Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 61   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 438574 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #60 : Nisan 20, 2016, 00:13:29 ÖÖ »

Pinball makineleri ile ilk karşılaşmam 93 senesinde olmuştu. Muhtemelen sonra da karşılaşmadım. Bakırköyde Uğur dershanesinin biraz ilerisinde yanlış hatırlamıyorsam 2-3 çeşit pinball makinesi vardı bir dükkanda.

Aslında bugün bile mekanlara konulsa mekana ciddi anlamda değer katacak cihazlar. Türkiyede komple endüstrisi cortladığı için herhalde insanlar mekanlarına koymaya cesaret edemiyorlardır. Piyasada sağlam kalmış mıdır yahut ithal ediliyor mudur o da ayrı bir konu.

Çalışmanızda başarılar dilerim. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler ya, herhalde sizin için başlamak bitirmektir diye düzeltmek lazım o lafı

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Nisan 20, 2016, 00:41:47 ÖÖ »

Amanın, helal olsun demekten başka birşey diyemiyorum,
Eli öpülecek adamsınız vesselam...
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Nisan 25, 2016, 23:31:16 ÖS »

Çok özletme kendini üstad merakla gelişmeleri bekliyoruz
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Nisan 26, 2016, 18:06:21 ÖS »

pislik pislik ve daha pislikle uğraşıyorum. sirke paslı metal kokusundan midem bulandı artık. paralelde yeni kabin tasarımı üzerinde çalışıyorum. bi noktada toparlanmaya başlasa (ki bir yandan söküyorum diğer yandan sipariş edilecek veya bir şekilde tamir edilecek) yazacağım... kimbilir belki bu akşam güncelleme yaparım bir tur

several
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Nisan 26, 2016, 20:37:27 ÖS »

Mutlaka yapalim abi bu aksam bir guncelleme Kahkaha
xsan55
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Nisan 27, 2016, 00:02:33 ÖÖ »

sabaha kadar burdayım yavuzg fotoroman niteliğindeki yazı için.
@yavuzg
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Nisan 27, 2016, 02:06:29 ÖÖ »

Bir güncelleme yapmanın zamanı geldi. Tabi ışıl ışıl parlayan bir pinball görmek isteyen biraz hayal kırıklığına uğrayabilir zira sadece akşamları elim değdikçe ilerleyebiliyor proje. İlerledikçe de sanki daha derin bir bataklığa batıyormuşum gibi hissediyorum ama toparlayacağız yavaş yavaş, ümidim var yani

Elektronik devre kartlarını temizleyip paketledikten sonra Elvira'yı yavaş yavaş soymaya başladım

İşe en bitik durumdaki backbox'dan başladım. Amacım backbox'ı tamamen söküp içinde kalan kurtarılabilecek parçaları kurtarmak.

Pinball'larda genelde 3 adet hoparlör olurmuş. Genelde ikisi backbox'da, diğeri de kabinin içinde. Backbox'daki hoparlörler "mid tone" ve tweeter görevi görürken kabinin içindeki hoparlör ise subwoofer görevi görecek şekilde seçilirlermiş.

Bakalım bizim hoparlörler kurtarılabilecek durumdamı?

Bunu anlamak için yine paslanmış hoparlör ızgarasını söküyorum...

Hoparlörlerin dış görünüşü "eh işte" durumda. Alet çalışırken ses de veriyorlardı...

Bu "normal" yani mid-tone hoparlör.

Bu da tweeter görevi gören "piezo" hoparlör...

Hoparlörlerin üzerine monte edildiği paneli sökünce...&nbsp;

Pislik pislik ve daha çok pislik derken neyi kastettiğimi anlayın lütfen. Mide bulantısından başka birşey değil... Ses bile gelse bu pisliği eve sokmam ben... Çöp.

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:57:05 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Nisan 27, 2016, 02:29:58 ÖÖ »

Backbox'ı sökmeye devam...

Hoparlör panelini söktükten sonra gözüme yukarıda bir başka parça takılıyor.

Backbox'ın tepesinde içinde bir solenoid olan bir parça var. Servis kılavuzunu okuyunca bunun "Knocker assembly" olduğu öğreniyorum. İyi de "knocker" ne ola ki?

İnternette biraz araştırınca knocker'ın aslında pinball camiasında "kült" bir anlamı olduğunu öğreniyorum. Neymiş derseniz adından da anlaşılacağı üzeri alet tak tak tak diye kabine vuruyormuş

Bunu niye yapıyor derseniz söylentiler çeşitli;

kimisi diyorki pinball'da acayip bi hareket çekince veya tek jetonla acayip skor yapınca tak tak tak diye vurup operatörü uyarıyormuş, ayarları düzeltip oyunu biraz daha zorlaştırması için.

Kimisi de bunun saçma olduğunu savunup sadece güzel bir hareket çekince pinball'un sizi ödüllendirmek için bir nevi alkış tutması anlamı olduğunu savunuyor.

Neyse, kısaca devre kartı ile kontrol edilen bir solenoid. Solenoid nedir derseniz o konu biraz geniş, hele pşnball'da hemen her tür aksiyon solenoidler ile gerçekleşiyor ama kısaca özetlemem gerekirse solenoid bir çeşit silindirik bobin. Bobin'in ortası boş. Ortasında serbestçe ileri geri hareket edebilen bir demir silindir var. Solenoid'e yüksek voltajlı doğru akım (örn. 50 Volt) verince silindirik demir çekirdek solenoid'in merkezinde oluşan manyetik alana doğru çekiliyor. Akımı kesince de bağlı olduğu yay (veya bu knocker'daki gibi yer çekimi) onu solenoid'in merkezinden çıkartıp geri çekiyor. İşte tüm pinball olayı bu mekanizma üzerine kurulu...

Elimizdeki Knocker'a dönersek durumu oldukça kötü gözüküyor. Tüm aksam paslanmış. Bunu söküp önce paslanmış demir şaseyi sirkede bekletiyorum...

Sonra tel fırça ve sonrasında zımpara ile paslarını temizliyorum.

knocker'ı tekrar biraraya getirip masamdaki güç kaynağını maksimuma alıp bobin çalışıyormu deniyorum ve iyi haber çalışıyor.

Eh backbox'dan bir malzemeyi daha kurtardık. Paketleyip rafa kaldırıyorum...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:57:19 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Nisan 27, 2016, 02:47:02 ÖÖ »

Backbox'ı tamamen boşalttıktan sonra ana kabinden ayırıyorum ve Elvira başsız kalıyor

Backbox'ı yere indirince ölçü alma işlerine başlıyorum. Yerde çalışmak daha kolay.

Zaten bu backbox işi bitince çöpü boylayacak, ya da belki bi mangal partisi vermek lazım zira ancak odun olarak işe yarar...

Ölçü alıp yeni backbox'ı sketchup'da hazırlamak biraz zamanımı alıyor zira ahşap o kadar şişmiş ki ölçüleri tutturmak zor. Neyse, bir süre sonra düzelte düzelte ve aldığım ölçülerin sketchup'daki tasarımda mantıksal sağlamalarını da yaptıkça parçalar yerlerine oturuyor...

Bu kabinin sadece backbox'ını değil komple tüm kabini yenileyeceğim. Ancak bu işde malzeme olarak sunta veya MDF kullanmak yerine orijinal pinball kabin usulüne sadık kalarak "plywood" yani bizdeki bilinen adıyla "kontrplak" kullanmaya karar veriyorum. Bu kabinde kullanılabilecek kontrplağı bauhause'da bulamıyorsunuz. Bana esneme yapmayacak kaliteli sağlam suya dayanıklı (kavak değil) 18 mm kalınlığında huş veya kayın kontrplak lazım.

Bir öğlen arasında Ankara sitelere gidip 2 plaka huş kontrplak alıyorum. Aldığım yer bauhaus gibi kesim yapmadığından yanı başında "fason kesim" yapan bir dükkan olan bir toptancıyı tercih ediyorum. Sağolsun arkadaş da forkliftle yan taraftaki fasoncuya kadar taşıyor malzemelerimi. Fasoncuda normalde 250 cm x 125 cm olan plakaları kabaca arabanın arka bagajına sığabilecek ancak tek tek parçaları kesip çıkarttıkça da çok da fazla fire verdirmeyecek şekilde böldürüyorum.

Malzeme bu arkadaşlar...

Bir sonraki adım Elvira'yı boşaltmaya devam etmek. Sıra oyun alanındaki plastiklerde. Ancak geç olmuş onu da yarın yazayım...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 17:57:37 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #69 : Nisan 27, 2016, 07:07:02 ÖÖ »

Uzun zamandir boyle pis bir calisma gormemistim usta sen oluyu diriltirsin valla karada kacan havada ucan yakalarsin harbidende makina cok pis

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
.
« Yanıtla #70 : Nisan 27, 2016, 09:27:17 ÖÖ »

yavuzg gene döktürmüşşsun....yapımcısını bile kıskandıracaksın...
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2016, 09:52:54 ÖÖ Gönderen: Heroman » Logged
Agony
Uzman

Amiga gibi yar, Commodore gibi de yadigar olmaz.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Nisan 27, 2016, 10:11:01 ÖÖ »

Abi çok iyi ilerliyorsun. Pislikleri görünce biraz soğuyormuşsun gibi geldi bana. (Gerçi kim soğumaz ) Ama, atlatırsın bunu da. Okumak ve fotolara göz atmak çok keyifli.

Bu arada, benim bildiğim kontroplak daha ince oluyordu. Bu baya kalın bir şey ve cidden sağlam gözüküyor. Kesip, şekil verirken bu durum umarım zorlamaz seni? Yani Backbox'ın kıvrımlarını yaparken..vs

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #72 : Nisan 27, 2016, 10:17:03 ÖÖ »

Abi çok iyi ilerliyorsun. Pislikleri görünce biraz soğuyormuşsun gibi geldi bana. (Gerçi kim soğumaz ) Ama, atlatırsın bunu da. Okumak ve fotolara göz atmak çok keyifli.

Bu arada, benim bildiğim kontroplak daha ince oluyordu. Bu baya kalın bir şey ve cidden sağlam gözüküyor. Kesip, şekil verirken bu durum umarım zorlamaz seni? Yani Backbox'ın kıvrımlarını yaparken..vs

Yok abi, temelde bildiğin suntadan falan bi farkı yok. Aynen sunta gibi dremel, dekupaj vs ile kesilebilen bir malzeme. Suntadan avantajı daha temiz kesiliyor ve daha hafif...

Daha kesip biçme aşamasına gelemedim. Kabinden çıkan bazı paslı büyük metal parçalarla işim var.

Aslında bana şu yabancıların "sandblast" dediği işi yapan bi yer lazım, bizde galiba "kumlama" diye geçiyor.

Ankara OSTİM'de falan kumlama yapan bi yer biliyormusun (ücreti karşılığında tabii ki)? Yani bir kaç metal parçayı götürsem geri çevirmeyecek bi yer?

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #73 : Nisan 27, 2016, 10:50:43 ÖÖ »

üstad kumlama işi için oto kaportacılarına bir sor
şase de ki pasları temizletmek için iş paslıyor yada kendileri yapıyor olabilir

işin en pis tarafını geçmişsin
oyun alanında çok pislik yok gibi görünüyor du
onun için geçmiş olsun diyelim

kolay gelsin tekrar
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #74 : Nisan 27, 2016, 11:05:21 ÖÖ »

üstad kumlama işi için oto kaportacılarına bir sor
şase de ki pasları temizletmek için iş paslıyor yada kendileri yapıyor olabilir

O iyi fikir, parçaları bagaja atıp bakınırım...

işin en pis tarafını geçmişsin
oyun alanında çok pislik yok gibi görünüyor du
onun için geçmiş olsun diyelim

kolay gelsin tekrar

Oyun alanı en azından su yememiş (ki o da kabin gibi olsaydı zaten hiç girişmezdim restorasyona) ama onun da sorunları çok; Plastiklerin hemen hemen tamamı yamulmuş (ısı ve güneşten olurmuş, ısı tabancası veya fırın ile düzeltilebiliyormuş) yer yer kırık ve çatlaklar var, tüm vidalar paslanmış ve en önemlisi mylar kaplı olmayan yerlerin yeniden boyanması lazım vs...

Yine de hepsini bir anda düşünmek istemiyorum, yavaş yavaş...

Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 61   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: