Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 117487 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
pspsexer
Ziyaretçi
« Yanıtla #120 : Mayıs 02, 2016, 04:34:37 ÖÖ »

Hayranlik verici ornek bir adamsin yavuzg gercekten..bir cok ise yaramaz tembel insanin nefes aldigi bu dunyada hem de bu ulkede tanri nin yarattigi ornek insanlardan biri..sabir erdemdir.takdir ediyorum seni.saygilar.senin gibi bir insan olmak istenir mi evet senin yerinde olmak istenir mi hayir..seni dunyayi kurtarmak icin gemi yapan nuh a benzettim her dunyaya lazimsin.yag mi cektim evet hak ediyor mu evet.yine de ancak bir cilgin boyle bir ise girisebilirdi bu da bir gercek.
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2016, 04:58:38 ÖÖ Gönderen: pspsexer » Logged
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #121 : Mayıs 02, 2016, 14:18:07 ÖS »

@yavuzg

Bir taraftan hayranlıkla izliyorum, naçizane empati yaptığım zamanlarda da daral geliyor diğer taraftan

Bazı aşamalarda, bunların hepsini verip bu işten kaçıp kurtulayım, kendimi dağlara, yaylalara falan vereyim düşüncesi hasıl olmuyor mu?
Shining Force
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #122 : Mayıs 13, 2016, 13:49:21 ÖS »

@yavuzg abi bu aralar çok meşgul olmalı

Sega Mega Power Drive Ranger 2
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #123 : Mayıs 13, 2016, 14:32:11 ÖS »

@yavuzg abi bu aralar çok meşgul olmalı

kolay iş değil yaptığı
ben okbaby kabini restore ederken nelerle uğraştım
kaldı ki bunun yanında nur nimetti
@yavuzg üstad ölü yü diriltecek kısmet olursa
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #124 : Mayıs 15, 2016, 01:29:32 ÖÖ »

Arkadaşlar, sökmeye ve temizliğe devam. Tabii 7/24 üzerinde çalışamadığım için biraz yavaş ilerliyor proje. Yorulduğumda veya ağır iş yapamadığım akşamlarda kabinin sketchup tasarımı üzerinde çalışıyorum...

Yığınla iş yapsam da her seferinde geriye dönüp baktığımda bir arpa boyu yol gitmişim gibi gözüküyor

Yine de biraz birikti günlük, güncelleme yapayım dedim...

Paslı büyük parçaları elektroliz ile pastan temizlediğimi hatırlıyorsunuz. Küçük ve ilginç bir not düşmek istedim. Hiç merak ettiniz mi bu pas elektriği verince "büyülü bir şekilde" kayıp mı oluyor diye?

Hayır. Maalesef anod olarak kullandığınız metal plakalara yapışıyor. Dünyada hiçbir şey karşılıksız değil. Bir yerden kazanıyorsunuz başka bir yerden kaybediyorsunuz

Bu (bana göre enteresan) bilimsel fenomenden () sonra, devam edeyim. Pastan arındırılmış backbox menteşeleri Hammerite sprey metal koruyucu boya ile boyadım.

Bu arada krom boya denemeleri de yaptım, elbette Elvira üzerinde değil, sıradan metal parçalar üzerinde. Tamamen başarısız

Sizlere örnek olması için bu amaçla kullanmamanız gereken ürünlerden birisi...

Ürünün üzerinde "... efekt" vs yazıyorsa gerçekten ancak çocuğunuzun ilkokul maket ödevinde falan kullanılabilir türde bu ürünler. Dokununca direk matlaşıyor...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 18:00:33 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #125 : Mayıs 15, 2016, 01:49:24 ÖÖ »

Bacaklar! Maalesef Elvira'nın bacakları bitik durumda.

Ancak mecburen bunları adam etmem gerekiyor zira 4 set sıfır bacağın benim eve girişi 250-300 USD civarında. Hem bütçeyi daha elzem şeylere harcamak hem de kurtarabildiğim parçaları kurtarmaya çalışmak adına bacaklara giriştim...

İşe önce pastan tamamen bacakla tek vücut olmuş "bacak yükseltici" (leg leveler) parçalardan kurtulmaya çalışarak başlıyorum. Bunları önce bir gece önceden WD-40 ile yağlayıp bırakıyorum.

Sonuç?

Kesinlikle bir işe yaramamış. İki ingiliz anahtarı ile yapışmış vidaları sökmeye çalışırken vida ortadan ikiye ayrılıyor

Şimdi bacak yükselticinin kırılan vidasından kurtulmaya çalışmam gerekti bir de

Dremel ve kesici disk ile vidayı sıfırdan kesmeyi denedim...

Başarılı da oldum...

Sonra deliği tıkayan vidayı matkap ile yok etmeye çalıştım...

Onu da hallettik... (Not: HSS uç kullandım ama ucu mahvetmemek için ara ara su dökerek ve duraklayarak deldim bilginize...)

Son olarak kalan pürüzleri de dremel ve kesici disk ile aldım... Tabii tombul dremel'i bu dar alanda kullanmak zor olduğundan uzatma aparatı ile daha rahat çalışabildim...

Bundan sonraki kalan 3 ayakta da önce şu ürünü denedim...

Bir halta yaramadı...

Baktım yine zorlanıyorlar, hiç delikte vida sıkışması riskine girmeden diğerlerini de direk kökünden dremel ve kesici disk ile uçurdum.

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 18:00:46 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #126 : Mayıs 15, 2016, 01:54:52 ÖÖ »

Bir kaç bacakta yamuk durumlar vardı onları çekiçle düzelttim. Daha sonra, bir dönem boyandığı belli olan bacakların üzerindeki pas ve eski boyalardan kurtulmak için matkap ve metal fırça kullandım...

Yoğun paslı bölgeler için ve detay yerlere erişmek için şu küçük fırça daha etkili oluyor, bilginize...

Ancak bacakların arkası çok ama çok uğraştırdı. İnanılmaz bir pas katmanı var. Ne yalan söyliyeyim, kolum koptu yarım bıraktım 2 bacaktan sonra.

Bunları da acaba önce elektrolize mi soksam diye düşünüyorum. Plastik kap oldukça büyük ama yine de bacağı tamamen içine alacak büyüklükte değil. Belki yarım yarım sokabilirim...

Bu konuya yine döneceğim...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 18:01:52 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #127 : Mayıs 15, 2016, 02:17:12 ÖÖ »

Biraz dağınık çalışıyorum gibi gelmiş olabilir. Aslında biraz öyle zira bir parçada zorlanınca diğer konuya geçerek iş bitirmeye çalışıyorum. O sırada aklıma bir şey gelip diğer parçanın sorununa dönebiliyorum...

Neyse, esas amacım olan oyun alanınının üzerindeki diğer tüm aksamı söktüm ve belgeledim. Daha önce plastikleri sökmüştüm şimdi kalan metal "post"lar ve "ball guide" diye tabir edilen paslanmaz çelik yolları söktüm.

O kadar çok parça var ki hepsini tek tek temizlemek, kataloglamak ve paketlemek oldukça zaman alıyor.

Örneğin, oyun alanındaki bu metal teller...

Metal parlatıcı ile pırıl pırıl çıktılar ortaya...

Bir diğer parça olan metal postlar da pastan nasibini almış. Bunlar aluminyum sanırım. Pek emin olamadım ama "beyaz" paslanmışlar...

Bunları da önce çok ince su zımparası...

ve sonra metal parlatıcı ile temizledim...

Sonuç gayet başarılı

Ball guide'lar paslanmaz çelikten yapılmış bereket ancak onların da sorunu başka...

Senelerin yoğun kullanımı sonucu çelik toplar çelik yollar üzerinde iz bırakmış...

Bu izleri dremel ve dremel setinin içinden çıkan ve zamanında bu "ne işe yarar yav" dediğim aşındırıcı uç ve metal parlatıcı çubuk kullanarak giderebiliyormuşuz

Oyun alanı üzerindeki metal parçaların tamamı bu şekilde çeşitli işlemlerden sonra tek tek temizlendi ve paketlendi...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 18:02:02 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #128 : Mayıs 15, 2016, 02:23:24 ÖÖ »

üstad kolay gelsin
ayakları bir araya getirip vidalı kısımlarını kabın içine dik soksaydın
vidalardan pas çıkınca sanırım rahat sökülürlerdi
hatta yeniden kullanılabilir duruma da gelirlerdi sanırım
ama baya bir temizlemişsin gerçekten
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #129 : Mayıs 15, 2016, 02:32:13 ÖÖ »

Kabinin içinde son kalan bazı ağır metal parçaları da söktüm...

Örneğin oyun alanını tutan ve tamamen paslanmış bu destekler...

Bunlar ve bacak tutucu menteşeler ve diğer metal parçalar önce elektrolize...

Sonra temizlenip kurumaya...

Sonra boyamaya...

Bu arada bir başka ipucu...

Metal sprey boyaları kullandıktan sonra ters çevirip 2-3 saniye sıkın. Evet tüm sprey boyaların kutusunun üzerinde yazıyor ama ben hep kulak arkası ederdim bunu. Yarım kutu hammerite boyayı çöpe attım Diğer sprey boyaların aksiye metal sprey boyalar "gerçekten" tıkanıyormuş... Bunu da öğrenmiş olduk...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 18:02:17 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #130 : Mayıs 15, 2016, 02:36:30 ÖÖ »

üstad kolay gelsin
ayakları bir araya getirip vidalı kısımlarını kabın içine dik soksaydın
vidalardan pas çıkınca sanırım rahat sökülürlerdi
hatta yeniden kullanılabilir duruma da gelirlerdi sanırım
ama baya bir temizlemişsin gerçekten

ya onu gerçekten düşündüm ama biraz geç. bir ayağın vidasını kesince diğerlerini elektroliz kürüne sokmaya da üşendim, kestim gitti

Yüzeydeki pas olayına gelirsek evet 2 tanesini baya bi temizledim ama 4 saatimi aldı Diğerlerini de ha gayret diyeceğim yarın...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #131 : Mayıs 15, 2016, 02:48:00 ÖÖ »

Bir başka konu ise oyun alanındaki plastikler...

Bunları da söktüm toparladım attım kovaya...

Güzelce sabunlu ılık suda bıraktım...

Ancak ne kadar temizlersem temizleyeyim bunların sararmışlığını temizleyemedim.

Bu plastiklerdeki sararma bizim retro konsolların ABS kasalarındaki sararmadan biraz daha farklı bir oluşum. İnternette bu plastiklere de Retrobright uygulamayı deneyenler olmuş ancak şeffaf plastiklerde kısmi bir iyileşme gözlemleseler de üzeri baskılı olan plastiklerde hem yeterince şeffafa dönme olmamış hem de baskılar zarar görmüş...

Aslında mercekle inceleyince bu sararmanın plastiğin içindeki mikroskobik bozulmadan kaynaklandığını görebiliyorum. Yani kısaca içten içe kavrulmuş bunlar...

Zaten 3 plastik kırıktı, bir tanesi kayıptı. Tek tek bunları sipariş edeceğime (ki kayıp olanı tek olarak bulamadım bile) bir set sıfır plastik sipariş ettim...

Bunlar da yedek parça olacak artık...

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 18:02:38 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #132 : Mayıs 15, 2016, 02:49:29 ÖÖ »

yine her zaman ki gibi süper işler görüyoruz ama
parçalar gerçekten harika görünüyorlar

bu arada oyun matı ahşaba yapıştırılmış durumda mı?
sökeceğin zaman yırtılma riski nedir?
eğer risk büyük ise sökmeden önce iyi bir temizlik yapıp
iyi bir fotoğraf makinası ile 90 derece açı ile yakın fotoğraflar çekebilirsen çekilen birçok foto birleştirilip sonrasında vektörel hale çevrilebilir ve yeniden baskı da alabilirsin
forum da grafik ile ilgilenen arkadaşlar da vardı sanırım onlar daha iyi fikir verebilirler bu konuda belki
hatta sana vakit kazandırmak açısından bizim de elimizden gelirse bir şeyler yapabiliriz
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #133 : Mayıs 15, 2016, 03:00:09 ÖÖ »

Bir diğer konu; Lamba soketleri...

Bunlar backbox'dan söktüğüm #44 diye tabir edilen 6V'luk lambaların soketleri. Gördüğünüz üzere paslılar. Ancak bunlar daha önce sirke banyosu yaptırıp tamamen temizlediğim ancak bir süre sonra yine paslanan soketler.

O zaman aldırış etmemiştim. Amaaaan canım ne olacak 1-2 dolar bişey sıfır sipariş ederim bunlardan demiştim. Ulan aleti söktükçe ve ampül siparişi vermek için envanter çıkartınca Elvira'da tam olarak 162 adet soket olduğunu farkettim Kahkaha Yani sıfırdan soket sipariş etmek istesem ekstradan hiç hesapta olmayan bir 200-300 USD (kargo hariç) harcama çıkacak!!!

E peki bunları boyasak olmaz mı derseniz maalesef olmaz zira bunlar lamba soketi, yani iletken olmaları lazım. Normal boya ile boyasam iletkenlikleri bozulur. İletken boya kullansam bile (ki var öyle sprey boyalar - aluminyum-çinko sprey diye biliniyor) iki parçasının birbirine boya ile temas etmemesi gereken parçalar.

Napıcaz diye düşünürken aklıma eski çocukluk anılarım geldi. Hatırlayan veya yapmış olan var mı? Hani bir ucu eski bir pilden kesilen çinko parçayla elektroliz yapıp diğer uca da bakır para bağlayıp bakır parayı çinko kapladığımız deneyi...

E tabi bakır para neymiş diyenleriniz olabilir ancak eskiden 5 kuruş vardı arkadaşlar ve bildiğim ve gözlerimle gördüğüm ve kullandığım tek bakır para oydu Onu da çocukken çinkoyla kaplamışlığım var Kahkaha

O zaman ne yapıyoruz, nostalji yapıp o eski deneyi yeniden canlandırıyoruz. Tabii biraz daha gelişmiş halini Kahkaha
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2017, 18:02:51 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #134 : Mayıs 15, 2016, 03:07:16 ÖÖ »

bu arada oyun matı ahşaba yapıştırılmış durumda mı?
sökeceğin zaman yırtılma riski nedir?

Oyun alanı görselleri silk-screen boya, yapıştırma değil yani. İşin o kısmı tam bir proje. Büyük bir kısmı MYLAR denilen şeffaf koruyucu bir plastikle kaplı. Ancak kaplı olmayan kısımların rötüşlanması gerekecek.

Aslında oyun alanı restorasyonu ayrı detaylı bir konu. Adımlar özetle;

- Mylar sökülmesi
- Temizlik.
- Rötüşlama
- Otomotiv sektöründe kullanılan Clear-coat ile kaplama

şeklinde olacak.

Usül buymuş yani pinball restorasyonunda

Tabii ki henüz o aşamaya gelemedim. Daha yaklaşamadım bile Kahkaha

Sayfa: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: