Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Konsol tavsiyesi  (Okunma Sayısı 10550 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« : Mart 12, 2016, 21:51:42 ÖS »

Merhaba,
Zamanında atari salonu tabir ettiğimiz mekanlardaki oyunları (street fighter vs.) bu aralar en yakın yaşatabilecek konsol nedir? Sega vb konularından hiç anlamıyorum, bir megadrive almayı düşündüm ama doğru bir tercih mi olur? Gerçek arcade board yada emu vb ile ilgilenmiyorum şu aşamada. Compact kartuş yada cd tabanlı bir konsol tavsiyesine ihtiyacim var.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mart 12, 2016, 21:59:20 ÖS »

Orası tamam da kompakt basit bir board istiyorum. Bire bir aynı olması şart değil. Retro konsollardan en azından görüntü ve ambiyans olarak en yakın olanı hangisidir diye sorayım o zaman...

hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 12, 2016, 22:08:55 ÖS »

Playstation 2 de birebir aynıları var, ama emulasyon olarak değil firmaların kendi çıkardığı antoloji serileri var, ayrıca emulasyon olarak homebrew versiyonlarda var.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2016, 22:10:55 ÖS »

Atari salonlarına çok alışık bilen biri değilim. Bu salonlarda daha çok dövüş oyunları oynanıyordu bildiğim. Bu tür dövüş oyunlarını konsollarda oynamak için bence en uygunu Dreamcast... Mega Drive/Super Nintendo yetersiz kalır bence... Arcade havasını yansıtan gelmiş geçmiş en iyi konsolda Dreamcast'dir.. Ama hakanzade'nin belirttiği gibi kolay bulunması sebebiyle PS2'de olabilir.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2016, 22:11:17 ÖS »

Ps2 yi de yeni elden çıkardım. :/ Nintendo game cube, segalar vb çok mu ayrı dünyalar? Hiç görmedim bile onun için çok cahilce soruyorsam kusura bakmayın.

eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 12, 2016, 22:12:22 ÖS »

Atari salonlarına çok alışık bilen biri değilim. Bu salonlarda daha çok dövüş oyunları oynanıyordu bildiğim. Bu tür dövüş oyunlarını konsollarda oynamak için bence en uygunu Dreamcast... Mega Drive/Super Nintendo yetersiz kalır bence... Bence Arcade havasını yansıtan gelmiş geçmiş en iyi konsolda Dreamcast'dir..

Ok teşekkürler. Incelemeye başlamak için aradığım cevap buydu...

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 12, 2016, 22:16:08 ÖS »

Bence Neo Geo CD ya da AES'dir 'home arcade' hissini en güzel verebilecek cihaz ama bulması (cihazı veya oyunları) kolay değil sanırım.
LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 12, 2016, 22:20:46 ÖS »

SNES-MegaDrive'da ulaşabileceğin en iyi arcade kalitesi bu aşağıdaki (bildiğim).

@witchdoktor : Bir yönden haklı...Ama hem cihazları, hem oyunları bulmak çok sıkıntılı... Aslında arcade boardla ilgilense BlueElf/pandora's box vs. dedikleri sistemler tam sana göre sanırım (bu sistemleri çok bilmiyorum ama forumda muhabbeti geçmişti..)

Ekleme: Pandora's box çözümü Jamma bağlantısıyla...

« Son Düzenleme: Mart 12, 2016, 22:27:24 ÖS Gönderen: LW3D » Logged

AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 12, 2016, 22:40:28 ÖS »

Bu pandoras box bir emulasyonmudur?Oyunların gerçek ses ve görüntüsünü alabiliyormuyuz?Biraz pc emulasyonuna benzettimde.

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
eins
Uzman

A.K.A. deliMawi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 12, 2016, 22:46:37 ÖS »

Bu pandoras box 4 fena degilmiş. Anlıdığım kadarıyla ARM cpu ile wmule etmisler oyunları. Şu screen tearing olayı olmasa direk atlıyacaktım buna. Benzer başka çözümler var mı acaba? Yada başka problemsiz versiyonu.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 12, 2016, 22:50:13 ÖS »

Merhaba,
Zamanında atari salonu tabir ettiğimiz mekanlardaki oyunları (street fighter vs.) bu aralar en yakın yaşatabilecek konsol nedir? Sega vb konularından hiç anlamıyorum, bir megadrive almayı düşündüm ama doğru bir tercih mi olur? Gerçek arcade board yada emu vb ile ilgilenmiyorum şu aşamada. Compact kartuş yada cd tabanlı bir konsol tavsiyesine ihtiyacim var.

@delimawi, değişik arcade dönemleri de belirleyici oluyor "arcade nostaljisini" yaşatmak adına. Ev konsollarının çıktığı dönemlerde ev konsolu teknolojisinden (veya tam tersi) faydalanarak arcade donanımları üretilmiştir.

Örneğin:

80'ler:

- (Ev Konsolu) Nintendo Entertainment System => (Arcade) Playchoice 10
- (Ev konsolu) Sega Mega Drive => (Arcade) Sega Mega Play
- (Ev konsolu) Nintendo Super NES => (Arcade) Nintendo VS

90'lar:

- (Ev konsolu) NeoGeo AES => (Arcade) NeoGeo MVS (Çoğu kişi MVS'i yani önce arcade sisteminin çıkıp ev konsoluna dönüştüğünü zanneder - ben bile - ama tam tersi olmuş)
- (Ev konsolu) Sega Saturn => (Arcade) Sega ST-V
- (Ev Konsolu) Sega Dreamcast => (Arcade) Sega Naomi
- (Ev konsolu) Nintendo Gamecube => (Arcade) Triforce

2000'ler ve sonrasına hiç girmiyorum zira artık o dönemler Playstation 1/2, Wii, Xbox hatta PC tabanlı sistemlere geçiyor arcade donanımları. Pek bir bilgim tecrübem yok o döneme dair...

Bunlar tabii ki özet aklımda kalan sistemler. Yukarıdaki listede belirttiğim donanımlar ufak tefek teknolojik farklılıkları olmakla birlikte (daha fazla ram, rom, v.s.) "birebir" aynı tasarımlar üzerine kurulu arcade donanımlarıdır. Bir fikir verebilir diye düşünüyorum...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 12, 2016, 22:50:53 ÖS »

Bu pandoras box bir emulasyonmudur?Oyunların gerçek ses ve görüntüsünü alabiliyormuyuz?Biraz pc emulasyonuna benzettimde.

Evet emulasyon. ARM için derlenmiş MAME

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 12, 2016, 22:54:48 ÖS »

Elbette ki "standalone" tasarımları ile onbinlerce arcade kart var ama onlara zaten giremeyiz. Yani herhangi bir ev konsolundan dönemi itibariyle çok çok daha güçlü olan donanımları var bu kartların.

Örneğin Pacman, Galaga gibi oyunların zamanındaki ev konsolları ile o sesleri o grafikleri elde etmek mümkün değildi. Galaga'da örneğin 3 tane Z80 işlemci var

LW3D
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Mart 12, 2016, 23:47:25 ÖS »

İlker'in aşağıdaki başlıkta mini incelemesi vardı... Bu sistemlere biraz uzak olduğumdan yorum yapamıyorum

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=10949.5

ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Mart 13, 2016, 00:02:22 ÖÖ »

İlker'in aşağıdaki başlıkta mini incelemesi vardı... Bu sistemlere biraz uzak olduğumdan yorum yapamıyorum

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=10949.5

Ben ilgili linkteki Pandora'dan çok memnunum. En uygun fiyata, en uygun çözüm bu. 1 oyun kartı fiyatına, işe yarar 100 oyun beni ve tüm çevremi tatmin etti. Diğer oyunlar dandirik de olsa, hepsinin yeri ayrı

Ayak Takımı Organizasyon Ekibi
www.ayaktakimi.org
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: