Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon] Elvira and the Party Monsters
Sayfa: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 60   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Elvira and the Party Monsters  (Okunma Sayısı 117489 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #270 : Aralık 21, 2018, 13:38:35 ÖS »

Yenisinden daha yeni duruyor... Harika !

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #271 : Aralık 21, 2018, 15:42:50 ÖS »

Harika olmuş abi. Art çalışmaları biri yeniden mi çiziyor? O kadar net çözünürlüklü çıktıları nerede buluyorsun abi?
(Herzaman hayranlıkla takipteyim)
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2018, 17:32:52 ÖS Gönderen: AmigaEsref » Logged

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #272 : Aralık 21, 2018, 16:41:02 ÖS »

Üstad harikasın,  ilgiyle ve zevkle takipteyiz.
Decypher
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #273 : Aralık 21, 2018, 17:41:09 ÖS »

Geceleri takip etmeyi en sevdiğim başlıkların başında geliyor bu. yavuzg sen gerçek bir üstadsın, diyeceklerim bu kadar Kahkaha
mesa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #274 : Aralık 21, 2018, 20:38:17 ÖS »

fabrıkadan cıkmıs gıbı Kahkaha

Ps1 ps2 wii xbox 360 arcade kabin
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #275 : Aralık 22, 2018, 00:08:36 ÖÖ »

Çalışmaların yönünü fonksiyonel ana kısımları garajda tamamlaya tamamlaya pinball'u evde olması gereken yerde bir araya getirmek üzerine belirledim. Bu kapsamda hem çalışma alanını efektif kullanmış oluyorum hem de giderek ağırlaşan pinball'u taşıma derdi ortadan kalkacak

Ana kabinin makyajı tamamlandı, şimdi onu ayağa kaldırmak lazım

Sıra geldi bacaklara...

2 sene önce bacakların ağır pasını tel zımpara ve matkap ile gidermiştim. Detaylarını yazının başlarında paylaşmıştım => http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=12383.msg144833#msg144833

İki sene sonra dödük dolaştık, nihayet bacaklara el atabildik...

Bacaklar orijinal. Yani dördü de birbirinin aynı ve dönemiz Bally/Williams bacak stiline uyuyor. Bu stildeki en belirgin özellik bacakların fiziksel taşıma gücünü destekleyen sağlı sollu, vida deliklerinden başlayıp bacağın ortasına doğru uzanan iki tane kabartma olması.

Bacaklar ya Elvira'nın orijinal bacakları ya da bir veya birkaçı zamanında yine aynı tür Bally pinball'dan alınmış. Neden böyle düşünüyorum derseniz, bacakların stili tutuyor ama vidalama yerlerindeki eğimleri birbirini tutmuyor...

Dediğim gibi ya farklı pinball'lardan gelme birkaçı ya da zamanında Elvira'yı bacakları üzerinde sürükleyerek taşımaya çalışmışlar bir kaçı deforme olmuş

Peki bu bacakları düzeltip birbirleriyle eş hale getirmek için ne yapmak lazım? Bu malzeme bildiğiniz kalın demir. Öyle ucundan çekiştirlecek bir malzeme değil. Ya alıp bunları bir demirciye gidip ricacı olmak lazım ya da...

Bu işi kendimiz halledeceğiz

Demiri soğuk düzeltemezsiniz. Isı tabancası gibi bir şey de kifayetsiz kalır. O yüzden bu 1250 dereceye kadar ısıtabilen tüplü pürmüzü almıştım Bauhaus dan zamanında...

Güvenlik önlemlerimi alıp ...

Mengeneli düzeneğimi kuruyorum ve tüm bacakların eşleşmesini istediğim açısının nispeten doğru olduğunu düşündüm bir bacağı da düzeltilecek bacağın yanına örnek olarak koyarak işleme başlıyorum...

İlk bacağı kırmızı kor haline gelene kadar ısıttıktan sonra bacasğın kendisini kaldıraç olarak kullanıp gereken açıyı vermek için büküyorum...

Daha sonra kontrol ederek diğer bacakların da açılarını veriyorum, hazır ısınmışken uçlarındaki yamuklukları da düzeltiyorum...

Sonunda bacakların hepsi birbirleriyle eşleşiyor

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #276 : Aralık 22, 2018, 00:24:16 ÖÖ »

Bacakları düzelttikten sonra sıra geldi boyamaya.

Orijinalinde bacakların rengi çirkin, mat bir koyu gri.

İnternette yaptığım araştırmalarda hemen herkezin Elvira'nın bacaklarını siyaha boyadığını veya siyah bacaklarla değiştirdiğini görmüştüm. Ben de siyah bacak modu yapmaya karar verdim.

Yanlız bacaklar çıplak demir, hele ki kaynak seviyesinde ısıttığım yerler tamamen korumasız. Tekrar paslanmamaları için anti-pas özelliği olan bir boya ile boyamam lazım. Burada akla Hammerite geliyor ancak Türkiye'de "mat" siyah Hammerite sprey bulamadım. (zaten Marshall da bırakıyormuş sanırım Hammerite'ı). Kutuda bile mat siyah yoktu...

Ben de Polisan'ın Anti-Pas boyasını kullandım. Boyayı "powder coat" (toz boyama) efekti de vermek için (kesinlikle sprey bulamadığım için değil ) rulo ile yaptım...

Boya ıslakken pek bir şeye benzemiyor, yani neredeyse parlak. Ancak kuruyunca çok hoş bir tonu varmış, beğendim...

Bacak vidalarının kafalarını da boyamayı ihmal etmedim...

Boya çabuk kuruyor. İkinci/üçüncü katlar için en az 30dk beklemeniz gerekiyor. 30dk - 4 saat arası ikinci katı atmanız lazım aksi taktirde boya sertleşmeye başlıyor. Dolayısıyla 3 kat boyadan sonra montaj için sertleşmesini bekliyorum.

Ertesi gece, bacaklar eve girmeye hak kazanıyor

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #277 : Aralık 22, 2018, 00:41:44 ÖÖ »

Artık bacakları da restore ettiğimiz kabine monte etmeye başlayabilirim. Gereken malzemeler bunlar...

Parçalardan en önemlisi, 2 sene önce çürüdükleri için yenilerini getirttiğim yabancıların "leg leveller" dedikleri pinball'un dengesini ayarladığını "ayaklar". Bunlar "heavy duty" denilen model. Yani "light duty" versiyonunu bilmediğim için biraz daha sağlamlar herhalde

Bunlarla birlikte ayrıca ayaklar ev ortamında döşemeleri çizmesin diye kauçuk "pabuç" lar da almıştım. Hanımla papaz olmayalım

Bacak montajı işine önce bacakların vidalarını tutacak olan köşe parçaları kabinin içine monte ederek başlıyorum.

Bu parçaların 2 sene önce pasını temizleyip Hammerite ile boyamıştım. 2 senede herhangi bir kabarma veya yeniden paslanma olmadığına göre demekki Hammerite işini iyi yapıyormuş

Sonra bacakların ayaklarının montajına geçiyorum...

Son olarak vidalanacak bacakların oyun sırasında oluşacak esnemeler sebebiyle kabinin görsellerini bruşturmaması/yırtmaması için bir önlem alınması gerekiyor.

Bunun için mobilya ayaklarının altına yapıştırılan keçelerden aldım. Kabaca bacağın vida alanı büyüklüğünde tek parça olanlarından aldımm.

Önce bu keçe parçasını bacağın vida deliklerinin olduğu yere iç kısımdan yapıştırıyoruz.

Sonra fazlalıkları kesiyoruz...

Son olarak vida deliklerine denk gelen yerlerdeki keçeleri de ince maket bıçağı ile alıyoruz.

Artık montaja hazırmıyız? Yok, küçük bir detay daha var. Bacak ve vidaları boyadığımız boya bu fiziksel işlemlere dayanamayabilir zira daha yeni kurudu. Bu tür boyaların tam sertleşmesi neredeyse bir ayı bulur.

Vidalamak için 1 ay beklemek yerine, yeni boya çizilmesin diye vidaların kadalarını  kalın "duct tape" ile korumaya alıyorum...

Ve sonunda Elvira ayağa kalkıyor Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Bu gecelik de bu kadar. Arkası yarın, iyi geceler

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #278 : Aralık 22, 2018, 00:46:52 ÖÖ »

Harika olmuş abi. Art çalışmaları biri yeniden mi çiziyor? O kadar net çözünürlüklü çıktıları nerede buluyorsun abi?
(Herzaman hayranlıkla takipteyim)

Eşrefcim maalesef o çıktıları kimse paylaşmıyor. Orijinal lisanslı olarak basılı satıyorlar. Bazıları da lisanssız kopyalar satıyorlar. Ben lisanssız satan birisinden almıştım ama hatırlamıyorum nereden aldığımız.

Lisanslı setler 250 USD civarında. Ben bu seti sanırım 100 USD civarında bir fiyata almıştım.

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #279 : Aralık 22, 2018, 00:53:38 ÖÖ »

Dizi en heyecanlı yerinde bitti yine Kahkaha
Yeni bölümü sabırsızlıkla bekliyoruz...
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #280 : Aralık 22, 2018, 00:55:58 ÖÖ »

Eşrefcim maalesef o çıktıları kimse paylaşmıyor. Orijinal lisanslı olarak basılı satıyorlar. Bazıları da lisanssız kopyalar satıyorlar. Ben lisanssız satan birisinden almıştım ama hatırlamıyorum nereden aldığımız.
Lisanslı setler 250 USD civarında. Ben bu seti sanırım 100 USD civarında bir fiyata almıştım.

himm tamam abi teşekkürler. Sonuçta bir alım yeri mevcut. Ghost'n Goblins kabin yapımına bir ara girişmeye niyet edersem senden yardım rica ederim abi konu hakkında. Ellerine sağlık.
@evreno X-files bitti diye üzülmeye gerek yok Yavuz abi var Kahkaha Kahkaha
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2018, 00:58:09 ÖÖ Gönderen: AmigaEsref » Logged

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #281 : Aralık 22, 2018, 11:12:32 ÖÖ »

Üstad  vitesi hızlandırdin yeni bölümleri bekliyoruz sabırsızlıkla çok güzel görünüyor
toddler
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #282 : Aralık 22, 2018, 19:55:34 ÖS »

4 tane masa ayağının boyanıp monte edilişinin fotoğraflarına bakıp hikayesini okumak hiç bu kadar zevkli olmamıştı. Kahkaha

C64|C|G|C128|1541U2
A500|A500+|Slim SDHxC|Gotek
A600|FuriaEC020 33MHz+FPU 40Mhz
A1200|BPPC|BVision|64MB Ram|3Com Eth.
A1200|ACA1230/56Mhz 64MB|IndivisionAGA MK2cr|RapidRoad USB|FastATA 1200 MK-V|Netgear MA401
Dingoo A320(OpenDingux)
Pandora(First Batch)
RaspberryPi 1-2-3
BananaPi/Pro
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #283 : Aralık 23, 2018, 13:22:46 ÖS »

4 tane masa ayağının boyanıp monte edilişinin fotoğraflarına bakıp hikayesini okumak hiç bu kadar zevkli olmamıştı. Kahkaha

Aynen abi... 2-3 haftalık uğraşıdan sonra ancak bu aşamaya gelince insan seviniyor ancak günün sonunda aslında bi masaya dört ayak bağlayabildik Verimlilik sıfır Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #284 : Aralık 23, 2018, 13:43:37 ÖS »

Evet pinball'u "ayağa kaldırdık" sonunda. Artık 2 sene önce sötüğüm, etiketlediğim, poşetleyip/kutuladığım parçaları garajda tek tek elden geçirip, temizleyip, restore edip montajını yapabileceğim bir "pinball" var elimde diyabilirim

Projeye başlarken kendi kendime bir söz vermiştim "Bu pinball'da pis/paslı herhangi bir parça, tek bir vida bile, işlem görmeden eve giremez" diye.

Bu kapsamda önceleri projenin sonlarına bırakırım dediğim daha sonra pinball'u çalıştırmak ve operatör menülerine erişebilmek için önemli bir parça olan "jeton kapısı" na girişmeyi iş planında öne çektim.

Jeton kapımızın durumu bu arkadaşlar...

Pinball Türkiye geldiğinde ithalatçı veya operatör arkadaşlar zamanında kapıya çirkin bir biçimde girişip bir jeton deliğinin "ırzına" geçmişti (ön paneldeki delikleri görüyorsunuz). 2 sene önce o parçaları söküp, kapıyı orijinaline yakın hale getirdim ve işe bu şekilde başladım. Jeton kemanizmalarından "50 Bin TL" lik madeni paralar çıkmıştı Zengin oldum yani Kahkaha

Neyse, dedim ya, bu kapı aynı zamanda pinball'un yönetim menülerine erişmek ve işlem yapmak için önemli diye. Bu parça sadece kredi atmak için değil menülerde dolaşıp işlem yapabilmek için gereken tuş takımı. Bir anlamda pinball'Un bilgisayarının klavyesi diyebiliriz.

Ve durumu da bu Sudan ve paslanmadan nasibini fazlasıyla almış...

Neyse parçaları tek tek söküp ayrı ayrı fotolarını çekiyorum. O detay fotoları paylaşmıyorum zira pek ilginç değiller ancak bu kısmın fotosunu paylaşmak istedim, çözmem baya bi zamanımı almıştı çünkü

Şimdi kapının atılan paralardan kabul edilmeyenlerin düştüğü bir haznesi var bildiğiniz gibi, adına "iade holü" denir. Bu kapıda bu tek tek değil, her üç mekanizmadan düşen para/jetonların toplandığı ortak bir hazne... Ulen bunu sökemedim 1 saat Kahkaha

Yav çevresindeki vidaları falan sötüm tamam, ama içinde 2 tane vida daha var, biliyorum baktım aradaki delikten. Bir türlü o vidala ulaşamıyorum. En sonunda ...kerim ya kıracaz herhalde bunu başka çare yok dediğim bir anda kapıyı evirip çevirirken bunları farkettim ...

Hay bin kunduz! Bally mühendislerinin tasarım harikası bu plastik delik kapakları vidalara erişimi sağlıyormuş...

Sonunda Kahkaha Kahkaha Kahkaha

Jeton mekanizmalarını tutan plastik parçalarda ise durum oldukça vahim. Bir çok kırık var tamir edilmesi gereken.

Bu şekilde jeton kapısının üzerindeki tüm parçaları söküpü "çıplak metal" e inebildik sonunda Kahkaha

Gördüğünüz gibi işimiz çok bu jeton kapısıyla...

Sayfa: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 60   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: