Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 129462 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #330 : Aralık 29, 2018, 11:00:19 ÖÖ »

Üstad harbiden bu sefer cok hizli ilerledin, sona çabuk geldin sayılır tebrikler elin dert görmesin,  yakında powerı verirsin Kahkaha
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #331 : Aralık 29, 2018, 11:14:49 ÖÖ »

Abi durdun durdun, en sonunda coşmuşsun. O kadar sordum bir gelişme var mı diye? Sen bi ara ümidini keser gibi olmuştun ama ben hiç kesmemiştim. Harika vallahi, keyifle okudum.

Bu biraz da şeye benzemiş, fastfood dükkanlarındaki "2 lira farka büyük boy seçim ister misiniz?"
pinball operatörleri çok açgözlüymüş. bir jeton/para holü neyinize yetmedi kardeşim 

abi o konuya gelecektim aslında (ilerlerde) ama madem açtın anlatayım.

ben önce 3 tane jeton/para yolunun 3 oyuncu için falan olduğunu sanmıştım saf saf. halbuki o zamanlar para cinsi tanıyan meknizma olmadığından 3 ayrı para cinsi için 3 mekanizma yapmışlar.

Amerikan ayarlarında orta mekanizma kullanılmıyor zaten. Diğer ülke ayarlarında farklı paralarla çalışan düzenler daha çok var...

E ne peki farklı para, at parayı oyna değil mi? yok abicim, aynen senin dediğin gibi, pinball tamamen seni tırtıklamak üzerine kurulu bir iş modeline sahip. mesela 50 cent attın oynadın toplar gitti alet sana soruyor bi 25 cent'e 2 top daha vereyim mi? şeklinde...

Bu sebeplerle farklı tür para kullanımı pinball'da yaygınmış...

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #332 : Aralık 29, 2018, 19:47:45 ÖS »

Pinball ne kadar ayrıntılı, yapımı meşakkatli bir aletmiş... Eline sağlık yavuz...

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #333 : Aralık 29, 2018, 20:52:47 ÖS »

film izlemekten çok daha keyifli ellerine sağlık abi.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #334 : Aralık 30, 2018, 18:22:03 ÖS »

Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Evet ana kabinin işi hemen hemen bitti. Bir kaç ufak detayımız kaldı...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #335 : Aralık 30, 2018, 18:39:56 ÖS »

Kabinin kablolarının derlenip toparlanması lazım. Bunun için 80'lerde kullanılan kablo bağlarını atmamıştım. Hala oldukça sağlamlar. Sadece is ve pisliklerinden arındırılması gerekliydi. Kaynar seviyede sıcak su ve deterjanda bir kaç saat bıraktıktan sonra scotch-brite ile köpük köpük yıkayınca tertemiz çıktılar...

Flipper'ların leaf-switch'leri ise oldukça yıpranmıştı. Bir tanesi hatta kaynak görrmüş. Kontakları yanmış. Bu switchler üzerinden büyük flipper bobinlerini çalıştırmak için yüksek DC voltaj ve akım geçiyor. Adam edilebilirlerdi belki ancak malzeme siparişi verirken bunların yenilerini de sipariş etmiştim.

Start butonunun leaf-switch'inin durumu ise kararması ve kararmış kontakları dışında iyi durumda...

Biraz ince zımpara ve metal parlatacısı ile onları da temizledim...

Bu arada kabinin içine neden bir 220V priz koymuşlar diyordum. Acaba birileri sonradan mı ekledi demiştim. Ancak araştırınca Amerikan versiyonunda da elektrik dağıtım panosunun üzerinde de 110V'luk bir priz varmış. Benimkisi export model, yani fabrikada Almanya'ya ihraç edilmek için üretilmiş. Dolayısıyla elektrik panosunun üzerindeki minik 110V prizi iptal edilmiş, harici bir 220V prizi koyulmuştu. Ben de madem orijinalinde böyleymiş, bir hikmet vardır elbet diyerek yeni bir 220V prizi monte etmiştim.

Varmış bir hikmet. pinball'da bir çok parça ilgili kablolarına lehimlenmiş durumda. Hele oyun alanının altı tamamen lehimlenmiş kablolarla dolu olacak. E pinball'a servis veren teknisyenin bir yerlere havya bağlaması lazım. İşte bu priz bu işe yarıyormuş

Benim de oldukça fazla işime yaradı...

Bu şekilde kabinin kablolamasını toparlıyorum, switchleri monte edip lehimlerimi yapıyorum. Alt kabinin işi tamam gibi...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #336 : Aralık 30, 2018, 18:43:02 ÖS »

Alt kabinle ilegili son kalam işim ise backbox yani pinball'un beyni olan elektronik devrelerin ve gösterge panelinin olduğu üst kabinin alt kabine monte edileceği menteşeleri monte etmek.

Bir de oyun alanını monte edeceğimiz devasa vidaların boyanması ve yerlerine monte edilmesi var, onların da hallettik...

Sanırım alt kabinin şimdilik işi bu kadar...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #337 : Aralık 30, 2018, 18:58:22 ÖS »

Aslında alt kabinin ufak bir işi daha kalmıştı. Yan metal profillerin yerleştirilmesi. Ancak henüz onlar hakkındaki kararımı vermedim, şimdilik o işi bekletmeye alıyorum ve üst kabinin (backbox) işine başlıyorum.

Üst kabinin durumu alt kabin gibi değil maalesef. Çok su çekmiş, metak parçaların pası işlemiş ve çürümüş.

Bir yanının tahtasının yarısı çürüye çürüye yok olmuş mesela...

Her parçası yelpaze gibi açılmış...

Bu backbox maalesef restore edilebilecek noktayı çoktan geçmiş. Yani restore etmek için bir dayanak noktanız olması lazım. O sağlam dayanak bu backbox'da yok. Bunun ancak repro sunu yapmak lazım...

Tek işime yarayacak ahşap parça ise bu...

Bu parça translite'ın oturacağı frezelenmiş ahşap profil. Bir çekiçle çok da zorlanmadan kabinin bitmiş yan duvarına tek bir darbe ile profili söküyorum.

Durumu enteresan bir şekilde sağlam. Muhtemel ortada olduğundan su yürümemiş buna. Eski backbox'ın mirasını bu taşıyacak artık. Bir de metal parçalar ve plastik bir parçayı kurtarıp gerisini çöpe göndereceğim...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #338 : Aralık 30, 2018, 19:19:57 ÖS »

Eveeet, geldik pinball restorasyon projemizin 2. fazına; Backbox

Projeyi genel olarak kafamda 3 ana faza bölmüştüm;

1) Ana kabin
2) Backbox
3) Oyun alanı

Şimdi sıfırdan bir backbox yapacağım. Bunun için işe önce tasarımını Sketchup'da yaparak başlıyorum.

Aslında tasarıma 2 sene önce başlamıştım. Şimdi bir kez daha elden geçirdim ve parça kesimi için gereken çıktıları alıp garaja giriyorum...

Backbox'ı orijinaline sadık kalmak adına bu kaliteli "plywood" (kontrplak) malzemeden kullanıyorum. Bu malzemeyi bauhaus'dan bulamazsınız. Ankara'da sitelerden tabaka halinde alıp kestirmiştim 2 sene önce.

Bu malzeme çok sert. Bunu keserken Dremel Trio'mun motorunu yakmıştım. Artık Trio'm yok. Onun yerine dekupaj testere kullanıyorum.

Yan panelleri kestikten sonra köşelerini zımpara ile yuvarlıyorum...

... ve T-molding döşemek için gereken kanalları bu el frezesi ile açıyorum.

Sonra sıra arka panele geliyor. Bu panel orijinalinde biraz daha ince MDF'den yapımış. Zaten suyu yiyince sünger gibi olmuş parçalar hep MDF'den yapılma olanlar. Umarım orijinali ile arasındaki 5mm kalınlık farkı bana ilerleyen aşamalarda bir sorun çıkartmaz diyerek bunu da kontrplaktan kesiyorum.

Alt parçada ise montaja yönelik bir çok delik var. Bunların ölçülerini almıştım. Ancak en kolayı eski parçayı yeni parçanın üzerine koyarak işaretlemek

Bu şekilde delikleri hızlıca açabiliyorum...

Bu şekilde backbox'ın repro'sunu yapabilmem için gereken tüm parçaları kesme işini tamamlıyorum...

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #339 : Aralık 30, 2018, 19:40:14 ÖS »

Çok iş var yahu ben yoruldum....

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #340 : Aralık 30, 2018, 19:51:06 ÖS »

Şimdi backbox imalatının daha zevkli tarafında geldi sıra, kesilen parçaların bir araya getirilmesi

Önce panellerin bir araya getirilebilmesi için gereken ahşap kirişleri sağlam meşe çıtalardan kesiyorum ve yan panellere hem yapıştırıyorum hem de vidalıyorum. Bu teknik zaten arcade kabinlerde de uyguladığım klasik teknik...

Bu arada translite'ın oturacağı, orijinal backbox'dan kalan tek parçayı monte edeceğim yerlerin deliklerini de açıyorum.

Önce bir yan paneli arka panelle bir araya getiriyorum ve eski parçayı da yerine oturtup diğer yan paneli monte ediyorum.

Sonra üst paneli ...

... ve son olarak da alt paneli yerine monte ediyorum. Menteşelerini de...

Kabinin ölçüsü ve dengesi de yerinde

Tüm backbox'ın yapıştırıcıları kuruduktan sonra bir prova montajı yapıyorum...

Hiç de fena olmadı Pinball yavaş yavaş game room'da yükselmeye başladı

Tabii backbox'ı dik tutan orijinal kelebek vidaların yerine bir kelebek vida bulamadım. Amerikan ölçüsü olan bu vidanın yerine 10'luk bir vida ve kelebek somun kullandım...

Bu orijinal vidaların kayıp olması beni şaşırtmadı zira belli ki bu vidaları zamanında sökmüşler ve yeniden takmayı unutmuşlar. Kabini backbox dikey pozisyonda da bu vidalar olamadan taşımaya kalkmışlar ve backbox lank diye ana kabinin üztüne düşümüş. Ana kabinin yan profillerindeki hasar ve backbox camının olmamasından bu anlaşılıyor zaten. Üstelik her pinball'un backbox'ının arkasında devasa bir şekilde bir uyarı mesajı var, pinball'u backbox kalkmışken taşımamanızı ve vidaları kurulum sırasında geri takmanız gerektiğini vs anlatan. Maalesef bu uyarı İngilizce tabii ki.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #341 : Aralık 30, 2018, 19:52:51 ÖS »

Çok iş var yahu ben yoruldum....

Dur hatırlatma çok ileriyi düşününce benim de nefesim daralıyor...

Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #342 : Aralık 30, 2018, 20:12:39 ÖS »

Bence en zevkli kısıma doğru ilerliyorsun üstad,elektronik parçalara
renkli ışıklara, hareketli parçalara doğru yürüdüğünde powerı vermek için sabirsizlanacaksin
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2018, 20:15:44 ÖS Gönderen: Heroman » Logged
perpetual_007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #343 : Aralık 30, 2018, 21:42:05 ÖS »

Ellerine sağlık. Yaptıklarına övgüler düzmek istiyorum ama kelimeler gerçekten yetersiz kalıyor bu durum için. Muhteşem diyorum sadece. Her gece bekler olduk sayende.
En baştan beri sormak istiyorum ama kısmet bu zamanaymış; pinball'un Elvira temalı olması bir tesadüf mü yoksa bu ürünü görünce özellikle mi istedin ? Şunun için soruyorum; 90'ların başında commodore ve amiga'daki (sonradan wax works olarak pc'de de) Elvira oyunlarıyla haşır neşir olmuşluğun var mıydı/ çok sever miydin Kahkaha ?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #344 : Aralık 30, 2018, 22:57:32 ÖS »

... pinball'un Elvira temalı olması bir tesadüf mü ...

Evet tesadüf

Yani, bir araba fiyatına değil de hurda fiyatına bulabildiğim tek pinball buydu

Sayfa: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: