Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarSinclairTurkiyede Sinclair ile ilgili dokumanlar ve dergiler
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Turkiyede Sinclair ile ilgili dokumanlar ve dergiler  (Okunma Sayısı 16022 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 27, 2007, 12:25:38 ÖS »

Selam, su en populer bilgisayar brosurunun ardindan asil bomba Ugur Mumcu'nun C64'u resmi oldu. Benim de aklima geldi, neden herkes elindeki Turkce Sinclair dokumanlarini burada paylasmiyor? Sinclair diyorum cunku bildiginiz gibi C64, Amiga vs'nin Turkiye'de tonlarca dergisi, brosuru, reklami cikti ama Sinclair'in bir tane dergisi bile olmadi. Sadece bir iki brosuru, reklami belki. hep derim keske teleteknik sinclair getirseydi Turkiye'ye, TEPUM'da commodore. WOS'ta filan bir suru yabanci sinclair dokumani var zaten. o yuzden yabanci dokumanlarin burada paylasilmasinin pek anlami yok, mesela Sinclair User sayfa scanleri gibi, ama Turkce dokumanlari, reklam ve tanitim brosurlerini, ve benzeri seyleri dijital ortamda paylasmadigimiz her gun yok olup gidecekler. Keske bende daha cok sey olsa da scan etsem. 
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2007, 12:36:44 ÖS »

Haklısın Memrah, sizin taradığınız broşür, arkasından Uğur Mumcu resmi çok güzel paylaşımlardı...

Uzun süredir, birazda tek başına olmamın getirdiği zorluklarla, bilgisayar müzesi adlı bir projede çalışıyorum. Sağolsun bana yardımcı olan arkadaşlarda var. Ama sitenin inşası vs. ile kendim uğraşmak zorunda kaldığımdan bayağ ağır ilerleyebiliyorum (ama az kaldı). Benim amacımda sizlerin katkısıyla bu tür dökümanları, bilgisayarlar hakkındaki bilgileri, anılarınızı orada toplamaya çalışacağım. Daha öncede yollamıştım ama aşağıdaki linkte o dönemim reklamlarından taradığım birkaç tanesi var. Arkası gelecek...

http://www.bilgisayarmuzesi.com/reklamlar/

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 27, 2007, 12:37:26 ÖS »

Sinclair için Türkçe olarak en güzel yazıları "Eğitimde Bilgisayar" ve "Elo Elektronik" dergilerinde bulabilirsin. Özellikle ELO'daki yazıları görünce "Allahım ben bu dergiyi nasıl kaçırmışım zamanında" diyeceğine emin olabilirsin. Zamanı gelince bunları www.bilgisayarmuzesi.com veya başka uygun yerlerde yayınlayacağız.

Alcofribas
Uzman

Who Dares Wins!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 27, 2007, 12:58:08 ÖS »

Madem doküman dedik, birkaç örnek verelim :

Kitap

Kapak
Giriş
İçindekiler 1
İçindekiler 2
İçindekiler 3
İçindekiler 4

Amstrad Sinclair'in bilgisayar bölümünü satın aldı haberi

Dünyada en çok satılan bilgisayar reklamı

Satın alma hakkında karikatür
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2007, 14:56:36 ÖS Gönderen: Alcofribas » Logged

Daima Genç
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Temmuz 27, 2007, 13:12:24 ÖS »

Benim elimde de birkaç "resmî" döküman mevcut. Bunlardan birisi "Temel Bilgiler" kitabı. Orjinal adı "Introduction" olan İngilizce kitapçığın Türkçe çevirisi. Bunun içinde çok temel BASIC komutları ve ZX Spectrum ile ilgili temel bilgiler yer alıyor.

Diğer bir döküman da TEPUM'un garanti belgesi... 20 Mayıs 1985'e ait ve 12 ay sürüyor.

Ayrıca elimde ayrıntılı BASIC programcılığını anlatan "BASIC Programming" kitabının Türkçe çevirisinin fotokopisi de bulunmakta ama ilk 5 sayfası kayıp olduğu için basım tarihini bilemiyorum. Belli ki TEPUM bu kitabı Türkçe'ye çevirtmiş (ve belli ki dayım orjinalini almamış ya da bulamamış).
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Temmuz 27, 2007, 14:53:28 ÖS »

Ben de bulabildiğim herşeyi topluyorum. Zaten çok fazla bişey bulamadım, ingilizce kitaplar var hep. Askerlik dönüşü türkçe olanları scan edip spectrum.gen.tr üzerine koyacağım, elbette isterlerse bilgisayarmuzesi.com'a da koyarız.

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Temmuz 27, 2007, 15:29:15 ÖS »

Tabii ki Arda, isteriz.. isteyeceğiz..Bizim elimizdeki spectrum kaynaklarınıda spectrum'a koyarız. Alcofribas'ta iyi kaynak var.

mybee
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Temmuz 27, 2007, 16:35:31 ÖS »

bendede sanırım bir kitabı vardı ama nerelerde kullanıcı el kitabı gibi birşeydi
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2007, 17:35:14 ÖS Gönderen: mybee » Logged

mybee
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Temmuz 27, 2007, 17:51:15 ÖS »

işte şöyle bişeydi ama bulamkmı zor yoksa bu sıcakta aramakmı

мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 27, 2007, 20:58:13 ÖS »

Supersiniz ya, bu kadar cabuk katilim beklemiyordum. http://www.bilgisayarmuzesi.com/ da cok guzel dokumanlar barindiriyormus, ben daha once bakmistim ama ana sayfadan bu reklamlar olan sayfaya linki atlamisim herhalde. ELO elektronik dergileri bende de vardi bir kac cilt ama sanirim kayboldular gitti. Yanliz isin ilginc tarafi ustte Alcofribas'in katilimi olan Sinclair'in satis haberini okudugumu dun gibi hatirliyorum ben. Ayni zamanda su programlar olan kitap bende de var. Kapagi yirtildi gitti ama o kitaptan ben saatlerce oyun programi yazdigimi hatirlarim BASICde. Otur saatlerce o basic programi yaz diye kitap basmislar. Bu gunun genclerine cok tuhaf gelir herhalde.

* Betabasic_Kullanim_002.jpg (67.09 KB, 612x842 - Görüntüleme: 1682 kez.)

* Betabasic_Kullanim_003.jpg (58.3 KB, 612x842 - Görüntüleme: 2051 kez.)
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2007, 21:31:25 ÖS Gönderen: memrah » Logged
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Temmuz 27, 2007, 21:27:40 ÖS »

bir kac sayfa daha

* Betabasic_Kullanim_004.jpg (66.65 KB, 612x842 - Görüntüleme: 1784 kez.)

* Betabasic_Kullanim_005.jpg (106.53 KB, 612x842 - Görüntüleme: 1800 kez.)
мemrah
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 27, 2007, 21:29:33 ÖS »

... devam...

* Betabasic_Kullanim_008.jpg (48.43 KB, 612x842 - Görüntüleme: 1835 kez.)

* Betabasic_Kullanim_009.jpg (32.76 KB, 612x842 - Görüntüleme: 1981 kez.)

* Betabasic_Kullanim_010.jpg (83.89 KB, 612x842 - Görüntüleme: 2048 kez.)
Arda
Uzman

I'm *the* guy from Argleton

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Temmuz 28, 2007, 04:26:46 ÖÖ »

heheh, betabasic kasedini C60'a çekmişler adamlar Kahkaha sonra da copyright yazmışlar kapağa Kahkaha

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: