Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Edge convergence sorunu  (Okunma Sayısı 4958 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Eylül 01, 2015, 23:40:56 ÖS »

sevgili arkadaşlar selam.benım arcade kabındeki bir sorundan bahsetmek istiyorum.oyunlarda bu sorun hiç gözükmemekte fakat nezamanki oyun listeleri çıktığında,SOL ALT köşede yazıların biraz birbirine karıştığını farkettim bu sorunu,biraz araştırdığımda sevgili yavuz hocanın http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=9715.msg120318#msg120318 --
arcade kabıne uygun tv modellerı yazısında bu sorundan bahsettiğini okuduk.
   sevgili arkadaşlar bu sorunu nasıl çözebılırım.etrafında manyetik alanlardan ve yer değişiminden olmadıgını bılıyorum,Degasus işlemide etkisiz kalıyor.
basit bir ayarımı var ben yapabılırmıyım yoksa bir yerine bişeymi sıkışmış Kahkaha bir tv tamircisi halledebılırmı,makineyi alalı çok oldu fakat yolda sarsıntıya çok maruz kalmış olabilir evdede çok yer degıştırınce bir yerlerin ayarımı bozuldu..
  sevgılı arkadaşlar başta Yavuz hocam olmak üzere değerli bilgilerinizi bekliyorum..

* 20150901_192215 (2448 x 1836).jpg (945.94 KB, 2448x1836 - Görüntüleme: 825 kez.)

* 20150901_192224 (2448 x 1836).jpg (896.85 KB, 1836x2448 - Görüntüleme: 895 kez.)

* 20150901_192352 (1836 x 2448).jpg (953.03 KB, 1836x2448 - Görüntüleme: 1123 kez.)
« Son Düzenleme: Eylül 01, 2015, 23:52:44 ÖS Gönderen: Heroman » Logged
scorpion
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 02, 2015, 18:05:05 ÖS »

Başınin çarresine bak yavuzg hoca gelene kadar
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2015, 18:10:38 ÖS Gönderen: scorpion » Logged
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Eylül 02, 2015, 18:08:11 ÖS »

Evet bakiyim
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 03, 2015, 16:24:18 ÖS »

Tüpün boynundaki manyetik halkalar ile oynadın mı? Ya da taşırken bu halkalar oynamış olabilir.

Buradan ayarlanıyor ancak tek köşede ise bazen bu halkalar yetmeyip mıknatıs takviyesi kullanman gerekiyor. Hatta bazı tüplerde ve TV'lerde bu tarz ek mıknatıslar yapıştırılır tüpün arka taraflarına fabrikadan çıkmadan önce yapılan testler sırasında. Tüpün arkasında zaten fabrika çıkışında bu amaçla yapıştırılmış olan minik mıknatıslardan birisi de düşmüş olabilir.

Sinir küpü olmak istemiyorsan bu halkalarla sakın oynama derim ben. Daha beter yapma olasılığın var zira o halkalar başka bir çok şeyi de ayarlıyor. Eğer bi kurcalayım diye niyet edeceksen de önce halkaların mevcut pozisyonunu  beyaz gazlı kalemle işaretle.

Öte yandan halkalar dışında, kabinin içine bak bakalım belki düşen mıknatısı da bulabilirsin.

Önerim:

a) kafana takmayabilirsin veya
b) eski tarz TV tamircisi varsa tanıdığın onlar yapar. tabi şaseyi ve ekranı söküp adamın dükkanına götürmek dert

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Eylül 03, 2015, 16:29:15 ÖS »

Bu arada o ekran ve çerçeve tanıdık geldi. OK Baby mi o?

Öyleyse zaten o kadar büyük monitörün kenarlarında böyle convergence sorunu mutlaka olur. Kesin minik mıknatıslardan birisi düşmüştür kendiliğinden veya temizlerken falan...

Bende de var aynı sorun, hatta daha kötü ama kafaya takmıyorum

Ayarlamak için önce kocaman bir boy aynası bulmak lazım zira kabinin arkasına geçip herhangi bir oyunun test ekranındaki ızgara desenini getirerek canlı olarak yapılıyor bu ayarlama.

scorpion
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Eylül 03, 2015, 17:07:49 ÖS »

Yavuz g farki..

« Son Düzenleme: Eylül 03, 2015, 22:51:55 ÖS Gönderen: scorpion » Logged
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 03, 2015, 22:55:26 ÖS »

Sağolun yavuz hocam bu alemde teksin. Verdìğin bilgiler için tesekkurler bu arada kasa okbaby manyetik halkalarla hiç oynamadım yolda sarsıntıya maruz kalmış olabilir çok kafya tkmyorum ama  can sıkcı. Kabının ıcıne tëkrar bakacam dediklerınizi denicem tekrar sizi bilgi verecem
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 04, 2015, 08:30:32 ÖÖ »

Bu arada sevgili yavuz hocam,herhangi bir oyunun test ızgarasına bölümune ulaşamıyorum.bendeki pandora box3'un uzerındeki settıng tuşundan kendi ayarları çıkıyo,kabndekı supergundakı SERVICE TEST tuşlarıda bi ise yaramıyor yada ben yapamıyorum,oyundayken basıyorum ama etkısız kalıyor nasıl gırcegız TEST menusüne sevgili
yavuz hocam.....
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2015, 17:01:43 ÖS Gönderen: Heroman » Logged
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Eylül 06, 2015, 17:21:02 ÖS »

Sevgili yavuzhocam kabine düşen muknatisi buldum..asagidaki linkte verdiğim videodaki gibimi ayar yapcagiz fakat oyun test ızgara bölümüne ulasamiyorum yardimin gerek  https://youtu.be/QYB1L8AIeq4
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Eylül 07, 2015, 02:37:26 ÖÖ »

Sevgili yavuzhocam kabine düşen muknatisi buldum..asagidaki linkte verdiğim videodaki gibimi ayar yapcagiz fakat oyun test ızgara bölümüne ulasamiyorum yardimin gerek  https://youtu.be/QYB1L8AIeq4

Mıknatısı koptuğu yeri bulup geri yapıştırırsan, sıfırdan ayar yapman gerekmez...

Koptuğu yeri göz kararı diğer mıknatıslara bakarak bulabilirsin sanırım. Beyaz silikon gibi bir şeyle tüpe tutturulmuşlardır.

Bunun dışında "gerçek" bir oyun kartın varsa onun test ekranını kullanabilirsin.

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Eylül 07, 2015, 09:18:46 ÖÖ »

Teşekkurler yavuz hocam verdıgın bılgıler için,antalyada bir oyun salonu var,adam dukkanı devretmeye çalisıyor tek tek satabilecegnı soyledi icınden ıstedgm oyunu almak istıyorum kartın orjinalmi kopyamı  oldugunu nasıl anlarım  yavuz abı,Bu arada orjinal ile,kopya kart arasında önemlı bır fark varmı?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Eylül 07, 2015, 11:13:58 ÖÖ »

... kartın orjinalmi kopyamı  oldugunu nasıl anlarım ...

Orası biraz tecrübe gerektiriyor işte. Olmadı satılan oyunun internette PCB fotoğrafına bakarak anlayabilirsin. Ancak Türkiye'deki oyun kartlarının büyük ölçüde bootleg (kopya/korsan) olduğunu söyleyebilirim. Genelde bootleg kartların tepsi gibi kocaman PCB'leri olur. Üzerlerinde firma logosu v.s. bulunmaz (örn. Capcom, Konami, Taito v.s.) ve JAMMA konnektörünün gireceği yerde çentik olmaz.

yavuz abı,Bu arada orjinal ile,kopya kart arasında önemlı bır fark varmı?

Bir kısmı kendi içinde değişik "hackler" içermesi açısından tercih bile edilebiliyor (örn. Street Fighter bootleg türevleri) ancak genelde sesler az yer kaplasın diye "down-sample" edilmişlerdir. Bunun dışında bir çok oyunun bootleg ile orijinali arasında farkedilebilir bir farkı olmayabiliyor.

Bu arada bootleg kartlar tamamen kötü şeyler değil tabii ki. Yani onlar da üretim tarihleri açısından birer retro olarak değerlendirilebilir. Ancak mesela orijinal Famicom ve Microgenius Famiclone konsol arasındaki kolleksiyoner değer farkı neyse bunlarda da o diyebiliriz. Benim gözümde bootleg kartların değeri sadece üzerindeki EPROM'ları kadar değerlidir mesela.

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Eylül 07, 2015, 11:21:56 ÖÖ »

Daha ne dıyebılırımki yavuz ustadım emeğine  bilgine, aklına sağlık...
AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Eylül 07, 2015, 12:29:10 ÖS »

Üstad bilgine sağlık

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: