Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 118844 defa)
0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #240 : Aralık 18, 2018, 23:39:53 ÖS »

Kabinin tutkalları kuruduktan sonra şimdi esas şekillendirmeye geliyor sıra. Öyle tutkalla yapıştır "hadi yavrum oldu bu iş" değil maalesef

Önce panellerin ayrılmış üst katmanlarını yapıştırmak için sabitleme amacıyla kullandığım onca zımbayı sökmeye başlıyorum...

Sonra sıra geliyor zımparaya Ancak bunun için önlemlerimizi almamız lazım.

Hobi için bile olsa öyle uyduruk sözümona "iş yeri güvenliği" uzmanını kandırmak için kullanılan ince keçe maskelerden değil, eğer sağlığınıza biraz önem veriyorsanız paraya kıyıp böyle bir maske almanızı tavsiye ederim...

Maskemizi kuşanıp girişiyoruz kabine...

Tüm kabini 40'lık (oldukça kalın bir zımpara bu) kağıt ile zımparalıyorum. Eski dökülmüş boyalar ve kabarmış katmanlar bu şekilde sıfırlanıyor.

Ancak tabii ki tepeleri zımparaladık ama çukurlar ve kırık/eksik noktalar için bir dolgu  kullanmamız lazım.

Bu iş için alternatiflerimiz ve dezavantajları;

1) Tutkal: Çok sıvı
2) Su bazlı klasik ahşap macunu: Su ve kil bazlı. Küçük alanlarda etkili ancak büyük alanlarda zayıf kalacak bir malzeme. Üstelik büyük alanlar geç kuruyor.
3) Solvent bazlı ahşap macunu: Benzer özellikler. Daha sağlam ancak bu da geç kuruyor.
4) Tutkal/ahşap talaşı karışımı: Bu oldukça sert bir dolgu oluyor. Daha önce çokça kullandım. Ancak bu da geç kuruyor (en az 1 gün).

Daha önce bahsetmiştim değişik malzemeler de tecrübe ettim bu projede diye. Yukarıdakilerden hiçbirini kullanmadım bu sefer.

Yabancı forumlarda gördüğüm restorasyonlarda insanlar "bondo" dedikleri bir macun kullanıyor. Biraz araştırınca aslında bunun Amerika'da meşhur bir marka ile özdeşleşmiş bir terim olduğunu (bizde her kağıt mendile "selpak" dememiz gibi) ve otomotiv sektöründe kullanılan polyester tabanlı dolgu macunu olduğunu öğrendim...

Yani bizdeki halk arası tabiri ile "kaporta macunu".

Polyester dolgu macununun özelliği çok çabuk kuruması, belli bir süre zarfında kolayca zımparalanması ve gerçek sertleşmesinden sonra "çelik" gibi sağlam olması. Zaten bazen "çelik" macun diye de bahsedilir...

Bu macunlar AVM'lerdeki yapı marketlerinde bulunmuyor. Sanayi sitesinden veya online sipariş edebilirsiniz.

İki parçalı oluyor. Bir kapta macun bir minik tüpte de aktivatörü var. Bir püf noktası, aktivatör ile karıştıktan sonra yaklaşık 5-10 dk nız var çalışmak için. O yüzden azar azar hazırlamanız lazım. Ne kadar macuna ne kadar aktivatör kullanılıyor derseniz belirli bir ölçüsünü bulamadım. Gerçi buldum ama her seferinde hassas terazi ile ölçecek durumum yok, seyrettiğim videolarda aşağıdaki fotodaki kadarlık bir karışım hazırlıyordu kaporta ustaları...

Macunu aktivatörün rengi artık gözükmeyene kadar bu plastik spatulalarla karıştırıyorsunuz. (Macunu satan online sitelerde genelde bu spatulalar da satılıyor).

Bu arada mutlaka kullan at eldiven kullanıp yapın işinizi. Deriyi yakıyor (asit gibi değil elbet ama tahriş ediyor).

Ayrıca karıştırdığınız macunla işiniz bitince hemen spatulalarınızı ve karışım için kullandığınız platformu (ben bir parça plexiglass kullandım) macun artıkları kuruyup taşlaşmadan hemen tinerli kağıt havlu ile temizleyin.

Bu işi her parti macundan sonra yapmanız lazım, sadece gün bitince değil bu arada...

Neyse, her macun karışımında fazla oyalanmadan işe koyuluyoruz ve bölge bölge kabini macunluyorum...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #241 : Aralık 19, 2018, 00:07:53 ÖÖ »

Kabini kaporta macunu ile macunladık. İşimiz bitti mi? Henüz yeni başlıyoruz

Her macun zımparayı tadacaktır

Tekrardan uyarımı yapayım. Hadi ahşap vs zımpara işinde durumunuz yoktu, zaten kırk yılın başında bir kereliğine ucuz keçe/kağıt maske kullandınız. Onu anladım...

Ancak otomotiv sektöründe kullanılan malzemelerin formülü çok zehirlidir, şakaya gelmez. Zaten kokusundan bir farklı olduklarını anlıyorsunuz.

Bu yüzden bu konuyu ekstra vurgulamak, bu işleri yaparken "öyle yazıp böyle yapıyorum" anlaşılmasın ve gerçekten de nasıl korunduğumu göstermek için bir ilk olarak kendi selfimi paylaşıyorum arkadaşlar

Macunlama işleminden sonra macun çelikleşmeden (yaklaşık bir 15 dk - yarım saatlik zaman penceresi içinde) zımpara işine girişiyoruz...

Elbette ki ilk seferde bütün delikleri kapatmak mümkün değil...

Kalan boşluklar için yeniden macun hazırlıyoruz. Bu sefer daha ince çekiyoruz macunu. Böyle böyle derin çukurlar katman katman doluyor...

Bazı hassas yerlerde dremel zımparası ile şekil veriyorum....

Bu şekilde arda arda macun zımpara çalışmaları ile kabini pürüzsüz (ya da çok az pürüzlü) hale getiriyorum. Muhtemel bir kaporta ustası görse beğenmez bu işçiliği ama ilk sefer için ve araba kaportası gibi micron hata affetmeyecek yüzeylerle çalışmadığım için makul bir sonuç elde ettiğimi düşünüyorum

O ilk başlardaki şekilsiz kenarlar bu teknikle jilet gibi çıkıyor ortaya...

İşimiz bitince zımparamızı da kompresör ile temizlemeyi unutmuyoruz

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #242 : Aralık 19, 2018, 01:08:45 ÖÖ »

Müthiş işçilik, eline sağlık üstad.
Selfie süper olmuş bu arada Kahkaha

Ben internette gezinirken bu macuna denk geldiğim videolar olmuştu
dediğin gibi pinball ve arcade restore edenler bu ürünü kullanıyorlar hep
sağlam dayanıklı birşey sanırım, derin dolgularda çatlama yapıyor mu bu üstad bilgin var mı?
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #243 : Aralık 19, 2018, 04:32:44 ÖÖ »

Problem varsa çözüm de var olduğunun kanıtı, orjinallik adına çekilen macunlar, geçirilen saatler, elinize sağlık hocam.
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #244 : Aralık 19, 2018, 08:10:57 ÖÖ »

Tam teçhizatla operasyon  devam ediyor , sonunda çok güzel bir şey çıkacağı kuşkusuz
Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #245 : Aralık 19, 2018, 08:44:14 ÖÖ »

Emeğinize sağlık. İyi çalışmalar dilerim.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #246 : Aralık 19, 2018, 09:49:50 ÖÖ »

Müthiş işçilik, eline sağlık üstad.
Selfie süper olmuş bu arada Kahkaha

Ben internette gezinirken bu macuna denk geldiğim videolar olmuştu
dediğin gibi pinball ve arcade restore edenler bu ürünü kullanıyorlar hep
sağlam dayanıklı birşey sanırım, derin dolgularda çatlama yapıyor mu bu üstad bilgin var mı?

@evreno, macun ne çatlama, ne genişleme, ne de daralma yapmıyor. Sürülmesi kolay, yüzeye yapışması çok iyi.

Yorum yazan tüm arkadaşlara da teşekkür ederim. Günlük olarak paylaşımlarım devam edecek. İlerleyen aşamalarda konular daha da renklenecek

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #247 : Aralık 19, 2018, 10:05:48 ÖÖ »

Kabin kısmını kolay geçtik derken, yani başlangıcı kolay geçtik anlamında demiştim Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #248 : Aralık 19, 2018, 10:35:56 ÖÖ »

Kabin kısmını kolay geçtik derken, yani başlangıcı kolay geçtik anlamında demiştim Kahkaha

Doğru, haklısın. ben de aslında bu sefer "kolay" kısımdan başlayayım dedim. Garajda yer açılması açısından da önce kabini aradan çıkartmak gerekiyordu.

Ben geçen sefer işin en zor kısmından başlamışım. Üstelik ortada kabin, backbox, elektrik/elektronik aksam olmadan playfield'ı restore etsem nerede test edecektim ki? Düşünememişim Neyse, tecrübe diyoruz buna da

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #249 : Aralık 19, 2018, 10:46:28 ÖÖ »

@yavuzg

Eline sağlık. Bu işlerden aslında bir kitap çıkar, bence bunu ciddi anlamda düşünmelisin.
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #250 : Aralık 19, 2018, 13:23:45 ÖS »

Adam o kutuyu cok rahat bastan yeni ahsapla yapardi, ama konu o degil...
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #251 : Aralık 19, 2018, 23:35:27 ÖS »

Adam o kutuyu cok rahat bastan yeni ahsapla yapardi, ama konu o degil...

Aynen öyle kardeşim

Kurtarılabileceğine kanaat ettiğim herşeyi kurtarmaya çalışmak hem daha zevkli hem de restorasyon ruhuna saygı. Ancak ilerleyen bölümlerde göreceksiniz ki kimi parça maalesef ekonomik ve mantık dahilinde kurtarılamayacak kadar çürümüş.

Neyse, bu akşamki işlerim ancak bitti. Kaldığım yerden devam edeyim...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #252 : Aralık 19, 2018, 23:46:34 ÖS »

Kabinin macunlaması da bitti. Kabin artık yeni folyolarına hazırlama aşamasına geldi. Ancak elbette ki bu haliyle folyoları şak diye yapıştıramayız. Öncelikle kabinin boyanması lazım...

Bunun için önce bir mıntıka temizliği yapıp akabinde garajı rutin boyadan koruma önlemlerimi alıyorum...

Ahşap boyama işinde bunca yıllık arcade kabin yapımı tecrübelerime dayanarak öncelikle ahşabı hem üzerine süreceğimiz boyaya rahat bir zemin hazırlamak adına hem de boyaları emmesin diye "doyurmamız" lazım. Bunun için işe ahşap koruyucu sürmekle başlıyoruz. Ben verniksiz olanını kullanıyorum. Vernikli olan parlaklık yaratacağından sonraki kat boyaların yüzeye tutunmasında sorun çıkartabilir...

Kabini yeniden sıpaların üzerine alıyorum...

... ve ahşap koruyucuyu rulo ile sürüyorum. Tek kat genelde yeterli oluyor. Sunta veya MDF'de bir ikinci kat daha uyguladığım oluyor (24 saat ara ile) zira o malzeme çok emici.

Kabini bu şekilde 24 saat kurutuyorum

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #253 : Aralık 20, 2018, 00:01:18 ÖÖ »

İkinci aşama astar...

Ben sentetik boya kullanmayı tercih ediyorum. Bunun için de mutlaka boyadan önce sentetik astar uygulamamız lazım. Bu sayede boya yüzeye daha sağlam tutunur...

Benden bir tavsiye, evet kuruması daha geç ve kokusunun geçmesi neredeyse 1 ayı bulur ancak sağlam, dayanıklı bir boya yapmak istiyorsanız su bazlı değil sentetik boya kullanmalısınız.

İlk kat astar...

Kabini arada çevirip her yüzeyini astarlıyorum. Astar boyaya göre daha çabuk kuruyor. Çok aceleniz varsa 8 saatlik periyotlarda ikinci kat uygulaması yapılabilir. Ancak yine de kullandığınız astarın talimatnamesinde ne yazıyorsa ona uymanız daha doğru olur...

Ertesi gün, ikinci kat astar.

Astarı tek kat da yapabilirdim ancak eski ahşap malzemenin kabarmış ince gözeneklerinin iyice dolmasını istiyorum. "Micro macunlama" gibi düşünün ikinci kat astarı.

İkinci kat astarın kuruması için bir gün daha bekliyorum. Bundan sonra yüzeydeki pürüzleri inceleyip gereken yerlere yine ince zımpara ve macun uyguluyorum...

Bu macunlama ve zımpara işlemleri sırasında kabini incelerken bir parçayı imal etmeyi unuttuğumu farkediyorum

Bu parça pinball'un ana güç anahtarını monte edeceğimiz parça. Neyse, geç olsun güç olmasın

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #254 : Aralık 20, 2018, 00:04:39 ÖÖ »

Bir sonraki Ankara buluşmasına tilt gelecek, belli oldu artık  Kahkaha

İstanbul buluşmasına mı yoksa?

İşçilik her zamanki gibi on numara, eline sağlık!

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
Sayfa: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: