Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Arapça versiyon Spectrum  (Okunma Sayısı 12490 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Eylül 09, 2015, 10:13:33 ÖÖ »

Nette dolaşırken Spectrum'un Arapça versiyonuna denk geldim.

Bu kadar yıldır Spectrum ile ilgilenirim ilk defa görüyorum.Kahkaha

Mısır da piyasaya sürülmüş. switch yardımıyla rom imajı değiştirlerek İngilizce veya Arapça kullanılabiliyor. Sanırım rom imajı yok.

Türkiye'de birilerinde çıkarsa hiç şaşırmam. Zira o dönemlerde Libya, Arabistan, Mısır gibi ülkelerde çalışıp, dönüşte getirilen Arapça klavyeli bir çok bilgisayar var ortalıkta.

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 09, 2015, 10:39:50 ÖÖ »

İyiymiş, ROM imajı bulunursa ben sana yaparım ROM switcher'lı Speccy. Kahkaha

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Eylül 09, 2015, 10:42:52 ÖÖ »

İyiymiş, ROM imajı bulunursa ben sana yaparım ROM switcher'lı Speccy. Kahkaha

Bak bu iyi haber. Kahkaha
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 12, 2015, 21:44:33 ÖS »

Ben resimlerine baktigimda bana biraz cakma gelmisti. Yanlis hatirlamiyorsam Arapca harfler de sticker olarak tuslara yapistirilmisti. Yani sanki biraz "unofficial mod" tadinda birseydi.

Bundan bahsetmisken, uzun yillar once, 12 yaslarinda bir cocukken, mahallemizdeki elektrikci dukaninin sahibi'nin oglu ile arkadas olmustum. Tatil donemlerinde gunduz dukkanda dururdu ve bir de ZX Spectrum'u vardi. Ben de dukana giderdim ve beraber Spectrum ile oynardik. Iste o zamanlarda bir gun bana heyecanla birsey gostermek istedigini soylemisti. Sinlair Basic'in Turkce versiyonunu edinmisti. SankI teypten bir yazilim yukleniyordu gibi aklimda kalmis. Ama ayni zamanda "bunu yapmak icin bilgisayarin donanimini da modifiye ettiniz mi?" diye sordugumu ve evet cevabini aldigimi da hatirliyorum.
Herneyse. Sonucta BASIC komutlarinin hepsi Turkce olmustu. Ornegin P tusuna basinca PRINT degil "YAZ" komutu ciktigini hatirliyorum. LOAD icin "YUKLE" vs vs.
O gunlerden sonra da ne gordum ne rastladim o Turkce BASIC'e.
Arap Spectrum'u basligini gorunce benim de aklima bu geldi.
« Son Düzenleme: Eylül 12, 2015, 21:47:47 ÖS Gönderen: мemrah » Logged
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Eylül 12, 2015, 22:27:56 ÖS »

Açılışta "Selamın Aleyküm" mü yazıyor acaba?

joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Eylül 13, 2015, 09:12:22 ÖÖ »

Sinlair Basic'in Turkce versiyonunu edinmisti. SankI teypten bir yazilim yukleniyordu gibi aklimda kalmis. Ama ayni zamanda "bunu yapmak icin bilgisayarin donanimini da modifiye ettiniz mi?" diye sordugumu ve evet cevabini aldigimi da hatirliyorum.
Herneyse. Sonucta BASIC komutlarinin hepsi Turkce olmustu. Ornegin P tusuna basinca PRINT degil "YAZ" komutu ciktigini hatirliyorum. LOAD icin "YUKLE" vs vs.

Abi aslında daha neler neler varda. İşte o dönemler de şimdiki gibi geniş arşiv imkanı olmadığından, kaybolup gittiler.

Ben özellikle o dönem yayınlanmış Türkçe ürünlerle ilgileniyorum. Senin bahsettiğin rom süper birşeymiş. Keşke yedeğini felan alsaymışsın. Kim bilir hangi bit pazarı tezgahında kimin eline geçti, yada hangi zalim hurdacının, balyozunun altında can verdi

Geçenlerde elimdeki Commodore disket arşivini kurcalıyorum. İçinden, İzmir'deki bir bilgisayarcının disketleri çıktı. Bunları pc'ye aktarıp, yayınlamayı düşünüyorum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: