Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıOyun Konsolları-yeni video-Sega Mega Drive 1 için Region Mod - Bölge Modu
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: -yeni video-Sega Mega Drive 1 için Region Mod - Bölge Modu  (Okunma Sayısı 12129 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Haziran 26, 2015, 23:03:28 ÖS »

Merhabalar,
Çok basit bir işlem olmasına rağmen olabildiğince detaylı anlatıp tedbiri elden bırakmamaya çalıştım.
Merak edenler ve yapmaya niyetlenenler için, buyurun efenim:
<a href="http://www.youtube.com/v/nKvS0uxu1M0&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/nKvS0uxu1M0&rel=0</a>

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 26, 2015, 23:58:44 ÖS »

eline sağlık cengiz güzel çalışma. renklerin sapıtması doğal tabii...Yine de senin LCD TV gelen AV sinyalin ne NTSC ne de PAL frekansına uymamasına rağmen birşeyler göstermeye çalışmış

Bu tip MD'ların zaten doğal RGB çıkışı var, kabloyu kolayca yapabilirsin. Tabi U şeklinde 8 Pin DIN soket bulman lazım. S-Video destekleyen Commodore görüntü kablosu varsa onun soketini kullanabilirsin. Ben Genesis RGB kablosunu öyle yapmıştım.

Bu arada bu U şeklinde 8-Pin DIN soketleri yerli piyasada satan yer bilen var mı?

segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 27, 2015, 00:53:18 ÖÖ »

Payalaşım için teşekkürler, güzel ve detaylı bir modlama videosu olmuş.
Bir sorum olacak, bende de modlu bir PAL Mega Drive 2 konsol var ama ntsc us,jap moduna geçince görüntü siyah beyaz ve sanki scanlines uygulanmış gibi oluyor, bunun neden kaynaklanıyor, bir çözümü var mı acaba?

daruga_13
Deneyimli

Genesis Does What Nintendon't

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 27, 2015, 01:09:48 ÖÖ »

Cengiz Bey elinize sağlık,çok güzel bi video olmuş.

Bir sorum olacak, bende de modlu bir PAL Mega Drive 2 konsol var ama ntsc us,jap moduna geçince görüntü siyah beyaz ve sanki scanlines uygulanmış gibi oluyor, bunun neden kaynaklanıyor, bir çözümü var mı acaba?
Çözüm RGB kablo   

Aradığım Orjinal Sega Mega Drive/Genesis oyunları:Bölge kodu farketmez...

-Snowbros
-Sunsetriders
-Mega Turrican
-Comix Zone
-Teenage Mutant Hero Turtles The   Hyperstone Heist
Nes/Famicom oyunları:
-Astyanax
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 27, 2015, 01:20:07 ÖÖ »

Alıntı
Çözüm RGB kablo&nbsp;&nbsp;

Valla şu av kablosundan var rgb bu mu oluyor?

volkytolky
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Haziran 27, 2015, 01:24:58 ÖÖ »

Bu arada bu U şeklinde 8-Pin DIN soketleri yerli piyasada satan yer bilen var mı?
Yavuz hocam gittigidiyor da nehir bilgisayar ankara, bu hafta 2 tane aldim sinclair 128k +2 scart kablo icin...
daruga_13
Deneyimli

Genesis Does What Nintendon't

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Haziran 27, 2015, 01:42:18 ÖÖ »

Alıntı
Çözüm RGB kablo&nbsp;&nbsp;

Valla şu av kablosundan var rgb bu mu oluyor?

Bu normal AV kablo.

Sega mega drive 2 için en iyi RGB skart kablo bu,kendim de bunu kullanıyorum.

http://www.ebay.co.uk/itm/Sega-Mega-Drive-2-II-High-Quality-GOLD-PLATED-RGB-Scart-TV-Lead-Video-Cable-/261091969356

« Son Düzenleme: Haziran 27, 2015, 01:44:33 ÖÖ Gönderen: daruga_13 » Logged

Aradığım Orjinal Sega Mega Drive/Genesis oyunları:Bölge kodu farketmez...

-Snowbros
-Sunsetriders
-Mega Turrican
-Comix Zone
-Teenage Mutant Hero Turtles The   Hyperstone Heist
Nes/Famicom oyunları:
-Astyanax
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Haziran 27, 2015, 02:24:02 ÖÖ »

Yavuz hocam gittigidiyor da nehir bilgisayar ankara, bu hafta 2 tane aldim sinclair 128k +2 scart kablo icin...

Yok o soket tam olarak uygun değil. Ha hafif "kanırtarak" girermi bilmem ama Genesis 1/MD 1 için gereken soket tam U şeklinde.

MD1/Genesis1 MD2 soketleri farklı bu arada...

Sorun NTSC konsolun ana osilatör frekansı ile PAL konsolun ana osilatör frekansının farklı olması. NTSC konsol bu osilatör frekansını alıp 15'e bölüyor ve standart NTSC video frekansını elde ediyor. PAL konsol ise kendi osilatör frekansını 12'ye bölerek PAL video frekansını elde ediyor.

Özetle PAL konsolu alıp NTSC mod'unu yaptığında konsol osilatör frekansını 15'e bölüyor ama elde edilen video sinyali ne PAL ne de NTSC standardında olmuyor.

Çözüm 1: Composite video yerine direk RGB'den SCART bağlantı yapmak. Bu sayede "yanlış" frekans ile encode edilmiş Composite Video sinyalini kullanmamış oluyorsunuz.

Çözüm 2: Konsolun video encoder devresini de "aşırı" modlama ki çok kolay ve ekonomik değil...

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Haziran 27, 2015, 03:06:37 ÖÖ »

O din-8 at nalı dediklerinden herhalde. Ben de bunların yerine yuvarlak olanlardan alıp c64'ün video girişine esneterek takmıştım. Pratik bir çözüm değil.

Almanyadan mektupla falan gönderebilecek kimse varsa şurada fiyatları uygun.

http://www.reichelt.de/MAS-80S/3/index.html?&ACTION=3&LA=446&ARTICLE=11202&artnr=MAS+80S

Gerçi TR'de denk getirirsen de 3-4 tl arası bir fiyatı var.

ps: Ya da aşağıdaki satıcıdan alıp almanyadan bavulla getirtmek lazım
http://www.ebay.com/itm/DIN-Stecker-50-Stuck-8-polig-262-Kunststoff-schwarz-mit-Knickschutz-/151411703271?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item2340d73de7
« Son Düzenleme: Haziran 27, 2015, 03:09:32 ÖÖ Gönderen: i_r_on » Logged

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
volkytolky
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Haziran 27, 2015, 12:21:08 ÖS »

Benim aldığım bu, eklediğiniz resimlere bakınca aynısı gibi geliyor...

* image.jpg (115.85 KB, 640x478 - Görüntüleme: 1407 kez.)
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Haziran 27, 2015, 12:23:59 ÖS »

@yavuzg İzlediğin için teşekkürler. Aslında sinyalin ne ntsc nede pal olduğunun farkındayım. İçine NTSC sinyal üretmek için yapılan minik bir mod var aslında osilatörlü falan ama konuyu dağıtmak istemedim ve açıkcası bunun sadece RF modulatörü etkilediğini umdum
söz konusu mod için : http://www.mmmonkey.co.uk/mega-drive-1-pal-60hz-colour-mod/

bu arada soket almaya niyetlenenlerin (aslında seninde ima ettiğin gibi) "C" ve "U" şekillileri var.

Ben şahsen tüm pinleri üstünde olan bulamamıştım ama tekrar bakacağım. en uçtaki iki pin eksikti hani olur da AV kablo yapmak gerekirse diye yine de almıştım. En iyisi makinayı torbaya atıp fool proof bir yöntem izlemek Kahkaha söz meclisten dışarı tabi.

@daruga teşekkürler.
Örnek verdiğin kablonun MD1 için olanıda var hatta harici 3,5mm jack ses girişi yapılmış böylelikle stereo sesden de faydalanılabiliyor.

@Segaa çözüm RGB de Kahkaha daruganın örnek verdiği kablo yani.

Birde bu soket bulunamazsa ve switchleri başka noktaya koyarsanız 9 pinli DSUB bi konektör oraya süper olur. Zaten orda normalde 9 pinli modem konektörü varmış ilk modellerde. (başka bölgerinki de olabilir) bi ucu 9 pin dsub bi ucu scart bi kablo yaparsınız bu sefer olur biter. ama ağır modlama olarak algılarsanız bunu o iş başka tabi.

@yavuzg md1 için kullandığın şema bumudur?

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Haziran 27, 2015, 12:24:53 ÖS »

@volkytolky
seninki C şekilli diye anılıyor. bu U şekilli diye uç pinlerin konumu sıkıntı olacaktır.

Retroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Haziran 27, 2015, 12:58:14 ÖS »

Dün Cengiz'e Paylaşımı için direk teşekkür ettim özelden tekrar yazmayayım eline saglık cengiz Bende de bir tane yedekte md1 beyaz var ona bu hafta sonu operasyon yapayım Kahkaha

dün mobilden yarıya kadar izleyebilmiştim.Şimdi izledigimde gördügüm kısımdan ufak bir uyarım olacak.Bu üçlü mavi switchleri ısıtma lehimle aşamasında dibe fazla yakın tutmatın ayak kısmı hassas eriyip yuvasından kayıyor ve switch kullanılmaz hala geliyor.
« Son Düzenleme: Haziran 27, 2015, 13:10:52 ÖS Gönderen: Retroman » Logged

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Haziran 27, 2015, 13:29:48 ÖS »

@retroman kolay gelsin. bir çok soket ve switch için yaptığın uyarı geçerli. yine bunlar kolay bulunuyor ya o DIN girişlerinden bozarsak daha beter.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Haziran 27, 2015, 13:36:46 ÖS »

@yavuzg md1 için kullandığın şema bumudur?

Evet budur. Hem master system hem Genesi 1 (MD 1) için aynı kabloyu kullanıyorum.

Commodore 64 S*Video kablosu (tüm pinler yerinde oluyor bu kabloda)

Bir de "sanırım" Commodore 64 için 1084S türü bir kablo var elimde 1-2 yane. Zamanında almışım (nereden aldığımı bile unuttum - belki vesalia'dan) ben bunlardan kullanmıştım. Bi ara 1-2 tane daha yapacağım master systemler için.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: