Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 97374 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #480 : Ocak 16, 2019, 12:09:34 ÖS »

Şimdi metal boyama işine girmeden önce piyasadaki bazı ürünleri test ettim. Bu testi sizlerle paylaşmak istiyorum ki siz de herhangi bir projenizde metal tamir etmek ve metal rengine en azından yakın bir renkte boya seçmek durumunda kaldığınızda bu küçük testim belki referans olur.

Bu testte bu fotoğraftaki sprey boyaları test ettim. Hepsi kutusundaki resme veya kapağındaki renge göre veya varsa ilgili web sitelerindeki açıklamalara göre "mükemmel" sonuç veriyor ama iş gerçek hayatta uygulamaya gelince sonuçlar farklı tabii ki...

Bu sprey boyaları elimdeki fazlalık bazı aluminyum profil parçalarında denedim. Parçaları önce bu boyalar ile boyadıktan sonra bir de şeffaf vernik uygulayarak son boyanın görünümünü ve verniğin boya ile etlileşime geçip geçmediğini test ettim...

Parçaların sol yarısı vernik uygulanan kısımlar, sağ taraf ise sadece test edilen boya...

İşte sonuçlar;

Şimdi, fotoğrafta belirtemediğim fiziksel dokunuş/sağlamlık bilgilerini de geçeyim;

1) Akçalının "902 Aluminyum" boyası tüm bu boyalar içinde metal görünümüne en yakın boya. Ancak problem dokununca matlaşıyor. Vernikle koruma altına alsak dediğimizde de gördüğünüz üzere vernik de boya ile etkileşime giriyor ve matlaşıyor. Burada olmayan başka bu tür boyalar da denedim daha sonra ancak sonuç hep aynı; Benden size tavsiye, kutunun üzerinde veya ürün açıklamasında ne derse desin, eğer bir yerlerde "EFEKT" diyorsa ondan uzak durun. Yani şöyle ki, elbette o boyanın da kullanıldığı yerler var ancak "uzak durun" dememin sebebi, eğer temas edilecek bir metal yüzeyde kullancaksanız hiç niyet etmeyin, hemen matlaşıyor. Yani efekt, yani "bak ama dokunma"

2) Inox sprey (bu ve bir başka markanınkini de denedim) enteresan bir yüzeye sahip. Aslında oldukça beğendim. Boya hem sağlam (çizmeye kazımaya uğraştım, taze olmasına rağmen belirli bir zarar veremedim tırnağımla) hem de vernik ile olumsuz bir etkileşime girmiyor. Üstelik ısıya da dayanıklı. Tamiratlarda ve sık temas edilen metal yüzeylerde kullanılabilir. Ancak rengi... Ben bu projede kullanmak istemedim sadece...

3) Jant Boyası. Bu da oldukça sağlam bir boya, vernik uygulaması da sorun çıkartmadı. Jantlarınızda kullanabilirsiniz ancak rengi bana çok "beyaz" geldiği için kullanmak istemedim.

E peki ne renge boyayacağız bu parçaları?

Internette baya bi "siyah" Elvira gördüm. Güzel de duruyor aslında. Bu parçaları mat veya parlak siyaha boyayanlar var. Ben de çok düşündüm bunu.

Ancak orijinaline biraz daha yakın kalsın (şimdilik ) diye parçaların metal görünümlü bir renge boyanmasını tercih ettim.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #481 : Ocak 16, 2019, 12:21:21 ÖS »

Parçaları uzun denemeler sonucunda boyayacağım sprey boya bu arkadaşlar;

Würth yapı marketlerde pek bulunan türde bir marka değil. İşin biraz daha "pro" tarafında, özellikle oto detay/tamir/rötuş sektörüne yönelik ürünleri bunuyor. Online olarak kendi sitelerinden ancak kurumsal hesapla ürün alabiliyorsunuz. Onun dışında bayiler üzerinden satışları. Ankara'da Ostim sanayi sitesinde kendi showroomları varmış ben oradan aldım.

Boyaması rahat, memesi ayarlanabiliyor, yüzeyi çok iyi kaplıyor, akma yapmıyor ve kuruyunca çok sağlam bir boya...

Sağlamlığı ve uygulaması Inox spreylere benziyor ancak rengi metal rengine daha yakın. Sağdan soldan bakınca kristal gibi metal parçacıkların parlaması da oldukça hoş. Arabalarda kullanılan "metalik" boya havası var...

