Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 117569 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #45 : Nisan 17, 2016, 23:23:44 ÖS »

"Elektronik Bilardo" derken?

Ya sorma  bi ara dalgasına acaba oradaki cep telefonunu arasammı diye düşündüm, hani "usta elimde böyle bi elektronik bilardo, kaça toparlarsın diye"  Kahkaha

Kolaylıklar diliyorum.
Yakın zamanda elime ulaşan bir hediye yüzünden ufak çaplı da olsa benzer bir sevinç/stress/şüphe kombinasyonu yaşadım ben de.

Vaay, meraklandım şimdi cengiz, hediye ne sorması ayıp

Gerekli parçalar için todd bence iyi bir kaynak olabilir. bir videoda sanırım bazı orjinal arcade parçalar için verdiği fiyatlar oldukça iyiydi.

Todd'dan LCD gösterge alacaktım neredeyse, fiyat iyiydi. Bendekilerin her ikisi de çalışınca vaz geçtim. Gerçi Todd da belli yerlerden alıyor malzemelerin, marco v.s. gibi. Oralardan alacağım. Hele bi invanteri çıkartayım, kargosu falan en hesaplı paketler halinde iki üç parti şeklinde. Almanya'da var bi meşhur pinball malzemecisi ama onda fiyatlar euro...

Işıklandırma hakkında nasıl bir planın var? todd'un ekip genelde super parlak led kullanıyor diye aklımda kalmış. Ben de hayatında 1 kere pinball oynamış biri olarak oldukça çok pinball restorasyonu izledim ve gittikçe kanıksamak yerine gittikçe gözümde büyüyen bir uğraş olarak aklıma yer etti.

Kesinlikle LED. Bugünkü çalışmamın sonunda zaten elde lambalara dair birşey kalmadığını gördüm (ampullerin yarısı patlak, yuvaların tamamı pastan neredeyse erimiş v.s.). LED'ler hem sürücü devre kartlarının ısınmamasını sağlıyor - ki sürücü direnç ve transistörler bile zamanla bozuluyormuş - hem de uzun ömürlü oluyormuş. Tek dezavantajı pahalı olmaları.

Fazla zaman ve fazla kaynak tüketeceği kesin ama sonuca değecektir.
Bence bu iş olur.

Kaynak hazır, hayatta bir kabinde sabitlemeyeceğim ama değeri iyi noktalara gelmiş 3-5 arcade PCB sattım yurtdışında bütçeyi denkleştirdim Hele 10 dolara aldığım 6 oyunculu X-men kartını ki hiçbir zaman 6 oyunculu dev bir kabin yapmayacaktım - tamir edip 350 dolar'a satınca Elvira bile bedavaya geldi

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #46 : Nisan 17, 2016, 23:28:57 ÖS »

Kolay gelsin.

Aletin ilk jeton sinyalı sonrası şakır şukur çıkarttığı sesler kulağımdaydı sanki okurken, mükemmel bir proje. Şahsi fikrime göre dünya üzerinde pinball'dan daha güzel bir mekanik cihaz olamaz.

Heyecanla takip ediyorum, tekrar kolay gelsin Abi.

Kesinlikle katılıyorum. Ana kartı tamir edip ilk jetonu verince başlayan müziği duyup ve ışık gösterisini görünce ben de çok heyecanlandım.

Uzun zamandır bu projeyi bekliyordum Kahkaha Kahkaha Kısa soluklu proje olmadığı elviranın halinden Ney belli oluyor.  Bizim(çoğumuzun) yapabileceğimiz sadece fotolara bakmak ve okumak olacak. Şimdiden kolay gelsin Yavuz abi ellerinde dert görmesin. Bu arada yeni evinde hayırlı olsun. Güle güle otur ve yeni projelere yelkenler açman dileğiyle.

Valla dostum malı senin sayende buldum biliyorsun tekrar çok teşekkürler Elvira bitince (bitmesini beklemene gerek de yok gerçi) bekliyorum yeni eve...

Lütfen bir çırpıda bitirme olur mu

Selimciğim çok teşekkürler güzel temennilerin için. Merak etme zaten "bir çırpıda" bitecek gibi görünmüyor  Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #47 : Nisan 17, 2016, 23:41:15 ÖS »

Haftasonunun son günü, hava Ankara'da 30+ dereceyi gördü 

Elvira garajda beni bekler dedim ve kolları sıvadım gün içerisindeki diğer işleri hallettikten sonra

Malum backbox'ın durumu vahim. İlk hedef olarak backbox'ı boşaltma işine giriştim. Bunun için önce tüm devre kartlarını sökmeye başladım. Kızım bu işe biraz bozuldu zira hurda bile olsa Elivra'nın uzun bir süre çalışmayacağını öğrendiğinde çok üzüldü. Pinball yakından öyle ilgi çekici geldi ki ona, ışıklı oyun alanı ve süslemeli plastikler, rampalar, mağaralar vs sanki oynadığı miniş/pony setleri gibi küçük ilginç bir dünya gördü onların içinde sanırım

Neyse, kızımı ikna ettikten sonra, paslanmış vidaları tek tek sökmeye başladım. Bunun için önce vidaların üzerine biraz kontak spreyi sıktım.

Sonra kabloları etiketlerken geçen zamanda vidalar biraz gevşedi. Bunları tek tek söküp sirkeye bıraktım. Ben bu iş için marketlerde "Temizlik sirkesi" diye satılan şeffaf kokusu daha az keskin ve metal malzemede renk bırakmayan sirkeden kullanıyorum...

Bu sirkenin rengi değil sirkede hemen çözülmeye başlayan pasın rengi. Ara ara cam kavanozu sallayınca paslar daha kolay dökülüyor. Nihayi sonuç için 1 gün bekletmek daha iyi sonuç veriyor...

Tüm kablolar etiketlendi ve tüm devre kartları söküldü nihayet. Backbox biraz tenhalaştı...

Devre kartlarının monte edildiği metal plaka ortaya çıktı. Pastan oldukça nasibini almış zavallı...

Ve backbox'ın arka tahtası. Bunu kurtarmanın herhangi bir yolu yok. Tamamen çöp olmuş...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:56:30 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #48 : Nisan 17, 2016, 23:46:06 ÖS »

Çalışmalarını zevkle takip ediyorum. Hangii bilginin nerede ne işe yarayacağı belli olmuyor. Senin pacman kontrol panelini yaptığın yöntemi kullanarak davlumbaz bacasına paslanmazdan dirsek yaptım mesela. Sayende hanımdan da puanı kaptım

Benim Gemlik(Kumla)'dan bildiğim yazlık ataricilerden halen açık olan Abrakadabra'nın zamanında Gemlik'de bir imalathanesi olduğu öğrendim. İsmi de Abarakadabra Atari Fabrikası'ymış. Senin pinball buradan geliyor olabilir mi?

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #49 : Nisan 17, 2016, 23:55:07 ÖS »

Devre kartlarından sonra sıra üzerinde lambaların ve gösterge panellerinin bulunduğu "Insert Board" a geldi. Bunun da backbox'da tutan menteşelerini söküp yere aldım. Bu ahşap pano'nun üzerinde 37 adet küçük lamba, 17 adet büyük lamba, 5 adet ayrı bir türde lamba (sanırım bunların ışığı azalıp çoğalarak kıpraşıyor) ve bir de röle kartı var.

Hepsini etiketledim ve yerlerini çektiğim fotoğraflar üzerinde üzerinde numaralandırdım.

Tüm kabloların etiketlenmesi bitince kabloları ve ampulleri söktüm.

Sadece iki matris hat üzerinde bulunan küçük lambaların soketlerini bıraktım ki hepsi paslı yeniden kullanmayacağım. Ama yerlerinde bıraktım ki yeni pano yaparken eskisini çablon olarak kullanıp şu matris kablolamanın aynısı yapacağım...

Insert board'a dair tüm metal aksam ve vidaları kataloglayıp paketledim.

Bu çalışma bütün öğleden sonramı aldı. Aslında basit gibi duruyor ama tek tek kataloglayıp etiketlemek zaman alıyor

Neyse, nihayetinde backbox boşaldı. Sadece tepedeki hoparlör paneline girişmedim ama içerden bakınca da zaten 2 adet hoparlör dışında bir şey kalmadığını gördüm. Onları da sonra sökerim dedim...

Ve günün son çalışması, sökülen tüm devre kartlarının temizliği. Onları da paketleyip kaldıracağım birazdan...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:56:43 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #50 : Nisan 18, 2016, 00:00:13 ÖÖ »

Çalışmalarını zevkle takip ediyorum. Hangii bilginin nerede ne işe yarayacağı belli olmuyor. Senin pacman kontrol panelini yaptığın yöntemi kullanarak davlumbaz bacasına paslanmazdan dirsek yaptım mesela. Sayende hanımdan da puanı kaptım

Vaay süper hareket Ben de şu sıralar yeni evin eksik gedik ufak işlerini yaparken kullanıyorum alet edevatı.

Benim Gemlik(Kumla)'dan bildiğim yazlık ataricilerden halen açık olan Abrakadabra'nın zamanında Gemlik'de bir imalathanesi olduğu öğrendim. İsmi de Abarakadabra Atari Fabrikası'ymış. Senin pinball buradan geliyor olabilir mi?

Yok, bunu aldığım arkadaş operatör, imalatçı değildi. Yöredeki bazı alışveriş merkezlerindeki "çocuk alanlarını" işletiyor. Elvira diğer arızalı kabinlerle birlikte deposundaydı. Oradaki malzemeleri elden çıkartıp yer açmaya çalışıyordu...

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #51 : Nisan 18, 2016, 00:59:36 ÖÖ »

Bugün tam da o konuda çalışma yaptım. Kablolar ve soketler gayet iyi durumda. Sadece çok pis ki onu da hallediyorum. Williams çok kaliteli kablo kullanmış. Dış plastiklerinin rengi bile atmadığı gibi en küçük pas/korozyon yok. Kabloların içi çok damarlı ve esnek ve çıplak bakır değil, kalaylanmış bakır ile yapmışlar, hala çok iyi durumda sebebi de bu sanırım...

Bu çok iyi üstad
Kablolar da da sıkıntı yoksa bence sen
Bu pinball u kısa zamanda cillop gibi yaparsın evelallah
Bol keyifler diliyorum bu süreç içinde
NoStres
Deneyimli

One Love, One Heart, One Destiny

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #52 : Nisan 18, 2016, 01:09:19 ÖÖ »

Bunları tek tek söküp sirkeye bıraktım. Ben bu iş için marketlerde "Temizlik sirkesi" diye satılan şeffaf kokusu daha az keskin ve metal malzemede renk bırakmayan sirkeden kullanıyorum...

Kolay gelsin, bende müsait olunca pas çözme işlemine girişeceğim, fakat limon tuzu ve karbonat önerdiler, henüz kullanmadım, korkum A500 saclarını deforme etmesiydi o sebepten pek içimden gelmedi.

Kullandığınız sirke metale zarar veriyor mu?
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #53 : Nisan 18, 2016, 01:38:08 ÖÖ »

Kullandığınız sirke metale zarar veriyor mu?

Yani sirke düşük güçte bir asit sonuçta, elbet bi dereceye kadar zarar veriyordur ancak vida gibi kaba metallerde denediğim için verdiği zararın farkedilebilirliği konusunda bir şey söyleyemeyeceğim maalesef.

İnce sac türü metallerde önce ufak bir alanda denenebilir belki. Yine de yoğun güçlü bir asit gibi metali delip gececeğini de sanmam...

NoStres
Deneyimli

One Love, One Heart, One Destiny

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #54 : Nisan 18, 2016, 02:32:14 ÖÖ »

yavuzg@

Sacın tamamını yatıracak kadar kap yok zaten, temizleme sirkesini duymamıştım deneyeceğim, 20-30 kere spreyle sıkıp ovalama yapacam artık.

Alternatif retro bright olarak bir cihaz yapmaya başladım; onu modifiye edip bu iş içinde kullanabilirim sanırım. Bu cihaz tazyikli suya cif karıştırarak, plastik yüzeydeki sararmış ince tabakayı temizleyecek, cif yerine kum koyarsam sanırım iş görür, aşağıdaki vidyo'da adam boya kaldırıyor ama o çok güçlü daha zayıf bir şey yapmak lazım.

<a href="http://www.youtube.com/v/nucYBS4B0bc&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/nucYBS4B0bc&rel=0</a>
Ozan "DemonKiss" Ayıtkan
Üye
**

Gel! Eşşek kadarsan ve hala oyun oynuyorsan gel!

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #55 : Nisan 18, 2016, 08:41:39 ÖÖ »

Konuyu yeni gördüm Yavuz. Beni aştığı için cesaret edemediğim bir olaydı hep gerçek pinball restorasyonu. O yüzden dijitale yönelmiştim. Ama üstesinden gelemeyeceğin bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şimdiden çok heyecanlandım merakla gelişmeleri bekliyorum.
several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #56 : Nisan 18, 2016, 09:56:33 ÖÖ »

O kadar su yemiş, içten dıştan kepaze hale gelmiş backbox'ın içindeki devrenin hala çalışması çok ilginç. Bir elektronik devrenin yaşamaması gereken ne varsa yaşamış.
pcdata76
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #57 : Nisan 18, 2016, 10:02:08 ÖÖ »

Yavuz abi öncelikle geçmiş olsun, taşınma işini atlatmışsınız. Yeni evinizde de güle güle oturun Garaj ve hemen dibinde oyun odası olması çok iyi olmuş. Bu sayede hemen her hava koşulunda çalışılabilir ve gün bitiminde/ara verdiğinizde herşeyi toplayıp birdaha tekrar kurma zorunluluğu olmaz.

Yeni proje için de şimdiden başarılar ve kolaylıklar dilerim. Bir solukta okudum sabah sabah pazartesi sendromuna ilaç gibi geldi Kahkaha Kabin projelerine kıyasla daha uğraştırıcı ancak tamamlandığında da çok daha keyif verici olacağına eminim. Gelişmeleri heyecanla takipteyim

Bu eski cihazların o kadar kötü şartlara maruz kaldıktan sonra çalışması da gerçekten ilginç. Benim de elime birkaç tane toz toprak içinde, su ve darbe yemiş bilgisayar, monitör falan geçti. Temizlik öncesi bile kusursuz çalışıyorlardı
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2016, 10:06:06 ÖÖ Gönderen: pcdata76 » Logged

Commodore64 - Amiga - Arcade Systems - MAME - IBM - CRT - Repair&Restoration
byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #58 : Nisan 18, 2016, 19:12:54 ÖS »

Yavuz uzun bir aradan sonra yeni yazmaya başladığın romanı büyük bir heyecanla okumaya başladık hep beraber. Kolay gelsin. Eminim Elvira eline düştüğüne ve yeniden yaşamaya başlayacağına çok sevinmiştir. 
skonac
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #59 : Nisan 19, 2016, 09:42:06 ÖÖ »

Selamlar @yavuzg,

Açıkcası ne zaman pinball işine el atacaksın diye bekliyordum. Herkesle aynı görüşteyim, böyle fena haldeki bir cihazı ancak senin disiplinli çalışman ve bilgin toparlayabilir diye düşünüyorum. Şimdiden ellerine sağlık, kolay gelsin.
Bu arada elvira oynamışlığım vardır, Konur sokaktaki ataricinin üst katında var idi. Aklımda kalan ise elviranın inleme sesidir sanırım jeton atınca ya da top oyun alanındaki özel bir yere geldiğinde çıkartıyordu o sesi.
Sayfa: 1 2 3 [4] 5 6 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: