Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 125008 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
perpetual_007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #405 : Ocak 07, 2019, 20:51:42 ÖS »

Çok şanslısın bu kadar güzel bir tema bulduğun için ve ürün de senin gibi birine denk geldiği için aşırı şanslı .

Merak ediyordum translite'ı nereden bulacaksın diye ama meğer sende varmış.İlk fotolarda görmeyince kayıp diye düşünmüştüm. Çok şükür ki boyasında yıpranma yok denecek kadar azmış. Muhteşem görünüyor. Ülkemizde bundan bir tane daha var mıdır acaba ?

Bir de benim ilginç bir sorunum oluştu. Özelden soracaktım ama hızımı almışken dayanamayıp buradan yazıverdim ; fotolardan gördüğüm kadarıyla sende de bendeki logitech wireless usb klavye-mouse seti var. Bendeki beyaz olanı ama başka bir bilgisayarda denedikten sonra şimdi t, 0 ve 4 (muhtemelen f2 de Kahkaha ) tuşları çalışmıyor.Sence sebebi ne olabilir ? Başka yerde denedim ama nafile. Teknik bir arıza mıdır sence ? Üstünde zıplasam düzelir mi ?

Bu pinball maceranı forum sayfasından takip etmek müthiş zevkli ama bence bunu video olarak da paylaşmalısın. Belki de planlamışsındır ama içimden geçeni yazmak istedim.

Translite'daki olsun, diğer fotoları olsun bunları poster olarak bastırabileceğimiz çözünürlükte versiyonları var mıdır ?
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2019, 21:06:54 ÖS Gönderen: perpetual_007 » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #406 : Ocak 08, 2019, 09:36:16 ÖÖ »

Merak ediyordum translite'ı nereden bulacaksın diye ama meğer sende varmış.İlk fotolarda görmeyince kayıp diye düşünmüştüm. Çok şükür ki boyasında yıpranma yok denecek kadar azmış. Muhteşem görünüyor. Ülkemizde bundan bir tane daha var mıdır acaba ?

Var. Bir ara Letgo da görmüştüm. Ama satıldı galiba...

Bir de benim ilginç bir sorunum oluştu. Özelden soracaktım ama hızımı almışken dayanamayıp buradan yazıverdim ; fotolardan gördüğüm kadarıyla sende de bendeki logitech wireless usb klavye-mouse seti var. Bendeki beyaz olanı ama başka bir bilgisayarda denedikten sonra şimdi t, 0 ve 4 (muhtemelen f2 de Kahkaha ) tuşları çalışmıyor.Sence sebebi ne olabilir ? Başka yerde denedim ama nafile. Teknik bir arıza mıdır sence ? Üstünde zıplasam düzelir mi ?

Bendekiler senelerdir çalışıyor sorunsuz. Üzerine bir şey dökmüşsündür belki membranı arızalanmıştır.

Bu pinball maceranı forum sayfasından takip etmek müthiş zevkli ama bence bunu video olarak da paylaşmalısın. Belki de planlamışsındır ama içimden geçeni yazmak istedim.

Bu tür projeler çok vakit alıyor. Örneğin şu ana kadar bu projede ortalama 240 adam-saat emeğim vardır. 240 saat'lik bir videoyu çekecek, kısaltacak, editleyecek, yükleyecek vaktim yok.

Translite'daki olsun, diğer fotoları olsun bunları poster olarak bastırabileceğimiz çözünürlükte versiyonları var mıdır ?

Benim bildiğim yok. Pinball görselleri lisanslı. Hala pinball üreten veya eski firmaların lisanslarını satın almış repro ürün üretip satan firmalar var. Web sitelerinde "free" olarak pinball'a dair herhangi bir şey görüldüğünde müdahale ediyorlar.

Forumlarda da bu tür taleplerin açıkça yapılması yasak. Bazı "ağır abiler" var onlara özelden ulaşıp alınabiliyormuş ama ben o kadar bu camiaya giremedim...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #407 : Ocak 08, 2019, 12:40:38 ÖS »

Backbox'ı oluşturan ana bileşenleri imal ettik, evet. Şimdi geldik onların detay işlerine. Insert board hatırlarsanız backglass'ı arkadan aydınlatan ampulleri monte edeceğimiz panel.

Ampulleri monte edeceğiz dedik ama bu ampuller nasıl çalışacak? Elbette elektrik ile Elektrik için kablo lazım. İşte o kabloların monte edilme aşamasındayız şimdi. GI yani genel aydınlatma ampul soketlerini besleyecek olan kablolar için orijinal insert board'da olduğu gibi kalaylanmış çıplak bakır tel kullanıyorum.

Bu çıplak bakır tel, ampul soketlerinin kontaklarından geçip tüm paneli dolaşıyor. Bu hat boyunca da telin montajını zımba ile yapıyoruz.

GI soketler bittikten sonra kablonun altında kalan soket kontaklarını kabloya lehimliyoruz. Bu insert board'da röleyle kontrol edilen 2 ayrı GI hattı var.

Flasher dediğimiz ampuller ise ayrı kablolarla CPU board'a bağlı. Onların kablo yumağı hazır ve etiketlenmiş durumda ancak ona daha sonra el atacağız ancak şimdi sadece soketlerini monte ediyorum. Soketlerin board'a monte edildiği vidaları bile saklamışım, onların da kirini pasını dremel ile temizleyerek montajda kullanıyorum.

Insert board üzerine monte etmemiz gereken bir tek şey daha kaldı o da GI ampulleri kontrol eden röle kartı.

Ancak bu yazının başında da paylaşılmıştı, TNT amusements'ın Elvira videosunu belki 100 kere izlemişimdir, orada Todd rölelerin bacaklarındaki lehimlerin mutlaka tazelenmesi gerektiğini söylüyordu. Ben de du bakalım bi kontrol edelim bacakları dedim...

Gerçekten de hem rölenin bazı bacaklarında hem de konnktör pinlerinin bazılarında lehim çatlakları tespit ettim ve bu sebeple şüpheye yer bırakmamak için tüm kontak lehimlerini tazeledim.

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #408 : Ocak 08, 2019, 12:44:24 ÖS »

pinball resmen işkence...Oynanmaz bununla...Sigortalattırmak gerek Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #409 : Ocak 08, 2019, 13:03:46 ÖS »

Şimdi backbox'a geri dönüyorum ve backbox'ın kendisinin detay işlerine el atıyorum. Orijinal backbox'da ana kabinden gelen topraklama hattının backbox içindeki topraklama hattı ile bağlantısını oluşturan bir kelebek vida var. Bu vida eğer backbox'ı ana kabinden komple ayırmanız gerekirse topraklama hattını sökebilmeniz için konulmuş. Bunu da dremel ile temizliyorum.

... ve yeni backbox kabinine çakıyorum.

Sonra havalandırma deliklerinin arkasındaki metal ızgarayı da monte ediyorum...

Sonra da elden geçirdiğimiz devre kartlarını monte edeceğimiz büyük metal plakayı da kablo tutucuları ile sonunda backbox'a monte ediyorum.

Bazı orijinal kablo tutucularını bulamadım (daha sonra onlar da çıktılar ) onların yerine yenilerini taktım.

Orijinal servis etiketlerinin reprodüksüyonlarını atlamıyorum tabii ki...

En son olarak backbox içindeki topraklama kablolarını döşeyip kelebek vidada sonlandırıyorum...

« Son Düzenleme: Ocak 08, 2019, 13:07:17 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #410 : Ocak 08, 2019, 13:06:24 ÖS »

Kahkaha Kahkaha

Aynen, oynatmıcam zaten kimseyi, bu kadar emekten sonra kimse dokunamaz Elvira'ya

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #411 : Ocak 08, 2019, 13:37:37 ÖS »

Kahkaha Kahkaha

Aynen, oynatmıcam zaten kimseyi, bu kadar emekten sonra kimse dokunamaz Elvira'ya

oynatmıyıcak olmanda bencede haklısın Kahkaha peki uzaktan (1-2 metreden) bakma ücreti ne kadar olur acaba ?

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #412 : Ocak 08, 2019, 13:38:30 ÖS »

Detaylar detaylar, yapılacak işler bitmek bilmiyor. Neye elimi atsam mutlaka pürüzlü bir durum var.

Şimdi de backglass'ı oturttuğumuz plastik profili elden geçirmem gerekiyor. Bu da yılların kullanımından nasibini almış. Sağında solunda ezikler, çapaklar, çatlaklar var.

Bu plastik profilin yenisini sipariş edecektim ancak hiçbir satıcının stoğunda yoktu. Dolayısıyla iş başa düştü eldeki ile yetinmek zorundayım.

Hatta ucundaki bir çatlak o kadar derindi ki bir süre önce elimde kalmıştı. Bereket o parçayı bile sakladığım yerde buldum

Bu plastik "japon" tabir ettiğimiz türdeki super yapıştırıcılar ile güzel yapışıyor (eldeki eski plastik parçalarla test ettim). Yapıştırıcı plastiği hafif de eriterek bir kaynak gibi sağlam tutunuyor.

Ben "japon" olarak bu yapıştırıcıları kullanıyorum ve performanslarından da oldukça memnunum.

Özellikle bunlardan jel olanı büyük parçaların tutturulmasında, akıntı yapmadaığı için kolaylık sağlıyor. İnce çatlaklar için veya jelle tutturulmuş büyük parçaların kalan açıklıklarına nüfus etmesi için akıcı kıvamda olanı da ideal.

Tabi bazı parçalar bir darbe ile kırıldığından palstik deforme de olmuş. Onu da ısı tabancası ile (ben masamdaki üflemeli havyayı en düşük ayarında kullandım bu iş için) önce plastiği yumuşatarak...

... daha sonra da form verip soğutarak ...

... yeniden düzgün hale getirebiliyoruz.

Tüm bu yapıştırma işlerinden sonra tutkal iyice kuruduktan sonra ki super yapıştırıcı için 1-2 saat yeterli, özürleri, çapakları, yapıştırıcı izlerini vs doldurmak için plastik macunu kullanıyorum...

Plastik macunu da kuruduktan sonra tüm profili boya için zımparalıyorum...

Artık profil boya standına geçiyor. Boya olarak başka bir boya almak gittiğim yerde "tampon" boyası olarak satılan bu mat siyah sprey boyayı aldım. Çok özel bir şey olduğundan değil ancak "Würth" biraz daha pro oto sektörüne yönelik ürünler sattığı için bunu denemek istedim...

Boya oldukça başarılı. Örtücü, kıvamlı ve plastiğe iyi tutunuyor. Zaten bu plastik malzeme de araba tamponu gibi bir malzemeydi, boya gayet iyi tutundu. Profilimiz de yeni gibi ortaya çıktı...

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #413 : Ocak 08, 2019, 13:41:48 ÖS »

Üstad eline sağlık,
Orijinal servis etiketlerinin görsellerini nasıl temin ediyorsun?
Hazır olarak mı alıyorsun?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #414 : Ocak 08, 2019, 13:50:49 ÖS »

Üstad eline sağlık,
Orijinal servis etiketlerinin görsellerini nasıl temin ediyorsun?
Hazır olarak mı alıyorsun?

Abi şu sitede hemen tüm bally/Williams pinball'lar için var

http://www.pinballrebel.com/pinball/cards/Williams.htm

Düzeltme: Bir üst klasörde diğer firmaların pinball'ları için olan kartlar da varmış

http://www.pinballrebel.com/pinball/cards/

oynatmıyıcak olmanda bencede haklısın Kahkaha peki uzaktan (1-2 metreden) bakma ücreti ne kadar olur acaba ?

bi şeyler ayarlarız ibocum
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2019, 13:57:19 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #415 : Ocak 08, 2019, 14:03:15 ÖS »

teşekkürler güzel kaynak Kahkaha
http://www.pinballrebel.com/pinball/cards/
tüm markalar var
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #416 : Ocak 09, 2019, 22:18:52 ÖS »

Şimdi backbox'ın boyanmış hoparlör panelini yeniden biraraya getirmeye geldi sıra. Eski hoparlör bu işlemden sonra görevini tamamlamış olacak ve çöpü boylayacak. Son dakika bir ölçüye bakmak falan gerekir diye yakında bulunduruyorum bu tür parçaları...

Önce yeni hoparlörleri kafalarını mat siyaha boyadığım vidaları ile MDF panele monte ediyorum.

Sonra eski hoparlör panelinden çıkan ve temizlediğim kablolarını bağlıyorum. BU kabloların ucundaki soket değişik bir şey, kablolar da sağlam olduğundan bunları yenileme gereği duymadım.

Daha sonra eski hoparlör panelinde de olan bir detayı yeniden yapıyorum. Adamlar toprak hattı kablosunu hoparlörlerin metal kasalarına kadar uzatmışlardı. Tabi onlar çıplak bakır tel kullanmışlardı, montaj kolay olsun diye ben tüm kabinde ve backbox'da normal izoleli bakır kablo kullandım. Paneli daha sonra yeniden çıkartmak gerekebilir diye toprak hattı kablosunun ucuna bir klemens takıyorum ki backbox'dan gelen toprak hattı kablosunu buraya monte edebileyim.

Son olarak backox topraklama kablosunun bağlantısını da tamamlıyorum...

... ve hoparlör panelimiz de artık backbox'a monte edilmiş oldu

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #417 : Ocak 09, 2019, 22:47:29 ÖS »

Artık geldik daha renkli konulara Kahkaha

Backbox görsellerini uygulamaya.

Hevesle kabin görsellerini çıkarttığım tüpten şimdi backbox görsellerini çıkartıyorum ve backbox'ın yan yatırıp şöyle bir koyuyorum ki kafamdan kaynar sular boşalıyor 

Bu görseller kısa !!!

Yaşadığım şoku anlatamam. Yani öyle böyle değil, baya baya kısa. 9-10 cm kısa...

Ulan dedim kazıklandık. Yav hani paypal'den dispute açsam 2 sene olmuş bu malzemeyi alalı, paypal dötüyle güler. Kaldı ki bunları nereden kimden aldığımı bile hatırlamıyorum... Vay anasını arkadaş, kaldık öyle ***t gibi ortada...

Neyse, bi sakinleşmem 1-2 saatimi aldı Düşün taşın ne yapsak ne etsek. Dedim bakayım hotmail'e falan kesin siparişle ilgili bi mail vardır diye. Buldum da... Sipariş onay maili Aynen 2 sene öncesinden... İngilterede bir web sitesiymiş, bereket ebay'den falan almamışım. Önce web sitelerine baktım adamlar hala aktif ancak benim görsellerden satmıyorlar artık. Sanırım onları da bi uyarmışlar lisanssız malzeme satmasınlar diye... Neyse oturdum adamlara cevap yazdım, böyleyken böyle dedim, bu fotoğrafları gösterdim yardım istedim. Şak otomatik cevap geldi, noel sebebiyle 4'üne kadar kapalıyız.

Haydaa, tam kaldık ortada...

Düşün taşın, tam projede hızımı almışım pinball'a dair ufak da olsa bir şey yapmadan geçirdiğim gün yok aylardır şimdi böyle zorla frene basmak koydu...

Sonra, ulan bunlar da zaten lisanssız repro baskılar. Adamlar da bunları lisanslı ürünlerden veya iyi durumdaki bir kabinden scan etmişlerdir herhalde, ben de bunları scan etsem neolur dedim. Baskılar gayet detaylı, renkler canlı, yüksek çözünürlüklü scan'e gelirler yani. E boyları uzun ama enleri A4 boyutu civarında, scanner'dan 3-4 parçada taratır sonra birleştiririm dedim...

Netekim

Bu taratma, birleştirme, çekiştirme, renk ışık geçişlerini pixel seviyesinde düzeltme v.s. işleri bir tam günümü aldı ama güzel görseller elde edebildim.

Bunları önce iç mekan plotter'da bastırıp üzerlerini parlak selefon kaplattım ancak iki yerde yaptırdığım selefon işini beğenmedim. Hep ufak da olsa ya bir toz ya da hava kabarcığı gözüme battı, siyah renk ağırlıklı olduğundan

Sonra gittiğim son baskı yerinde dışmekan plotter vardı. UV değil ancak detaylı ve dayanıklı baskı yapabiliyorlarmış. E tamam o zaman bi deneyelim dedim. Baskılar güzel çıktı. Selefon işinden de vazgeçip uyguladıktan sonra parlak vernik atarım dedim...

1-2 gün araylar işe kaldığım yerden yeniden başladım. Bu sefer folyo uygulaması daha kolay, folyo parçalar daha küçük. Ancak prensip kabindeki uygulamanın yine aynısı. Önce folyoyu hizalıyoruz...

Sonra altına fısfıslka su sıkıp rahle ile yavaş yavaş uyguluyoruz. Yanlız bu baskı ne selefonla korunuyor ne de UV olmadığı için rahle ile kibar kibar uygulamak gerekiyor zira her ne kadar dış mekan mürekkebi ile (solventli) basılmış olsa da çizilme riski var...

Folyoyu yapıştırma işleminden sonra kenarlarındaki fazlalıkları 2-3 mm içerden cetvelle kesiyoruz...

... ve bir taraf hazır oldu bile...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #418 : Ocak 09, 2019, 22:56:30 ÖS »

Folyo kaplama işini hallettikten sonra sıra geldi T-molding işine... Elvira'nın orijinal backbox'ında da olduğu gibi kırmızı T-molding kullanıyorum...

Backbox panellerini kestikten sonra kanallarımı açmıştım zaten. İş kauçuk çekice kalıyor sadece. T-modling döşerken dikkat etmeniz gereken tek bir ipucu var, köşeleri dönerken T-molding yamulup yumulup potluk yapmasın diye içindeki "T" parçanın tam köşeye denk gelen kısmını üçgen gibi kesmelisiniz

Köşelerimizi de döndükten sonra T-molding çakma işlemimiz bir tarafta tamamlanmış oluyor...

Diğer tarafı da yaptıktan sonra...

İşlem tamamlanıyor. Kırmızı kırmızı cayır cayı yanmaya başladı Elvira sonunda Kahkaha Kahkaha Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #419 : Ocak 09, 2019, 23:28:24 ÖS »

Aslında kabin görselleri mat olsaydı backbox folyolarını da bu şekilde bırakabilirdim. Mat olarak da fena durmuyorlar.

Ancak folyoların baskıları UV olmadığından kaplama uygulaması sırasında bile, alt yüzeydeki minik boya kabartılarından dolayı rahleyi yumuşak bezle srmış olsam bile bazı çizikler oluştu. Bu da demek oluyor ki bu tür baskıları, dış mekan bile olsa, çizilmelere karşı korumalısınız, mat veya parlak... Ben kabinle uyumlu olması için parlak akrilik vernik kullanıyorum.

Neyse, vernikten önce uygulama sırasında oluşan bu çizikleri mat createx siyah boya ile rötuşluyorum.

Daha önce kullandığım marker'ı kullanmama sebebim ise bu mat baskının siyahına kıyasla biraz parlak bir siyahı olması. Createx'in mat siyahı gerçekten çok mat ve rötüşlar kuruduktan sonra nerdeyse farkedilmiyor bile.

Son olarak kabinin geri kalanını vernik bulaşmasın diye maskeleme bandı ve kraft kağıdı ile kaplıyorum.

Ve 20 dk ara ile iki kat (fazla değil) uyguladığım parlak vernikten sonra backbox'ın kozmetik işlemleri de tamamlanıyor

Sayfa: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: