tane alırım.
thunderbolt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 25, 2015, 17:34:16 ÖS »

çalışan bir prototip oluştuktan sonrası oldukça basit, dirty PCB'ye adetli bir PCB siparişi verilir, tahminen componentler dahil 15-20USD civarında maliyet olur.

adetli uygun fiyata chip almak için bildiğiniz link varsa paylaşın arkadaşlar.

Bu arada tamamen SMD malzeme olacağı için belki herkes monte edemeyebilir.

asıl sorun analog katta; yaklaşık 30 adet transistor ve bir o kadar direnç olacak.
Gerçek bir replacement olabilmesi için devreye olabildiğince sadık kalmak gerekiyor
yoksa Spectrum üzerindeki analog video katını iptal edip onun yerine bir entegre vb takmak gerekli, bu da tam bir protez olmuyor bana göre.

Kolay gelsin,

sent from my ZX Spectrum
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 26, 2015, 02:32:57 ÖÖ »

- FPGA yerine CPLD kullanmak daha mantıklı geldi, ne dersiniz
- Altera MAX7128 seirisi ile devam edeceğim, öneriniz nedir?
- FPGA ile bidirectional port kullanımı konusunda örnek proje linki verebilecek var mı?

- CPLD ile olabiliyorsa bunlarla yapmak daha mantıklı. Nihai halinde çevresinde daha az destek elemanı ister. Daha ucuz ve giriş seviyesi için fpga'lardan daha basitler. Ancak senin projenin sayfasında gördüğüm kadarıyla cpld versiyonun harlequin clone'u için yapıldığı bilgisi var. Spectrum hardware'ine pek aşina değilim ancak kısıtlı bir versiyon olsa gerek bu.

- Hangi FPGA konusunda çok fazla bilgim yok ancak okuduklarımdan anladığım en büyük oyuncunun iki tane olduğu. Altera ve Xilinx. Geliştirme anlamında bunlardan şaşmamak lazım. İş maliyete falan gelince küçük oyuncular (lattice, actel vesaire) tercih sebebi olabilir.

- Fikrim yok

CPLD ve FPGA'ların 5v lojik kullananları bildiğim kadarıyla artık büyük üreticiler tarafından üretilmiyor. Atmel 5v FPGA / CPLD  ve PAL / GAL üretmeye devam eden firmalardan biri.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
thunderbolt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 14, 2016, 22:06:52 ÖS »

Son mesajımı yazalı neredeyse 1 sene geçmiş, benim proje ne yazıkki bir sonuca ualaşamadı.
FPGA ve programlama bilgim yeterli olmadığı için sadece VGA ekranda bozuk spectrumlardaki görüntü oluşmasından öteye gidemedi. Dinamik RAM kontrollerinde sorun yaşadım.

Ancak Nisan ayında aşağıdaki adreste ZX spectrum ULA replacement module satışa sunulmuş
ilgilenenlere duyurulur.

http://www.retroleum.co.uk/electronics-articles/nebula-spectrum-ula-chip-replacement-module/

sent from my ZX Spectrum
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mayıs 14, 2016, 22:16:56 ÖS »

Bidirectional level shifting için şu aşağıdakilerden aldım ben bu arada.

http://s.aliexpress.com/3INfe2qi

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: