Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarAtariNeden Meta A.Ş. Atari 2600 oyunları sadece yerli konsolda çalışır?
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Neden Meta A.Ş. Atari 2600 oyunları sadece yerli konsolda çalışır?  (Okunma Sayısı 17701 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
zanpinoz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ekim 23, 2015, 00:16:29 ÖÖ »

Benzer bir işlem yapmış olabiliriz..

Kartuşun bağlantı kısmına yakın yerden

iki yolu kesip, çapraz lehimleme yapmıştım.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ekim 23, 2015, 00:17:26 ÖÖ »

zanpinoz, g600, sonytech, bilgiler için çok teşekkürler. Ben de zaten böylesine basit bir "region lock" olduğunu tahmin etmiştim.

Kartuşu açıp düzeltmek bir çözüm ancak bildiğiniz üzere kartuşun etiketine zarar vermeden kartuş vidasına ulaşmak mümkün değil ki bunu yapmak istemem.

Bu bilgiler ışığında sadece konsol üzerinde biz Türkler'e has bi mod yapmak daha mantıklı gibi. Yani sanki bir DPDT switch ile konsolu "Türk" veya "yabancı" kartuşlara uyumlu hale getirmek mümkün gibi

Böylece elimizdeki Me-Ta 2600'ler de cüzzamlı muamelesi görmekten kurtulur

Sanırım orijinal 2600'e uygulanacak bir AV mod ile kasanın arkasına yerleştirilecek RCA soketlerin hemen yanına bu region switchi yerleştirmek en uygun yöntem olacak gibi...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2015, 09:06:44 ÖÖ Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ekim 26, 2015, 09:34:17 ÖÖ »

Avrupa (PAL) ve Me-ta orijinal Atari 2600 devre kartlarını 2-3 saat inceledikten (yani bön bön baktıktan) sonra aralarında HİÇBİR farklılık olmadığını gördüm.

Ayrıca sonytech'in de resimlerini paylaştığı gibi elimdeki etiketi yırtık bir me-ta kartuşu açtım baktım. Durum aynen 1-2. pinlerin çapraz bağlanması...

E peki kartuşun içindeki EPROM'un bacakları ters bağlanmışsa ve devre kartlarında da herhangi bir farklılık yoksa geriye ne kalıyor?

Cevap; kartuş soketi

Soketi inceleyebilmek için pinlerin lehimlerini komple sökmek gerekiyor zira orijinal 2600'lerdeki soketi koruyan siyah plastik klonlardaki gibi uyduruk bir şekilde iliştirilmemiş, sokete arkadan vidalanmış. Bunu bi 10-15 dakika başarısızca kanırttıktan ve pes edip soketin lehimlerini söktükten sonra farkettim

Neyse ME-TA'nın "dahiyane" bölge korumasının ne olduğunu da anlamış olduk. Kahkaha

Anladığım kadarıyla bu fikir ya Atari'den ya da Me-Ta'nın kendisinden çıkmışa benziyor. Hem kartuşun hem de kartuşun girdiği soketin bacaklarını ters bağlarsan "iki yanlış bir doğru ediyor" mantığıyla basit ama güçlü bir kopya koruması yapabilirsin.

Şimdi bu bilgiden sonra ortaya çıkan sonuçlar:

1) Çözüm: Türk Malı Me-Ta atari 2600'lerin soketleri sökülüp bacakları tekrar eski haline getirilirse "normal" bir atari 2600 olabilirler. Dezavantaj: soketin lehimlerini tamamen sökerek sökete zarar vermeden çıkartmak biraz alet edevat gerektiriyor. Aynı zamanda artık Türk malı kartuşları çalıştıramaz hale gelecek.

2) Çözüm: Türk malı kartuşları da açılıp çaprazlanmış 1 ve 2. bacakları düzeltilirse normal atari 2600 veya soketi düzeltilmiş me-ta cihazlarda da çalışır hale gelebilir. Dezavantaj: Kartuşu açmak için gereken vida maalesef oyun etiketinin arkasında. Oyun etiketini yırtmadan açmak mümkün değil.

3) Çözüm: Bir DPDT anahtar (6 bacaklı) ile me-ta (veya normal avrupa) atari 2600 cihazın soket tarafındaki 1 ve 2 pinlerinin istenildiğinde yerini değiştirmek sağlanabilir. Bu sayede kartuşlara zarar vermekten kurtulabiliriz. Dezavantaj: Devre kartı üzerindeki yolları kesip buraya kablolar lehimlemek ve bu kabloları da kasanın bir yerine monte edilecek "region switch" e lehimlemek lazım.

Ben 3. seçenek ile ilerleyip bir Türk Malı Me-Ta'yı bu şekilde modlamayı planlıyorum. Aslında eğer AV mod da yapacaksam boşa çıkacak olan bir RF kanal seçme anahtarı da mevcut cihazda. Gerçi o anahtar SPDT (1 ortak 3 bacaklı) yerine DPDT anahtar takmak lazım.

Devam edecek...
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2020, 22:34:40 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Mayıs 26, 2016, 20:28:25 ÖS »

Bu bilgiler için tekrar herkese teşekkürler.Bende meta a.ş ait atari 2600 ve bir adet bitefrost oyun kartuşu var.Bu oyun kartuşu orjinal atari 2600 üzerine taktığımda çalışmadı.Bende yazdıklarınızda bendeki kartuşu kontrol ettim.1 ve 2 no'lu pinler yer değişikliği yapıldığını gördüm.sizlerle aşağıdaki fotoyu paylaşıyorum.

Kartuş aşağıdaki resimde görüleceği üzere çok ilginç vida aça yerleri gözüküyor.Zanedersem cipdeki pinlerin yerleri değiştirmek için açmışlar.

Vidaları açıyoruz.

Görülceği üzere bir ve iki numaralı bacaklarda kablolama var.

Bir ve iki numaralı bacaklar yer değişirilmiş.

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Mayıs 26, 2016, 21:33:55 ÖS »

Bir tane klon, arızalı v.b. kartuş üzerindeki elemanlar sökülüp kartuşun devre kartına yine klon bir cihazdan sökülen soket monte edilip dönüştürücü yapılabilir. O zaman ne cihaz ne de kartuş hacamat etmeye gerek kalmaz

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Mayıs 26, 2016, 22:24:56 ÖS »

@commander64 yemin ediyorum yarım saat önce aynısı geçti aklımdan Kahkaha

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Aralık 27, 2020, 18:10:52 ÖS »

Forumda aradığım birçok şeyi bulmak çok güzel.
Üşenmeyip bilgi paylaşan ve emek veren, tüm arakadaşlara teşekkür ederim.🙏

Bu da benden bir hort olsun.

Let
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Aralık 29, 2020, 00:18:20 ÖÖ »

Türk işi DRM ve esrar perdesinin aralanması harika başlıkmış. Benim aklıma kartuş şeklinde bir adaptör yapılsa pinleri içeride çevirse, kartuş adaptöre takılıp, adaptörde atariye takılsa en pratiği olmaz mıydı? Hem herhangi bir mod gerektirmezdi, hem her iki kartuşu birbirine çevirirdi, her iki alette kullanılabilirdi.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Aralık 29, 2020, 01:27:29 ÖÖ »

Türk işi DRM ve esrar perdesinin aralanması harika başlıkmış. Benim aklıma kartuş şeklinde bir adaptör yapılsa pinleri içeride çevirse, kartuş adaptöre takılıp, adaptörde atariye takılsa en pratiği olmaz mıydı? Hem herhangi bir mod gerektirmezdi, hem her iki kartuşu birbirine çevirirdi, her iki alette kullanılabilirdi.

Akıl akıldan üstünmüş, ben başka bir çözüm düşünmüştüm ama sizin çözüm çok daha pratik.👍
Böyle bir adaptör PCB iki taraflı çalışır, yabancı makinalarda Meta AŞ. kartuşları çalıştırır ve Meta AŞ. makinalarda yabancı kartuşları çalıştırır.

Hemen PCB çizebilirim, ama "24p card edge 2.54 pitch" konnektör kolay bulabilir miyiz araştırmak lazım.

Sizde Meta AŞ. üretimi Atari 2600 var mı?

Acaba kaç kişinin bu adaptöre ihtiyacı var?

Let
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Aralık 29, 2020, 01:35:34 ÖÖ »

Maalesef yok ama olur yakında
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Aralık 29, 2020, 13:09:44 ÖS »

2600 kartuşları üzerinde sadece basit bir Eprom chipi olduğu düşünerek, META A.Ş. ROM dumplarını EPROMA yazıp yurt dışı orjinal 2600'lerde çalışacak şekilde standart kartlara  yerleştirmek daha pratik olabilir. Diğer yanda META A.Ş. 2600'ler için üretilmiş bir region unlock adaptör kartuşu çok şık olurdu.

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Aralık 29, 2020, 13:38:26 ÖS »

2600 kartuşları üzerinde sadece basit bir Eprom chipi olduğu düşünerek, META A.Ş. ROM dumplarını EPROMA yazıp yurt dışı orjinal 2600'lerde çalışacak şekilde standart kartlara  yerleştirmek daha pratik olabilir. Diğer yanda META A.Ş. 2600'ler için üretilmiş bir region unlock adaptör kartuşu çok şık olurdu.

Ben de, epromla olan ilk seçeneği düşünüyordum, hatta iki tane 28 pin soketle pin 1 ve pin 2 nin çaprazlandığı bir aparat yaparak epromları o şekilde programlamayı ve böylece zamanında Meta AŞ. tarafından üretilmemiş oyunların bile Meta 2600'lerle uyumlu versiyonlarını üretmeyi...

Diğer taraftan bir tarafı 2600 e girecek diğer tarafına kartuş takılacak basit bir adaptör yapılınca sorun çözülmüş oluyor. Yaylı mekanizmalı kartuş kutuları biraz problem çıkartabilir.

Üzerinde çalışıyorum.

Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: