Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore Donanım1541 disket sürücü okuma sorunu.
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 1541 disket sürücü okuma sorunu.  (Okunma Sayısı 7886 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 11, 2015, 12:03:05 ÖS »

Merhaba arkadaşlar,

Commodore 1541 disket sürücüm çalışıyordu, tamam bazı disketleri okumuyordu ancak yine de çalışıyordu. Bu sabah Final Kartuşu C64'e taktım ki oyunları daha hızlı yükleyeyim diye. 1541'e şu ön yüklemesi olan sonrasında kendi kendine diğer parçalarını yükleyen büyük oyunlardan birini taktım ilk kısım yükledi demo gibi birşeyler çalıştı sonrasında oyun yüklemedi ekrandan görüntü gitti, muhtemelen Final kartuşla uyumlu olmadığı için takıldı. 1541'i de C64'ü de kapatıp açtım ve bu olaydan sonra 1541 bırakın oyunları directory'i bile yüklemiyor, Drive not ready ya da file found hatası verip kırmızı ışık yanıp sönüyor. Çalışan disketleri dahi artık okumuyor.

Yabancı forumlarda okuyucu kafanın track 0 'a gelmesi gerektiği ve limit dışına çıkmış olabileceği söyleniyor ama bunu track 0'a disket formatlayarak çekmeyi denedim yine olmadı.

Kartuşla, kartuşsuz, farklı kabloyla her şeyi denedim durum aynı.

3-5 gündür gayet sorunsuz çalışıyordu şimdi ne olmuş olabilir, çözüm olarak ne önerirsiniz.
« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2015, 12:15:24 ÖS Gönderen: hakkan » Logged
Jamais
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Temmuz 11, 2015, 12:23:10 ÖS »

İlk başta bence kafayı saf alkolle temizlemeyi dene. eski disketlerin manyetiğinin üzerindeki partiküller kafayı kirletmiş olabilir. eğer işe yaramazsa 1541'in iç tarafındaki bağlantıları kontrol etmeni öneririm, temassızlık gibi ihtimalleri ortadan kaldırmak için.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 11, 2015, 16:24:50 ÖS »

Jamais'in söylediği gibi kafayı alkolle sildikten sonra bir de kafanın üzerinde hareket ettiği 2 adet metal silindir çubuk var, onları da silersin. Mümkünse çubukları çok hafif yağla. Kafa sıkışmışsa o da giderilmiş olur. Format atmayı denedim demişsin, ama Final Cartridge'de masaüstünden format atılırken Fast Format diye bir şey var, o işe yaramamış olabilir. Bence kartuşu çıkar ve Basic'den komut yazmayı dene.

formatlamak için boş ve sağlam olduğunu bildiğin bir disket tak ve
OPEN1,8,15,"N:ABC,64":CLOSE1
yazarak formatla.

bir de initialize yapmak için dolu ve sağlam olduğunu bildiğin bir disket takarak şunu dene
OPEN1,8,15,"I":CLOSE1

Sürücü bu komutlardan sonra hata vermiyorsa, LOAD"$",8 ve ardından LIST yapınca directory'i alabilmen gerekir.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 11, 2015, 16:44:51 ÖS »

Bu komutları yazdıktan sonra kafanın hareketlerini takip et (tabi sürücüyü üst kapak açık olarak çalıştıracaksın =). Format atılırken kafa önce disketin en iç kısmına gidip taktaktak diye ses çıkarır, sonra dışa doğru ilerlemeye devam eder. Initialize yaparken kafa önce disketin ortalarına gider, tam okuyamazsa yine en iç kısma gidip bump'lar. Kafa hangi aşamada nerede durup hata veriyor takip edersin.
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 11, 2015, 22:03:08 ÖS »

İlk başta bağlantı kablosunu kontrol et derim.

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 11, 2015, 22:58:31 ÖS »

Bağlantı ve kablo olamaz zira 2 ayrı kablo ile 2-3 defa bağlantı denedim. Zaten yazdığım gibi cihaz çalışıyordu bir oyunu yükledi sonra devamı gelmediği için C64 ve 1541'i kapatıp açtım sonrasında okumamaya başladı.
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Temmuz 12, 2015, 00:25:39 ÖÖ »

Henüz kafayı temizlemedim ama temizlemeden aşağıdakileri denedim.

yazarak formatla.

bir de initialize yapmak için dolu ve sağlam olduğunu bildiğin bir disket takarak şunu dene

Her ikisini de denedim, ikisinde de C64 ekranında hata vermedi ancak her iki işlemden sonra da 1541'in kırmızı ışığı yanıp sönmeye başladı ve sonuç olarak  LOAD"$",8 için hata aldım.

Yarın disket sürücüyü açtıktan sonra da deneyeğim.

Uzun zamandır takmadığım bir disketi takıp Final kartuşla yükleme yaptıktan sonra sorun yaşıyor olmak kafanın kirlendiğini düşündürüyor, umarım sorun bu kadar basit çıkar.
Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Temmuz 12, 2015, 00:35:59 ÖÖ »

Başka adaptör varsa onunla da dene, hatta bu tür durumlarda ilk kontrol edilmesi gereken şey voltaj değerleri.

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Temmuz 12, 2015, 10:12:44 ÖÖ »

Başka adaptör varsa onunla da dene, hatta bu tür durumlarda ilk kontrol edilmesi gereken şey voltaj değerleri.

Cihaz ilk 1541'lerden yani adaptörü içinde.
joker_
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 13, 2015, 08:02:29 ÖÖ »

Cihaz ilk 1541'lerden yani adaptörü içinde.

Bana da adaptör arızası gibi geldi. Siz yinede Simon'ın dediği gibi, voltaj değerlerini kontrol edin.
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Temmuz 13, 2015, 09:16:52 ÖÖ »

Tavsiyem varsa temizleme disketi yoksa bir disketi feda edip içine camsil sıkıp okutun temizlik için  kesin çözüm oluyor disket yoksa ben birtane yollarım temizlik için

Henüz kafayı temizlemedim ama temizlemeden aşağıdakileri denedim.

yazarak formatla.

Her ikisini de denedim, ikisinde de C64 ekranında hata vermedi ancak her iki işlemden sonra da 1541'in kırmızı ışığı yanıp sönmeye başladı ve sonuç olarak  LOAD"$",8 için hata aldım.

Yarın disket sürücüyü açtıktan sonra da deneyeğim.

Uzun zamandır takmadığım bir disketi takıp Final kartuşla yükleme yaptıktan sonra sorun yaşıyor olmak kafanın kirlendiğini düşündürüyor, umarım sorun bu kadar basit çıkar.

hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 23, 2015, 23:47:36 ÖS »

Tavsiyem varsa temizleme disketi yoksa bir disketi feda edip içine camsil sıkıp okutun temizlik için  kesin çözüm oluyor disket yoksa ben birtane yollarım temizlik için

İzmirmaster sağolsun, kendisinden aldığım kablo ile biri oyun biri de temizleme 2 disketi hediye olarak göndermiş, kendisine teşekkür ederim.

Yoğunluktan önerilerinizi ancak bu akşam deneyebildim. Temizleme disketine camsil sıktım cihaza taktım biraz okuttum, sonra oyun disketlerinden birini denedim ama nafile...

Aradan yarım saat kadar geçtikten sonra tekrar deneyeyim dedim ve sürpriz... dizini okudu ! Hemen İzmirmaster'ın gönderdiği Satranç'ı yüklemeye başladım ancak birkaç saniyeden sonra yine okumama sorunu çıktı. Temizleme disketi işlemini tekrarladım, 10-15 dakika bekledim (bu arada kasetten Falcon Patrol yükleyip biraz oynadım :-)) ve aynı işlemi tekrarladım veeee bu kez okudu, satranç düzgün yüklendi ve çalıştı :-)

Çok mutluyum, yardımlarınız, önerileriniz ve İzmirmaster'ın hediye disketleri ile sorunumu çözdüm.

Herkese tekrar çok teşekkür ederim.
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Temmuz 24, 2015, 10:54:50 ÖÖ »

Rica ederim güle güle kullanın;

Diskete cam sil döktükten sonra başka bir disketle (boş temizlik için olucak) veya disketin diğer tarafı ile kafada kalan ıslaklığı alırsanız 15 dakika beklemenize gerek yok hemen çalışmaya başlar saygılarımla

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: