Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 129458 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #375 : Ocak 05, 2019, 09:38:38 ÖÖ »

Sabah sabah yeni bölümü yayınlayayım, akşam pek vaktim olmayacak. Sabah çayınıza simidinize biraz pas eklemeden olmaz dedim

Şimdi hoparlör panelinin önündeki metal ızgaraya geldi sıra. Bu metal parça da yine son derece paslı ve zamanında yanlışlıkla düşen backbox faciasından fazlasıyla nasibini almış durumda. Yer yer yamulmalar var, krom şeritler bitmiş ve logo da bir zaman yalapşap yapılan siyah sprey boya ile mahvolmuş.

Pas operasyonuna girişmeden önce şu logoyu bi sağlama almak lazım. Logo bu metal panele perçinlerle monte edilmiş. Bunları çıkartmak için arkadan matkapla deliyoruz.

... ve perçinin arka taraftaki bükülen kilit kısmından kurtuluyoruz.

Şimdi logo plakamız serbest kaldı. Öndeki perçin kafalarını da çıkartıyoruz...

... ve yerinden pat diye çıkacağını düşündüm logonun ayrıca bir de çift taraflı köpük bant ile monte edildiğini görüyorum. O köpük bant da zaten çoktan çürümüş, fazla zorlanmadan ondan da kurtuluyoruz...

Logo plakasını sağlam bir yere koyduktan sonra ki logo restorasyonu zaten başlıbaşına bir alt proje olacak, panelin pasını elektrikli zımpara ile gidermeye başlıyoruz.

Deliklerin içine işlemiş pası da tel fırça yardımı ile temizliyorum. Buarada şu pas giderici kimyasallar iyi giderdi aslında ama maalesef zımpara ve tel fırçaya odaklandığım dönemime denk geldi

Neyse, yer yer tel fırça yeniden zımpara vs döngüsü ile panelin pasının %95'inden kurtuluyorum...

Sonunda yine ufak çapta bir garaj temizliğinden sonra hoparlör ızgaramız boya standına geliyor ve birazdan siyah Hammerite anti-pas sprey boya ile tanışacak...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #376 : Ocak 05, 2019, 09:53:55 ÖÖ »

Boyası kuruyan hoparlör ızgasını eve sokuyorum. Birazdan yapacağım işlem için oda sıcaklığına gelmesinde fayda var.

Panelin üst ve alt kenarlarındaki krom şeridi hatırlıyormusunuz? Onlar gerçek krom değilmiş meğerse. 89'da bile bu tarz krom görünümlü plastik şeritler mevcutmuş. Neyse ben de bizim buradaki sanayi sitelerine bir gittiğimde (ivedik'den aldım sanırım) bu krom şeritlerden almıştım 2m. Online olarak da bulabiliyorsunuz.

Arkasındaki çift taraflı bandı oda sıcaklığında uygulamak daha verimli oluyor zira soğuk garaj soğuk metal soğuk bant yapışkanın iyi aktive olmasına engel oluyor...

Neyse, kolayca hizalayıp uyguluyorum krom şeridi...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #377 : Ocak 05, 2019, 10:26:18 ÖÖ »

Eveeet... Geldik "Bally" logosuna...  Masum

Bu logoyu ben metalden sanıyordum ancak plastikmiş ve yer yer soyulmuş kenarlarından tutunca da plastik üzeri folyo kaplama olduğunu anlıyorum. Eski folyoyu bir parça kolonya ile kolayca sıyırıyorum (Logoyu yanımda ofise götürmüştüm, ofiste IPA falan yok tabii, kolonya ile idare edeceğiz artık )

Ofisteki printer daha iyi basıyor diye şeffaf asetata bir kaç tane logo bastırmıştım bu logoyu yeniden oluşturabilmek için kafamda kurguladığım bir kaç senaryoyu denemek için...

Senaryo 1:

Bally logosu şeffaf asetata negatif siyah olarak tersten basılır.

... ve asetatın arkasına krom görünümlü folyo yapıştırılır.

İlk bakışta fena görünmüyor gibi ancak yakından bakınca folyonun yapışkanı metalik görünen kısımda mat bir yüzey oluşturdu. Üstelik arkada logo plakasını tam göremediğim için bunu nasıl milimetrik hizalayıp plastik plakaya yapıştıracağım da ayrı bir soru işareti...

Neyse, kısaca Senaryo 1 beni tatmin etmedi.

Devam edelim...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #378 : Ocak 05, 2019, 10:30:48 ÖÖ »

Senaryo 2:

Krom görünümlü folyo önce logo plakasına uygulanır...

... ve tersten asetata basılmış negatif siyah logo panel tutkalı ile plakaya yapıştırılır.

Bu senaryonun sonucu o kadar vahim oldu ki, fotoğraf bile çekemedim.

Panel tutkalı su bazlı olduğundan ink jet ile basılmış logonun sşyah mürekkepli kısımlarını eritti

Sanryo 2 de başarısızlık...

Devam edelim...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #379 : Ocak 05, 2019, 10:36:53 ÖÖ »

Senaryo 3:

Krom görünümlü folyo plakaya tekrardan uygulanır (burayı netleştirdik sanırım )

Sonra ink-jet mürekkebi eritmesin diye asetat logoya peligom uygulanır.

Mürekkep erimedi, güzeel Tutkalı da bolca sürdüm, tutkal izi gözükmesin, fazlasını sıyırırım dedim. Hatta fena da durmuyor gibi, olacak galiba bu iş... Kahkaha

Ancak bir kaç dakika sonra krom görünümlü folyo matlaşmaya ve yer yer kabarmaya başladı

Bu aşamayı da hüsran ve panik içinde (daha bıraksaydım plastik logo plakası da eriyecekti) fotoğraflamayı atladım ancak Senaryo 3'ünde işe yaramadığını söyleyebilirim...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #380 : Ocak 05, 2019, 10:45:51 ÖÖ »

Senaryo 4:

Bu sefer asetat kullanmayı bıraktım. Digital baskı dükkanında logoyu şeffaf sticker'a bastırdım.

Klasik olarak krom görünümlü folyoyu logo plakasına yeniden uyguladım elbette

Stickerı kolay hizalayabilmek için biraz su püskürttüm...

... ve stickerı hizalayıp yerine oturttum.

Bu sefer oldu gibi

Ama hayır! Uzaktan bakınca OK gibi ancak yakından bakınca şeffaf sticker'ın tutkalları gözüktü parlak kısımda...

Hay bin kunduz Senaryo 4 de başarısızlık hanesine yazıldı...

Oynatalım uğurcuğum...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #381 : Ocak 05, 2019, 11:01:52 ÖÖ »

Senaryo 5:

Logo plakası krom görünümlü folyo ile yeniden kaplanır

... ve bu sefer Bally logosu "vinil kesim" ile maskeleme amacıyla beyaz folyodan kestirilir.

Sonra transfer kağıdına yapışmış olan maskeleme folyosu logo plakasına yapıştırılır.

... ve transfer kağıdı sıyrılır...

Şimdi sıra boyamaya. Siyah mat akrilik sprey boya kullanarak logoyu oluşturmaya çalışacağım...

Bu iş için boyanın çok kalın olmaması lazım. Yoksa maskeleme folyosunun kenarlarından kırılma yapar. Ayrıca maskeyi çıkartmak için de boyanın çok aşırı kürlenmesini beklememek lazım, dokunma kuruluğuna ulaştığında (bu tarz sprey boyalarda 5-15 dk içinde) maskeyi sökmeli yoksa boya konturlardan çatlama yapar.

Oldu mu ne? Aslında maskeyi çıkartırken bir kaç yerini çizdim, kalemle tamir etmeye çalıştım ancak içime sinmedi ve bu operasyonu bir daha uyguladım üşenmeyip Ama temelde uyguladığım teknik aynı...

Bu aşamadan sonra logoyu korumak için parlak akrilik vernik kullanıyorum.

Vernik kuruduktan sonra...

Bu sefer oldu a... k... logosu

Ha bu arada neden su çıkartması (water decal) kullanmadım en baştan anlamadım. Şimdi yazarken aklıma geliyor bak Gerçi kağıdım yoktu elimde o sıra.

Neyse oldu ya, bunda da böyle bir teknik kullanmış olduk...

Not: Fotodaki tozlar yüzeysel, üfürünce çıkıyor bu arada ...

Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #382 : Ocak 05, 2019, 11:04:15 ÖÖ »

Sabah sabah yeni mesaj görmek çok keyifli oldu, gerçekten de çay ve simit eşliğinde okudum Kahkaha
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #383 : Ocak 05, 2019, 11:11:09 ÖÖ »

Logonun verniği kürlendikten sonra (ertesi gün) artık logoyu uygulayabileceğim aşamaya geldim sonunda...

Önce arkasına çift taraflı köpük bant uyguluyorum aynen orijinalinde olduğu gibi (Bu biraz abartılı aslında, perçinledikten sonra pek gerek yok ama neyse)

... ve kenarlardan çıkan fazlalıkları traşlıyorum exacto ile...

Logoyu ben de aynen orijinalindeki gibi perçinleyeceğim. Bauhause da bu perçinlerden satılıyor...

... ancak perçini çakacak aparat satılmıyor

Ben nasıl mı aldım bu aparatı? 2 sene önce pinball malzemeleri siparişlerimden birinde oyun alanı plastik rampaların top koruyucularını monte edebilmek için perçin ve bu aparatı almıştım. O perçinleri kullanmadım zira boyutu uygun değildi bu uygulama için ancak aparatı kullanmak ilk defa bu işe nasip oldu

Paneli krom görünümlü şeritleri ve boyası çizilmesin diye yumuşak bir bezin üzerine yatırıyorum, perçini yerleştiriyorum ve aparat ile çakıyorum...

ve sonunda hoparlör panelimiz de tamamlanmış oluyor Kahkaha Kahkaha Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #384 : Ocak 05, 2019, 11:13:20 ÖÖ »

Sabah sabah yeni mesaj görmek çok keyifli oldu, gerçekten de çay ve simit eşliğinde okudum Kahkaha

Afiyet olsun ben de çay simit eşliğinde yazdım zaten

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #385 : Ocak 05, 2019, 11:22:16 ÖÖ »

Ben de 3. başarısız yazıyı okuyunca
vinil kesim niye yapmamış dedim, sonraki yazıda onu okudum Kahkaha
hatta siyah folyoya logoyu kestirip sonra sadece logo kısmını çıkararak da olabilirmiydi? kenarları da kesince sanırım aynı sonuca ulaşabilirdin
eline sağlık üstad, çok güzel olmuş
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #386 : Ocak 05, 2019, 11:55:17 ÖÖ »

üstad bu arada ızgaralara uyguladığın boyanın dayanımı nasıl oluyor?
çok fazla baskı alırsa ayrılma yapıyor mu?
temizlik falan durumlarında sorun oluyor mu yani
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #387 : Ocak 05, 2019, 12:22:11 ÖS »

Üstad çay zamanlaman harika ,eline sağlık bu kadar alıştırma bizi yazilarina ,sonra yanetki yapıyor..
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #388 : Ocak 05, 2019, 16:05:56 ÖS »

Ben de 3. başarısız yazıyı okuyunca
vinil kesim niye yapmamış dedim, sonraki yazıda onu okudum Kahkaha
hatta siyah folyoya logoyu kestirip sonra sadece logo kısmını çıkararak da olabilirmiydi? kenarları da kesince sanırım aynı sonuca ulaşabilirdin
eline sağlık üstad, çok güzel olmuş

valla siyah folyo vinil kesim bir tık daha kolay olurdu benim aklıma gelnedi işte. bazen basireti bağlanıyor ya insanın...

üstad bu arada ızgaralara uyguladığın boyanın dayanımı nasıl oluyor?
çok fazla baskı alırsa ayrılma yapıyor mu?
temizlik falan durumlarında sorun oluyor mu yani

Hammerite çok sert ve sağlam bir boya. Diğer boyalara göre daha geç kuruyor ancak kürlendimi taş gibi yapışıyor metale. Astar gerektirmiyor, hem direkt pas üzeri yapabiliyorsun hem de paslanmayı durdurucu geri çevirici özelliği var. Ancak renk çeşidi pek yok. Spreyde sadece siyah, gri (metalik) ve beyaz var.

Türkiye'ye Marshal getirtiyormuş ancak artık bırakmış dediler. Bauhause'da satılmıyor artık Hammerite.

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #389 : Ocak 05, 2019, 16:30:49 ÖS »

Ben OkBaby nin hoparlör ızgaralarına sprey yapmıştım
temizlik esnasında ızgara ince olduğundan içe göçme ve çıkmaya yapmıştı
biraz fazla bastırmışım sanırım Kahkaha
boyanın bir kısmının attığını fark ettim
ama ben boya yapmadan önce eski boyayı zımparalamamıştım
belki ondan da kaynaklı olabilir
yada boyadan kaynaklı, onun için danışayım istedim
var mı başka marka sorun yaşatmayan, test edebildiğin