Parlaklığını sizlere daha iyi gösterebilmek için bir kaç tane flaşlı foto çektim...

brkemreoglu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #482 : Ocak 16, 2019, 12:55:33 ÖS »

würth kalitesini göstermiş yine. mükemmel duruyor boya. ayrıca sprey boyalar hakkında birkaç birşey söylemek istiyorum. yapı marketler veya hırdavatçılardaki sprey boyalarla sınırlı kalmayın bence. (denediniz mi bilmiyorum denemiş olmanızdan da korkuyorum açıkcası bu kadar genis düşünen birisine böyel yorum yapmak zor )
motip ve akçalı güzel boyalar ama ben size grafiticilerin kullandığı boyaları kullanmanızı önericem.
montana 94 ve montana gold bunları araştırmanızı önericem hatta denemenizi öneririm. renk çeşitliliği çok fazla boyanın pigmentasyonu çok iyi (özellikle gold için söylüyorum)  montana 94 mat seçeneği de var hemen hemen her renk için. ben daha önce plastik ve metal askamda mat siyah kullanmıştım tek katta bile aşırı tatmin edici bir kapatıcılığı mevcut. yine aynı şekilde metal yüzeyde güzel bir zımpara sonrası tek atsanız bile çok sağlam ve dayanaıklı bir boya.
akçalı ve motil'den sonra aşırı derecede fark edecekbir performansı olur würth ile yarışabilir mi bilmiyorum nacizane yorumumda restorasyon serisine diyebilecek birşey yok herşey mükemmel sadece sabır lazım sanırım daha zor kısmı başlamadı gibi geliyor
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #483 : Ocak 16, 2019, 19:41:26 ÖS »

Montana kullanmadım daha önce. Çok zengin bir kartelası var gibi. Bilgi için teşekkürler...

Tabii burada renk çeşidinden ziyade metal görünümlü boyaları denedim, o serinin metal boyalarının performansı hakkında bir tecrübe video falan varsa paylaşabileceğiniz iyi bir referans olur.

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #484 : Ocak 16, 2019, 23:24:42 ÖS »

Liquitex de deneyebilirdiniz..  Würth çok iyidir ama maksat krom tipi bir metalik ise, renk kartelası vs yok bildiğiniz üzere.

1989:A500|+512K|ACA500+|C1084S
1992:HIPPO-VL+|U5SX-33|8M|GD5428|CT2290|S2
1995:P5I430VX|P133|32M|S3T64+/MX2|V1|CT3980/32M
1998:S1573S|K6-2/400|64M|V2/SLI|CT4500/32M
2001:GA-6OXT|P3-1200|384M|GF4Ti4200|MX300
2004:K8VD|3700+|2G|X1950PRO|SB0350
brkemreoglu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #485 : Ocak 17, 2019, 14:30:59 ÖS »

Montana kullanmadım daha önce. Çok zengin bir kartelası var gibi. Bilgi için teşekkürler...

Tabii burada renk çeşidinden ziyade metal görünümlü boyaları denedim, o serinin metal boyalarının performansı hakkında bir tecrübe video falan varsa paylaşabileceğiniz iyi bir referans olur.

youtubede biraz araştırdım ama çok tatmin edici videolar bulamadım ama bu arada montanın metalic diye seirisi varmış bazı videolarda plastik ve ahşap üzerine uygulamaları var metalik görünümü güzel. yine daha detaylı birşey bulursam tabi paylaşırım
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #486 : Ocak 17, 2019, 22:43:42 ÖS »

Uygun boyayı bulup metal parçaları boyamak tamam. Ancak işimiz bunlarla burada bitmiyor. Bu parçalar birer dekor, süs veya sadece uzaktan bakılacak nesneler değil. Bunlar pinball'un belki de oyun alanından sonra en fazla fiziksel temas görecek parçaları. Yani aşınmaya, çizilmeye karşı korunmaları lazım.

Yan profilleri ele alalım mesela...

Siz oyun oynarken birisi oyunu seyredecek. Seyrederken o yan panellere dayayacak elini. veya "lock-down bar". Oraya içeceğinizi koyacaksınız, elleriniz ona dayanacak flipper butonlarını tıklarken...

Dolayısıyla, bu parçaları boyarken kullandığım boyayı sadece estetik amaçlı değil hem metale iyi yapışan, hem zamanla kalkma/soyulma yapmayacak hem de fiziksel darbelere karşı da sağlam duracak cinsten seçtim. Ancak uzun süreli kullanımlarda bunlar da yeterli değildir. Ekstra bir şey daha lazım bu metal parçaların boyasını korumak için...

Clear-coat yani tam Türkçe karşılığı "şeffaf kaplama" ama bilinen adıyla "şeffaf vernik" diyebiliriz. Aslında "vernik" Ingilizce "Varnish" den geliyor ancak projenin bu aşamasında bildiğimiz "Vernik" kullanmayacağım. Daha sağlam, uzun ömürlü profesyonel oto "clear coat" (Bir başka çeşit vernik diyelim).

Yeri gelmişken otomotiv sektöründe kullanılan boyaların yapısı hakkında da çok kıs bilgi vereyim. Konunun uzmanı olan arkadaşlar beni bağışlasın, konuya yabancı olan arkadaşlar (benim bu proje öncesinde olduğum gibi ) için biraz temel bilgi vermeye çalışacağım.

Aslında 80'lerden sonra üretilen hiçbir araba kendi parlak renginde boyanmıyor. Önce metal yüzey korozyona karşı bir kimyasalla kaplanıyor. Sonra astar ve onun üzerine "base coat" (temel kat) denilen arabanın esas rengi ancak mat bir boya ile boyanıyor. Sonra bunun üzerine "clear coat" yani "şeffaf kat" bir malzeme atılıyor. Bu malzeme genelde 2 veya 3 ayrı maddenin karışımı ile hazırlanıyor ve bildiğimiz vernikler gibi "havayla" kurumuyor. Vernik içine karıştırılan "aktivatör" (veya sertleştirici diye de biliniyor) ile kimyasal reaksiyona girerek sertleşiyor.

Doğal olarak da bu sektörde kullanılan clear coat malzemeler de fiziksel şartlara son derece dayanıklı oluyorlar...

SOn dönemlerde pinball restorasyon projelerinde gerek oyun alanını gerekse de pinball'un diğer fiziksel darbe alabilecek yerlerini korumada otomotiv sektöründe kullanılan bu çoklu karışımlı clear coat'lar kullanılıyor. Bunlara bazen "2K Akrilik Vernik" de deniyor...

Bu konu lebiderya... Burada kesiyorum ve projeye dönüyorum

Evet, otomotiv 2K Akrilik vernik kullanacağız dedik ama hayatta her güzel şeyin bir kaç  pürüzlü noktası vardır değil mi? O pürüzlerden birisi bu malzemenin sıradan bir yapı marketten alabileceğiniz spreyler halinde olmaması. Uygulayabilmek için ekstra ekipmana ihtiyaç duyulması ve isocyanate (isosiyanit) gibi insan sağlığı açısından son derece zararlı kimyasallar içermesi.

Isosiyanitler sadece soluma yoluyla değil bir mıknatıs gibi "neme" gittiğinden vücudunuzun "nemli" herhangi bir yerinden, örneğin göz, deriniz, dudak vücudunuza girer.  Otomotiv malzemeleri ile çalışacaksanız bir tık daha ciddi koruma kullanmanız gerekiyor...

Bu iş için aldığım malzemelerden birisi de bu "Tyvek" tulum.

Bu iş için seçtiğim 2K Akrilik vernik ise Orbay'ın bu ürünleri. Daha önce onlarca marka test etmedim. Ben de konuya bazı araştırmalar yapmadan önce yabancıydım ancak ne çok ucuz ne de aşırı pahalı olmaması, makul ebatlarda ambalajlarda satılması (diğerleri genelde 5Lt'lik tenekelerde oluyor ve 700-800 TL civarında fiyatları var) bu markayı tercih etmemi sağladı. Youtube'da da tanıtım videoları vardı gayet açıklayıcı, uygulamayı oradan öğrendim, bari ürünü de alayım dedim kısaca...

Tabi bu malzemeleri neyle uygulayacağız? Elbette ki bir kompresör ve HVLP sprey tabancasıyla...

HVLP yani "High Volume Low Pressure (Yüksek hacim/miktar düşük basınç)" denilen bu tabancalar uygulanacak yüzeye maksimum malzemeyi konvansiyonel sprey tabancalarından daha fazla miktarda boşaltabiliyor ve bu işi çok daha düşük basınçlı hava ile yapabiliyor.

Tabancanın dibinde kullandığım bu basınç ayar ve rutubet filtresi aparatı ile uygulama basıncını 2-3 bar arasında bir yerde ayarlıyorum. Basıncı ayarlamak için tabancanın tetiğine hafif basmanız lazım

Bu arada HVLP tabanca kullanmayı da bu projede öğrendim. Tabancanın hangi ayarı ne yapar bilmezken internette bulduğum bu resim oldukça yardımcı oldu.

Konuyu merak edenler google ve youtube'dan inceleyebilir.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #487 : Ocak 17, 2019, 23:00:22 ÖS »

Sprey ile clear-coat veya boyama yapacaksanız öncelikle bir "deneme tahtası"na ihtiyacınız var. Gerçek anlamda

Bu tahta sayesinde HVLP tabancanın bazı ayarlarını yapıp sprey patternini, malzeme akış miktarını, hava basıncını ayarlayabilirsiniz.

Kullandığım malzeme bir A B C olarak 3 ayrı bileşenden oluşuyor ve karışım miktarının hassas ayarlanması lazım. Bunun için bu ölçü kaplarını kullanmak büyük kolaylık sağlıyor. Bunları da malzemeleri aldığım yer satıyor...

Bu arada daha önce paylaşmıştım sanırım, bu proje veya C64 restorasyon projesinde, malzemeleri online olarak aldığım yer burası:

http://www.724odeal.com/tr/

Burası Ankara Şaşmaz sanayide bir yer. DÜkkandan da alabiliyorsunuz. Gerçi sanayiye gittiğinizde zibilyon tane malzeme satıcısı vardır ya, neyse, ben bu işin acemisi olduğumdan online almıştım. İyi ilgili bir yer. Siparişleri eksiksiz hazırlıyor, fatura düzenliyor ve zamanında ve güzel, sağlam kargoluyor. Daha ne isteyeyim

Eveeet, her şey hazır... Metal parçaların boyası kuruduktan bir gün sonra üzerlerine otomotiv akrilik vernik uyguluyorum.

Gayet kolayca işi 1-2 dk da hallediyorum. Bu iş benim için esasen oyun tahtasına HVLP ile clear coat atma işinin provası oldu aslında. Acemiliğimi bu basit uygulama ile atıp ciddi işe biraz daha tecrübe ile girmemi sağladı

Öyle abartıldığı gibi de zor bir iş değilmiş. Bu proje bitince benim arabanın arka kapısında da boyası soyulmuş bir yer var, ona girişeceğim

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #488 : Ocak 17, 2019, 23:10:07 ÖS »

Clear coat ile işiniz bittikten sonra mutlaka yapmanız gereken şey; temizlik. Öyle tabancayı bir yere asıp kahve molası vermek yok...

Bunun sebebi işgüzarlık veya titzlik değil. Esas sebebi, bu 2K vernikler otomotiv sektörünün ticari gereksinimleri doğrultusunda çok çabuk kuruyor. 30 dk sonra sertleşmeye başlıyor. 2 saat tabancayı böyle bırakın tıkanıklığı açamanız nasıl mümkün olur bilmiyorum zira 2 saat sonra sertleşmiş oluyor. Tabanca da muhtemel çöp olur...

Dolayısıyla iş bitince tabancayı kutusundan çıkan aletle sökmeniz ve parçaları tek tek akrilik tiner ile temizlemeniz lazım.

Temizlikten sonra tabancayı bir sonraki iş için yeniden toparlıyoruz...

Haa bu arada, 5000 TL'ye de HVLP tabanca var. Bu tabancayı GG den aldım. Satıcı oldukça bilgili ve ilgili... Fiyatı da makul.

https://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/artos-power-hvlp-03-boya-tabancasi-397489996

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #489 : Ocak 17, 2019, 23:20:43 ÖS »

abi bu ne titizliktir;
şapka çıkarıyorum Kahkaha

eline sağlık...
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #490 : Ocak 17, 2019, 23:35:37 ÖS »

Ertesi gün... Clear iyice kurudu, artık parçaların montajına geçebiliriz. Bu arada bu 2K Akrilik verniklerin tam kuruması 12 saat civarında ancak gerçek anlamda sertleşmesi, yani bu parçalar için olmasa bile, oyun tahtasının oynanabilir hale gelmesi mesela, için 30 gün beklenmesi gerekiyor...

Neyse, bizim montaj için 30 güne ihtiyacımız yok...

Şimdi gelelim montaj için gereken malzemelere... Yan profiller kabine uçlarından vidalanıyor ancak uzunlukları boyunca dingildek sallanmamaları için arkalarına sünger çift taraflı bank uygulamamız gerekiyor. Ayrıca lock down bar'ın pinball'un camına denk gelen yerine ise geleneksel olarak kalın tek taraflı sünger bant (hani şu kapı altından soğuk gelmesin diye kullanılanlara benziyor) uygulanıyor. Buna "beer seal" da deniyor. Sebebi pinball'un üzerine bira döküldüğünde lock down bar'ın altındaki bu sünger sıvının jeton kapısı ve oyun alanına sızmasını engellediği için

Önce "Beer seal" bandımızı uygun boyutta kesip lock-down bar'a uyguluyorum.

Sonra çift taraflı bantları yan profillere uyguluyorum. Yanlız bir detay var burada, çift taraflı bandın kabine yapışacak olan kısmının koruma kağıdını hemen sökmüyoruz...

Önce profilin vidalarını hizalayıp yarıya kadar vidalıyoruz ancak tam sıkmıyoruz. Bu sırada çift taraflı bandın koruma jelatinini 1-2 cm aşağı uzatmış oluyoruz.

Profilin başlangıç yerini bu şekilde sabitledikten sonra bir elimizle bandın koruma jelatinini çekerken diğer elimizle de profili hizasını bozmadan kabine bastıra bastıra ilerletiyoruz...

Bu sayede yaklaşık 1.5 m uzunluğunda bir çift taraflı bant vakasını sağa sola aşağı yukarı hizasını bozmadan düzgünce uygulamış oluyoruz. Bu şekilde yapmadan profili kabine oturtmaya kalksak en küçük yanlışlıkta yapışan profili bir daha kabinden ayırmamız, en azından bandı veya daha kötüsü altındaki kabin görselini deforme etmeden mümkün olmayacaktı

Ve sonunda alt kabinin işi gerçekten de bu son hareketle tamamlanmış oldu...

Clear atılmış metal aksamın rengini gerçekten beğendim bu arada.

Parçaların orijinal metal görünümünü bozmak hiç istemiyordum ancak hasarlarını macun ve boya olmadan örtmem mümkün olamadı maalesef. Yine de boya ve clear güzel bir görünüm verdi, metalik renge boyanmış pahalı bir araba gibi

Yan profillerin de göçüklerinden eser kalmadı...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #491 : Ocak 17, 2019, 23:40:29 ÖS »

abi bu ne titizliktir;
şapka çıkarıyorum Kahkaha

eline sağlık...

maksat yeni bi şeyler öğrenmek

Zevkliymiş bu arada sprey tabancasıyla çalışmak. Ancak operasyonel maliyeti büyük Yani küçük bir iş yapacaksan tabancayı ayarla, malzemeyi hazırla, giyin/kuşan, işi yap, sonra da temizle... Zahmetli iş... Küçük işlerde zor...

Bu arada tabancada kullandığım meme 1.4 mm ve bir detaydan bahsetmeyi unuttum, bu işde normal ince latex "muayene" eldiveni değil daha sağlam ve verniği gördü mü erimeyen "Nitril" eldiven kullanmanız gerekiyor.

eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #492 : Ocak 18, 2019, 00:41:57 ÖÖ »

Eline sağlık Yavuz abi bütün yeni sezonu bir solukta okudum, sezon finali oyun alanı olacak galiba sabırsızlıkla bekliyorum.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #493 : Ocak 18, 2019, 01:38:22 ÖÖ »

Yavuz abi eline sağlık. AirBrush'ta değdiği yeri güzelleştiriyor. Oldum olası çok sevmişimdir. Efsane oldu. Bu kabin bu şekilde bende olsa kullanmaya kıyamam sanırım. Hemen streç

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #494 : Ocak 18, 2019, 23:37:33 ÖS »

Eline sağlık Yavuz abi bütün yeni sezonu bir solukta okudum, sezon finali oyun alanı olacak galiba sabırsızlıkla bekliyorum.

Evet, artık bir tek oyun alanı kaldı

Yavuz abi eline sağlık. AirBrush'ta değdiği yeri güzelleştiriyor. Oldum olası çok sevmişimdir. Efsane oldu. Bu kabin bu şekilde bende olsa kullanmaya kıyamam sanırım. Hemen streç

Bir bitsin öyle bi kullanıcam ki... Vurucam kırbacı vurucam kırbacı Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Sayfa: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: