Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeMegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 30   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)  (Okunma Sayısı 223369 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Şubat 07, 2016, 23:29:45 ÖS »

üff yaşasın, yine anlamadığım teknik bir kartuş projesi. Power konusunu soracaktım ama konuyu dağıtmayayım

Bahsettiğin 12V ile çalışan C64 power konvertörü ise, çizdim bitti bile. İlk yurt dışı siparişime prototiplik parçaları ekleyeceğim. HErhalde bir aya birşeyler çıkar...

İsim konusuna gelince MegaKiss64 veya MegaCart64 olabilir bence megabyte göndermesinden dolayı.

Simon, teşekkürler. Mage göndermesi iyi olabilir gerçekten. Not ediyorum bunu da. Benim kartuş şimdi easyflash'ı a ekleyince bayağı bir kiss'likten çıktı. Ama en azından fiyatı ucuz tutmaya çalışıyorum tasarımda.

Delimawi, çok güzel gidiyor, şimdiden baya emek harcamışsın, eline zihnine sağlık. İleride belki EasyFlash yaparım diye düşünüyordum, ama artık yapmaya gerek kalmadı gibi görünüyor =) Araya ücretsiz FC3+ reklamı da almışsın, teşekkürler =) 

Teşekkürler, başlayınca hızlı ilerliyor projeler, ama duraksayınca da haftalarca bekleyebiliyor. Sen EasyFlash 1 mi yoksa 3 mü hedefliyordun? Ben sadece easyflash releaselerini çalıştırmak istediğim için, 3'teki Kernal Replacement vb işlere hiç girmeyeceğim. Hatta RAM bile koymasan diyordum ama birçok release RAM kullanıyormuş.

Devre ile ilgili bir sorum olack. Flash'in OE ve WE bacaklarını sürerken RW'ın yanında PHI2'yi de kontrol etmişsin, bunun mantığı nedir? VIC2'nin adres bus'ı kontrol ettiği ana denk gelmesin diye yapıyorsun anlıyorum, ama zaten ROML ve ROMH'ye göre flash'in CS bacağını sürerek flash'i enable/disable yapıyorsun. ROML ve ROMH sinyalleri, EXROM ve GAME hatlarının durumuna göre 6510 ilgili bellek aralıklarına ($8000-$9FFF,$A000-BFFF,$E000-FFFF) erişmek istediği an, yani adres bus 6510'un kontrolünde olduğunda (PHI2 high) aktif olan sinyaller. Alphaworks'ün Cartridge Development Guide'ında PHI2'den hiç bahsedilmiyor mesela. Zamanında FC3'de PHI2 hiç kullanılmamış, şimdiki FC3+'da da durum yine aynı. Senin yaptığında bir hata yok, ama PHI2 kontrol edilmese de olur diye düşünüyorum.

Ben açıkçası ROMH ve ROML sinyallerinin PHI2'nin low olan zamanlarında release edildiğinden emin değildim. Test etmeye de üşendim. Doberman sırasında da CPLD'yi programlarken hep, "PHI2 high iken bus benim, diğer durumlarda hiç bir şeye karışma" cümlesini kafamın içinde tekrarlaya tekrarlaya burada da o şekilde çizmişim gitmiş. Bunu iptal edeyim, bir kapı bir kapıdır.

Yeri gelmiş iken, easyflash desteği için easyflash şemalarını inceliyordum da, C64 tarafından yapılan flash yazma işlemlerinde skoe R/W sinyalini doğrudan kullanmamış. Bunu arka arkaya bağlı iki adet FF dan geçirmiş. Bu FF'ları da Dot Clock ile sürüyor vb... Şimdi burada yapmak ne istediğini anladım. Flash yazarken, /WR bacağı low'a çekilirken flash adres bilgisini okuyor, high'a release edilirken de data bilgisini okuyor. Bu sebeple /WR low edilmeden önce adres stable hale gelmiş olmalı. Skoe sanırım bu sebepten ötürü, C64 R/W hattını low'a çekince bunu iki FF ile bir kaç Dot Clock geciktirmiş ve PHI low'a düşmeden önce de release etmiş. Acaba bu kadar tantanaya gerek mı? Bir denemek lazım.

Benim ilk esyflash desteği olmayan tasarımda bunun bir gereği yoktu zira kartuş C64'e karşı her durumda readonly kalacaktı. Programlarken de programlamayı PIC ile yapacağım için istediğim şekilde, adres ve r/w timingini kuracaktım.

Neyse, son duruma dönecek olursak, easyflash desteği olan ve olmayan durum için analizim bu şekilde oldu;

EasyFlash Desteği Olmadan
1 PCB
1 29F800 Flash
1 Slot Select Register Latch
2 Kapı Entegresi

EasyFlash Desteği ek olarak aşağıdakileri gerektiriyor
1 RAM
1 Mode Select Register Latch
2 Kapı Entegresi

Maliyet olarak shipping vb hariç 3 dolar civarında bir oynamaya sebep oluyor.
Ama devre neredeyse iki misli karışık olacak.

Sanırım bu artışı göze alıp easyflash destekli yapmak daha mantıklı olacak.

Fiyat artmasın diye reset switch, boot jumper hatta led bile eklemeyi düşünmüyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2016, 23:31:45 ÖS Gönderen: delimawi » Logged

Doberman ♦ megaOne ♦ HDMI-64 ♦ HDMI-520 ♦ NewSchool
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Şubat 08, 2016, 00:34:12 ÖÖ »

Sen EasyFlash 1 mi yoksa 3 mü hedefliyordun?
Birincisini, Eagle şeması ve board'u var zaten. Gerçi FC3+'dan sonra pek de niyetim yoktu. Senin ilgilenmen daha iyi oldu =)

Yeri gelmiş iken, easyflash desteği için easyflash şemalarını inceliyordum da, C64 tarafından yapılan flash yazma işlemlerinde skoe R/W sinyalini doğrudan kullanmamış. Bunu arka arkaya bağlı iki adet FF dan geçirmiş. Bu FF'ları da Dot Clock ile sürüyor vb... Şimdi burada yapmak ne istediğini anladım. Flash yazarken, /WR bacağı low'a çekilirken flash adres bilgisini okuyor, high'a release edilirken de data bilgisini okuyor. Bu sebeple /WR low edilmeden önce adres stable hale gelmiş olmalı. Skoe sanırım bu sebepten ötürü, C64 R/W hattını low'a çekince bunu iki FF ile bir kaç Dot Clock geciktirmiş ve PHI low'a düşmeden önce de release etmiş. Acaba bu kadar tantanaya gerek mı? Bir denemek lazım.
Gerçekten karışık bir şeyler yapmış. Halbu ki bendeki birkaç flash'li Spectrum şemasında Z80'nin WR ve RD bacakları doğrudan flash'in WE ve OE'sine bağlanmış. Dediğin gibi FF'siz denemek iyi olabilir.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Şubat 08, 2016, 00:45:56 ÖÖ »

Ben şimdilik PHI2'yi devreden çıkartınca bu kadar sadeleştirebildim. Tam easyflash uyumlu bu tasarım toplam 4 logic entegreye düştü.

Ekstra bir NOT entegresi daha sokmamak için tasarıma bazı NAND kapılarını NOT olarak kullandım. 3 Girişli NOR'lar da arka arkaya bağlı blokları tek blokta bitirmemi sağladı. Tabiki bu çizim şu an için tamamen teorik. Uygun bir fırsatta deneyeceğim artık. Eğer R/W timing sorun çıkarmaz ise çok karışık olmadı, içime sindi bu devre...

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Şubat 08, 2016, 01:13:23 ÖÖ »

Güzel görünüyor. Umarım fazla uğraştırmadan çalışır, kolay gelsin.
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Şubat 08, 2016, 08:34:29 ÖÖ »

Sağlam bir kartuş daha geliyor. Elinize, aklınıza sağlık arkadaşlar.

Kartuşun projeden başlayıp, üretime geçene kadarki tüm aşamalarını takip etmek, arada Commodore'un çalışma prensipleriyle ilgili trick'ler öğrenmek bambaşka bir keyif oluyor
hades
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Şubat 08, 2016, 08:46:14 ÖÖ »

Joker_ bir kartuş projeside senden bekliyoruz artık
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Şubat 08, 2016, 09:08:04 ÖÖ »

Joker_ bir kartuş projeside senden bekliyoruz artık

Herhalde, forumda bunu yapabilecek son kişi ben olurum Kahkaha
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Şubat 08, 2016, 11:30:59 ÖÖ »

Yeni ve güzel bir proje daha. Her ne kadar teknik kısımların çoğunu anlamasamda, takipteyim Yazıyı okuduktan sonra benim durum aşağıdaki gibi oldu:

Amiga öldü, yaşasın C64...

Yapma be abi, ayıp ettin şimdi bak Commodore büyüğümüzdür, saygımız sonsuzdur, ama Amiga ilk aşkımız, laf söyletmeyiz Kahkaha

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Şubat 08, 2016, 15:59:53 ÖS »

29F800 Flash'larım geldi, tam testlere başlayacağım. Bir baktım benim minipro programlayıcı 44pin için adaptör istiyor. :/

Minipro için 44 pin adaptör şeması olan var mı?

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Şubat 08, 2016, 16:04:09 ÖS »

29F800 Flash'larım geldi, tam testlere başlayacağım. Bir baktım benim minipro programlayıcı 44pin için adaptör istiyor. :/

Minipro için 44 pin adaptör şeması olan var mı?
Onu da hazır al be adam, elin çinlisi aç mı kalsın? Kahkaha

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Şubat 08, 2016, 16:08:09 ÖS »

Almak değil beklemek beni kasıyor, hemen alabileceğim bir yer olsa...
Zaten baktım adaptöre içinde atiny falan var. Bire bir bağlantı değilmiş,  uğraşılmaz şimdi.
En iyisi sondan başlayarak önce projenin USB programlayıcı tarafını yapıp, örnek flash'ı programlayı o şelilde devam etmek kartuşa doğru...

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Şubat 08, 2016, 16:09:41 ÖS »

Evet kopya koruması (gerçi yanlış hatırlamıyorsam kırılmıştı ama) muhabbeti var o adaptörlerde. Dediğin gibi yapmak en mantıklısı olacak sanırım.

https://github.com/radiomanV/TL866/tree/master/TSOP_Encryption

Şu klasördeki dokümanlar da oldukça aydınlatıcı:
https://github.com/radiomanV/TL866/tree/master/docs
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2016, 16:14:46 ÖS Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Şubat 08, 2016, 21:06:49 ÖS »

Katma değeri yüksek bir proje. Tebrikler.

Yalnız fiyata niye bu kadar takıldın ki? Jim Brain bile 70$'ın altında ise girişirim diyor. Senin doberman'da bile maliyet o kadar yüksek değil bence.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Şubat 08, 2016, 21:31:35 ÖS »

Teşekkürler.
Bu ürün ucuz olsun istiyorum çünkü bu tarihte hala C64 ünü kullanan herkes de en azından bir tane olmalı. 100 tl ye bulunabilen C64 den pahalı olan projeler bence herkesin erişebildiği limitin üzerinde kalıyor. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum? Bu kartuşu mesela 50tl altına alabilse insanlar guzel olur. Şahsen ben çeşitli kartuş kolleksiyonları, last ninja, creatures, pirates, zac mc crakken, prince of persia vb için ayrı ayrı 8 10 tane canım istediği anda taķıp çalıştırmak için elimde hazır programlanmış olsun isterim.

Bu arada Doberman CPLD falan derken çok da ucuza çıkmıyor...
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2016, 21:51:52 ÖS Gönderen: delimawi » Logged

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Şubat 08, 2016, 22:04:42 ÖS »

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-5PCS-lot-ATF1504ASVL-20JC68-IC-CPLD-64-MACRO-20NS-68PLCC-1504-ATF1504ASVL-ATF1504

Tanesi 15 tl'ye falan geliyor. Çok ta pahalı sayılmaz. Tam uygun parça mıdır bilemedim gerçi.

Pahalı olsa da çeşit iyidir bence.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 30   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: