MegaOne (1MByte Kapasiteli Flash Kartuş)

<< < (43/88) > >>

ilkerficicilar:
:) Gelecek planı şimdiden hayırlı olsun.

Daha önce paylaşmıştın aslında nasıl programlanacağını, datasheet'ten de bakabilirim ayrıntıları. Ama, zaman problemim yüzünden daha hızlı geliştirmeye yardımcı olacak ipuçları da hiç fena olmazdı hani :)

eins:
İlker'in ilgilenmesi üzerine hep beraber biraz C64 tarafından, programlayıcı kullanmadan programlama yapılabilmesi üzerine kafa yoralım istiyorum.

megaOne'a easyflash uyumluluğu verebilmek için ilk açılışta ultimax modda boot edecek şekilde tasarlamıştım. Bu modda, hem basic, hem de kernal rom disabled. Ayrıca erişilebilir ram sadece 2kb hatırladığım kadarıyla. (Neden böyle yaptık, easyflash da aynı bu şekilde boot ediliyor. Easyflash imajlarını değiştirmeden kullanabilmek için aynı olması gerekiyordu.)

Şimdi normalde megaOne boş ise yada içerik garbage durumunda ise, boot edilirken c64 ultimax modda olduğundan crash edecektir. Dolayısı ile C64 ile programlayabilmek için öncelikle kartuş takılı C64'ü boot edebiliyor olmak gerekiyor.

!!!
NOT: Eğer boot block programlanmış bir megaOne var ise elimizde, bu şekilde bir dert yok. Teorik olarak doğrudan C64 tarafından programlamak mümkün.
!!!

Neyse bir kere boot olduktan sonra, kartuşun hangi modda çalışacağını basit bir poke ile değiştirebiliyoruz. ($DE02 adresine yazarak kartuş EXROM ve GAME hatlarını değiştirebiliyor.)

Normal   8kB cartridge at $8000       (ROML):      GAME = 1, EXROM = 0
Normal  16kB cartridge at $8000/$a000 (ROML,ROMH): GAME = 0, EXROM = 0
Ultimax 16kB cartridge at $8000/$e000 (ROML,ROMH): GAME = 0, EXROM = 1

Yapılması gereken bir şekilde ilk açılırken daha C64 reset rutini çalıştırmadan $DE02 adresine bir poke yapabilmek ki sanırım bunun bir yolu yok.

Kodçu ve elektronikçi C64 cü arkadaşların fikir ve önerilerini bekliyoruz.

hades:
1-reset rutinine 5 baytlık lda-sta yama yapılabilir. ama rom değiştirmek gerekir. zahmetli iş.
2-kartuş üzerinde hw modifiye olabilir. anahtar veya lojik kontrol kullanılabilir.
mesajdan anladığım kadarıyla açılışta ultimax modu aktif. o halde açılışta GAME hattı bir şekilde "1" yapılırsa boot engellenecek. biraz düşünmek lazım.

edit: en basit çözüm c64 tarafında bir pull-up direnci olduğunu kabul edersek /game hattı üzerine jumper koymak gözüküyor.

eins:
Evet haklısın. Game hattını kesersek normal açılabilir.
Haftasonu bir deneyelim bakalım.

eins:
Selam,
megaOne PCB'leri postada kaybolmuştu bildiğiniz gibi. Tekrar sipariş verdim, gene gelmedi. (10 haftayı geçti.) Bunun üzerine artık dirtypcb'den sipariş açmama kararı verdim.

Geçenlerde elecrow'da hediye LED veriyor diye bir 10 tane megaOne, 10 tane de VGA16 siparişi açtım ek olarak. Sonunda bunlar geldi. 3 hafta gibi sürdü, ayrıca takipli gönderiyor.

Gel gelelim, dikkatli arkadaşların göreceği gibi neredeyse deliklerin tamamı eksik. :/ Bir tersliktir gidiyor bu projede. Bakalım mail attım adamlara, ne cevap gelecek. Umarım dosyada bir hata yoktur da ücretsiz yeniden yaparlar gönderirler...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa