Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarSinclairSinclair - DonanımIzx spectrum 48 k icin interface 1 bis aldim nasil kullancaagimla ilgili yardim
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Izx spectrum 48 k icin interface 1 bis aldim nasil kullancaagimla ilgili yardim  (Okunma Sayısı 4757 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
murat ozkurt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 05, 2015, 14:21:16 ÖS »

Izx spectrum 48 k icin interface 1 bis aldim nasil kullancaagimla ilgili yardim lutfen.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2015, 08:42:27 ÖÖ »

Spectrum'dan çok anlamamakla birlikte, ufak bir araştırma yaptım. Interface 1 kullanarak microdrive veya yazıcı bağlayabiliyormuşsun. Tabi bir de RS232 üzerinde birden fazla spectrum'u birbirine bağlayıp haberleşmesini sağlamak da mümkün.

Haberin var mı bilmiyorum Spectrum'lar için internet alt yapısını kullanan bbs benzeri bir oluşum var. Sanıyorum bu ağa Interface 1 kullanarak erişmek mümkün. Ancak seri portlu bir PC'yi router olarak kullamak gerekiyor ve pek tercih edilen bir yöntem değil. Bunun yerine Spectranet interface tercih ediliyor. Spektranet üzerinden internetin tamamına erişmek mümkün değil ancak köprü sağlayan web sayfalarına girilebiliyor. Örneğin WOSBridge üzerinden siteyi takip etmek hatta site arşivindeki oyunları doğrudan spectrum'a indirmek çalıştırmak mümkün.

murat ozkurt
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 06, 2015, 08:50:33 ÖÖ »

Cok guzelmis bilgiler icin tesekkur ederim
AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 06, 2015, 09:33:47 ÖÖ »

Vakti zamanında ZX Spectrumlar için Sinclair firmasının ürettiği "ZX Interface 1" adlı bir ara birim vardı, ZX Spectrum'lara microdrive bağlamaya yarıyordu. Ayrıca RS-232 portu da vardı. Bkz.;
https://en.wikipedia.org/wiki/ZX_Interface_1

Siz "interface 1 bis" yazmışsınız. Bu da, yakın zamanda birilerinin geliştirdiği "modern" bir ara birim. Bkz.;
https://sites.google.com/site/interface1bis/

Bu ara birim sayesinde ZX Spectrum'a 8 GB'a kadar SD Card bağlamak, kempston joystick bağlamak, PS/2 fare veya klavye bağlamak, seri printer bağlamak mümkünmüş. Ayrıca bir eklenti sayesinde ethernet bağlantısı da yapılabiliyormuş.

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 06, 2015, 15:36:26 ÖS »

Güzel bir ürüne benziyor. divide almasaydım kesin alırdım

murat ozkurt kullanımla ilgili bilgileri bizimlede paylaşabilirsen sevinirim.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: