Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Mame Emulatör ilgili biraz bilgi  (Okunma Sayısı 3595 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Eylül 13, 2015, 21:11:40 ÖS »

Bu aralar arcade ilgili mame emulatörün biraz derinliklerine inmeye karar verdim.Neyse Oyunların grafik set'lerini , Kullanılan renk paletlerini , Tile map'lerini ve sound fx ,ve müzikleri nasıl rip ediliyor diye araştırdım.

Mame emulatöründe "F4" tuşu ile gfx set, palet ,tile map'lere ulaşabiliyorsunuz.Bazı oyunlarda ise kendi dip switch'lerle grfx objects ulaşılabiliyor.F4 tuşu ilk renk palet ekranın getiriyor.page up - down ile kullanılan renk paletleri içersinde dolaşıyorsunuz.Sağ ve sol tuş ile ilgili grafik ve tile map numaralı alanlara ulaşıyorsunuz.Tabbi grafik set'leri içersinde page up ve down ile grafik parcalarını görebilirsiniz.Eğer tile map gecerseniz.Grafik setleri ile oluşturan grafik alanlarına erişiyorsunuz.Oyunda kaç tane tile map varsa orda resim olarak ekranda görebiliyorsunuz.Screen shoot alarak  paint programını içersine yapıştırabilirsiniz.

mame ekranın window olarak çalıştırdığınızda iyi capture programı ile sıralı olarak ekranın yakalayıp ,bu oyundaki spriteler iyi paint editor(Benim favorim Gimp) programları ile düzenleyerek alabilirsiniz.

Mame Oyununda beğendiğiniz bir melodi veya soundfx var ise   oyun içersinden wav formatında alıp.kayıt edebiliyorsunuz bunun için bir tool var.mame emulatör dizinine   şu programı http://www.e2j.net/files/BridgeM1_060a7.zipaçıp koyuyorsunuz.sonra bridgem1.exe çalıştırın.Bu prgramı basit müzik player gibi çalışır.Yükle tuşuna basarak mame emulatörü içerisindeki romları gösterin .Ekran'a oyunların isimi gelir.oyun secip daha sonra gelen liste içersinden gelen soundfx veya müzikleri dinleyebilir .aynı zamanda bilgisayara wav olarak kayıt edebilirsiniz.

Mame için bridgem1 resmi web sayfası:http://www.e2j.net/downloads.html

Amiga'da Robocop oyunun hiç beğenmemişdim.Bende mame emulatöründe grafik setlerini ve robocop, bir tane sprite ripleyip.Amiga c kullanarak oyunu level 1 yaptım.
     Çok fazla uğraşmadığım halde ,  amiga robocop oyundan daha iyi oldu.

Gerçek bir Amiga os3.1 üzerinde test ettim.Gayet iyi çalışıyor.

<a href="http://www.youtube.com/v/29oYb1wdUZk&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/29oYb1wdUZk&rel=0</a>

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Eylül 14, 2015, 01:30:42 ÖÖ »

Mükemmel, tüm oyunu birebir yapsanız ne güzel olurdu.
Enson
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Eylül 14, 2015, 11:34:38 ÖÖ »

Mame emulatörün derinlikleri hakkında güzel bir paylaşım, siz yazınca farkettim. Teşekkürler.
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 14, 2015, 21:44:45 ÖS »

Mükemmel, tüm oyunu birebir yapsanız ne güzel olurdu.

Tamamen duygusal (Money Money)   durum  olmadığından .Hobiden öteye geçmez

Mame emulatörün derinlikleri hakkında güzel bir paylaşım, siz yazınca farkettim. Teşekkürler.

Aslında  yazılazacak çok şey var hangisinden bahsettesek ki ! mesala kaillera plugin'i var.Network ağda  iki kişi karşılıklı oynaya bilirsiniz.Yada Uluslar arası bir mame server'ıana  bağlanarak japonyadaki birisiyle street fighter 2 ce 'de kapışabilirsin.Oynadığın bu oyunu mame ile video record edebilirsin.oyunlar için macro'lar oluşturabilirsin.sf2'de hadoken zor geliyorsa tek tuşa bir makro ile atayabilirsin.Yada Cheat on yaparak oyunlarda istediğiniz hileleri yapabilirsiniz.Felan felan kitap yazılır buna beeee.

Aslında herkes mame ile bildiklerini paylaşsa iyi olurdu.Benimde bilmediğim birşeyler olabilir.Haddi millet yazın  paylaşın.

SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Eylül 15, 2015, 13:49:44 ÖS »

Teşekkürler blackturk, gayet faydalı bir paylaşım olmuş.
Dediğin gibi, MAME "kurtları" bu başlık altında bildiklerini paylaşırsa oldukça verimli bir konu başlığı haline gelecektir.

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
final_fight
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 15, 2015, 15:30:03 ÖS »

nvram ile umk3de gizli karakterler otomatik hazır geliyordu patch gibi birşey olsa gerek oyunlar için kof oyunlarındada patch vardı tüm gizli karakterler açıktı tüm oyunlarında rom dosyalarını yamalıyorduk
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 15, 2015, 17:40:36 ÖS »

nvram ile umk3de gizli karakterler otomatik hazır geliyordu patch gibi birşey olsa gerek oyunlar için kof oyunlarındada patch vardı tüm gizli karakterler açıktı tüm oyunlarında rom dosyalarını yamalıyorduk

Buda entersan bir bilgi hidden karakterleri açıyorsun.Bu bilgi ile başka bir konuyu hatırladım.

Callus çok eski  cps 1  emulatörü belki hatırlayan vardır.O zamanlarda bir tool yazmışlardı.cps rom dosyasındaki  oyuncu karakterleri ve tile map değiştiriyordun.herhangi bir paint programı ile hazırladığın tile grafiklerini  rom dosyasına gömüyordun.Hatta sound fx ve müzikleri değiştirebildiğini yazmışlardı.Cps sistem için devleopment tool  bile vardı.cps sistem için frog oyunu yazmışlardı diye hatırlıyorum.

Enson
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 15, 2015, 18:35:27 ÖS »

Callus95 hala favorim, konu mame olunca karıştırmayım dedim
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: