Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarMSX UyumlularVestel in urettigi oyun konsolu bilgisayar
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Vestel in urettigi oyun konsolu bilgisayar  (Okunma Sayısı 22356 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
NoStres
Deneyimli

One Love, One Heart, One Destiny

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Mart 03, 2016, 07:02:25 ÖÖ »

MeG@ "Artık önemli olan tasarımdır." bu fikre katılıyorum; fakat "Teknolojide tek gerçek var o da ÇİN" fikri ile çelişiyor sanırım, çünkü Çin dekiler, marka şirketlerin talimatları doğrultusunda üretim operatörlüğü yapmakta, illaki bilmediğimiz Çin markaları vardır, uzun zamandır teknoloji ye meraklıyım, aklıma sadece, Xiaomi geliyor, buda Çinin tek gerçek olduğunu kanıtlamaz bence.

Teknolojide geri kaldıysak suç hepimizin; özelikle şuan 30 - 50 yaş arası , üretmek yerine oynamayı veya kullanmayı seçtik, biz oyalanırken üretenler uyan mayalım diye 2. 3. yeni nesil cihazlar üretti, zamanında akan tertemiz nehirde başka milletler donunu yıkarken, biz aynı suyu içmeyi seçtik. Üzgünüm gençler gerçekler bunlar bana küfür etseniz hakkınız var, fakat benim imkan ve yeterli bilgim yoktu...
joker_
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Mart 03, 2016, 08:04:56 ÖÖ »

Teknolojide geri kaldıysak suç hepimizin; özelikle şuan 30 - 50 yaş arası , üretmek yerine oynamayı veya kullanmayı seçtik, biz oyalanırken üretenler uyan mayalım diye 2. 3. yeni nesil cihazlar üretti, zamanında akan tertemiz nehirde başka milletler donunu yıkarken, biz aynı suyu içmeyi seçtik. Üzgünüm gençler gerçekler bunlar bana küfür etseniz hakkınız var, fakat benim imkan ve yeterli bilgim yoktu...

Katılıyorum. Zamanında, Avrupa teknoloji de ilerlerken biz sadece seyrettik. Siyasi veya başka nedenleri olabilir fakat gerçek bu maalesef. Bir şekilde geç kaldık/yapmadık/yapamadık/yaptırılmadı. Şimdi yetişeceğiz diye yırtınıyoruz. İnşallah yetişiriz.

Diğer yandan, ben yinede yerli teknoloji ile, ülkemizde üretilen ürünlerin dünyaya pazarlanmasıyla her zaman gurur duymuşumdur.

Geçenlerde, National Geographic tv'de, mega fabrikalarda, Vestel'in fabrikasını tanıttıklarında gurur duydum. Tabii bu hiçbir şekilde sırf, Vestel daha fazla kar yapsın diye ithal teknoloji ürünlerinin vergisini arttırmaya mazeret olmamalı.
jazz45
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mart 03, 2016, 09:21:02 ÖÖ »

Ben vestel de çalışıyorum.  şuanda sharp Panasonic Toshiba Hitachi markaları vestel de üretiliyor. Gerektiği kalite ölçüsünde bizim herşeyi yapacak gücümüz var aslında
MeG
Deneyimli

Super Kahraman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Mart 03, 2016, 21:05:04 ÖS »

Meta A.Ş.'nin Atari 2600'leri, Commodore 64 Türkçeyazar falan çok daha yerlidir. En azından yerelleştirme çalışmaşı yapmışlar.

Merak edenler varsa şöyle bakabilirler Kahkaha

http://www.atarimania.com/list_games_atari-2600-vcs-turkey_country_29_2_G.html
NoStres
Deneyimli

One Love, One Heart, One Destiny

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Mart 04, 2016, 01:23:15 ÖÖ »

joker_@
Aslında bence; Dünya mikro elektronik cihaz piyasası tamda gerilemiş vaziyette, Apple cihazları Intel'e terfi etmiş, elektronik cihazların üzerinde "made in China" yazarken, bütün telefonlar Iphone dokunmatik tekniği ile çalışırken, Türkiye'de herhangi bir şirketin, Kaliteli ve dayanıklı malzemeler ile tasarlanıp üretilmiş, üzerinde "Üretim : Türkiye" Yazan teknolojik icat ile çıkış yapmanın tam zamanı olabilir.

Bu şekilde sıraya girmeyen milletler diğerlerine göre 1 adım öndedir
<a href="http://www.youtube.com/v/InEnWwzCxcw&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/InEnWwzCxcw&rel=0</a>
« Son Düzenleme: Mart 04, 2016, 01:29:38 ÖÖ Gönderen: NoStres » Logged
kaizen71
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Mart 08, 2016, 20:51:37 ÖS »

Vestel, Goldstar FC-200'ü Türkiye'de piyasaya sürdüğü zaman malesef bu ürünün teknik doküman ve yazılım desteği konusunda pek bir faliyet göstermedi bu nedenle bu cihazları kullanan kullanıcı sayısı kısıtlı kaldı. Oysa aynı tarihlerde MSX standardına sahip bilgisayarlar Güney Amerikada özellikle Brezilya ve Arjantin'de de piyasaya sürülmüştü. Bu ülkelerde bizdekinin aksine hem kullanıcı grupları oluşmuş, hem de bu bilgisayarlar için dergi ve programlama kitapları yayınlanmıştı. Bu kitaplardan bir kısmı ingilizce orjinallerinin çevirisiydi ancak bol miktarda da yerli yazarlar tarafından kaleme alınan programlama kitaplarının olduğunu şimdilerde öğreniyor ve neden bizde bu tür teknik dokumanların yayınlanmadığına hayıflanıyorum. Oysa 8 bit bilgisayarların o güzel çağında ülkemizde Vestel'in ithal edip marka basarak da olsa yerelleştirdiği bu teknoloji, bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerinin o zamanki çocuk ve gençler arasında benimsenip öğrenilmesinde çok yararlı olabilirdi.
Arjantin ve Brezilya'da ilk önce ithal edilen MSX bilgisayarların arasına daha sonra yerli üretim markaların eklendiğini de görünce insan imreniyor. Geçtiğimiz günlerde internette blog sitesine tesadüfen rastladığım Brezilyalı bir MSX fan'ı ile yazıştık. Kendisi hala zaman zaman MSX bilgisayarlar için donanım ve yazılım geliştiriyor. Brezilya'da hala MSX fan kulüplerinin olduğunu ve belirli aralıklarla bir araya geldikledini söyledi.
Ayrıca bir çok Brezilya ve Arjantin sitesinden bu ülkelerde yayınlanmış MSX kitaplarını ve dokumanlarını indirdim. Şimdi fırsat buldukça bu kitaplardaki bazı z80 makine dili uygulamalarını inceleyip birşeyler yapmaya çalışıyorum    
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: