Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 56 57 [58] 59 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 83538 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Chameleon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #855 : Mart 25, 2019, 19:15:28 ÖS »

Bu eksik harfler operatör tarafından ayarlananabiliyor. Ben default ayarlarda bıraktığım için sadece "A" eksik

Bu kadar badire atlattıktan sonra onu atlamış olman imkansızdı zaten Benimki tamamen pinball cahilliğimden  Kahkaha
« Son Düzenleme: Mart 25, 2019, 19:31:26 ÖS Gönderen: Chameleon » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #856 : Mart 25, 2019, 19:29:41 ÖS »

Bu böyle tek başına olmaz ama, sıkılır, yanına en az bir tane daha lazım, bir Indiana Jones veya Back to the Future pinball nefis olur.

Bir sonraki proje için sana bir tüyo. WURLITZER Jukebox.

Zaten bedava veriyoruz deseler muhtemelen hurda bir pinball ile bir daha uğraşmam ama Indy dedin mi duracaksın Kahkaha Diyarbakırda çıksa atlar arabaya gider alırım ne yalan söyleyeyim

Jukebox ise düşündürür

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #857 : Mart 25, 2019, 19:31:57 ÖS »

Bu eksik harfler operatör tarafından ayarlananabiliyor. Ben default ayarlarda bıraktığım için sadece "A" eksik

Bu kadar badire atlattıktan sonra onu atlamış olman imkansızdı zaten Benimki tamamen pinball cahilliğinden  Kahkaha

Yok hocam cahillik ne demek... Ben de TNT amusements Todd'un youtube videosunda görmüştüm ordan biliyorum. Yoksa biz de pinball wizard değiliz sonuçta gördün işte ilk defa el attık bu dünyaya

Fero
Üye

-=Amstrad=-

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #858 : Mart 26, 2019, 11:16:22 ÖÖ »

Ellerine sağlık abi. Muhteşem görünüyor

Cpc464/Cpc6128/C64/A500+
Çalışmalarım: https://www.artstation.com/ferotan
İhtiyaç listem:
http://listmoz.com/view/M2GkHC3Vqx83WM6TvDV
YurdaerDönmez
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #859 : Mart 26, 2019, 17:10:25 ÖS »

Sevgili Yavuz hocam,
Çok zor ama enfes bir restorasyon yolculuğunu buradan izlemek bile çok güzeldi. Şapka çıkarıyorum hocam...
Yeni mücadelelerinde başarılar diliyorum.

"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"
M.Kemal ATATÜRK
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #860 : Mart 26, 2019, 18:10:47 ÖS »

Şahane bir seriydi. Bizlerle tüm ayrıntıları ile paylaştığınız için sonsuz teşekkürler hocam.

Bundan sonra pinball makinelerine sayenizde farklı bir gözle bakacağım.

Size ve böylesine karmaşık cihazları tasarlayıp hayata geçirenlere (ve tekrar hayata döndürenlere ) saygılarımı sunuyorum.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #861 : Mart 26, 2019, 22:45:16 ÖS »

@maverick, fotomontaj harika olmuş

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #862 : Mart 27, 2019, 11:01:55 ÖÖ »

Proje bitti ama ufak tefek bug-fix diyebileceğimiz düzeltmeler ve modlar devam ediyor...

Örneğin...

Multi-ball başlarken topları pop bumper alanına fırlatan rampanın altına bir kaç tane metal pul koyup 2mm kadar yükselttim. Mevcut haliyle topların yarısı tam karşıdaki plastiğe çarpıp orta kanala düşüyordu. Bu şekilde kalsa koruyucu plastiğin de zamanla kırılması muhtemeldi. Bunun dışında daha önemlisi top orta kanala düşünce genelde direk flipper'ların arasındaki boşluktan lönk diye oyun dışı kalacağı bir rotada aşağı doğru yuvarlanıyordu. Hiç adil değil

Bir başka enteresan "bug" ise (ki internetten okuduğum bir çok yazıda bahsedilen bir sorun) pop bumper alanının alt tarafında, party punch rampasının tam altında kuytu bir yer var top yorgunluktan bazen oradaki lastiğe kafasını dayayıp dinlenmeye çekilebiliyor Kahkaha

Bunun oradaki ince post'un deliğinin üretim sırasında 1-2 mm geriden monte edilmesi sebebiyle böyle bir "dinlenme" noktası oluşmuş olabileceği söyleniyor. Bu öyle bir nokta ki top hemen yanındaki pop bumper'ın eteğine de temas etmediğinden öylece duruyor.

Gerçi pinball bir süre sonra topun ortadan kaybolduğunu anlayıp çeşitli mekanizmaları şak şuk açıp kapatmaya başladığında hemen yanındaki pop bumper'a sıra geldiğinde top kafasına darbeyi alıp uyandığı yerden fırlıyor Ama bu işlem bir 10 saniye sonra falan oluyor ki bu da hızlı bir oyunu soğutmaya yetiyor. Çok aceleniz varsa pinball'u "tilt" etmeden hafif sallarsanız da kurtarabiliyorsunuz...

Neyse, bu sıkıcı duruma çare olarak oradaki eğimi biraz daha artırmak için oraya daha geniş bir post koymdum. Gerçi o postu oraya koyabilmek için iki tane rampa sökmem gerekti ama zaten bir başka metalin de vidalarını sıkıştırmam gerekiyordu onu da aradan çıkarttım bu vesileyle...

Bu şekilde elle topu orada tutmaya çalışmam daha zor oldu ve daha önce hemen hemen günde 2-3 defa yaşadığımız bu olay bu düzeltmeden beri ancak 1 defa başımıza geldi.

Her pinball'da bu tür aksilikler oluyormuş Hatta topun böyle dinlenmeye çekildiği enteresan senaryoların fotoğraflarını paylaştıkları konu başlıkları bile var

Oyun oynadıkça bazen öyle enteresan şeylerle karşılaşıyorsunuz ki "yok artık bu nasıl oldu" dedirtiyor.

Mesela bir defa kızım oynarken top slingshot'lar arasında sağlı sollu bir gitmeye gelmeye başladı... en sonunda bu döngüden öyle bir çıktı ki fırlayıp tepedeki cama çaat diye çarptı. Birbirimize bakıp Oha dedik!

Bir seferinde top fırladı havadan monster slide rampasına oturdu (rampa çıkışından değil, havadan ) sonra rampanın ortalarına yakın bir açıklık vardı, hatta kızım "burası neden var, rampa kırık mı baba" falan diyordu,  oradan çıktı. Kızım da o açıklığın neden olduğunu öğrenmiş oldu

Elvira'yla yaşadıkça öğreniyoruz huyunu suyunu işte

HkRecai
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #863 : Mart 27, 2019, 11:16:24 ÖÖ »

Yavuz bey, Pinbal topları bildiğimiz rulman içinden çıkan bilyenin aynısı mıdır? Youtube'da izlediğim videolarda top her yere bayağı ataletli vuruyor, Donanımı bayağı zorlayan bir yapısı var, Bir pinbal sistemi uzun süre arıza vermeden çalışıyorsa mucize bence.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #864 : Mart 27, 2019, 11:36:36 ÖÖ »

Bu arada yine internette gördüğüm (@evreno ile de bir kaç sayfa önce konuşmuştuk bu konuyu) "side blade" modunu yaptım.

Bakım ve sorun giderme için pinball oyun alanını havaya kaldırıp indirirken bazen kabinin iç yan duvarlarının boyası çizilebiliyor. Bu pinball camiasında genel bir konu aslında. Kafasını takmayan da var, çiziklere gözü takılan da var, bunu kozmetik bir mod fırsatına dönüştürenler de var...

Ben aslında o kadar da takıntılı bir insan değilimdir  Masum ama kabinin sağ iç tarafında yaptığım zımpara boyadan sonra bile ki arayı 1-2 mm genişletmiş olmama rağmen, hafif çizikler de oldu. Bunun sebebi oyun alanını biraz yorgunluktan biraz dikkatsizlikten kaldırıp indirirken hafif sağ veya sola yakın indirmekten kaynaklanıyor.

Neyse, ben de bu yan duvarları koruyucu kaplamaya karar verdim. Buna yabancı forumlarda "Side blade" diyorlar. Bu konu da üzerinden ekmek yenen bir hale gelmiş malzeme satıcıları arasında. Baskılı olanı var, ucuz basit folyo olanı var, pahalı çok ince ayna gibi paslanmaz çelik olanı var, var oğlu var yani

Ben de gittim ayna gibi olmasa da (o kadarı ancak pavyonda olur diye düşünerek ) biraz karakteri olması açısından parlak siyah 250 micron PVC tabaka asetat aldım (Bu tür malzemeleri Ankara'da Fedo Kağıt dan alıyorum).

Kabinin yan duvarlarında oyun alanından kalan bu ince üçgen şeklindeki boşluğu ("blade" denemesinin sebebi de bu zaten) ölçüp, aşağıdan da biraz pay bırakıp kestim...

Parçaların arkasını çift taraflı bantla bantladıktan sonra...

... kabinin iç yan duvarlarına uyguladım...

Önceleri pek ümitli değildim, gözüme hoş gözükmezse sökerim diyordum ancak uguladıktan sonra baya bi sevdim, fena durmadı... Yansımalar oyun alanını daha "geniş" gösterdi

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #865 : Mart 27, 2019, 11:41:58 ÖÖ »

Yavuz bey, Pinbal topları bildiğimiz rulman içinden çıkan bilyenin aynısı mıdır? Youtube'da izlediğim videolarda top her yere bayağı ataletli vuruyor, Donanımı bayağı zorlayan bir yapısı var, Bir pinbal sistemi uzun süre arıza vermeden çalışıyorsa mucize bence.

Rulman olayını bilmem ama evet 80 gr'lık çelik top Ayağınıza düşürseniz canınız yanar

Aslında pinball tasarımı bu olası top hasarlarını önleyecek şekilde yapılıyor. Çeşitli yerlerdeki kauçuk lastiklerin amacı bu ama dediğiniz gibi zamanla hasarlar oluşabiliyor. Bir çoğu bakım sonrası yanlış güçte solenoid kullanılmasından veya kauçukların esnekliklerini kaybedene kadar değiştirilmesinden veya oyun alanının rutin temizliği/wax'lanması yapılmadığından ve aşınmış/paslanmış top kullanmaktan falan kaynaklı.

Benim oyun alanının, plastiklerin ve rampaların hasarlarını gördünüz işte. Hepsi onbinlerce defa o çelik topun darbeleri/sürtünmesi sonucu oluşmuş

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #866 : Mart 27, 2019, 12:00:15 ÖS »

Abi mod güzel olmuş eline sağlık
oyun alanını da geniş göstermiş dediğin gibi
birde siyah olması bence çok daha hoş görünmesini sağlamış
eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #867 : Mart 28, 2019, 00:46:06 ÖÖ »

Bu konuyu başından beri adım adım takip edip bittiğinde gözleri yaşarmayan yoktur herhalde. Arşiv niteliğinde bir konu oldu şahsen gelecekteki pek çok projede bu konuya başvuracağımı düşünüyorum, bu projeler pinball olmasa bile. Yavuz hocam eline yüreğine sağlık biz fanilere bu eseri bıraktığın için teşekkürler.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #868 : Mart 28, 2019, 00:48:26 ÖÖ »

Pinball'a aşırıya kaçmadan ama teknik konfor beklentilerimizi de sağlayacak bazı ufak modlar yapmaya devam ediyorum...

Bunlardan birisi de ses ile ilgili bir modifikasyon.

80'lerde üretilmiş Bally/Williams pinball'larındaki (Elvira System 11B denilen aileden) ses sistemi kimilerine tatminkar gelmiyor. Bally/Williams'ın bu seri pinball'larda kullandığı ses kartı zaten tüm sesleri mix edip tek bir kanaldan hoparlörlere gönderiyor ve kullanılan orijinal hoparlörler bir felaket (Ben zaten orijinal hoparlörler yırtık ve paslı olduğu için çöpe atmıştım) 

Bu sistemde tüm hoparlörler birbirlerine paralel olarak bağlı (backbox'daki hoparlörlerin önünde 11 Ohm 5 Watt'lık bir taş direnç var) ve amfiden gelen mix edilmiş ses sinyali tüm hoparlörlere gönderiliyor. Sözümona kabin hoparlörü bas sesleri seçecek şekilde, backbox'daki sol hoparlör mid sesleri ve sağdaki piezo hoparlör de tiz sesleri seçecek yapıda olduğundan ses sisteminin istenilen "yeterli" performansı göstereceği düşünülmüş.

Bu tamamen bir palavra zira atmadan önce incelediğim hoparlörlerden piezo hoparlör dışındakiler ucuz basit 4 Ohm'luk hoparlörlerdi. Bunların bass ve mid frekansları seçecek bir yapısı da yoktu görünüşte.

Neyse, hoparlörleri yenilerken mid ve tizler için ayrı ayrı hoparlörler kullanmak yerine günümüz için "ortalama" sayılabilecek bir kalitede JBL marka koaksiyel, yani aynı eksen üzerine yerleştirilmiş ayrı bileşenler ile tüm frekansları yayınlayabilecek yapısı olan tarzda oto hoparlör çifti kullanmıştım. Kabin içine ise gerçek bass ları yayınlayabilecek woofer tipi bir hoparlör yerleştirmiştim.

İşin açıkçası ben genel olarak bu yapıdan çıkan sesi beğenmiştim ancak yine de kabine yerleştirdiğim wooferdan beklediğim performansı aldığımı söyleyemem zira sadece bass'ları yayınlamak yerine neredeyse backbox'daki hoparlörleri bastiracak kadar tüm sesler kabindeki wooferdan geliyordu.

Bu duruma el atmak amacıyla son malzeme siparişimde bu basit mod için gereken aleti de ucuz olduğundan göndertmiştim posta kutuma...

Nedir bu alet derseniz bu basit bir (pasif) low-pass (bass) crosssover filtre. Temel amacı woofer hoparlörlere giden mid ve tiz frekanslı ses sinyallerini bir bobin ve kondansatör ile pasif olarak filtrelemek. Bu sayede çoğunlukla bass frekansları gönderdiğimiz woofer'dan daha iyi bir performans alabiliyorsunuz.

Oto ses sistemleri veya ses sistemi kabini yapımı ile ilgilenenler bu basit cihazları bilirler zaten

Bu devreyi kabindeki woofer'ın yakınına kolayca monte edebilmek için üzerlerindeki terminallere takılabilecek bir çift kablo yapmak dışında pek bir zahmeti de yok.

Crossover'ı Woofer'ın yakınlarına bir yere de vidaladıktan sonra modumuzu tamamlamış olduk.

İlk denemede farkı direk anladım zira mevcut volume ayarına dokunmamış olmama rağmen pinball'dan gelen ses genel olarak kısıldı. Yani aslında tüm frekanslara dağılmış toplam sesin büyük kısmı bizim woofer'dan geliyormuş meğer. Crossover'ı takınca o ses bir anda uçtu

Genel volume ayarını biraz artırınca mid ve tizlerin (beklediğim gibi) sadece backbox hoparlörlerinden geldiğini, kafamı eğip dinlediğimde de wooferdan çoğunlukla bassların geldiğini gözlemledim Bu şekilde orijinal tasarımda planlandığı gibi kabinin içi boş yapısı sayesinde bir anlamda dev bir woofer ses kabini elde etmiş olduk Kahkaha

Elbette ki bu çözüm aktif bir "bass boost" değil. Bass'ı artırmadık, sadece diğer sesleri filtreledik. İç organlarını titreten bass bekleyen extra bass çılgınlarını tatmin edemez belki ama genel olarak kabinin çıkardığı ses beni şimdi oldukça tatmin etti

Bir ekstra mod ise bass'ı daha fazla ön plana çıkartmak için backbox hoparlörlerine de bir "mid/high pass crossover filtre" koymak veya bir "L-Pad atenuator" ile oradaki sesi genel volume ayarından bağımsız olarak "kısmak". Ancak bana göre bu mod yeterli sonuç ürettiğinden o detaya inmekten vazgeçtim  Masum

Tamam itiraf ediyorum hem biraz üşendim hem de ben ne zaman bu tür ufak işlere el atsam ev ahalisinin pinball oynayası tutuyor   oyun alanı kalmış, backbox kapısı açılmış görünce hevesleri kırılıyor...

Bu yüzden bu ses modunu da burada tamamlayıp oyuna devam ediyoruz ailece

Artık her akşam pinball turnuvası düzenliyoruz evde ailecek Kahkaha Kahkaha Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #869 : Mart 28, 2019, 00:55:42 ÖÖ »

Bu konuyu başından beri adım adım takip edip bittiğinde gözleri yaşarmayan yoktur herhalde. Arşiv niteliğinde bir konu oldu şahsen gelecekteki pek çok projede bu konuya başvuracağımı düşünüyorum, bu projeler pinball olmasa bile. Yavuz hocam eline yüreğine sağlık biz fanilere bu eseri bıraktığın için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim @eemiroglu84...

Konunun ilk sayfalarına yeniden baktığımda benim de kalbim sıkışıyor ama sonra yerimden kalkıp kafamı oyun odasına uzattığımda Elvira'yı ışıl ışıl gördüğümde içimde büyük bir mutluluk yüzümde bir tebessüm oluşuyor.

Pinball olmasa bile hayatınızdaki/aklınızdaki tüm projelerde sabır ve başarılar diliyorum (Kimbilir belki bir çılgınlık yapıp bir pinball'la da uğraşıyor bulabilirsiniz kendinizi )

Sayfa: 1 ... 56 57 [58] 59 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: